Podróż do Aten- Informacje praktyczne

Napisał Stanley
0 Komentarz 9 minut czytania

Grecja – kraj, którego żaden turysta nie powinien zapomnieć uwzględnić w swoim planie podróży. Kolebka naszej cywilizacji z dostępem do czterech mórz i z przeciętnie 300 słonecznymi dniami w roku. Mnóstwo pięknych plaż, prawie 2500 wysp oraz tysiące miejsc, które czekają na to byś je odkrył. Osobiście kojarzy mi się z otwartością mieszkańców na turystów, zapierającymi dech w piersiach krajobrazami oraz przepyszną kuchnią. Podróż do Aten to zbiór praktycznych informacji, które pomogą ci w zorganizowaniu wyjazdu do stolicy Grecji i uniknięciu przykrych niespodzianek.

Jak dostać się do Aten

Podróż do Aten. W dobie tanich lotów możesz w 2.5 godziny być już w stolicy Grecji. Jeśli chodzi o tanich przewoźników to linią lotniczą Ryanair polecisz do Aten już od 89 PLN z Krakowa i Warszawy. Loty z Krakowa odbywają się 2 razy w tygodniu: w środy i soboty. Natomiast z Warszawy realizowane są przez cały tydzień za wyjątkiem wtorku. Z kolei z Katowic polecisz do Aten linią Wizz Air w środy i niedziele.

Podróż do Aten – najlepsza pora roku

Najlepszymi miesiącami na odwiedzenie Grecji są kwiecień, maj, czerwiec, lipiec,sierpień, wrzesień i październik. Wiosną i jesienią temperatury są niezbyt wysokie i oscylują w granicach 25 stopni Celsjusza. Wyjątkiem są lipiec i sierpień, które są bardzo gorącymi miesiącami i ponadto sprzyjają wzmożonemu ruchowi turystycznemu. Jeśli nie lubisz upałów i tłumów to wiosna i jesień będą dla ciebie najbardziej odpowiednią porą, by tam się wybrać.

Transport z lotniska

Metro

Z lotniska w Atenach dostaniesz się w bardzo łatwy sposób do centrum miasta metrem. Stacja metra znajduje się tuż przy lotnisku i obsługuje podróżnych w godzinach od 5.30 do 23.30. Podróż do centrum miasta (Syntagma, Monastiraki) trwa około 40 minut. Bilet w jedną stronę kosztuje 10 € natomiast ulgowy 5 €, a zakupisz go w automatach biletowych na stacji.

Linia autobusowa X95

Autobus lini X95 łączy lotnisko z placem Syntagma. Kursuje on w każdy dzień tygodnia. Odjazdy odbywają się przez całą dobę średnio co 15 minut. Rozkład możesz sprawdzić tutaj. Podróż do centrum w zależności od natężenia ruchu trwa średnio godzinę. Cena biletu to 6 €, bilet ulgowy kosztuje 3 € a dzieci do lat 6 podróżują za darmo.

Taxi

Aby udać się do centrum miasta taksówką należy udać się do wyjścia pomiędzy 3 a 4. Ceny za przejazd są odgórnie ustalone i wynoszą:

 • taryfa dzienna od 5:00 do 24:00 – 38 €
 • taryfa nocna od 24:00 – 5:00 – 54 €

Jeśli udajesz się poza centrum miasta ustal z taksówkarzem cenę zaraz po wejściu do taksówki, by uniknąć nieporozumień.

Waluta

Walutą obowiązującą w Grecji od 1 stycznia 2002 roku jest euro. Zastąpiło ono narodową walutę drachnę. W większości obiektów na terenie Grecji można płacić kartą z wyjątkiem małych tawern i sklepików, dlatego warto zabrać ze sobą trochę gotówki.

Przykładowe ceny w Atenach 2020

Poniżej przedstawiam przykładowe ceny produktów spożywczych, które znajdziemy w popularnych marketach w Atenach

 • Ziemniaki 1.49 € /kg
 • Jabłka 1.27 € /kg
 • Banany 1.49 € /kg
 • Pikantne kiełbaski (480 dag) 2.49 €
 • Opakowanie frankfurterek 0.49 €
 • Bochen pieczywa ciemnego 1.70 €-2.10 €
 • Woda mineralna 2L 0.24 €
 • Duża Cola Light 1.40 €
 • Makaron 450g 2.99 €

Bezpieczeństwo

Mimo, iż Gracja jest krajem całkiem bezpiecznym to należy uważać na kieszonkowców. Dlatego nie pozostawiajmy bagażu bez opieki i nie nośmy przy sobie większej ilości gotówki, by nie kusić losu. Poza tym należy uważać podczas kąpieli, gdyż kontakt z jeżowcami oraz parzydełkami meduz może spowodować drobne obrażenia. Aby ustrzec się przed jeżowcami polecam zakupić obuwie do pływania oraz wykupić ubezpieczenie turystyczne.

Wtyczki

Napięcie w gniazdkach jest takie samo jak w Polsce. Gniazdka greckie (Typ F) różnią się jednak nieznacznie od polskich. Rozstaw bolców jest identyczny, jak w polskich gniazdkach, lecz na dole i na górze znajdują się wypustki uziemiające zamiast bolca.

Podróż do Aten – Co zwiedzać?

Akropol – obowiązkowy punkt na mapie odwiedzających Ateny. Przespaceruj się po ruinach wzgórza, które stało się miejscem kultu bogini Ateny. Zobacz na własne oczy Propyleje, Partenon, Odeon Heroda Attyka, Teatr Dionizosa i podziwiaj widok na panoramę miasta.

Podróż do Aten
Podróż do Aten – Widok na Akropol

Anafiotika – perełka położona u stóp Akropolu. Pospaceruj po urokliwych wąskich uliczkach, podziwiaj kolorowe okiennice i drzwi i poczuj się jakbyś był na jakiejś magicznej wyspie a nie w centrum miasta.

Podróż do Aten

Stadion Panateński – Odwiedź jedyny na świecie stadion, który został w całości zbudowany z marmuru i przenieś się oczami wyobraźni do czasów starożytnych.

Podróż do Aten

Monastiriaki – odwiedź pchli targ w centrum Aten. Pospaceruj przepełnionymi turystami i pamiątkami ulicami i podziwiaj piękny widok na Akropol i okoliczne zabytki. Ponadto skosztuj lokalnych deserów i pysznej kawy w okolicznych kawiarniach.

Monastiriaki – Podróż do Aten

Wzgórze Lycabettus – wejdź na wzgórze i podziwiaj przepiękną panoramę Aten z widokiem na Akropol, Zatokę Sarońską i Stadion Olimpijski w jednym wprost z tarasu widokowego przy Kaplicy Św. Jerzego.

Podróż do Aten

Gdzie nocować

Hotel Cosmopolit – położony blisko centrum miasta, schludny i w całkiem przystępnych cenach. Cena za noc dla 2 osób zaczynają się już od 150zł w szczycie sezonu. Hotel dysponuje także dormitoriami. Jeśli nie przeszkadza Ci dzielenie pokoju z obcymi ludźmi to ta opcja będzie odpowiednia dla Ciebie.

Już teraz dołącz do mnie na Facebooku i Instagramie!

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.