Wrocław — to jedno z najchętniej odwiedzanych polskich miast. Przyciąga turystów piękną architekturą, bogatą historią oraz przyjazną atmosferą. Oprócz pięknych zabytków i nowoczesnych atrakcji znajdziesz tutaj także liczne krasnale, które stanowią unikalną atrakcję historycznej stolicy Dolnego Śląska. Wrocław zwany jest także „Wenecją Północy” ze względu na dużą liczbę mostów i kładek (111 mostów i 38 kładek). Bez względu na to, czy interesuje Cię architektura, muzea, sztuka czy ogrody, we Wrocławiu każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli zatem wybierasz się do Wrocławia i zastanawiasz się, co warto zobaczyć w tym mieście, to ten wpis, jest właśnie dla Ciebie.
Rynek
Wrocławski rynek to zdecydowanie jedna z najbardziej popularnych atrakcji miasta i jeden z największych średniowiecznych placów w Europe. Na tle innych tego typu obiektów odznacza się pięknymi, kolorowymi kamienicami w różnych stylach architektonicznych od gotyku aż po barok. Na rynku oprócz takich atrakcji jak: Kamienice Jasia i Małgosi, Piwnica Świdnicka, Pomnik Aleksandra Fredry, Pręgierz* czy Fontanna „Zdrój” znajdziesz także liczne restauracje, kawiarnie i piwiarnie, gdzie zasmakujesz różnorodnych dań i napojów.
Wstęp: gratis.
Stary Ratusz
Stary Ratusz — to niebywale jeden z symboli miasta, którego nie sposób przeoczyć, będąc na wrocławskim rynku. Budowla znajduje się w południowo-wschodniej części Rynku i odznacza się na tle innych obiektów przyciągającą wzrok wieżą zegarową i ozdobnymi fasadami w stylu późnogotyckim. Budowa Ratusza obejmowała kilka etapów na przestrzeni 250 lat i została finalnie zakończona w XVI wieku.
Na terenie ratusza znajduje się obecnie Muzeum Sztuki Mieszczańskiej z dziełami sztuki związanymi z historią Wrocławia i jego mieszkańców oraz Piwnica Świdnicka, będąca jednym z najstarszych lokali gastronomicznych w Europie.
Godziny otwarcia Muzeum Sztuki Mieszczańskiej
- środa — sobota — od 11:00 do 17:00
- niedziele — od 10:00 do 18:00
- poniedziałek, wtorek — nieczynne
Bilety wstępu do Muzeum Sztuki Mieszczańskiej (zakup biletów tylko na miejscu w kasie)
- bilet normalny – 20 PLN
- ulgowy – 15 PLN
- rodzinny – 40 PLN
- grupowy – 15 PLN
*Pręgierz — w średniowiecznych miastach: słup, przy którym wystawiano na widok publiczny skazańców i wymierzano im karę.
Ostrów Tumski
Ostrów Tumski to najstarsza, historyczna część miasta Wrocław będąca idealnym miejscem dla spacerowiczów, zakochanych i turystów. Znajdziesz tutaj nie tylko brukowane średniowieczne uliczki, lecz także bogactwo architektury sakralnej, będącą nieodłączną częścią Ostrowa Tumskiego.
Główną i zarazem najbardziej charakterystyczną atrakcją tej części miasta jest wznosząca się nad dachami okolicznych budynków Katedra św. Jana Chrzciciela z jej spiczastymi wieżami. Ta gotycka katedra bywa także zwana „Matką kościołów Śląska” i stanowi jeden z najważniejszych zabytków tego typu w Polsce.
Wstęp: gratis.
Most Tumski
Na Ostrów Tumski, będący niegdyś wyspą, prowadzi żelazny most, który stał się symbolem zakochanych. Most Tumski bywa zwany także mostem Miłości lub mostem Katedralnym. Jeszcze do niedawna zakochane pary zawieszały na nim kłódki z imionami, a kluczyki do nich wrzucały do Odry.
Na przełomie lat 2019 / 2020 Most Tumski przeszedł gruntowny remont. Z jego kondygnacji usunięto wszystkie kłódki, których łączny ciężar wyniósł ponad 5 ton i na dzień dzisiejszy wieszanie na nim kłódek jest zabronione.
Wstęp: gratis.
Panorama Racławicka
W pobliżu Ostrowa Tumskiego znajduje się rotunda Panoramy Racławickiej, w której wnętrzu można podziwiać monumentalne arcydzieło przedstawiające bitwę pod Racławicami, stoczoną w 1794 roku. Umieszczone tutaj malowidło mierzy 15 metrów wysokości i 114 metrów szerokości i jest przykładem niezwykłej techniki iluzjonistycznej. Dzięki specjalnemu ułożeniu płótna i użyciu odpowiedniego oświetlenia uzyskano efekt trójwymiarowości, dzięki któremu widz przenosi się jakoby do środka wydarzeń z bitwy pod Racławicami.
Godziny otwarcia Panoramy Racławickiej
- codziennie — od 8:30 do 19:00
Ceny biletów wstępu do Panoramy Racławickiej
- bilet normalny – 50 PLN
- ulgowy – 35 PLN
Zakup biletów wstępu do Panoramy Racławickiej: Panorama Racławicka
Wraz z biletem „Panorama Racławicka” można zwiedzać bezpłatnie wystawy stałe Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego i Pawilonu Czterech Kopuł w okresie 3 miesięcy liczonego od dnia zakupu.
Hala Stulecia i Pergola
Monumentalna hala widowiskowo-sportowa, w której organizowane są ważne wydarzenia kulturowe i sportowe to kolejny ważny punkt na trasie zwiedzania Wrocławia. Halę Stulecia otwarto w 1913 roku, by uczcić 100 rocznicę zwycięstwa nad Napoleonem pod Lipskiem, a zaprojektował ją niemiecki architekt maks Berg.
Koniecznie zwróć uwagę na centralną kopułę hali o średnicy 65 metrów, która w momencie powstania była największą taką konstrukcją na świecie. Na terenie Hali Stulecia znajdziesz także Centrum Poznawcze oferujące interaktywne ekspozycje związane z historią budynku.
Ciekawostka dla fanów Igrzysk Śmierci: Ballada ptaków i węży, w reżyserii Francisa Lawrence’a, była kręcona właśnie w Hali Stulecia.
Bezpośrednio do Hali przylega Pergola, która otacza staw z Fontanną Multimedialną. Pergola jest dość popularnym miejscem wśród spacerowiczów. Jej walory szczególnie podkreślają pnącza zwłaszcza jesienną porą, mieniąc się w promieniach słońca różnymi odcieniami barw.
Wrocławska Fontanna Multimedialna
Fontanna Multimedialna we Wrocławiu zajmuje obszar 1 hektara. Jest ona największą fontanną w Polsce i jedną z największych w Europie. Szczególnego uroku fontannie nadają pokazy świetlne w akompaniamencie muzyki odbywające się latem. Gromadzą one tłumy widzów zwłaszcza po zachodzie słońca, którzy chcą zobaczyć na żywo ten zjawiskowy spektakl.
Niektórzy powiadają, iż Wrocławska Fontanna Multimedialna jest bardziej spektakularna, niż ta w Dubaju. Koniecznie daj znać, czy Ty też tak uważasz.
Pokazy Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej w 2024 roku od 10 maja – 20 października
Pokazy dzienne: Woda w akompaniamencie muzyki
- codziennie o pełnych godzinach od 10:00 do 17:00
Pokazy wieczorne: Woda w akompaniamencie muzyki i światła
codziennie o pełnych godzinach między 18:00 a 21:00 oraz o 21:40
Pokazy specjalne: Woda w akompaniamencie muzyki i światła w połączeniu z projekcjami multimedialnymi na wodnym ekranie
- w piątkowe i sobotnie wieczory według harmonogramu
Harmonogram pokazów: Fontanna Multimedialna.
Wstęp: gratis.
Muzeum Narodowe
Wizyta w Muzeum Narodowym to świetna okazja do zapoznania się z bogatą historią i kulturą nie tylko Dolnego Śląska, lecz także Polski i Europy. Zbiór dzieł muzeum pogrupowano w kilku sekcjach a eksponaty, które tutaj znajdziesz, pochodzą z różnych okresów. Najstarsze z nich pochodzą ze średniowiecza i stanowią jeden z najcenniejszych zbiorów w Polsce. Zbiór średniowieczny obejmuje rzeźby, malarstwo oraz wyroby rzemieślnicze (ołtarze oraz elementy wyposażenia kościelnego).
Oprócz wspomnianego zbioru ze sztuką średniowieczną znajdziesz tutaj także sztukę śląską od XIV do XVIII wieku, sztukę polską XIX i XX wieku oraz sztukę współczesną artystów tworzących po II Wojnie Światowej.
Godziny otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu
- poniedziałki — nieczynne
- od wtorku do piątku — od 10:00 do 17:00
- od soboty do niedzieli — od 10:30 do 18:00
Pamiętaj, że dni i godziny otwarcia mogą ulec zmianie. Dlatego polecam Ci zajrzeć tutaj przed planowaną wizytą: Muzeum Narodowe Wrocław.
Ceny biletów do Muzeum Narodowego we Wrocławiu
- na wystawy stałe — normalny 20 PLN, ulgowy 15 PLN
- bilet łączony wystawy stałe + czasowe — normalny 35 PLN, ulgowy 25 PLN
- bilet na wystawy czasowe (wszystkie) – normalny 20 PLN, ulgowy 15 PLN
- bilet na wystawy czasowe (parter) – normalny 15 PLN, ulgowy 10 PLN
- wystawy czasowe (II piętro) – normalny 10 PLN, ulgowy 8 PLN
Zakup biletów: Bilety wstępu zakupisz tutaj: Oficjalna strona Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Kolorowe podwórka
To idealne miejsce dla fanów sztuki ulicznej. Kolorowe podwórka znajdują się na osiedlu Nadodrze, przy Ulicy Roosevelta. Wyróżniają się one wyjątkowym charakterem, który nadały mu ogromne malowidła na fasadach budynków przedstawiające różne motywy. Znajdziemy tutaj murale przedstawiające m.in.: podobizny mieszkańców i ich pupili, dinozaury, bohaterów bajek oraz podobizny zwierząt. Jest to bardzo klimatyczne i kolorowe miejsce, które warto zobaczyć.
Wstęp: gratis.
Sky Tower – Platforma widokowa
Jeśli nie masz lęku wysokości, a wręcz lubisz podziwiać krajobrazy z wysokości to wizyta w jednym z najwyższych budynków w Polsce „Sky Tower” będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.
Sky Tower oferuje nie tylko nowoczesną przestrzeń biurową i handlową, lecz także niesamowitą platformę widokową znajdującą się na 49 piętrze, z której będziesz móc podziwiać panoramę Wrocławia.
Godziny otwarcia tarasu widokowego Sky Tower
- od poniedziałku do niedzieli: od 9:00 do 20:30
Ceny biletów wstępu na taras widokowy Sky Tower
- normalny – 49 PLN
- ulgowy – 35 PLN
- dzieci do 3 lat — wstęp wolny
Zakup biletów: Bilety wstępu na taras widokowy zakupisz w kasie biletowej znajdującej się na poziomie 1 oraz online: Oficjalna Strona Sky Tower.
Kolejkowo
To gratka nie tylko dla dzieci, lecz także świetna atrakcja dla dorosłych, która przenosi odwiedzających w miniaturowy świat kolei. Kolejkowo to realistycznie odwzorowany Dolny Śląsk w 25-krotnym pomniejszeniu, umieszczony na powierzchni 335 metrów. Kolejkowo znajduje się na I piętrze Sky Tower, przy ulicy Powstańców Śląskich 95.
Niebywałym atutem kolejkowa jest to, że pociągi, samochody i mieszkańcy nie stoją w miejscu, lecz przemieszczają się z miejsca na miejsce. Realistycznie odwzorowane kamienice z wrocławskiego rynku, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce czy Dworzec Świebodzki to kolejne z makiet, które warto zobaczyć. Jeśli fascynuje Cię kolej, to koniecznie musisz tutaj zajrzeć. Na zwiedzanie Kolejkowa należy przeznaczyć około 1,5 godziny.
Ceny biletów wstępu do Kolejkowa
- zakup online: normalny 37 PLN, ulgowy 30 PLN
- zakup na miejscu w kasie: normalny 49 PLN, ulgowy 39 PLN
Godziny otwarcia Kolejkowa
- 365 dni w roku: od 10:00 do 18:00, w niektóre dni od 10:00 do 19:00
Aktualne godziny otwarcia w danym dniu sprawdzisz tutaj: Godziny otwarcia Kolejkowa.
Ogród Botaniczny
To idealne miejsce dla miłośników przyrody, roślin oraz tych, którzy uwielbiają odpoczywać na łonie natury. Ogród znajduje się przy ulicy Henryka Sienkiewicza 23 i jest jednym z najstarszych ogrodów botanicznych w Polsce. Wyróżnia się bogatą kolekcją tysięcy gatunków roślin pochodzących z najróżniejszych części świata.
Oprócz kolekcji roślin wodnych, egzotycznych, tropikalnych, górskich znajdziesz tutaj także sekcję poświęconą różom. Piękno natury umieszczono na powierzchni 7,4 ha, co sprzyja spacerom po tutejszych alejkach.
Na terenie kompleksu nie zabrakło także klimatycznych mostków, fontann, które zachęcają do robienia zdjęć oraz ławeczek, na których można usiąść w cieniu i podziwiać otaczającą nas roślinność.
Godziny otwarcia ogrodu botanicznego we Wrocławiu (od 1 kwietnia do 31 października)
- w kwietniu w godzinach: od 9:00 do 18:00;
- od maja do sierpnia w godzinach: od 9:00 do 19:00;
- we wrześniu w godzinach: od 9:00 do 18:00;
- w październiku w godzinach: od 9:00 do 17:00
Ceny biletów wstępu do Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu
- bilet normalny 30 PLN
- bilet ulgowy 20 PLN
Zakup biletów wstępu: Oficjalna strona Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu, bądź na miejscu w kasie.
Hydropolis
Wizyta w centrum naukowym Hydropolis to wyjątkowa przygoda dla fanów edukacji. Centrum w całości poświęcone jest wodzie i jej roli nie tylko w codziennym życiu człowieka, lecz także jej nieocenionej roli w przyrodzie, kulturze i technologii.
Hydropolis przyciąga zarówno dzieci jak i starszych zwiedzających m.in. hologramami,
filmami, projekcjami multimedialnymi, ciekawymi eksponatami jak np. model antycznej maszyny hydraulicznej.
Godziny otwarcia Hydropolisu
- od poniedziałku do piątku — od 9:00 do 18:00
- w weekendy — od 10:00 do 20:00
Ceny biletów wstępu do Hydropolisu
- normalny – 45 PLN
- ulgowy – 36 PLN
- rodzinny (2 rodziców + 2 dzieci) – 130 PLN
Zakup biletów: Bilety zakupisz zarówno w kasie jak i online: Oficjalna Strona Hydropolis.
Kościół św. Elżbiety i punkt widokowy
Jeśli szukasz miejsca, z którego będziesz móc podziwiać najlepszą panoramę Wrocławia, to koniecznie musisz udać się na punkt widokowy znajdujący się wieży kościoła św. Elżbiety. Z punktu widokowego roztacza się piękny widok na Stare Miasto, Rynek oraz na katedrę na Ostrowie Tumskim.
Jedyną niedogodnością jest droga na sam szczyt punktu widokowego. Aby tam się dostać, należy pokonać 304 schody.
Bilety wstępu na punkt widokowy (zakup w kasie)
- bilet normalny – 15 PLN
Godziny otwarcia (od kwietnia do października)
- od 10:00 do 19:00
ZOO Wrocław i Afrykarium
To zdecydowanie jedna z największych i najciekawszych atrakcji w mieście. Wrocławskie Zoo jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce a słynne Afrykarium to unikalny na skalę światową obiekt poświęcony ekosystemom Afryki.
Na terenie Afrykarium zobaczysz zarówno lądowe jak i wodne ekosystemy. Wśród największych atrakcji tego obiektu znajdziesz: rafy koralowe, Kanał Mozambicki, Dżunglę Kongo i Wybrzeże Szkieletów.
Najpopularniejsze zwierzęta w Afrykarium: rekiny, płaszczki, kolorowe ryby, krokodyle, hipopotamy nilowe oraz uchatki karłowe.
Oprócz afrykarium znajdują się także inne ciekawe ekspozycje jak np. słoniarnia, małpiarnia, terrarium, ptaszarnia czy pawilon Madagaskaru.
Ceny biletów wstępu do wrocławskiego Zoo
- bilet normalny – 70 PLN
- ulgowy – 60 PLN
- studencki – 65 PLN
- rodzinny – 230 PLN
W sprzedaży znajdziesz również inne typy biletów i voucherów. Po szczegóły zajrzyj tutaj: Oficjalna strona Zoo Wrocław.
Godziny otwarcia Zoo Wrocław (teren Zoo i Afrykarium)
- marzec i październik — od poniedziałku do czwartku od 9:00 do 18:00, piątki, soboty, niedziele i święta od 9:00 – 19:00
- od kwietnia do września — od poniedziałku do czwartku od 9:00 do 17:00, piątki, soboty, niedziele i święta od 9:00 – 18:00
- od listopada do lutego — od poniedziałku do czwartku od 9:00 do 16:00, piątki, soboty, niedziele i święta od 9:00 – 17:00, 25 i 26 grudnia od 9:00 do 16:00, 24 i 31 grudnia od 9:00 do 13:00 i 1 stycznia od 11:00 do 16:00
Jeśli szukasz więcej podróżniczych inspiracji to zapraszam na stronę główną mojego bloga podróżniczego. Możesz także także wybrać jedną z kategorii, w której znajdziesz ciekawe artykuły. Europa, Afryka, Azja, Polska, Porady. Dodatkowo zachęcam Cię do zaobserwowania mnie na Instagramie i Facebooku.
- Wrocław atrakcje. TOP 15. Co zobaczyć we Wrocławiu?
- Wiedeń co warto zobaczyć? Top 15. Atrakcje i przydatne informacje
- Kuala Lumpur co zobaczyć? Top 10 najlepszych atrakcji miasta
- Malakka co zobaczyć? 10 najlepszych atrakcji Malakki
- Gardens by the Bay – Co zobaczyć w Gardens by the Bay?
- Phuket co warto zobaczyć? 10 najlepszych atrakcji Phuket