Paryż – 10 największych atrakcji Paryża

Napisał Stanley
0 Komentarz 15 minut czytania

Paryż – stolica i zarazem największe miasto Francji zamieszkiwane przez ponad 12 milionów ludzi. Ponieważ słynie na całym świecie z bycia miastem miłości, sztuki, mody oraz pięknej architektury to przyciąga do siebie każdego roku 15 milionów turystów.

Jedni ubóstwiają inni nie doceniają. Niektórzy z turystów zapadają nawet na chorobę zwaną Syndromem Paryża. A co dokładnie chodzi? Syndrom Paryża to dolegliwość panująca wśród turystów, którzy po przyjeździe do miasta z rozżaleniem stwierdzają, że miasto nie spełnia ich oczekiwań. Inaczej mówiąc znacznie różni się od tego, jak je sobie wyobrażali i od tego jak przedstawiane było np. w literaturze. Na ten syndrom jest bardzo powszechny u Japończyków, chociaż jeśli podpytamy znajomych, to okaże się, że część może być bardziej zawiedziona niż zadowolona z pobytu w Paryżu.

Dla tych, którzy już byli w Paryżu a również dla tych, którzy dopiero zamierzają tam pojechać przygotowałem listę najważniejszych atrakcji.

Główne atrakcje Paryża

Jeden dzień to zdecydowanie za mało, by móc zwiedzić chociaż część atrakcji tego ogromnego miasta. Paryż to jedna z najchętniej i najczęściej odwiedzanych stolic w europie. Miasto ma niebywale swój charakter. Co warto zwiedzić w Paryżu? Poniżej znajduje się lista najważniejszych atrakcyjnych miejsc, które warto zobaczyć na własne oczy.

Wieża Eiffla

Wieża Eiffla – to najbardziej rozpoznawany na świecie obiekt architektoniczny znajdujący się w Paryżu. Jest to też obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania stolicy Francji. Potocznie nazywana żelazną damą. Są nazwę zawdzięcza głównemu konstruktorowi Gustavowi Eiffelowi.

Na wierzy znajdują się trzy tarasy widokowe: I na 57, II na 115, a III na 276 metrze. Wieża otwarta jest dla zwiedzających codziennie. A tak kształtują się ceny biletów: wejście po schodach na 2 piętro 7 €, wjazd windą na 2 piętro 11 € a wjazd na 3 piętro to koszt 17 €.

Eiffel Tower

Luwr

Zwiedzając Paryż nie należy żałować czasu na odwiedzenie największego muzeum na świecie. Ja tutaj spędziłem ponad 3 godziny i powiem szczerze, że zrobiłem to w tempie ekspresowym. Na terenie muzeum znajduje się tak wiele eksponatów (35 tysięcy), że gdybym chciał przy każdym zatrzymać się na parę minut to nie starczyło by mi miesiąca na zobaczenie ich wszystkich.

Należy pamiętać o tym, aby zakupić bilety wstępu odpowiednio wcześnie przez internet, żeby nie musieć odstać swojego w strasznie długich kolejkach. Mówiąc odstać swoje mam na myśli stanie w kolejce przez parę godzin. Szczerze mówiąc szkoda tracić na to czas.

Co ciekawe Luwr posiada drugie muzeum, które jest położone w Abu Dhabi a stamtąd całkiem niedaleko do najpiękniejszego meczetu świata – Meczetu Szejka Zayeda.

Główne atrakcje Luwru

  • Mona Lisa Leonarda da Vinci
  • Galeria egipska (mumie, sarkofagi, papirusy) – zdecydowanie moja ulubiona wystawa
  • Nike z Samotraki
  • Ramzes II
  • Galeria Malarstwa Włoskiego
Paryż - Luwr
Luwr - Paryż
Luwr – Paryż

Katedra Notre Dame

Miałem szczęście, bo Katedrę Notre Dame udało mi się odwiedzić na jakiś czas przed pożarem, który wybuchł 15 kwietnia 2019 roku. Ta gotycka archikatedra jest jedną z najbardziej znanych na świecie. Wzniesiono ją na wyspie na Sekwanie, zwanej Île de la Cité a jej budowa trwała aż ponad 180 lat.

Jak zapewne wszyscy wiecie, na chwilę obecną Katedra jest zamknięta. 15 kwietnia 2019 doszło do pożaru, który spowodował ogromne zniszczenia, m.in. doszło do zawalenia się dachu oraz części sklepień, a także iglicy katedry. Darczyńcy przeznaczyli na odbudowę bagatela 850 milionów euro. Francuzi planowali zakończyć renowację Katedry do 2024 roku, lecz ten termin za pewne się wydłuży.

Katedra Notre Dame

Katakumby paryskie (Les catacombes de Paris)

O paryskich Katakumbach rzadko wspomina się w przewodnikach, co jest dla mnie mało zrozumiałe. Zdaję sobie sprawę, że oglądanie ludzkich szczątek może dla niektórych nie należeć do zbyt przyjemnych doświadczeń, ale moim zdaniem jest to jeden z obowiązkowych punktów zwiedzania Paryża.

Katakumby to nic innego jak sieć korytarzy w dawnych kamieniołomach Denfert-Rochereau o długości 50 kilometrów. Owe korytarze są pozostałościami po kamieniołomach, z których to wydobywano wapień potrzebny do budowy miasta.

Dziś Katakumby wyłożone są szczątkami, które zostały przeniesione z cmentarzy paryskich w 1786 roku na polecenie Króla Ludwika XVI w celu uniknięcia epidemii dżumy na terenie miasta.

W Katakumbach temperatura wynosi średnio 14 stopni,więc warto zabrać ze sobą sweter.

W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje biletów. Pierwszy to bilety zwykłe, które są niestety drogie. Kupując taki bilet z odpowiednim wyprzedzeniem zapłacimy 29 . Drugi typ to bilety “Last Minute”. Jeśli uda nam się go zdobyć to za bilet normalny zapłacimy 14 € a ulgowy 12 € . Przed przyjazdem warto się o to zatroszczyć bilety, by uniknąć stania w kolejkach. Średni czas oczekiwania w kolejce do kasy to 4 godziny a nawet i więcej. Osobiście stałem 4.5 godziny i miałem ochotę zrezygnować przynajmniej z 3 razy.

Bilety do Katakumb paryskich zakupicie tutaj: link bądź na miejscu w okienku kasowym. Na podanej stronie zapoznacie się także z aktualnymi godzinami otwarcia a także dostępnymi zniżkami.

Katakumby paryskie (Les catacombes de Paris)

Łuk Triumfalny

Pomnik stojący na place Charles-de-Gaulle przy polach Elizejskich. Upamiętnia poległych w wojnach napoleońskich. Został zbudowany na polecenie Napoleona a jego budowa trwała z przerwami 30 lat. Ostatecznie do użytku został oddany w 1836 roku. To chyba drugie zaraz po Wieży Eiffla najczęściej okupowane miejsce przez turystów.

Łuk Triumfalny
Łuk Triumfalny - Paryż

Pola Elizejskie

Pola Elizejskie to reprezentacyjna aleja Paryża. Łączy plac Zgody z placem Charles’a De Gaulle’a. To właśnie tutaj odbywają się największe defilady. Są one także bardzo chętnie odwiedzane przez rzesze turystów z uwagi na znajdujące się tutaj liczne teatry, restauracje, kina i ekskluzywne sklepy.

Most Aleksandra III

Most Aleksandra III jest niebywale najpiękniejszym mostem w całym Paryżu. Posiada on liczne zdobienia wśród których znajdziemy np. złote rzeźby w kształcie Pegaza. Ponadto zdobią go także rzeźby lwów czy bóstw morskich. Most upatrzyli sobie nie tylko miejscowi i turyści, ale także artyści i reżyserzy. Jako ciekawostkę dodam, iż to właśnie tu Adele nagrała teledysk do swojego największego hitu : “Someone like you”.

Most Aleksandra III - Paryż
 Paryż - Most Aleksandra III

Wersal

Wersal to niebywale jedno z takich miejsc, na którego zwiedzanie najlepiej przeznaczyć prawie cały dzień. Oczywiście można zwiedzić go w tempie przyspieszonym w zależności od okoliczności, ale to już nie będzie to samo. Dawna posiadłość królów Francji położona o 20 km od centrum miasta przyciąga do siebie z roku na roku miliony turystów. Jego główną atrakcją jest barokowy pałac wersalski przylegającym do niego ogrodem i parkiem. Ogród w Wersalu leży z tyłu pałacu i urządzony został w stylu francuskim.

Plac zgody

Paryski Plac Zgody – położony w centrum miasta plac o powierzchni 8.64 hektara. Historia Placu sięga czasów Ludwika XV, na którym to umieszczono jego pomnik. Pomnik Ludwika XV stał w centralnym punkcie placu aż do okresu Wielkiej Rewolucji. Podczas Rewolucji pomnik usunięto a plac nazwano Placem Rewolucji. Ponadto ustawiono na nim gilotynę, na której stracono min. Króla Ludwika XVI i Królową Marię Antoninę. Po zakończeniu Rewolucji plac otrzymał miano Placu Zgody.

Plac Zgody widziany z oddali
Plac Zgody - Paryż

Disneyland

Tej atrakcji nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Disneyland – to potoczna nazwa najsłynniejszego na świecie parku rozrywki. Wszystkie atrakcje parku inspirowane są filmami wytwórni Walt Disney Studio. Sam park od otwarcia w 1992 odwiedziło 300 milionów turystów. Na terenie kompleksu do dyspozycji mamy 50 atrakcji. Do tego na terenie kompleksu znajdują się liczne restauracje, bary, sklepiki a nawet i pole golfowe. Do Disneylandu, który położony jest poza miastem można dojechać autem, autobusem bądź kolejką RER. Najtańsze bilety wstępu otrzymamy pod tym adresem: link.

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.