Malakka to definitywnie jedna z ciekawszych propozycji, którą zdecydowanie warto rozważyć, gdy zdecydujesz się wybrać w podróż do Malezji. Bogata historia, międzykulturowe wpływy widoczne szczególnie w architekturze oraz różnorodność kulturowa sprawia, że to miasto jest szczególnie lubiane przez turystów z całego świata. Do Malakki możesz wybrać się o dowolnej porze roku, gdyż klimat tropikalny sprawia, że wysokie temperatury utrzymują się tam przez cały rok. Jeśli wybierasz się do Malezji i chcesz się dowiedzieć, co ciekawego ma do zaoferowania Malakka, to ten wpis: Malakka co zobaczyć? 10 najlepszych atrakcji Malakki, jest właśnie dla Ciebie.
Jak dojechać do Malakki?
Dojazd do Malakki z Kuala Lumpur
- Autobus – to najtańsza opcja dojazdu. Autobusy są nowoczesne i wyposażone w klimatyzację. Jedyną niedogodnością jest położenie dworca autobusowego, który znajduje się poza centrum Kuala Lumpur. Z dworca centralnego KL Sentral najlepiej dojechać na dworzec autobusowy koleją podmiejską KLIA Transit (niebieska linia). Podróż odbywa się bez przesiadek. Na samą podróż koleją z KL Sentral do dworca Bandar Tasik Selatan zarezerwuj sobie przynajmniej 40 minut. Jeśli nie wybierasz się do Melakki w pojedynkę to zdecyduj się na dojazd z centrum Kuala Lumpur na dworzec autobusowy Grabem (Grab to odpowiednik Ubera), a na pewno uda się zaoszczędzić troszkę pieniędzy. Przejazd dla jednej osoby z dworca centralnego na dworzec autobusowy w obie strony koleją KLIA Transit to koszt 30 MYR – 25 PLN. Na ten kurs nie trzeba kupować biletu. Wystarczy przyłożyć kartę debetową do czytnika umieszczonego przy bramce. Za bilet do Melakki w obie strony z dworca autobusowego Bandar Tasik Selatan zapłacisz około 30 MYR – 25 PLN, a czas podróży wyniesie niespełna 3 godziny. Bilet na podróż kupowałem tutaj: Bilety autobusowe.
- Grab – Grab to niestety najdroższa opcja dojazdu do Malakki. Cena za przejazd może się wahać pomiędzy 200 a 400 MYR (170 – 340 PLN). Pamiętaj, że na ostateczną cenę może mieć wpływ pora dnia i natężenie ruchu. Warto pobrać wcześniej aplikacje Grab i sprawdzić koszt przejazdu. Szczególnie uważaj wczesnym porankiem (5 – 7 rano), gdyż na dostępnego kierowcę trzeba czasem nawet czekać 20 – 30 minut.
Dojazd do Malakki z Singapuru
- Autobus – to najbardziej ekonomiczna i zarazem najbardziej popularna opcja. Koszt przejazdu w obie strony to około 150 MYR = 43 SGD = około 130 PLN, a czas podróży to średnio 4 godziny. Jeśli chodzi o odjazdy busów z Singapuru, to musisz sprawdzić miejsce odjazdu po zarezerwowaniu biletu (w Singapurze autokary do Malakki często odjeżdżają z przystanków położonych obok stacji metra tzw. MRT, nieliczne odjeżdżają z dworca autobusowego Geylang Bus Terminal). Bilety na taki kurs zarezerwujesz tutaj: Bilety autobusowe.
Ceny biletów na atrakcje turystyczne w Malezji różnią się ze względu na kraj pochodzenia zwiedzających. Rozróżnia się bilety dla obcokrajowców, które są droższe, oraz te, przeznaczone dla obywateli Malezji (znacznie tańsze). W tym wpisie wszystkie podane ceny biletów dotyczącą obcokrajowców.
Atrakcje Malakki – Co warto zobaczyć w Malakce?
Plac Czerwony (Plac Holenderski)
To najbardziej znane i bardzo charakterystyczne miejsce w mieście. Centralnym punktem placu jest fontanna Królowej Wiktorii. Do placu przylegają bezpośrednio słynne czerwone budynki kolonialne, które doskonale odzwierciedlają bogatą przeszłość historyczną Malakki. Na placu dzieje się bardzo dużo praktycznie o każdej porze dnia. Znajdziesz tutaj nie tylko ulicznych artystów, kramy z pamiątkami, kawiarnie, lecz także niesłychanie charakterystyczne *riksze, które cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Wstęp na teren Placu Czerwonego jest bezpłatny, a w jego otoczeniu uda Ci się na pewno zrobić wiele przyciągających wzrok zdjęć. Zdecydowanie warto pospacerować po placu i przyjrzeć się dokładniej unikalnemu połączeniu wpływów malajskich, chińskich i europejskich, które znajdują swoje odzwierciedlenie w otaczającej go architekturze.
Wstęp: gratis.
*Riksza – pojazd kołowy napędzany siłą ludzkich mięśni służący do transportu osób. Riksze w Malakce są unikatowe, a wśród miejscowych znane są jako „beca”. Pojazdy te ozdabiane są w różne motywy. Niektóre z nich zdobią kwiaty, a inne postaci z bajek bądź filmów. Ceny za przejazd rikszą mogą różnić się w zależności od długości trasy (zazwyczaj godzinny przejazd kosztuje między 20 a 40 MYR, 16 – 32 PLN, stan na 25.05.2024).
**Historia nietuzinkowych rikszy w Malakce. Riksze w Malakce niegdyś były bardzo proste i nie posiadały żadnych elementów dekoracyjnych. Modę na prześciganie się w wymyślnych stylizacjach tych pojazdów zapoczątkował jeden z kierowców, który postanowił przyozdobić swoją rikszę i wyróżnić się tym sposobem wśród konkurentów. Pomysł okazał się być strzałem w dziesiątkę, kierowca zmaksymalizował zyski, pozostawiając tym samym rywali w tyle.
Kościół Chrystusa – Malakka co zobaczyć?
Protestancki Kościół Chrystusa to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w mieście. Jego czerwony kolor i prostota architektoniczna znakomicie oddaje holenderski styl kolonialny. Kościół, jak zapewne domyślasz się, zbudowali Holendrzy. Powstał on w latach 1741-1753 i na stałe wpisał się w architekturę Malakki. Wewnątrz kościoła zobaczysz oryginalne drewniane ławki, z których przez lata korzystali wierni.
Godziny wstępu do Kościoła Chrystusa w Malakce
- od poniedziałku do soboty – od 9:00 do 16:30
- niedziela – od 8:30 do 13:00
Wstęp: gratis.
Muzeum Stadthuys
Stadthuys zwany także czerwonym ratuszem to kolejna z charakterystycznych budowli Malakki. Stadhuys zbudowano w 1650 roku, co czyni go najstarszą architekturą holenderską na terenie Azji Południowo-Wschodniej. Pierwotnie Stadhuys służył jako siedziba holenderskich administratorów, natomiast dziś pełni on funkcje muzeum, które zachwyca bogatą ekspozycją przedmiotów związanych z historią Malakki.
Godziny otwarcia Muzeum Stadthuys
- poniedziałek – zamknięte
- wtorek, środa, czwarte, sobota, niedziela – od 9:00 do 17:30
- piątek – od 8:00 do 12:15 oraz od 14:45 do 17:30
Koszt wejścia do Muzeum Stadhuys (bilety zakupisz na miejscu w kasie)
- dorośli 10 MYR = 8 PLN
- dzieci do 4 roku życia 4 MYR = 4 PLN
Twierdza A’Famosa – Malakka co zobaczyć?
Zbudowana w 1512 przez Portugalczyków twierdza to jedno z najstarszych dzieł architektonicznych w Azji. „Słynna”, bo takie właśnie nosi imię, była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych w dziejach Malakki. Najstarszą częścią twierdzy był pięciopiętrowy *donżon, od którego wywodzi się dzisiejsza nazwa twierdzy A’Famosa. W 1641, po zajęciu miasta przez Holendrów, donżon został zniszczony a mury obronne A’Famosy rozbudowane. Niestety jak to bywa w historii, twierdza została przejęta przez brytyjskich okupantów w 1811 roku i praktycznie doszczętnie zniszczona. Do dziś zachowały się jedynie brama Porta de Santiago i odbudowany bastion Middelburg.
O ile sama brama nie wywrze na każdym wrażenia, o tyle podpowiem, ze decydowanie warto wejść po mieszczących się za bramą schodach na samą górę twierdzy. Na górze czekać będą na Ciebie piękne widoki na panoramę miasta, liczne rzeźby, grobowce, a także i armaty.
*Donżon – wieża łącząca w sobie główne funkcje mieszkalne i obronne, przez co zamieszkiwana była w czasie pokoju.
Wstęp: gratis.
Muzeum Pałacu Sułtanatu – Malakka co zobaczyć?
To bardzo fascynujące miejsce. Znajduje się tuż obok bramy Porta de Santiago twierdzy A’Famosa. Możesz się tutaj przenieść w czasie do okresu, gdy Malakka znajdowała się pod panowaniem sułtanów. Ten zrekonstruowany na bazie informacji i danych z roczników malajskich budynek, otoczony jest pięknym ogrodem. W muzeum zobaczysz bogatą ekspozycję przedmiotów jak np.: meble, stroje, broń oraz dokumenty związane z historią sułtanatu.
Godziny otwarcia Muzeum Pałacu Sułtanatu Malakki
- od poniedziałku do niedzieli – od 9:00 do 12:15 oraz od 14:45 do 17:30
Koszt wstępu do Muzeum Pałacu Sułtanatu Melaki (bilety zakupisz na miejscu w kasie)
- dorośli 20 MYR = 16 PLN
- dzieci – 10 MYR = 8 PLN
Muzeum morskie – Malakka co zobaczyć?
Muzeum morskie, zwane także jako Muzeum Samudera to kolejna z najchętniej odwiedzanych atrakcji Melakki. Szczególnie dobrze będą się tutaj czuć miłośnicy historii morskiej. Główną atrakcją muzeum jest replika portugalskiego statku „Flor de La Mar”, który zatonął u wybrzeży Malakki podczas swojej podróży powrotnej do Portugalii. Replika statku mierzy 34 metry wysokości, 36 metrów długości i 8 metrów szerokości a na jej pokładzie znajdziesz ekspozycje przedstawiające historię handlu w Malakce na przestrzeni stuleci.
Godziny otwarcia Muzeum morskiego w Malakce
- poniedziałek – zamknięte
- od wtorku do niedzieli – od 9:00 do 17:00
Ceny biletów stepu do Muzeum morskiego w Malakce (bilety zakupisz na miejscu w kasie)
- dorośli – 20 MYR = 16 PLN
- dzieci – 10 MYR = 8 PLN
Meczet Masjid Selat – Malakka co zobaczyć?
To niebywale wyjątkowa pod względem architektonicznym budowla położona na sztucznej wyspie w Cieśninie Malakka. Jest ona nie tylko ważnym miejscem kultu, lecz jest także bardzo popularną atrakcją turystyczną. Meczet otwarto 24 listopada 2006 roku przez Najwyższego Władcę Malezji, Tuanku Syed Sirajuddina Syed Putra Jamalullaila, a koszt jego budowy pochłonął nie bagatela 8 i pół miliona PLN. Meczet najbardziej okazale prezentuje się z zewnątrz, szczególnie gdy poziom wody jest wysoki, co sprawia wrażenie, jakby unosił się na falach. Jeśli chodzi o wnętrze, to nie specjalnie przypadł mi pod tym względem do gustu. Ciekawostką jest, że 30-metrowy minaret będący częścią kompleksu, służy także jako latarnia morska.
Pułapka na turystów. Meczet z tej perspektywy można zobaczyć z dedykowanego punktu widokowego znajdującego się kilkadziesiąt metrów od wejścia do meczetu. Głównego przejścia na punkt widokowy pilnują „lokalsi” żądający po 5 MYR od osoby.
Osobiście chciałem zapłacić za wejście, ale pani, która siedziała na wejściu, mi na to nie pozwoliła. Stwierdziła, że jest to jej prywatna posesja i że to ona decyduje, kto wejdzie za opłatą a kto nie. Nie podała mi powodu odmowy, ale wszystkich innych „nie białych” wpuszczała bez problemu. Ta sama pani zarzekała się, że nie jest rasistką. Na pytanie o uzasadnienie swojej decyzji, mimo nacisków ze strony innych turystów, żeby mnie jednak wpuściła, odpowiedziała: Nie, bo nie.
Na moje szczęście okazało się, że kierując się jakieś 100 metrów dalej od wejścia na punkt widokowy (w kierunku ronda), znajduje się ścieżka, którą można dostać się na punkt widokowy bez opłat. Należy wziąć pod uwagę, iż nie jest tam płasko i że trzeba będzie pokonać kilka kamienistych wzniesień, aby dotrzeć na miejsce.
Rzeka Malakka – Malakka co zobaczyć?
Jeśli lubisz relaksujące spacery, to przechadzka bulwarem nad przepływającą przez serce miasta rzeką Malakka, będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Na walory estetyczne tej trasy wpływają pozytywnie liczne kolorowe kamienice, z których część jest ozdobiona muralami. Przy bulwarze znajdziesz także liczne kawiarnie i restauracje, które oferują wspaniałe widoki na drugi brzeg rzeki. Jeśli zechcesz zobaczyć miasto z perspektywy łodzi, to bezpośrednio przy Placu Holenderskim znajduje się przystań, gdzie oferowane są rejsy po rzece Malakka.
Wieża widokowa – Taming Sari Tower
Ta obrotowa wieża widokowa oferuje panoramiczne widoki na miasto z wysokości 80 metrów. Wieżę dostrzeżesz z fortu A’Femosa (nie widać jej ze ścisłego centrum miasta). Trzeba przyznać, iż z zewnątrz prezentuje się nader imponująco i nowocześnie. Osobiście z braku czasu nie udało mi się zobaczyć, jak prezentuje się panorama miasta z wieży.
Godziny otwarcia wieży widokowej Taming Sari Tower
- od poniedziałku do niedzieli – od 10:00 do 23:00
Ceny biletów wstępu na wieżę widokową Taming Sari Tower
- dorośli – 26 MYR = 22 PLN
- dzieci – 18 MYR = 15 PLN
Bilety na wieżę widokową Taming Sari Tower zakupisz tutaj: Bilety Taming Sari Tower.
Jonker Street
To słynna ulica w historycznym centrum Malakki będąca serem chińskiej dzielnicy miasta. Dotrzesz tutaj pieszo w zaledwie 5 minut z Placu Holenderskiego. Ulica Jonker jest pełna kolorowych kamienic, kawiarni, restauracji, a także sklepów z antykami i pamiątkami i jest bardzo popularna nie tylko wśród turystów, lecz także wśród mieszkańców. W weekendy zamienia się ona w tętniący życiem nocny targ (Jonker Night Market), który jest otwarty od piątku do niedzieli od godziny 18 do północy. Na targu można skosztować lokalnych przysmaków, a także zaopatrzyć się w ubrania, pamiątki, zabawki i rękodzieło.
Wstęp: gratis.
Z Malakki warto udać się do Kuala Lumpur, by zobaczyć m.in. te fantastyczne jaskinie, o których wspominałem w tym wpisie: Jaskinie Batu. Jeśli znasz kogoś, kto wybiera się do Malakki to będę wdzięczny za udostępnienie wpisu: Malakka co zobaczyć.
Jeśli szukasz więcej podróżniczych inspiracji to zapraszam na stronę główną mojego bloga. Możesz także także wybrać jedną z kategorii, w której znajdziesz ciekawe artykuły. Europa, Afryka, Azja, Polska, Porady.
- Wiedeń co warto zobaczyć? Top 15. Atrakcje i przydatne informacje
- Kuala Lumpur co zobaczyć? Top 10 najlepszych atrakcji miasta
- Malakka co zobaczyć? 10 najlepszych atrakcji Malakki
- Gardens by the Bay – Co zobaczyć w Gardens by the Bay?
- Phuket co warto zobaczyć? 10 najlepszych atrakcji Phuket
- Jaskinie Batu – Wszystko co warto wiedzieć o Batu Caves