Zamek Ravadinovo – Czy warto zobaczyć ten bułgarski zamek?

Napisał Stanley
0 Komentarz 13 minut czytania

Zamek Ravadinovo – Są takie zamki na świecie, gdzie niesamowita architektura przeplata się z bajkową atmosferą. Jedne są niezwykłe i zapadają na długo w pamięć, a są również takie, o których się szybko zapomina. Zamek w bułgarskim Rawadinowie nad Morzem Czarnym jest właśnie tym pierwszym. Jeśli zatem wybierasz się do Bułgarii w okolice Warny, Burgas czy Sozopolu, i szukasz magicznych miejsc do zwiedzenia, to zapraszam Cię do tego wpisu. Dowiesz się z niego m.in. dlaczego warto zwiedzić zamek, jak się do niego dostać, jakie znajdziesz tutaj atrakcje, a także ile kosztują bilety wstępu. 

Jedni marzą o zamkach, inni je budują. Pomysł zbudowania zamku zrodził  się w głowie uznanego dziś architekta i dewelopera Georgija Kostadinowa Tumpałowa urodzonego w 1956. Jako mały chłopiec czytał on bardzo chętnie baśnie i opowieści i marzył, by pewnego dnia zbudować własny zamek, taki jak z bajki. 

Spełnienie tego marzenia trwało dwie dekady i pochłonęło mnóstwo czasu jak i pieniędzy. Budowa zamku zaczęła się w roku 1997. Do przedsięwzięcia zaangażował Georgij członków swojej rodziny oraz robotników ze wsi Rawadinowo.

Do budowy zamku użyto 20 000 ton kamienia z wnętrza łańcucha górskiego Strandża. Po 20 latach prac zamek zachwyca zwiedzających swoim nietuzinkowym wyglądem. Strzeliste wieżyczki, porośnięte winobluszczem ściany zamku na pewno zaciekawią niejednego miłośnika architektury i bajkowych scenerii.

Już na samym wejściu zachwyca wyjątkowa i niebanalna brama wejściowa z dwiema strzelistymi wieżami w kolorze brązowym. Osobiście widziałem już różne bramy i wieżyczki zamkowe, ale ta tutaj zdecydowanie swoim kunsztem pokonuje konkurencję.  Wieżyczki to nie jedyna rzecz, która przykuwa od razu moją uwagę. Jest także pięknie zdobiony zegar po prawej stronie.

Zamek Ravadinovo

Tuż po przekroczeniu bramy wejściowej zachwyca w roli głównej zamek wraz z małym dziedzińcem, przyległym ogrodem i oczkiem wodnym. W samym centrum dziedzińca znajdziemy pomnik pomysłodawcy zamku Tumpałowa dzierżącego w ręce okazały miecz.

W zamkowym ogrodzie jest wiele ciekawych miejsc, gdzie można zrobić sobie piękne pamiątkowe zdjęcia. Oprócz wspomnianego oczka wodnego znajdziemy tutaj m.in. mostek, fontannę, a także przyległą wieżyczkę czy zbroje rycerskie. W części centralnej przed zamkiem znajduje się większy dziedziniec, na którym usytuowano kilka nietuzinkowych ławek oraz fontannę. Można tutaj zatrzymać się na chwilę i skorzystać z cienia oferowanego przez drzewa znajdujące się w ogrodzie.

Zamek Ravadinovo

Ogród mieszczący się na terenie zamku Ravadinovo zachwyca różnorodnością flory. Znajdziemy tutaj m.in. róże, które tworzą piękne kolorowe rabaty oraz różne odmiany liliowców. W ogrodzie posadzono także kilka odmian magnolii, kilkanaście sztuk sumaka octowca oraz palmy, które nadają mu egzotycznego charakteru.

zamek w rawadinowie

Za zamkiem znajduje się dalsza część ogrodu, z przyległym sztucznym jeziorem, po którego wodach można popływać rowerkiem wodnym.

Oprócz pięknego ogrodu znajdziemy tutaj także winiarnię, liczne fontanny (najbardziej okazała jest repliką Fontanny Di Trevi), małe zoo z pawiami, altanki, kaplicę, trawiaste słonie. Dodatkowo kompleks wyposażony jest w kącik do zdjęć znajdujący się na tarasie na pierwszym piętrze oraz sale tronowe położone w jego podziemnej części.

Do dyspozycji zwiedzających dostępne jest także zaplecze gastronomiczne. W sąsiedztwie zamku znajduje się także niedawno otwarty Aquapark, w którym można spędzić miło czas z rodziną bądź przyjaciółmi.

  • samochód – najlepszą opcją jest wypożyczone bądź własne auto. Do zamku Ravadinovo dojedziesz z ze Słonecznego Brzegu w 65 minut, z Burgas w niespełna 40 minut.  Natomiast podróż z pobliskiego Sozopolu zajmie Ci 8-9 minut.
  • autobus z Burgas do Ravadinovo. Autobusy odjeżdżają z Centralnego Dworca Autobusowego Południe. Autobus zatrzymuje się na przystanku Rawadinovo, skąd trzeba będzie przejść pieszo do zamku. Bilet autobusowy z Burgas do miejscowości Rawadinovo kosztuje 5 lew (11 PLN). Bilet kupisz u konduktora w autobusie. Podejdzie on do Ciebie sam po rozpoczęciu jazdy (płatność tylko gotówką w walucie lokalnej).
  • pociąg – Do zamku Ravadinovo dojedziesz także z Warny i Burgas. Pociągi kursują kilka razy dziennie i zatrzymują się na stacji Sozopol. Z samego Sozopolu można dostać się do zamku taksówką (koszt 15 lew), autobusem bądź pieszo. Zamek od centrum Sozopolu dzieli 5 kilometrów a pokonanie trasy zajmie średnio 1 godzinę i  10 minut (nie polecam spaceru w bardzo upalne dni).

Ceny biletów wstępu do zamku są uzależnione od wieku zwiedzających:

  • dorośli – 15 euro
  • studenci – 10 euro
  • osoby z ograniczoną sprawnością – 5 euro
  • dzieci w wieku od 7 do 11 lat – 7,50 euro
  • dzieci w wieku od 12 do 17 lat – 10 euro
  • dzieci do 7 lat – wstęp gratis

Bilety kupisz zarówno online jak i na miejscu. Można zrobić to tutaj: Bilety wstępu na zamek Ravadinovo.

Kupując bilety na miejscu, warto pamiętać, iż nie ma tam terminala płatniczego i że można zapłacić tylko gotówką w lokalnej walucie.

Zamek Ravadinovo można zwiedzać 7 dni w tygodniu w godzinach od 08:00 do 17:00.

Tak, do zamku Ravadinovo przylega bezpłatny parking dla klientów. Znajduje się on przed bramą wejściową z dwiema charakterystycznymi wieżami.

Zapewne znajdą się osoby, którym ta atrakcja niezbyt się spodoba. Osobiście przed przybyciem na miejsce czytałem recenzje dotyczące zamku. Przyznam szczerze, że były one różne, ale przeważały te pozytywne. Gdy zobaczyłem zamek na zdjęciach, to wiedziałem, że na pewno mimo wszystko go odwiedzę.

Nie, nie byłem rozczarowany. Bardzo mi się tutaj spodobało. Piękne ogrody, niesamowity pod względem architektonicznym zamek i pełna gama wspomnianych atrakcji dały mi poczucie dobrze wydanych pieniędzy. Koszt wejścia mógłby być niższy, głównie dlatego, że nie można wejść do wnętrza zamku (trwają tam ciągle prace adaptacyjne i remonty), co oczywiście jest dość sporym minusem. Mimo wszystko warto zobaczyć zamek na własne oczy.

Jeśli masz już za sobą wizytę w zamku Ravadinovo to zachęcam Cię do podzielenia się ze mną swoją opinią. A może znasz jakieś inne ciekawe miejsca w Bułgarii?

Jeśli szukasz więcej podróżniczych inspiracji to zapraszam na stronę główną mojego bloga podróżniczego. Możesz także także wybrać jedną z kategorii, w której znajdziesz ciekawe artykuły. Europa, Afryka, Azja, Polska, Porady. Dodatkowo zachęcam Cię do zaobserwowania mnie na Instagramie i Facebooku.

Czy wiesz, że np. z Burgas w Bułgarii możesz wybrać się autokarem do Stambułu? Jest to fajna i tania możliwość dotarcia do tego orientalnego miasta. Osobiście Stambuł bardzo mnie oczarował a dla Ciebie przygotowałem ten wpis: Atrakcje Stambułu.

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.