Ubezpieczenie turystyczne czyli mądry Polak przed szkodą. Na co zwracać uwagę?

Napisał Stanley
0 Komentarze 4 minut czytania

Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale ubezpieczenie turystyczne to podstawa każdej podróży. Nie wykupując go na czas pobytu za granicą popełniamy ogromny błąd. W podróży może się nam przytrafić absolutnie wszystko. Możemy złamać rękę, dostać zawału, zapalenia wyrostka bądź paść ofiarą tzw. zemsty faraona. Jeśli jesteśmy dziećmi milionerów to nie ma się czym przejmować. Jeśli nie to taki wypad może pochłonąć znaczną część naszych oszczędności a w najgorszym przypadku wpędzić nas w długi.

W dobie wszechobecnego korona wirusa wzrosła troszkę świadomość społeczeństwa w kwestii ubezpieczeń turystycznych a także troski o zdrowie nie tylko swoje, ale również naszych bliskich. Tylko jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne? Jakie są jego składowe i gdzie je nabyć? Odpowiedzi na nurtujące was pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Przed wyjazdem, czyli czynniki determinujące wybór ubezpieczenia

Przed samą podrożą musicie zwrócić uwagę na kilka kwestii, które wpłyną bezpośrednio na to na jakie zdecydujecie się ubezpieczenie i jaka kwotę finalnie za nie zapłacicie. Musicie odpowiednio wcześnie wiedzieć:

  • dokąd jedziecie – ceny są zróżnicowane w różnych towarzystwach ubezpieczeń ze względu na to, które kontynenty odwiedzicie, dlatego warto mieć zaplanowaną całą podróż zanim zdecydujemy się na zakup polisy
  • w jakim celu wyjeżdżacie – oczywistym powodem wydaje się po prostu podróż, którą część z nas kojarzy głównie z wypoczynkiem na plaży. Ta forma odpoczynku nie musi jednak odpowiadać każdemu. Jest całkiem spora liczba osób, które preferują aktywny wypoczynek np.: nurkując, żeglując czy jeżdżąc na nartach. Jeśli będziemy zatem spędzać aktywnie czas podczas naszej podróży to warto uwzględnić ten czynnik podczas wyboru ubezpieczenia, aby obyło się bez przykrych niespodzianek.
  • z kim jedziecie – cena ubezpieczenia turystycznego zależy również w dużej mierze od wieku podróżujących i ilości osób, które będą takim ubezpieczeniem objęte. Regułą jest, iż ubezpieczenie osób młodszych jest tańsze niż np. osób po 50 roku życia.
  • na jak długo jedziecie – to kolejny aspekt, który determinuje finalną cenę ubezpieczenia, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają stawkę dzienną. Im dłużej pozostaniecie poza granicami kraju tym większy będzie koszt ubezpieczenia, nie mniej jednak nie są to zawrotne kwoty.

Ubezpieczenie turystyczne – Porównywarka

Idealnym rozwiązaniem i opcją, którą wam osobiście bardzo polecam są porównywarki ubezpieczeń. Sam zawsze korzystam z porównywarki Rankomat. Koszt takiego ubezpieczenia nie jest wysoki, a głowa podczas wyjazdu bedzie na pewno spokojniejsza.

Jest to bardzo wygodna forma wykupu ubezpieczenia. Wystarczy tylko zaznaczyć, które kontynenty odwiedzimy, na jak długo jedziemy i w jakim celu, a wyszukiwarka znajdzie dla nas najkorzystniejsze oferty różnych ubezpieczycieli.

Po porównaniu wszystkich ofert wystarczy wybrać tylko odpowiadające nam ubezpieczenie turystyczne i gotowe. Wszystkie formalności, łącznie z płatnością załatwimy bez wychodzenia z domu, a polisę otrzymamy na podany przez nas adres mailowy.

Ubezpieczenie turystyczne, Fot. stevepb, pixabay
Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne a EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

EKUZ pozwala wszystkim osobom ubezpieczonym na korzystanie na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w krajach członkowskich UE i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA – Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria).

Jak działa EKUZ?

Gdy podczas urlopu doznacie urazu, bądź nagle zachorujecie to wystarczy, że udacie się do lekarza, który działa w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej i okażecie ważną kartę EKUZ i dowód osobisty. Korzystając z wizyty w niepublicznym gabinecie będziemy niestety musieli sami pokryć koszty wizyty.

Ważne! W przypadku, gdy w danym kraju członkowskim istnieje obowiązek współpłacenia za skorzystanie z danych świadczeń będziemy musieli także ponieść takie koszty mimo posiadania karty EKUZ.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Aby otrzymać kartę EKUZ, która potwierdza nasze prawo do ubezpieczenia należy wypełnić wniosek znajdujący się tutaj. Do wyboru mamy dwa formularze. Pierwszy przeznaczony jest dla osób, które planują pobyt tymczasowy za granicą ( wyjazd w celach turystycznych i pobyt związany z nauką). Drugi natomiast przeznaczony jest dla osób wyjeżdżających w związku z wykonywaniem pracy.

Co zrobić z wnioskiem?

  • wysłać pocztą lub faxem do właściwego oddziału NFZ, bądź jednej z delegatur
  • zeskanować i wysłać na adres mailowy ekuz@nfz.gov.pl
  • wysłać za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej do właściwego wojewódzkiego oddziału NFZ. Aktualne dane wojewódzkich oddziałów NFZ znajdziecie tutaj.
  • złożyć osobiście w oddziale NFZ

Czas oczekiwania na kartę

Czas oczekiwania na kartę to średnio 3-5 dni roboczych liczonych od daty złożenia wniosku. Kartę możemy odebrać osobiście w oddziale bądź delegaturze NFZ. Dodatkowo jeśli zaznaczymy opcję ” Przesłać pocztą na adres” to odbierzemy kartę na poczcie. Wybierając tę opcję trzeba pamiętać, iż czas oczekiwania na kartę wydłuży się o czas dostarczenia karty przez pocztę.

Zakres ubezpieczenia polis – KL, OC, NNW

Na większość dostępnych na rynku polis ubezpieczeniowych składają się cztery elementy. Są to:

  • OC (Odpowiedzialność cywilna) – to nic innego jak umowa, która gwarantuje wypłacenie odszkodowania osobie trzeciej, gdy wyrządzimy jej szkodę bądź zniszczymy jej mienie. Dla przykładu wyobraźmy sobie, że potraciliśmy kogoś jadać np. skuterem, bądź autem. Niestety nie posiadając stosownego ubezpieczenia będziemy mogli zostać zmuszeni sądownie do pokrycia kosztów leczenia, czy rehabilitacji takiej osoby.
  • koszty leczenia i assistance (KL) – jest to ogół wydatków, jakie ubezpieczyciel deklaruje ponieść na poczet świadczeń medycznych. Zaliczamy tutaj min.: wizyty ambulatoryjne, ratownictwo medyczne oraz transport medyczny.
  • NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków) – to składowa ubezpieczenia, która chroni nas w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu podczas podróży na skutek wypadku. Do ubezpieczenia bardzo często dołączona jest tabela zawierająca % sumy ubezpieczenia jakie zostanie nam wypłacone przez ubezpieczyciela na skutek poniesionego uszczerbku.
  • Ubezpieczenie bagażu – to już ostatnia składowa ubezpieczenia, lecz nie jest ona obowiązkowa. Przydaje się, gdy podróżujemy dużo samolotem. Jeśli już zdecydujemy się na zakup takiego ubezpieczenia to będziemy mogli otrzymać odszkodowanie, gdy nasz bagaż zaginie bądź zostanie uszkodzony. Osobiście nie korzystam z tej opcji, gdyż nie przewożę nigdy w bagażu wartościowych rzeczy.

Jak dobrze wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Znając już wszystkie składowe ubezpieczenia turystycznego oraz czynniki, które będą determinowały nasz wybór możemy przystąpić do zakupu odpowiedniej polisy.

Osobiście, gdy tylko wybieram się w podróż to sprawdzam w pierwszej kolejności wysokość i zakres kosztów leczenia (KL). Staram się zawsze przy tym realnie ocenić wysokość kosztów leczenia, jakie mogą wyniknąć w danym kraju z tytułu leczenia. Skutkuje to zawsze tym, że nigdy nie wybieram najniższej dostępnej kwoty na jaką będzie opiewało ubezpieczenie.

Jeśli chodzi o NNW to zwracam na nie uwagę głównie wtedy, gdy planuję aktywnie spędzać czas wolny np. chodząc po górach. Samo OC przydaje się natomiast wtedy, gdy planujemy wynająć jakiś środek transportu.

Pamiętajmy, aby nigdy nie bagatelizować kwestii ubezpieczenia turystycznego. Sprawdzajmy wnikliwie wszystkie zapiski umów, aby niepotrzebnie nie narażać się na przykre niespodzianki podczas naszej podróży. Życzę wszystkim udanych podróży, trafnych i świadomych wyborów ubezpieczeń turystycznych.

Źródło : NFZ i gov.pl

Podzielcie się ze mną swoimi refleksjami dotyczącymi ubezpieczeń. Na co zwracacie uwagę podczas zakupu polisy? Preferujecie zakup online czy może bezpośrednio w placówce?

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.