Kuala Lumpur co zobaczyć? Top 10 najlepszych atrakcji miasta

Napisał Stanley
0 Komentarze 16 minut czytania

Kuala Lumpur – stolica Malezji to zdecydowanie jedno z tych miast, które może zaciekawić niejednego podróżnika. Jest domem dla ponad 7 milionów mieszkańców, a także ważnym centrum finansowym, gospodarczym i handlowym. Na korzyść tego miasta przemawia zdecydowanie różnorodność kulturowa z wpływami chińskimi, malajskimi i indyjskimi, które najmocniej odznaczają się w otaczającej je architekturze. Kuala Lumpur to jednak nie tylko imponujące zabytki, lecz także pyszna i różnorodna kuchnia, liczne centra handlowe oraz przyjazny klimat, który sprawia, że przez większą część roku jest tutaj bardzo ciepło i wilgotno. Jeśli wybierasz się do Kuala Lumpur i interesuje Cię, co ciekawego ma do zaoferowania to miasto to ten wpis: Kuala Lumpur co zobaczyć, jest właśnie dla Ciebie.

Informacja

Ceny biletów na atrakcje turystyczne w Malezji różnią się ze względu na kraj pochodzenia zwiedzających. Rozróżnia się bilety dla obcokrajowców, które są droższe, oraz te, przeznaczone dla obywateli Malezji (znacznie tańsze). W tym wpisie wszystkie podane ceny biletów dotyczącą obcokrajowców. Stan na 8.06.2024 roku.

Bliźniacze wieże Petronas to jedna z najbardziej rozpoznawalnych malajskich budowli na świecie. Stały się one ikoną Malezji i są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Nie ma chyba osoby, która nie chciałaby mieć pamiątkowego zdjęcia z wieżami Petronas na pamiątkę. Wieże odznaczają się futurystycznym wyglądem i są przykładem architektury nacechowanej wpływami islamskimi. Zaprojektował je argentyńsko-amerykański architekt Cesar Pelli.

Elewację wież wykonano ze szkła i stali, co szczególnie podkreśla ich walory estetyczne nocą. Podświetlone wieże prezentują się nader imponująco na tle otaczającej je zabudowy miejskiej. W okolicach wież znajduje się kilka hoteli z basenami, z których można podziwiać tak urokliwe widoki, jak na poniższym zdjęciu.

Wieże Petronas mierzą 452 metrów wysokości i są najwyższymi bliźniaczymi budynkami na świecie. Na wysokości 41 i 42 pietra znajduje się most SkyBridge łączący obie wieże. Jest to bardzo popularny punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. Na dolnych partiach wież znajduje się jedno z największych centrów handlowych w Kuala Lumpur: Suria KLCC, które oferuje szeroką gamę sklepów oraz restauracji.

Godziny otwarcia punktu widokowego SkyBridge

  • poniedziałki – nieczynne
  • od wtorku do niedzieli od 9:00 do 21:00

Ceny biletów wstępu na punkt widokowy SkyBridge

  • dorośli 98 MYR około 82 PLN
  • seniorzy 50 MYR około 42 PLN
  • dzieci między 3 a 12 rokiem życia 50 MYR około 42 PLN
  • dzieci w wieku poniżej 2 lat wstęp wolny

Bilety wstępu zakupisz na oficjalnej stronie wież Petronas: Petronas Towers Tickets.

Kuala Lumpur co zobaczyć

To piękny park przylegający do ikonicznych bliźniaczych wież Petronas Towers, w którym można chwilę odetchnąć od wysokich temperatur. W parku znajdziesz duży plac zabaw, ścieżki spacerowe, miejsca piknikowe, bezpłatne toalety, a także bieżnię. Największą atrakcją parku KLCC są dwie muzyczne fontanny umieszczone na sztucznym jeziorze Symphony (Lake Symphony).  Wspomniane fontanny wyświetlają ponad 150 unikalnych animacji w akompaniamencie muzyki i szumu wody, które prezentują się imponująco w połączeniu z podświetlonymi wieżami Petronas.

Godziny pokazów Lake Symphony ( pokaz świetlny z muzyką)

  • codziennie o 20:00, 21:00 i 22:00

Godziny pokazów Lake Symphony  (pokaz tylko pokaz świetlny)

  • codziennie 19:30, 20:30 i 21:30

Wstęp: Gratis.

Kuala Lumpur co zobaczyć

To jedna z największych i najbardziej imponujących chińskich świątyń w Azji Południowo-Wschodniej. Świątynia zachwyca już od samego wejścia na dziedziniec. Dekoracyjne belki, piękne czerwone lampiony, niezwykłe dachy oraz rzeźby  przyciągają rok do roku wielu turystów. Świątynię poświęconą bogini morza Thean Hou otwarto 3 września w 1989 roku, a jej budowa pochłonęła 7 milionów ringgitów malezyjskich. Główne miejsce świątyni zajmuje sala modlitewna z trzema ołtarzami. Na każdym z ołtarzy umieszczono duży posąg poświęcony boginiom: Thien Hou (Bogini Morza), Guan Yin (Bogini Miłosierdzia) oraz Shui Wei Sheng Niang (Bogini Nabrzeża). Plotka głosi, iż świątynia Thean Hou była jedną z najbardziej ulubionych świątyń Jackie Chana podczas jego wizyty w 1992 roku w Kuala Lumpur (w stolicy Malezji kręcono tam scen do filmu Policyjna opowieść 2).

Godziny otwarcia Światyni Thean Hou

  • od poniedziałku do niedzieli od 8:00 do 20:00

Wstęp: Gratis

Kuala Lumpur co zobaczyć

To historyczne miejsce położone w samym sercu stolicy Malezji. To właśnie tutaj Malezja ogłosiła 31 sierpnia 1957 roku swoja niepodległość (wcześniej będąc pod panowaniem brytyjskim). Na południowej stronie placu znajduje się 95-metrowy maszt upamiętniający to wydarzenie. W przeszłości Plac Merdeka  (zwany także Dataran Merdeka) był centrum kolonialnego Kuala Lumpur, gdzie odbywały się brytyjskie parady wojskowe. Dziś oprócz parad odbywają się tutaj ważne wydarzenia narodowe. Plac jest także popularnym miejscem spotkań zarówno wśród rodzimych mieszkańców jak i turystów. Na szczególną uwagę zasługuje także okazała zdobiona  fontanna, która została sprowadzona aż z Wielkiej Brytanii i złożona w 1879 roku, którą znajdziemy na placu.

Wstęp: Gratis.

Kuala Lumpur co zobaczyć

To jeden z najstarszych meczetów w Kuala Lumpur. Zbudowano go 1909 roku u zbiegu rzek Klang i Gombak. Ten zaprojektowany przez brytyjskiego architekta Arthura Beniosa meczet charakteryzuje się architekturą łączącą różne style. Osobiście mimo pięknych białych kopuł i minaretów będących charakterystycznym elementem krajobrazu miasta nie przypadł mi on do gustu. Wnętrze prezentuje się dość przeciętnie, lecz jest to moja subiektywna opinia.

Przed wejściem na teren meczetu należy wypełnić krótki formularz rejestracyjny. Wystarczy, że zeskanujesz kod QR znajdujący się na potykaczu umieszczonym za bramą wejściową i wypełnisz formularz. W pobliżu jest strażnik, który na pewno chętnie Ci pomoże w razie kłopotów.

Wstęp: Gratis.

Kuala Lumpur co zobaczyć

To bardzo atrakcyjny wizualnie budynek położony bezpośrednio przy Placu Merdeka. Architektura gmachu łączy w sobie style: gotycki, wiktoriański i mauretański. Najbardziej charakterystyczne są czerwone kopuły oraz wysokie wieże zegarowe, których nie sposób nie zauważyć przechadzając się po Placu Merdeka. Budynek ukończono w 1957 roku i nazwano na cześć sułtana Abdula Samada. W przeszłości znajdował się tutaj Federalny Trybunał Malezji oraz Sąd Najwyższy i Apelacyjny. Dziś na terenie gmachu znajdują się biura Ministerstwa Informacji, Kultury i Komunikacji. Należy wspomnieć, iż ten budynek prezentuje się równie okazale za dnia jak i po zmroku, gdy jego fasady są pięknie podświetlone.

Zwiedzanie wnętrz jest niemożliwe, jednak zwiedzający mogą spokojnie wejść na dziedziniec i przyjrzeć mu się z bliska.

To niebywale jedna z najpopularniejszych atrakcji Kuala Lumpur. Jaskinie te powstały 400 milionów lat temu. Pierwotnie służyły lokalnej ludności jako schronienie. W 1860 chińscy osadnicy wydobywali odchody nietoperzy znajdujące się w jaskiniach, by użyźnić swoje grządki warzywne. Trzy dekady później, bo w 1891 roku powstał tutaj ten niesamowity kompleks świątyń. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat jaskiń, to zajrzyj do poniższego postu: Jaskinie Batu.

Wstęp: Znaczną część kompleksu świątyń zwiedzisz zupełnie za darmo.

Jaskinie Batu
Jaskinie Batu

To kolejna z najbardziej rozpoznawalnych budowli stolicy Malezji. Ta wieża telewizyjna zwana jest także KL Tower i wznosi się na wysokość 421 metrów. Na jej szczycie znajduje się popularny punkt widokowy oferujący panoramiczny widok na miasto, a także restauracja oraz obserwatorium islamskie Falak. Wieża jest doskonale widoczna z różnych części miasta i jest chętnie odwiedzaną atrakcją turystyczną. Podczas pobytu w Kuala Lumpur musiałem wybrać  między Menara KL i SkyBridge, gdyż odwiedzenie dwóch podobnych punktów widokowych wydawało się być zbędnym wydatkiem. Finalnie zdecydowałem się na Menara KL i szczerze mówiąc, nie byłem zadowolony.  Wybrałem się tam po zachodzie słońca i widok był taki sobie. Najbardziej zależało mi na nocnych fotografiach Kuala Lumpur, lecz skośne oszklenie wieży na Observation Deck i trudność w dostaniu się bezpośrednio do szyb skutecznie uniemożliwiło mi wykonanie ciekawych fotografii. Jeśli chodzi o Menara KL to masz tutaj do wyboru dwa punkty widokowe Sky Deck i Observation Deck.  Sky Deck umiejscowiony jest wyżej i oferuje zdecydowanie lepsze widoki, o czym nie wiedziałem, będąc na miejscu.

Godziny otwarcia wieży Menara KL

  • od poniedziałku do niedzieli od 9:00 do 22:00

Ceny biletów wstępu na Menara KL

  • Sky Deck – dorośli 110 MYR około 93 PLN,  dzieci 65 MYR około 55 PLN
  • Observation Deck – dorośli 60 MYR około 53 PLN, dzieci 40 MYR około 34 PLN

Bilety wstępu zakupisz tutaj: Oficjalna strona KL Tower.

To popularne miejsce w którym mieszczą się różnorakie sklepy z rękodziełem, sztuką, przyprawami orientalnymi, odzieżą oraz pamiątkami. Na terenie kompleksu znajdziesz aż 350 różnorodnych stanowisk sprzedażowych. Central market jest także miejscem wielu wydarzeń kulturalnych.

Wstęp: Gratis.

Do doskonałe miejsce dla fanów sztuki. Jest to największe muzeum sztuki islamskiej  w Azji Południowo-Wschodniej. Kolekcja muzeum liczy 10 000 artefaktów prezentowanych w 12 stałych galeriach tematycznych, które obejmują m.in. architekturę, manuskrypty Koranu, zbroje, tekstylia, metal, monety i ceramikę. Jedną z najbardziej obleganych wystaw jest replika pokoju osmańskiego z XIX wieku.

Godziny otwarcia muzeum islamskiego

  • od poniedziałku do niedzieli od 9:30 do 18:00 (ostatnie wejście o 17:30)

Ceny biletów wstępu do muzeum islamskiego (bilety można kupić tylko na miejscu)

  • dorośli 20 MYR około 16 PLN
  • studenci 10 MYR około 8 PLN
  • seniorzy 20 MYR około 16 PLN
  • dzieci do 6 lat wstęp wolny

Jeśli szukasz więcej podróżniczych inspiracji to zapraszam na stronę główną mojego bloga podróżniczego. Możesz także także wybrać jedną z kategorii, w której znajdziesz ciekawe artykuły. Europa, Afryka, Azja, Polska, Porady. Dodatkowo zachęcam Cię do zaobserwowania mnie na Instagramie i Facebooku.

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.