Zurych co warto zobaczyć? 12 najlepszych atrakcji

Napisał Stanley
0 Komentarz 17 minut czytania

Zurych – tego miasta jak i samej Szwajcarii nie trzeba chyba nikomu specjalnie przedstawiać. Malownicze krajobrazy wtulone w najwyższy łańcuch górski Europy, fioletowe krowy znane z pewnej reklamy, jodłowanie i godziny spędzone na wędrówkach to chyba najczęstsze skojarzenia, które przychodzą na myśl o Szwajcarii. A sam Zurych? Zapewne większości kojarzy się z czekoladą właśnie a i z drożyzną pewnie też. Nie będę się tutaj jednak skupiał na kwestiach finansowych, lecz na walorach estetycznych. Jeśli zastanawialiście się, czy warto wybrać się do Zurychu i co zwiedzić podczas pobytu to ten wpis jest właśnie dla was.

Góra Ütliberg – Zurych, co warto zobaczyć

Jeśli chodzi o Zurych to spotykałem się z rożnymi opiniami na jego temat. Przyznaję szczerze, że większość z nich była raczej mało zachęcająca. Oczywiście nie chciałem wracać stamtąd z przygnębioną miną i postanowiłem poszukać jakiegoś ciekawego miejsca. Zacząłem, jak z resztą w większości podroży od szukania punktów widokowych, bo te prawie zawsze wygrywają̨ z nawet najbardziej obleganymi atrakcjami turystycznymi. Gdy tylko zobaczyłem zdjęcia z Ütliberg, wiedziałem, że z Zurychu wrócę co najmniej zadowolony.

Informacja

Na wzgórze najłatwiej można dostać się kolejką miejską z dworca głównego.

Czas dojazdu liniami S5 i S8: 22 minuty.
Koszt biletu bez zniżek dla osoby dorosłej to 8.80 CHF = 38 PLN. Stan na 22.05.2024.

Widok ze wzgórza Ütliberg Zurzch

Na wzgórze można dotrzeć również pieszo, lecz trzeba się liczyć z tym, że miejscami trasa jest dość wymagająca a i różnica wzniesień między Zurychem a górą Ütliberg to ponad 400 metrów n.p.m. Nie należy się tym jednak zniechęcać, bo widoki na polodowcowe Jezioro Zuryskie zwłaszcza o zachodzie słońca są co najmniej spektakularne.

Jezioro Zuryskie

Nie wyobrażam sobie zwiedzania Zurychu bez wybrania się na rejs po Jeziorze Zuryskim będącym 6 co do wielkości jeziorem w Szwajcarii. Ze statku podziwiać można piękne widoki, na najbliższą okolicę. Statki odpływają z przystani Bürkliplatz przylegającej do placu miejskiego o tej samej nazwie.

Bürkliplatz Zurych

Do wyboru mamy trzy rodzaje rejsów:

  1. Rejs 1 godzinny – dorośli powyżej 16 lat 6,80 CHF – 33,20 PLN , dzieci powyżej 6 lat 3,40 CHF – 16,60 PLN
  2. 1,5 godzinny – dorośli  powyżej 16 lat  8,80 CHF – 33,20 PLN , dzieci powyżej 6 lat 4,40 CHF – 21,50 PLN
  3. Rejs trwający 4 godziny
  • w klasie 1 – dorośli powyżej 16 lat 42,80 CHF – 208 PLN, dzieci powyżej 6 lat 13 CHF – 104,50 PLN
  • w klasie 2 – dorośli powyżej 16 lat 26 CHF – 127 PLN, dzieci powyżej 6 lat 13 CHF – 63,50 PLN

Grossmünster

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych kościołów w Zurychu. Ze względu na kształt dość charakterystycznych wież nazywanych przez miejscowych solniczką i pieprzniczką stał się najbardziej charakterystycznym elementem architektury Zurychu. Na jednej z bliźniaczych wież, na której szczyt prowadzą kręte schody, znajduje się najlepszy punkt widokowy w mieście. Widać stąd znakomicie jezioro Zuryskie, okoliczne kolorowe kamienice. Przy dobrej pogodzie można uchwycić niesamowite ujęcia z najwyższym szczytem w kantonie Zuryskim: Schnebelhorn w tle.

Wstęp do samego kościoła jest bezpłatny. Chcąc skorzystać z punktu widokowego trzeba uiścić opłatę w wysokości 5 CHF – około 24,50 PLN.

zurych co warto zobaczyc grossmunster
Zurych atrakcje
zurych co warto zobaczyc

Fraumünster – Zurych, co warto zobaczyć

Spoglądając z dziedzińca tuż przy Grossmünster dostrzeżemy na zachodnim brzegu rzeki Limmat charakterystyczną wieżę kolejnego wartego zwiedzenia kościoła.

Fraumünster znajduje się na miejscu założonego w 853 roku klasztoru i słynie z kolorowych witraży Giacomettiego i Chagalla. Wstęp do kościoła jest biletowany i wynosi 5 CHF – 24, 50 PLN.

Aby móc zobaczyć wnętrze budowli za darmo, wystarczy wybrać się na mszę, która odbywa się w każdą niedzielę.

Stare miasto – Zurych, co warto zobaczyć

To jedna z atrakcji, która najbardziej podobała się wszystkim, których podpytywałem o wspomnienia z Zurychu. Szczerze mówiąc, to nie słyszałem ani jednego negatywnego komentarza dotyczącego tej części miasta. Dla starego miasta najbardziej charakterystyczne są wąskie brukowane uliczki prowadzące wzdłuż starych renesansowych budowli. Powiewające szwajcarskie flagi, na tle okiennic i delikatny szum rzeki Limmat zachęcają do rozkoszowania się klimatem Zurychu podczas powolnych spacerów.

zurych co warto zobaczyc
zurych co warto zobaczyc

Lindenhof – Zurych atrakcje

Plac Lindenhof położony na wzgórzu po zachodniej stronie rzeki Limmat to drugi zaraz po Grossmünster punkt widokowy Zurychu. Na placu znajduje się fontanna, z której leniwie tryska woda. Plac jest porośnięty lipami, w cieniu których można się schronić w upalne dni. Mimo, dostępu do umieszczonych w pobliżu ławek, znaczna większość turystów jak i lokalnej społeczności podziwia widok na miasto i rzekę z przyległego muru.

Jeśli nie masz głowy do organizacji, to możesz skorzystać z wycieczek. Może to być akurat dla Ciebie świetny sposób na zwiedzenie Zurychu i spędzenie czasu wolnego.

Powered by GetYourGuide

Kościół Świętego Piotra

To najstarsza budowla w całym mieście i pierwszy kościół protestancki w Zurychu po reformacji. Ze wszystkich budowli w mieście wyróżnia go XIII wieczna dzwonnica zwieńczona jednym z największych zegarów w EuropieŚrednica zegara wynosi 8,7 metra i naprawdę nie sposób jej przeoczyć.

Zwiedzanie Zurychu

China Garden – Zurych, co warto zobaczyć

To moje drugie zaraz po górze Ütliberg ulubione miejsce w Zurychu i chyba najbardziej kolorowe w tym mieście. Ten ogród to prezent od chińskiego miasta partnerskiego Kunming i oaza spokoju dla wszystkich, którzy są zafascynowani kulturą Chin. Ogród znajduje się w parku Zürichhorn. Dojdziemy tutaj kierując się promenadą prowadzącą wzdłuż jeziora Zuryskiego.

W centrum ogrodu znajduje się staw z małą wyspą, pawilonami oraz małym pałacykiem, a zdobienia zachęcają by zostać tutaj na dłużej. Przed samym wejściem do budynku znajduje się ogromny trawnik, na którym można sobie zrobić piknik.

Wstęp na teren ogrodu jest darmowy, co na pewno ucieszy nie tylko frankowiczów. Tuż obok China Garden działa restauracja, gdzie możecie spróbować pysznych chińskich specjałów.

Zwiedzanie Zurychu

Gmach politechniki i Polybahn

Z politechniką ściśle związana jest kolejna atrakcja Zurychu: Polybahn, którą można wjechać na wzgórze, na którym usytuowana jest budowla. Polybahn to kolejka linowo terenowa, która przewozi pasażerów między stacjami Zürich Central-Polybahn i Polyterasse ETHZ zlokalizowanej przy gmachu politechniki.

Otwarto 8 stycznia 1889 roku i od tego czasu wpisała się na stałe w charakter miasta.

Jeśli chodzi o sam gmach politechniki to robi on niesamowite wrażenie. Bezpośrednio do politechniki przylega taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.

Zwiedzanie Zurychu

Bahnhofstrasse

To reprezentacyjna 1,5 kilometrowa ulica Zurychu wzdłuż której znajdziemy sklepy specjalizujące się w sprzedaży dób luksusowych takich jak: zegarki, futra, biżuteria czy dzieła sztuki.

Bahnhofstrasse prowadzi od dworca głównego do Bürkliplatz, który jest znakomitym punktem widokowych na Jezioro Zuryskie. Jak już wcześniej wspominałem z tego właśnie miejsca odpływają statki zabierające pasażerów na niezapomniany rejs po jeziorze.

Schweizerisches Landesmuseum – Szwajcarskie Muzeum Narodowe

Zwiedzanie Zurychu chyba najlepiej zacząć od Muzeum Narodowego. Przypominający zamek gmach muzeum znajduje się tuż obok dworca głównego Zürich Hauptbahnhof. Miejsce to to istny raj dla wszystkich, którzy zainteresowani są historią Szwajcarii.

Informacja

Muzeum czynne jest 6 dni w tygodniu z wyjątkiem poniedziałków. Wstęp jest biletowany i wynosi 10 CHF – 49 PLN dla dorosłych powyżej 16 roku życia. Studenci i osoby niepełnosprawne zapłacą za wstęp 8 CHF – 39 PLN. Dzieci i młodzież do 16 roku zwiedzą muzeum bez opłat.

Bilety można zakupić tutaj: link

Zwiedzanie Zurychu

Das Opernhaus Zürich – Zuryska Opera

Budynek opery przylega bezpośrednio do Sechseläutenplatz, do którego dojdziemy promenadą wzdłuż wschodniej części jeziora Zuryskiego.

Informacja

Zwiedzanie opery w cenie 10 CHF – 49 PLN – jest możliwe z soboty i niedziele. Bilety można zarezerwować tutaj: link po kliknięciu w ikonę kalendarza.  Czas trwania 1,5 godziny.

Co jeszcze warto zobaczyć w Zurychu? Może dorzucisz coś od siebie? Jeśli szukasz więcej podróżniczych inspiracji to zapraszam na stronę główną mojego bloga podróżniczego. Możesz także także wybrać jedną z kategorii, w której znajdziesz ciekawe artykuły. Europa, Afryka, Azja, Polska, Porady. Dodatkowo zachęcam Cię do zaobserwowania mnie na Instagramie i Facebooku.


Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.