ATRAKCJE MALTY – Lockdown, co zwiedzać gdy wszystko zamknięte?

Napisał Stanley
0 Komentarz 15 minut czytania

Malta – to największa z wysp Archipelagu Wysp Maltańskich a także jedno z tych miejsc w Europie, gdzie najczęściej króluje słońce. Jak przystało na wyspę to jest ona nie tylko słoneczna i piękna lecz także stosunkowo tania. Te wszystkie czynniki sprawiają, że polscy turyści dość chętnie wybierają właśnie ją jako jeden z głównych wakacyjnych kierunków. Historia sięgająca tysięcy lat, masa zabytków wpisanych na listę UNESCO oraz wysoki wskaźnik zadowolenia z życia jej mieszkańców pomogły mi w wyborze Malty jako kolejnego celu podróży. Plan miałem świetny, lecz jak to w życiu bywa, w drogę wszedł mi lockdown i je pokrzyżował. Czy opłaca się teraz tam lecieć i jakie atrakcje Malty można zobaczyć?

Jak lockdown popsuł mi plany?

Miała być Malta, Gozo, Komino a nawet chciałem pokusić się o podróż do Katanii by wejść na Etnę. Tyle planów, tyle marzeń a wyszło i tak całkiem nieźle. Wszystko poszło by zgodnie z planem, gdyby na dwa tygodnie przed moim przylotem nie wprowadzono lockdownu w całym kraju.

Ostatecznie pozamykano restauracje, muzea, wstrzymano wszystkie rejsy oraz ograniczono wjazd na Gozo tylko dla rezydentów. Lockdown ma potrwać do 26 kwietnia 2021. Mi pozostało jedynie zmienić cały plan podróży i ograniczyć się jedynie do atrakcji uformowanych przez matkę naturę. Brałem jeszcze pod uwagę całkowitą rezygnację z wyjazdu, lecz ostatecznie uznałem, że jednak postawię na swoim i polecę.

Zdecydowałem, że dotrę do części z atrakcji pieszo, skoro wiosną temperatury są tutaj nie za wysokie. Trekking się udał, parę razy dotarłem w ślepe zaułki i musiałem niestety nadłożyć parę kilometrów. Nogi bolały, wiatr wiał w oczy, raz zimno, raz gorąco, ale suma summarum warto było się troszkę pomęczyć, bo widoki okazały się nad wyraz piękne.

atrakcje Malty

Niektórzy powiadają, że to właśnie wiosna jest najlepszą porą roku, by wybrać się na Maltę. Wyspa z pustynnej staje się zieloną oazą. Średnie temperatury oscylują w granicach 17 stopni Celsjusza, pojawiają się piękne kwiaty a ceny noclegów w stolicy i nie tylko są bardzo przystępne. Sprawdziłem to na własnej skórze i mogę wam szczerze polecić wyjazd na Maltę akurat w tym okresie. Jeśli marzą się wam plaże i piękna opalenizna to poczekajcie z wyjazdem do lata.

Atrakcje Malty

Kto by przypuszczał, że takie małe państewko wielkości Krakowa, może skrywać w sobie tak ogromna ilość atrakcji. Nie mam tutaj na myśli tylko tych naturalnych, o których opowiem wam za chwilę, lecz także tych do których w związku z panującym lockdownem nie mogłem wejść.

Liczne muzea, fortyfikacje, pałace a także kościoły stanowiące dorobek kulturowy tego kraju będą musiały poczekać do następnego razu. Abyście mogli sobie wyobrazić tę ilość wspomnę tylko, że w samej stolicy Malty znajdziemy aż 320 zabytków. Myślę, że stwierdzenie, iż każdy podróżnik znajdzie tutaj coś dla siebie jest w tym przypadku jak najbardziej uzasadnione.

Co zatem zwiedzać? Poniżej przedstawiam listę atrakcji Malty, do których można dotrzeć pomimo lockdownu.

Valetta

Valetta to nie tylko najcieplejsza lecz także najdalej wysunięta na południe europejska stolica. Położona między dwoma zatokami: Grand Harbour i Marsamxett jest określana nierzadko mianem “muzeum pod gołym niebem”. Wszystko za sprawą gęstego nagromadzenia zabytków. Są śmiałkowie, którzy twierdzą, że na zwiedzenie wszystkich 320 zabytków położonych w Valettcie zabrakło by tygodnia czasu. Niestety nie udało mi się tego sprawdzić.

atrakcje Malty

Na szczęście udało mi się pospacerować wybrukowanymi uliczkami Valetty i natknąć na niespotykaną ilość kościołów i bazylik. Prawie na każdym kroku widać, że religia jest na Malcie głęboko zakorzeniona. Na fasadach kościołów natkniecie się na lampki ułożone w kształt krzyża, które rozbłyskują światłem po zmroku i nadają świątyniom uroku, którego na próżno szukać w Polsce.

Kolejnym rzeczą, którą rzuci się wam w oczy są przepiękne, kolorowe drewniane zamknięte balkony zdobiące kamienice. Zielone, żółte, niebieskie, czerwone współgrają idealnie z fasadami tutejszych XVI wiecznych kamienic. Malta kolorami stoi!

atrakcje Malty
atrakcje Malty

Nie tylko balkony wpisały się w stały element krajobrazu Veletty, lecz także charakterystyczne wolno stojące czerwone budki telefoniczne, które przypominają o tym, że Malta przez nieco 200 lat była kolonią korony brytyjskiej.

Valetta to miasto typowo obronne, w którym nie znajdziemy zbyt wiele zieleni. Jedynymi miejscami, w których znajdziemy namiastkę zielonego życia stanowią Górne i Dolne Ogrody Barrakka, z których podziwiać możemy piękną panoramę na pobliska zatokę i Trójmiasto.

atrakcje Malty
atrakcje Malty

Trójmiasto

Vittoriosa, Cospicua i Senglea to niebywale jedne z piękniejszych zakątków na Malcie. Wszystkie trzy położone są na cyplach w sąsiedztwie Valetty, są zdecydowanie tańsze niż stolica i razem tworzą spójną całość. Trójmiasto jest niestety niedoceniane przez turystów i raczej omijane, co oczywiście jest tez także plusem, jeśli nie lubicie tłumów i chcecie mieć fotografie, bez mistrzów drugiego planu.

Pospacerujcie wąskimi uliczkami, piękną mariną, nacieszcie oczy imponującymi murami obronnymi, licznymi kościołami a może nawet i odkryjecie jakieś mało znane atrakcje Malty.

atrakcje Malty

Błękitna Grota

Monumentalna jaskinia wyrzeźbiona przez fale morskie o wysokości ponad 40 metrów. Jest to niebywale jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji Malty, aczkolwiek według niektórych zbyt komercyjna.

Szczególnie zachwyca błękitnym kolorem wody, którego niestety nie udało mi się zobaczyć z bliska. W związku z lockdownem wszystkie rejsy łódkami zostały wstrzymane, a mi pozostało podziwiać Blue Grotto z pobliskiego tarasu widokowego. 20 minutowy rejs łódką kosztuje 8 euro. Na miejsce dojedziecie z Valetty autobusem linii 74 – należy wysiąść na przystanku Panorama.

atrakcje Malty

Ghajn Thuffieha – Atrakcje Malty

To Park Narodowy położony nad dwoma zatokami. Nieopodal górującej nad klifami XVII-wiecznej wieży znajdują się schody prowadzące wprost na piaszczysta plażę. Oprócz pięknych klifów oraz prowadzących do nich szlaków, znajdziemy tutaj również liczną roślinność oraz ptaki.

Jak na dość zimną wiosnę i temperaturę wody wynoszącą 15 stopni Celsjusza amatorów surfingu tutaj nie brakowało. Ja miałem na sobie kurtkę, sweter, 2 pary koszulek termoaktywnych i jakoś dalej było mi zimno, co oczywiście spotęgował dość mocny wiatr.

atrakcje Malty
atrakcje Malty
atrakcje Malty

Popeye Village – Wioska Popeya

Atrakcje Malty to nie tylko uformowane przez matkę naturę klify czy groty, to także uformowane przez ludzi twory takie jak ten. Wioska Pepeya to park rozrywki położony nad zatoką Anchor Bay. Wioskę zbudowano w siedem miesięcy na potrzeby filmu Popeye, który nakręcono w 1980 roku. Film okazał się totalną klapą a wioska zyskała drugie życie stając się parkiem rozrywki, który chętnie odwiedzają rodziny z dziećmi.

Do głównych atrakcji parku należą: kąpiel w szmaragdowych wodach Anchor Bay, dmuchany tor przeszkód z trampoliną, rejs łódką czy muzea komiksu. W związku z lockdownem park jest obecnie zamknięty, samą wioskę możemy podziwiać z pobliskiego darmowego punktu widokowego.

atrakcje Malty

Coral lagoon – Atrakcje Malty

To jedna z atrakcji Malty, do której dość ciężko dotrzeć transportem publicznym. Od najbliższego przystanku (Msid) trzeba pokonać pieszo dystans 3.5 kilometra, aby móc podziwiać najsławniejszą dziurę na maltańskiej ziemi.

Coral lagoon to nic innego jak naturalnie uformowana grota, która oprócz bycia cudem natury stała się hitem Instagrama. Nie brak chętnych, aby wskoczyć do jej wnętrza wypełnionego turkusową wodą. Grotę upodobali sobie także amatorzy nurkowania, którzy lubią odkrywać podwodne jaskinie.

Coral Lagoon jest piękna, ale jest także miejscem bardzo niebezpiecznym, w którym kilku śmiałków straciło życie. Osobiście odradzam skoki do Coral Lagoon i zachęcam do rozkoszowania się pięknym kolorem wody tego cudu.

Mdina – Miasto Ciszy

Ufortyfikowana Mdina położona jest w centrum wyspy na niewielkim wzgórzu. Była pierwszą stolicą Malty i zamieszkuje niespełna 300 osób. W Midinie obowiązuje zakaz ruchu kołowego. Tylko nieliczni mieszkańcy, pojazdy dostawcze, służby ratunkowe, kondukt nowożeńców czy karawan mogą wjechać na jego teren.

Chyba najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta jest przepiękna XVIII wieczna brama Mdiny. Była ona między innymi drukowana na banknotach a ostatnio zyskała sławę na całym świecie za sprawą serialu fantasy HBO “Gra o Tron”. Podpowiem, wam, że brama zagrała w pierwszym sezonie serialu.

W chwili obecnej Mdina jest niemalże całkowicie opustoszała. Nie ma w niej turystów i panuje tutaj faktycznie spokój i cisza. Jedynymi dźwiękami jakie mi tutaj towarzyszyły były odgłosy moich własnych stóp i szum wiatru.

Klify Dingli – Atrakcje Malty

To najwyższy punkt archipelagu maltańskiego będący bardzo popularną wśród turystów atrakcją. Te imponujące ponad 200 metrowe klify położone są nieopodal miasta Dingli i zapewniają niesamowite widoki podczas spaceru wzdłuż wybrzeża.

Tuż obok przystanku autobusowego znajduje się kapliczka Św. Marii Magdaleny a zaraz obok niej jest klika ławeczek, na których możemy spokojnie usiąść i rozkoszować się widokiem. W niedalekim sąsiedztwie znajdziemy także obserwatorium astronomiczne.

Spoglądając w stronę morza wypatrzymy niezamieszkałą wyspę Filfla, która jest oddalona od wybrzeża Malty o 5 kilometrów. Jej powierzchnia zajmuje powierzchnię zaledwie 6 hektarów.

Czy warto teraz lecieć na Maltę?

Ciężko na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Jeśli lubicie trekking a muzea i kościoły nie należą do atrakcji, do których koniecznie musicie wejść, to teraz jest świetny moment, by odwiedzić Maltę. Co prawda nie odwiedzicie Gozo, na którym mi najbardziej zależało, bo obecnie na teren wyspy mogą przedostać się jedynie jej rezydenci. Nie uda wam się też dostać na Komino, wpłynąć łódką do Błękitnej Groty ani wyruszyć poza wyspę, gdyż praktycznie wszystkie rejsy są zawieszone.

Na korzyść Malty przemawiają obecnie bardzo niskie ceny, zwłaszcza noclegów. Poszybowały one mocno w dół, gdy liczba wzrosła liczba zakażeń i zmniejszył się ruch turystów. Ostateczną decyzję pozostawiam wam. Pokrótce chciałem wam tylko podpowiedzieć, że mi się na Malcie bardzo podobało!

Jeśli szukacie podróżniczych inspiracji to zapraszam na stronę główną: blog podróżniczy stanleyowo.pl

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.