Zwiedzanie Oslo – zabytki i najciekawsze atrakcje. 10 miejsc, które koniecznie musicie zobaczyć w Oslo.

Napisał Stanley
0 Komentarz 14 minut czytania

Norwegia mimo, iż jest bardzo piękna to jak przystało na kraj skandynawski jest też droga. No ale co tam! Przecież do Skandynawii można polecieć tam i z powrotem za 78 PLN tanimi liniami lotniczymi a i na zwiedzanie Oslo niekoniecznie trzeba wydać fortunę.

Przyznaję się bez bicia, że jestem ogromnym fanem Skandynawii i że Oslo to jeden z moich ulubionych kierunków . Zwłaszcza jako wykształcony ogrodnik i osoba która mieszkała długie lata na wsi szczególnie blisko mi do natury. Lasy, łąki, jeziora i rzeki to moje życie a zwiedzanie Oslo to bajka. Nie dość że jest małym miastem, po którym można spokojnie podróżować pieszo to jeszcze do tego położone jest nad wodą. A jakie atrakcje skrywa przed nami stolica Norwegii? Poniżej 10 miejsc, które koniecznie musicie zobaczyć w Oslo.

Pałac Królewski

Jedna z najważniejszych budowli w Oslo to Pałac Królewski. Położony w centrum miasta na wzgórzu Bellevuehøyden przy ulicy Karola Jana. W pałacu odbywają się uroczyste obiady podczas których Król gości głowy zagranicznych państw. Obecnie zamieszkiwany jest przez króla Haralda V wraz z małżonką.

Wokół pałacu rozciąga się park (Slottsparken). Znajdziemy tutaj kilka pomników a najważniejszy z nich usytuowany jest na przeciw pałacu i przedstawia króla Karola III Jana. Warto zajrzeć tutaj wieczorem, bo oświetlony pałac prezentuje się wtedy bardzo dostojnie.

Zwiedzanie Oslo

Karl Johan Gate

Ulica Karola Jana to główna ulica Oslo, przy której znajdują się liczne sklepy, centra handlowe a także bary, kluby jazzowe i kawiarenki. Gdy zaczniemy spacer od strony pałacu królewskiego to napotkamy po drodze na budynki Teatru Narodowego i Parlamentu Norweskiego.

Wycieczki fakultatywne. Jeśli wybierasz się do Oslo i nie masz jeszcze planów, albo nie masz do tego głowy, to możesz skorzystać z poniższych propozycji wycieczek.

Powered by GetYourGuide

Wycieczka po Stortingu (Parlament Norweski)

Nie lada gratka dla zwiedzających a nawet i darmowa. Zwiedzanie budynku Parlamentu Norweskiego można rozpocząć od darmowej wycieczki z przewodnikiem w języku angielskim. Całość trwa około godzinę. Wycieczki rozpoczynają się o 10.00 i 11.30.

Z racji, iż wejścia są limitowane do maksymalnie 30 osób (jedna grupa) warto zjawić się w gmachu budynku odpowiednio wcześnie. Jeśli chodzi o częstotliwość to w okresie letnim wycieczki odbywają się codziennie. Uwaga!

W 2019 roku w okresie od 3 sierpnia aż do 20 września wszystkie wycieczki zawieszono. Zostaną wznowione od 21 września do 30 listopada, lecz tylko w soboty w godzinach 10.00 i 11.30. Więcej szczegółów oraz broszury znajdziecie tutaj.

Zwiedzanie Oslo
Zwiedzanie Oslo – Parlament Norweski

Opera Narodowa – Oslo

Gamach Opery (Operahuset) leży w centrum Oslo tuż na początku Oslofjord. Budowa Opery trwała 4 lata i pochłonęła 4,4 miliardy NOK. Opera ma 6 poziomów z których jeden znajduje się pod ziemią.

Na dach Opery możemy wejść całkowicie za darmo. Z góry możemy podziwiać piękne widoki na panoramę miasta oraz na okoliczny Oslofjord. Jeśli chodzi o wycieczki z przewodnikiem w języku angielskim to są one dostępne w cenie 120 NOK (53 PLN). Wycieczki odbywają się od poniedziałku do piątku oraz w niedziele o 13.00 a w soboty o godzinie 12. Więcej informacji dotyczących zwiedzania znajdziecie tutaj.

Oslo – Opera

Punkt widokowy Vettakollen

Mój ulubiony punkt widokowy ze wszystkich dostępnych w Oslo. Położony na północnym krańcu miasta między Holmenkollen i Sognsvann. Aby wybrać się na wzgórze wystarczy przyjechać 1 linią metra na stację Vettakollen stasjon. Od stacji do punktu widokowego dzieli nas 1.2 km. Trasa jest dość łatwa. Po drodze należy uważać na liczne kamienie.

Warto zabrać ze sobą obuwie trekkingowe zwłaszcza w chłodne i deszczowe dni, ponieważ w drodze na szczyt potrafi w niektórych miejscach być dość stromo i ślisko. Dokładne położenie Vettakollen na mapie znajdziecie tutaj.

Zwiedzanie Oslo
Punkt widokowy Vettakollen

Skocznia Hollmenkollen

Znana wszystkim kibicom skoków narciarskich. Jedna z najnowocześniejszych skoczni na całym świecie. Otwarta po przebudowie i modernizacji w 2010 roku. Do skoczni można spokojnie dojechać linią metra a sama podróż zajmie nam średnio od 20 do 30 minut. Na terenie obiektu znajduje się muzeum narciarstwa a w nim liczne eksponaty. Za zwiedzanie wieży skoczni i muzeum zapłacimy 140 NOK (62 PLN). Więcej informacji odnośnie godzin otwarcia znajdziecie tutaj.

Skocznia Hollmenkollen
Zwiedzanie Oslo

Wzgórze Ekeberga – Zwiedzanie Oslo

Położony najbliżej centrum punkt widokowy z którego podziwiać możemy widoki na bardzo nowoczesną dzielnicę portową Bjorvika. Wzgórze zyskało sławę dzięki malarzowi i grafikowi Edvardovi Munch, który tworząc swoje najsławniejsze dzieło “Krzyk” inspirował się panoramą Oslo widzianą właśnie stąd.

Z racji, iż Ekeberg zajmuje całkiem spory obszar będziemy potrzebować na zwiedzanie od 3-4 godzin. Samo wzgórze to głównie piękny las z licznymi polanami, na których można spokojnie odpocząć i zrobić sobie nawet mały piknik. Ponadto znajdziemy tutaj liczne nowoczesne rzeźby a i nawet multimedialne instalacje.

Ze względu na ukształtowanie terenu park upodobali sobie szczególnie liczni biegacze ( bardzo dobre miejsce na ćwiczenie podbiegów). Najlepszą porą na odwiedzenie parku jest oczywiście wieczór, bo widok na zachód słońca nad Oslofjord jest po prostu bezcenny.

Wzgórze Ekeberga
Zwiedzanie Oslo

Zwiedzanie Oslo wzdłuż rzeki Akersleva

Spacer wzdłuż rzeki Akersleva to bardzo dobry sposób na relaks i odpoczynek z dala od zgiełku miasta. Rzeka ma około 8 kilometrów długości i wypływa z pięknego jeziora Maridalsvannet.

Na trasie natkniemy się na aż 20 wodospadów i 26 mostów. Tak, też nie spodziewałem się żadnych wodospadów i to na dodatek w stolicy kraju. Trasa turvei nr B10 wiedzie przez kilka dzielnic ( Grünerløkka, Sagene, Nordre Aker i Maridalen) a na niej znajdziemy liczne lokale gastronomiczne, stare hale produkcyjne i magazyny. Oprócz szumu wodospadów towarzyszył będzie nam śpiew licznych ptaków.

Wodospad Mølla Oslo
Zwiedzanie Oslo

Jezioro Maridalsvannet

Jak już wspomniałem wcześniej do jeziora dotrzemy kierując się szlakiem wzdłuż rzeki Akersleva. Do jeziora prowadzi ścieżka przy której znajdziemy charakterystyczne skandynawskie domki.

Maridalsvannet możemy obejść praktycznie dookoła główną trasą, która prowadzi w większości przez gęste lasy. Jest to dość chętnie uczęszczane miejsce więc na pewno spotkamy na trasie sporo biegaczy, rowerzystów oraz spacerowiczów. Jeśli dopadnie nas zmęczenie to możemy sobie odpocząć siadając na znajdujących się tutaj ławeczkach i podziwiać urokliwy widok na otaczające jezioro wzgórza, niebo i błękitną taflę wody.

Maridalsvannet Oslo
Zwiedzanie Oslo

Dzielnica Grünerløkka – Zwiedzanie Oslo

Na sam koniec przypadła nam najfajniejsza dzielnica w Oslo, która nawet znalazła się w zestawieniu 10 najładniejszych dzielnic świata według Lonely Planet. Grünerløkka to stara dzielnica fabryczna, która łączy ze sobą starą i nową architekturę oraz słynie z bogatej oferty kulturowej.

Zwiedzanie Oslo

Zwiedzanie Oslo wspominam bardzo miło. Warto zatrzymać się tutaj na kilka dni. W szczególności polecam wypad poza miasto, by pobyć sam na sam z naturą, bo to ona najlepiej oddaje klimat krajów skandynawskich. Jeśli jeszcze nie byliście stolicy Norwegii to bardzo zachęcam do tego, by to zmienić.

Zaledwie parę dni temu wspominałem o TOP 10 miejscach z moich dotychczasowych podróży. Jeśli nie mieliście okazji się z nim zapoznać to możecie zrobić to teraz tutaj.

Już teraz dołącz do mnie na Facebooku i Instagramie!

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.