Phuket co warto zobaczyć? 10 najlepszych atrakcji Phuket

Napisał Stanley
0 Komentarz 22 minut czytania

Phuket to największa wyspa  w Tajlandii przyciągająca co roku licznych turystów. To także najbardziej znana wyspa, która słynie przede wszystkim z błękitnych wód, piaszczystych plaż, smakowitej tajskiej kuchni oraz bujnej roślinności. Jeśli wybierasz się po raz pierwszy do Tajlandii, to będziesz tutaj móc połączyć relaksujący wypoczynek z aktywnym zwiedzaniem. Od Ciebie zależy, czy tylko zdecydujesz się na Phuket, czy może zechcesz zajrzeć także na okoliczne wyspy. Mam nadzieje, że poniższe zdjęcia, pomogą Ci w podjęciu właściwej decyzji. Jeśli masz w najbliższych podróżniczych planach Phuket i chcesz koniecznie dowiedzieć się, co warto tutaj zobaczyć, gdzie nocować, czym poruszać się po wyspie, dlaczego nie jeździć na słoniach i  poczytać o wadach i zaletach Phuket to ten wpis jest właśnie dla Ciebie.

Okrutna praktyka mająca na celu tresurę słoni do pracy z ludźmi nazywana jest „Łamaniem ducha słonia” (phajaan). Jest to też brutalna praktyka. Polega ona tym, że oddziela się słoniątko od matki i poddaje się intensywnemu i brutalnemu treningowi, który ma na celu złamanie ducha słonia, a więc zmuszenie go do posłuszeństwa człowiekowi.

Zwierzęta zamyka się w ciasnych klatkach, bije, głodzi, zakłada się im łańcuchy na nogi, a także okalecza najbardziej wrażliwą część ciała słonia, czyli uszy wbijając w nie metalowe haki. Jeśli kiedyś zastanawiało Cię, dlaczego niektóre słonie mają poszarpane uszy, to znasz już na to pytanie odpowiedź. Z resztą spójrz na poniższe zdjęcie (tak nie wygląda szczęśliwy słoń).

Po kilku tygodniach torturowania takiego słonia, gdy zwierzę się poddaje i przestaje stawiać opór, pojawia się „wybawca”, czyli osoba, która nie uczestniczyła w tej okrutnej praktyce. Wybawca uwalnia słonia z niewoli, karmi go, daje mu pić i nigdy nie stosuje wobec niego przemocy, co sprawia, że zwierzę zaczyna mu ufać i wykonywać jego polecenia.

Dlatego proszę Cię bardzo, nie korzystaj z tej atrakcji.

Phuket słoń

To znana z pięknych zdobień i zarazem najważniejsza świątynia buddyjska na całej wyspie. Wat Chalong znana jest także jako Wat Chaithararam. Świątynię zbudowano na początku XIX wieku, a o jej pięknie przekonasz się już po wejściu przez bramę główną na teren kompleksu.

Do świątyni przybywają liczni turyści, a także lokalni mieszkańcy, by składać hołd szanowanym mnichom, założycielom Wat Chalong. Luang Pho Cham i Luang Pho Chuang to dwóch 2 mnichów, którzy przewodzili obywatelom regionu Chalong w walce podczas powstania chińskich górników w 1876 roku.

Wat Chalong zachwyca pięknymi zdobieniami oraz wspaniałymi malowidłami i złotymi posągami, które zdobią jej wnętrze. Najważniejszą częścią kompleksu i zarazem najnowszą budowlą jest 60-metrowa „Chedi”,  w której kryje się odłamek kości Buddy.

Zwiedzający mogą wejść na wszystkie trzy piętra Chedi i podziwiać piękne wnętrze świątyni. Warto zwrócić szczególną uwagę na sufity i ściany, na których naniesiono ilustracje z życia buddy. Chedi znajduję się na pierwszej fotografii poniżej.

Phuket co warto zobaczyć

Koszt: Wstęp wolny.

Informacja

Warto mieć na uwadze, iż Wat Chalong to miejsce kultu i że trzeba zadbać o odpowiedni strój. Kobiety powinny mieć zakryte ramiona i kolana Mężczyźni mogą wejść do świątyni w krótkich spodenkach, które zakrywają kolana. Przed wejściem do świątyni należy także obowiązkowo zdjąć obuwie, by okazać szacunek tamtejszej kulturze i tradycji.

To najbardziej rozpoznawalna atrakcja na całej wyspie, której nie sposób przeoczyć, gdyż jest dość dobrze widoczna z różnych części wyspy. Ten imponujący posąg mierzy 45 metrów wysokości i 25 metrów szerokości i spogląda na wschód w stronę zatoki Ao Chalong ze wzgórza Nakkerd. Wielki Budda siedzi na dużym cokole stylizowanym na kwiat lotosu. Posąg wykonano z betonu i pokryto birmańskim białym marmurem. Koszt jego budowy wyniósł 30 milionów batów (około 850 000 dolarów amerykańskich), a pieniądze na jego budowę pochodziły z danin.

Posąg Wielkiego Buddy jest nie tylko niesamowitym dziełem sztuki, lecz także miejscem licznych pielgrzymek buddystów.  Jeśli tylko będziesz w Phuket, to koniecznie odwiedź to miejsce. Piękne widoki, na które spogląda Wielki Budda, też na pewno zapadną Ci na długo w pamięć.

Koszt: Wstęp wolny.

Phuket co warto zobaczyć
Phuket co zobaczyć

Poniżej znajdziesz przykładowe wycieczki zorganizowane, które możesz zarezerować będąc w Phuket. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Rezerwujac taką wycieczkę nie musisz się o nic martwić.

Powered by GetYourGuide

To urokliwa dzielnica pełna historycznych budynków w stylu sino-portugalskim. Poczujesz tutaj ducha przeszłości i jednocześnie doświadczysz współczesnego życia w Tajlandii. Pamiętaj, że nie tylko stare miasto, ale i cała wyspa Phuket są pełne skuterów, do których  po jakimś czasie przywykniesz. Na pewno zwrócisz też uwagę na “zwisające spaghetti” ze słupów elektrycznych. Tak, witaj w Tajlandii.

Główne ulice starego miasta, takie jak:  Krabi, Thalang, Dibuk i Yoawarat są wypełnione kolorowymi kamienicami, które zostały zaadaptowane na hotele, restauracje, sklepy, a także i muzea.

Jeśli wybierasz się do Starego Miasta Phuket, to zarezerwuj sobie na niego pół dnia, by móc nacieszyć się jego atmosferą i przede wszystkim skosztować pysznej tajskiej kuchni.

Koszt: Wstęp wolny.

Phuket co warto zobaczyć
Phuket co zobaczyć

To jedna z najstarszych i najważniejszych chińskich świątyń na Phuket (znajdziesz ją niedaleko od  centrum Starego Miasta Phuket).  Świątynię założono w 1911 roku i pierwotnie znajdowała się przy wąskiej uliczce Soi Romanee, lecz po pożarze przeniesiono ją na ulice Soi Phuthorn.

Świątynia ta prezentuje się naprawdę imponująco. Czerwono-złote barwy, które dominują w świątyni, mają dawać poczucie luksusu i przynosić szczęście. W centrum Jui Thui Shrine znajdziesz trzy duże ołtarze z figurami chińskich bogów.  Głównym z nich jest Thean Hu Huan Soy związany z artystami i tancerzami. 

Ważną ciekawostką jest, iż w tej świątyni odbywa się rok do roku festiwal wegetariański, w którym chętnie biorą udział zarówno Chińczycy jak i Tajowie. Festiwal trwa 9 dni i odbywa się podczas dziewiątego miesiąca kalendarza księżycowego. Podczas festiwalu można zobaczyć kilka ciekawych przedstawień o charakterze religijnym.

Koszt: Wstęp wolny.

Phuket co warto zobaczyć

Niedzielny Targ znany także jako Lard Yai Market to jedna z trakcji Phuket Town. Jak zapewne się domyślasz, ten uliczny targ odbywa się tylko w niedziele przy Thalang Road w godzinach od 16 do 21 a czasem i dłużej. Na odcinku 360 metrów znajdziesz liczne stoiska z jedzeniem, ubraniami, rękodziełem i pamiątkami. Będzie to doskonała okazja do tego, by spróbować tajskich specjałów. Oprócz udanych zakupów możesz tutaj także liczyć na występy uliczne grajków bądź tancerzy.

Koszt: Wstęp wolny.

To niezapomniana przygoda, które pozwoli Ci odkryć jedne z najbardziej efektownie prezentujących się krajobrazów Tajlandii. Wyłaniające się z turkusowych wód wapienne formacje skalne porośnięte roślinnością na pewno szybko nie wyjdą Ci z głowy.

Podczas rejsu możesz odwiedzić takie miejsca jak: Wyspa Jamesa Bonda, Ice Cream cave, wioskę muzułmańską czy chociażby popływać kajakiem z instruktorem.

Rejsy możesz zakupić na miejscu u licznych pośredników, w wybranych hotelach, a także na stronach internetowych. W cenę wycieczki bardzo często jest wliczony odbiór z hotelu, w którym przebywasz i przywóz na miejsce po zakończeniu wycieczki.

Pamiętaj o tym, aby zabrać ze sobą aparat, strój kąpielowy, ręcznik, napoje. Koniecznie pamiętaj także o  kremie z filtrem, najlepiej SPF 50.

Koszt: Ceny rejsów różnią się w zależności od sezonu, długości trasy i dodatkowych opcji / atrakcji zapewnionych przez organizatora wycieczki. Średnia cena wycieczki powinna wynieść miedzy 1800 a 4000 batów (190 – 430 PLN).

Phuket co warto zobaczyć
Phuket co zobaczyć

Rejs na Phi Phi to kolejna z atrakcji, której nie sposób pominąć podczas pobytu na Phuket. Wyspy te słyną z piaszczystych plaż, najbardziej znana jest Maya Bay (zapewne kojarzysz ją z filmu „Niebiańska Plaża”), a także z lazurowego morza i formacji skalnych rodem z Awatara.

Rejsy na Phi Phi bardzo często mają w programie zwiedzanie Maya Bay, snurkowanie oraz relaks w postaci kąpieli w morzu. Uważaj jednak na meduzy i zwracaj uwagę na ostrzeżenia.

Pamiętaj, że Phi Phi odwiedza codziennie kilka tysięcy turystów, co może być dość frustrujące, jeśli nie lubisz zatłoczonych miejsc.

Koszt: Ceny rejsów różnią się w zależności od sezonu, długości trasy i dodatkowych opcji / atrakcji zapewnionych przez organizatora wycieczki. Średnia cena wycieczki powinna wynieść miedzy 1800 a 4000 batów (190 – 430 PLN).

Phuket co warto zobaczyć
Phuket co zobaczyć

To fajne miejsce dla miłośników przyrody oferujące bogactwo tropikalnej roślinności. W ogrodzie mieszczącym się przy 98/89 Moo 4 Chao Fa Road będziesz mieć okazję podziwiać różnorodność flory Tajlandii. Ogród podzielono na sekcje tematyczne takie jak: ogród angielski,  kaktusowy, bambusowy, czy japoński. Na terenie ogrodu znajduje się także kawiarnia i staw z rybkami.

Jeśli zdecydujesz się na odwiedzenie tego miejsca, to koniecznie weź ze sobą spray na komary.

To popularne miejsce w Phuket, które oferuje piękne widoki na miasto i okolicę. Na dobre zadomowiły się tutaj grupy makaków, które często można przyłapać na różnych zabawach.

Monkey Hill to także znakomite miejsce na oglądanie zachodu słońca. To także popularne miejsce pod względem rekreacyjnym, gdzie miejscowi chętnie uprawiają jogging (oczywiście w godzinach wieczornych).

Koszt: Wstęp wolny.

Jeśli wybierasz się na Moneky Hill to pamiętaj proszę o kilku ważnych zasadach:

 • nie karm małp
 • zachowaj ostrożność,  czasem małpy mogą być agresywne i Cię zaatakować (takie ugryzienie wiązać się będzie z ryzykiem zachorowania na wściekliznę i koniecznością przyjęcia kilku dawek szczepionek przeciwko wściekliźnie a chyba nie po to chcesz jechać do Tajlandii)
 • zabierz ze sobą zapas wody, gdyż nie ma tutaj zaplecza gastronomicznego. Pamiętaj także, aby posmarować się kremem  z filtrem, aby nie narazić się na oparzenia słoneczne

To najbardziej znana, a także niestety najbardziej oblegana plaża w całym Phuket. Patong Beach oferuje różnorodne atrakcje. Począwszy do sportów wodnych po bogate życie nocne z licznymi barami restauracjami i klubami. Jeśli nie lubisz zatłoczonych i bardzo rozrywkowych miejsc, to lepszym wyborem może okazać się plaża Karon, położona około 8 kilometrów od Patong Beach.

Phuket co zobaczyć

Najlepsza pora na to, by odwiedzić Phuket to okres od listopada do marca. Jest to tzw. pora sucha. W tym czasie można cieszyć się wszystkimi możliwymi atrakcjami, bez obaw o intensywne opady deszczu. Należy pamiętać, iż szczyt sezonu niesie ze sobą wyższe ceny. Możesz także zdecydować się na wyjazd na Phuket w porze deszczowej od maja do października (zwykle pada tam deszcz od 1 do 2 godzin dziennie, zdarzają się także dni bez deszczu) a ceny są często niższe. Decyzja należy do Ciebie.

Po Phuket można poruszać się na kilka sposobów:

 • Wynajem auta – to rozsądna opcja dla osób, które cenią sobie niezależność. Warto mieć na uwadze, że w Tajlandii panuje ruch lewostronny, więc jeśli nie czujesz się na siłach, to lepiej będzie gdy zdecydujesz się na inną formę transportu
 • Skuter – w Tajlandii możesz wypożyczyć skuter. Jest to podstawowy środek transportu w tym kraju. Warto jednak mieć na uwadze, że do prowadzenia skutera w Tajlandii potrzebne jest prawo jazdy kategorii A. W wypożyczalniach nikt nie zwraca na to jednak uwagi i wypożycza skutery wszystkim, którzy mają prawo jazdy kategorii B. Pamiętaj jednak, że gdy spowodujesz wypadek na skuterze z prawem jazdy kategorii B, to będziesz mieć kłopoty i zostaniesz potraktowany / potraktowana jak osoba bez uprawnień do kierowania pojazdem. Miej również na uwadze, że ubezpieczyciel odmówi Ci wypłaty odszkodowania. Dlatego zastanów się proszę dwa razy, zanim wynajmiesz skuter.
 • Grab – to odpowiednik Bolta. W Grabie możesz zamówić taksówkę bądź kierowcę, który zawiezie Cię na miejsce docelowe skuterem skuterem (możliwy przejazd tylko dla 1 pasażera na skuterze). Ceny za przejazdy są stosunkowo niskie, więc polecam Graba. Większość kierowców skuterów będzie mieć dla Ciebie kask, ale może się zdarzyć, że pojawi się kierowca, który kask oferuje jedynie sobie samemu. Pamiętaj, aby w takim przypadku odmówić przejazdu. Tajlandia ma niestety jeden z najwyższych na świecie wskaźników wypadków drogowych.
 • Autobusy – to najtańsza forma przejazdu, ale na nią zdecydowałbym się w ostateczności. Autobusy takie jadą z prędkością 40 km/h i nie dojeżdżając we wszystkie miejsca.

Zalety:

 • różnorodność atrakcji
 • ładne piaszczyste plaże
 • bogata historia
 • dobry punkt wypadowy w inne części Tajlandii

Wady:

 • bardzo dużo turystów zwłaszcza z Rosji (miałem wrażenie, że cała Rosja zjechała do Tajlandii)
 • Phuket jest zdecydowanie zbyt komercyjne. Jeśli szukasz miejsca, gdzie turyzm nie jest jeszcze tak powszechny to zdecyduj się na Krabi
 • ceny są znacznie zawyżone w porównaniu do innych regionów Tajlandii

Wybór miejsca noclegowe zależy od Twoich preferencji, a także budżetu. Oto kilka popularnych miejsc, które warto wziąć pod uwagę:

 • Patong – to najbardziej rozrywkowa część Phuket – idealny wybór dla osób szukających rozrywki i nocnego życia
 • Kata i Karon – są idealne dla rodzin i osób szukających odrobinę spokojniejszych miejsc z dostępem do restauracji i sklepów
 • Phuket Town – dla miłośników historii i kultury, oferujący także łatwy dostęp do innych części wyspy
 • Bangtao – idealne dla miłośników luksusu i spokoju (tutaj usytuowane są ekskluzywne resorty)

A może z Tajlandii wybierasz się do Malezji? Jeśli tak, to rozważ koniecznie odwiedzenie tych fantastycznych jaskiń Batu. Być może zechcesz zajrzeć także do Sinapuru i dowiedzić te piękne ogrody: Gardens by the Bay, o których niedawno pisałem na blogu.

Jeśli szukasz więcej podróżniczych inspiracji to zapraszam na stronę główną mojego bloga podróżniczego. Możesz także także wybrać jedną z kategorii, w której znajdziesz ciekawe artykuły. Europa, Afryka, Azja, Polska, Porady. Dodatkowo zachęcam Cię do zaobserwowania mnie na Instagramie i Facebooku.

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.