FC Porto – Jak prezentuje się muzeum i stadion tej utytułowanej drużyny?

Napisał Stanley
0 Komentarz 12 minut czytania

Pierwsze skojarzenia przychodzące na myśl związane z Porto to oczywiście pyszne wino i klub piłkarski FC Porto. Będąc w mieście winem płynącym skorzystałem z okazji i postanowiłem odwiedzić Stadion Smoka oraz położone na terenie obiektu Muzeum FC Porto. Przyznam, iż kolekcja przedmiotów z niebywałą historią najbardziej utytułowanej portugalskiej drużyny zaskakuje. Chodźcie to zabiorę was na wirtualny spacer po Estádio do Dragão z polskim akcentem.

Krótka historia stadionu FC Porto

Stadion SmokaEstádio do Dragão wybudowano z myślą o Mistrzostwach Europy, które w 2004 roku odbyły się w Portugalii. Nowy obiekt zastąpił stary stadion drużyny Estádio das Antas. Sam koszt budowy zamknął się w kwocie niespełna 100 milionów Euro, a stadion pełni dziś rolę okazałej wizytówki miasta.

Inauguracyjny mecz rozegrano 16 listopada 2003. Gospodarze pokonali wtedy FC Barcelonę 2:0. Ponadto to także tutaj odbył się mecz inauguracyjny EURO 2004, w którym Portugalia została pokonana przez Grecję 1:2.

Usytuowany na wzgórzu stadion dostarcza nie tylko licznych wrażeń sportowych, ale także pięknych widoków na okolicę. Na stadionie oprócz meczów odbywają się również koncerty zagranicznych gwiazd.

Stadion FC Porto

Stadion FC Porto

Zwiedzanie stadionu odbywa się z przewodnikiem i trwa około 30 – 45 minut. Na chwilę obecną w związku z panującą pandemią wycofano ze sprzedaży oddzielne bilety na zwiedzanie muzeum i stadionu FC Porto. W sprzedaży dostępne są jedynie bilety łączone w cenie 15 Euro. Bilety zakupimy w kasie muzeum oraz online: link.

Największe atrakcje podczas zwiedzania stadionu FC Porto

  • podziemia stadionu zdobione fotografiami portugalskiej drużyny (odnajdziemy tutaj min. fotografię z Józefem Młynarczykiem, który w 1987 r. zdobył Puchar Mistrzów, Superpuchar UEFA i Puchar Interkontynentalny wraz z drużyną smoków.
  • sala konferencyjna – do sali można normalnie wejść i robić zdjęcia, lecz niestety nie wolno nigdzie siadać
  • loża prezydencka i loże VIP – tutaj niestety z racji pandemii nie wolno zasiąść na ławce
  • murawa – przejście z przewodnikiem tunelem, którym na murawę wchodzą piłkarze.
  • górne i dolne trybuny – te możemy obecnie jedynie podziwiać z daleka. Siadanie bądź dotykanie ich przez zwiedzających wiązało by się z koniecznością zdezynfekowania wszystkich krzesełek.
Stadion FC Porto
Stadion FC Porto
Stadion FC Porto

Zwiedzanie Muzeum FC Porto

Muzeum o powierzchni 8000 metrów kwadratowych mieści się na terenie stadionu FC Porto i zajmuje dwa piętra. Znajdziemy tutaj 27 obszarów tematycznych związanych z najlepszymi momentami w historii klubu.

Już przy samym wejściu prowadzącym nas do bramek wstępu natkniemy się na figury najwybitniejszych trenerów i zawodników FC Porto. Muzeum FC Porto odznacza się pod względem interaktywności oraz ogromną ilością ciekawych rekwizytów na tle innych muzeów tego typu.

W środku znajdziemy między innymi klubowy autobus z figurami przedstawiającymi gwiazdy FC Porto. Nie zabrakło na nim oczywiście sylwetki Józefa Młynarczyka, którą umieszczono na dachu autokaru. Nie wiem czemu nie zrobiłem zdjęcia.

Na terenie muzeum znajdziemy gabloty z m.in. strojami, piłkami, biletami oraz zdjęciami drużyny związanymi ze zwycięskimi finałami europejskich pucharów i nie tylko. Natomiast w oddzielnej salce zobaczymy kilkuminutowy film poświęcony miastu oraz klubowi.

Muzeum FC Porto
Muzeum FC Porto

Podczas pobytu w muzeum odwiedzimy również samego samego prezesa klubu Jorge Nuno de Lima Pinto da Costa, który pełni tę funkcję od 1982 roku. Prezesa klubu przedstawia realistyczny, poruszający się hologram opowiadający jego własnym głosem o najważniejszych epizodach związanych z klubem.

Muzeum FC Porto

Zwiedzanie muzeum kończy się wizytą w sklepie FC Porto, w którym zakupimy różne pamiątki związane z klubem. Sklep jest czynny 7 dni w tygodniu w godzinach od 10:00 — 19:00.

Godziny otwarcia – Zwiedzanie muzeum i stadionu FC Porto

Muzeum

  • poniedziałek w godzinach od 14:30 – 19:00
  • wtorek niedziela od 10:00 – 19:00

Stadion

  • poniedziałek o 15:00 / 16:00 / 17:00
  • wtorek niedziela o 11:00 / 12:00 / 13:00 / 14:00 / 15:00 / 16:00 / 17:00

Szukacie pomysłów na zwiedzanie atrakcji Porto?

https://stanleyowo.pl/atrakcje-w-porto-top-10-obok-ktorych-nie-przejdziesz-obojetnie/

Podsumowanie – Czy warto?

Czy będąc w Porto warto przeznaczyć minimum 2 godziny na zwiedzanie muzeum i stadionu? Zdecydowanie tak! Ten obiekt to istna gratka dla fanów piłki nożnej. Po pierwsze uważam, że nawet osoby, którym z piłką nożną nie jest po drodze będą się tutaj świetnie bawić. Po drugie uważam, że multimedialne prezentacje, mnogość rekwizytów a także bardzo ciekawa aranżacja wnętrza przemawiają na korzyść obiektu. A po trzecie ma się ochotę wrócić tutaj jeszcze raz. Po więcej podróżniczych inspiracji zapraszam na stronę główną: blog podróżniczy.

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.