Cabo da Roca w Portugalii – koniec świata inspiracją mi

Napisał Stanley
0 Komentarz 7 minut czytania

Przylądek Cabo da Roca – przyciąga masy turystów każdego roku. Może nie wszystkich na raz jak na koncercie Eminema czy Adele, ale uwierzcie mi na słowo, że zainteresowanie końcem świata jest ogromne. Dlaczego koniec świata? Otóż Cabo da Roca to najdalej wysunięty na zachód punkt naszego świata – Europy. Będąc w Lizbonie koniecznie trzeba tutaj zajrzeć, bo widoki są absolutnie powalające a wiatr cisnący łzy do oczu staje się maleńką niedogodnością.

Jak dojechać do Cabo da Roca? 

Na zwiedzanie Cabo da Roca najlepiej przeznaczyć pół dnia, chociaż można już stamtąd uciec po godzinie. Przeznaczenie całego dnia na ten przylądek mija się z celem. Najlepiej połączyć zatem np. zwiedzanie Sintry z Cabo da Roca bądź z Cascais.

Osobiście odwiedziłem te trzy miejsca wciągu jednego dnia, lecz przyznaję, że był to dość męczący i wymagający dzień. Do tego chciałem zobaczyć jak najwięcej podczas podróży po Portugalii. Wiecie, poczułem się jak ptak wypuszczony z klatki i za skarby świata nie chciałem, żeby cokolwiek mi umknęło a i tak nie udało mi się zobaczyć wszystkiego. Nic nie szkodzi, bo każdy pretekst jest dobry do tego, by tam jeszcze kiedyś wrócić.

Jeśli ominął was post z Cascais, to zaległości możecie nadrobić tutaj: link.

Jak dojechać z Lizbony do Cabo da Roca?

Najszybciej i najtaniej dojedziemy ze stacji Cais do Sodré pociągiem ( kierunek Linha de Cascais). Pociągi do Cascais odjeżdżają średnio co 20 minut. Czas podróży wynosi około 40 minut a koszt biletu to 1,50 €. Najlepiej skorzystać w tym przypadku z karty prepaid, zwanej “zapping”: Viva Viagem, którą zakupimy w automatach biletowych.

Będąc na dworcu kolejowym w Cascais przemieszczamy się na przyległy dworzec autobusowy i wsiadamy w autobus linii nr 403 kierunek “Estacao Sintra”. Bilet w jedną stronę kosztuje 4,35€ i zakupimy go u kierowcy. Z racji, iż autobusy w tym regionie obsługiwane są przez inne przedsiębiorstwo to nie użyjemy tutaj niestety karty Viva Viagem. Czas przejazdu z Cascais do Cabo da Roca wynosi koło 20 – 25 minut.

Jak dojechać z Sintry do Cabo da Roca?

Komunikację miejską w Sintrze obsługuje inne przedsiębiorstwo, niż w Lizbonie, dlatego nie skorzystamy tutaj z karty Viva Viagem i będziemy musieli zakupić nowe bilety. Więcej informacji na temat karty Viva Viagem tutaj: link.

Do Cabo da Roca z Sintry dojedziemy także autobusem nr. 403, kierunek Cascais. Trasa linii ma swój początek na stacji kolejowej w Sintrze (Sintra Estação). Bilet zakupimy u kierowcy w cenie 4,35€. Czas dojazdu z Sintry do Cabo da Roca w zależności od natężenia ruchu to średnio 35 -40 minut.

Położenie

Cabo da Roca od Lizbony dzieli około 42 kilometry a od Sintry około 14 km. Przylądek położony jest w obrębie malowniczego Parku Krajobrazowego Sintra – Cascais będącego jednym z 13 Parków Narodowych w Portugalii. Jest to najdalej na zachód wysunięty punkt lądu stałego Europy. Jego brzeg jest skalisty i wznosi się na wysokość 144 m ponad poziom Atlantyku.

Atrakcje Cabo da Roca

 • Latarnia morska – jest pierwszą celowo wybudowaną latarnią w Portugalii. Jej budowę ukończono w 1772 roku a jej 1000-watowe światło jest widoczne z odległości 46 kilometrów.
 • Główny punkt widokowy – oddzielony od przepaści betonowym murem. Bezpośrednio przy nim znajdziemy kamienny, zwieńczony krzyżem obelisk. Na obelisku znajduje się tablica zawierająca cytat z eposu Os Lusĭadas portugalskiego poety Luísa de Camões: „Tu, gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna”.
 • Właściwy punkt widokowy – zaczyna się zaraz za placem przy obelisku. Dotrzemy tam idąc dość łagodnym, lecz dość kamienistym szlakiem.

Informacje praktyczne

 • wstęp na przylądek jest darmowy
 • brak opłat za parking samochodowy
 • bardzo często jest tutaj wietrznie dlatego warto wziąć ze sobą dodatkowy sweter bądź odzież wiatroodporną
 • w pobliżu przylądka znajdziemy urokliwą plażę Praia Ursa
 • na przylądku znajdziemy biuro informacji turystycznej
 • zakaz przekraczania barierek ochronnych ( kara za nieprzestrzeganie zakazu wynosi od 50 – 300 Euro)
 • najlepsza pora zwiedzania – zachód słońca
 • Średni czas zwiedzania 30 -90 minut

Po więcej podróżniczych inspiracji oraz praktycznych informacji zapraszam na stronę główną: blog podróżniczy.

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.