Najciekawsze atrakcje w Porto. Top 10, obok których nie przejdziesz obojętnie.

Napisał Stanley
0 Komentarz 21 minut czytania

Porto – lista moich ulubionych miejsc ciągle ulega nieznacznym przetasowaniom. Ostatnio na jedno z czołowych jej miejsc trafiło właśnie kolorowe, wyraziste i przede wszystkim zapadające w pamięć Porto. Choć w pierwszych godzinach miasto wcale mnie nie zachwyciło i nic nie wskazywało na to, że skradnie moje serce to jednak mu się udało. Kiedy trzy lata temu po raz pierwszy odwiedziłem Portugalię i zachwycałem się Lizboną nie sądziłem, że powrócę do ojczyzny Cristiano Ronaldo tak szybko. W tym roku miałem polecieć do Hiszpanii, lecz na 3 dni przed wylotem zmieniłem rezerwację i wylądowałem właśnie w Porto. I wiecie co? To był strzał w dziesiątkę. A co mnie tutaj tak bardzo zachwyciło? We wpisie przedstawiam wam najciekawsze atrakcje Porto i czekam, aż sami zapragniecie tam się wybrać, by zobaczyć je na własne oczy. Owszem, że warto!

Most Ludwika I

Atrakcje Porto przyciągają rok do roku masy turystów z różnych części świata. Nieodzownym symbolem miasta i chyba jednym z najbardziej obfotografowanych mostów w tej części Europy jest most nazwany na cześć Ludwika I. Most łączy Porto z położonym na południowym brzegu rzeki Douro miastem Vila Nova de Gaia.

Wykonano go z kutego żelaza a swój charakterystyczny kształt zawdzięcza francuskiemu architektowi Gustave Eiffel, którego firma stworzyła min. wieża Eiffla i Statuę Wolności.

Na dzień dzisiejszy dolna kondygnacja przeznaczona jest dla ruchu samochodowego a górną porusza się żółta linia metra D. W momencie budowy był najdłuższym dwukondygnacyjnym mostem.

Najlepiej podziwiać go z bulwarów usytuowanych po jego obu stronach. Tutaj najbardziej polecam spacer od strony dzielnicy Ribeira zwłaszcza o świcie, gdy promienie słońca łagodnie oświetlają most. Jeśli odpowiada wam troszkę inna perspektywa i chcecie mieć widok na całą panoramę miasta to wtedy polecam wejście na górną kondygnację, a widoki na pewno będą niezapomniane.

Zachody słońca spędzone tutaj szczególnie zapadają w pamięć. Lekkie ciepłe światło na tle charakterystycznych dachów pokrytych czerwoną dachówką prezentuje się absolutnie obłędnie. Do tego kilka chmur wolno sunących po niebie wprowadzi nieco dynamiki do jakże unikatowego spektaklu jakim są zachody słońca.

Atrakcje Porto Most Ludwika I
Atrakcje Porto
Atrakcje Porto

do Porto

Atrakcje Porto to nie tylko mosty, muzea czy winnice to także kościoły a tych znajdziemy tutaj całkiem sporo. Wszystkie bardzo mi się podobały a szczególnie Kościół Św. Ildefonsa i Igreja do Carmo. Ich fasady pokryte są charakterystycznymi azulejos. Azulejos to cienkie ceramiczne płytki, najczęściej kwadratowe, pokryte nieprzepuszczalnym i błyszczącym szkliwem. Obłędny błękit i masa niepowtarzalnych wzorów nie pozwalały na szybkie odwrócenie mojej uwagi.

Sé do Porto – Katedrę rzymskokatolicką pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajdziemy w malowniczej dzielnicy Ribeira. To jedna z najstarszych i zarazem najważniejszych świątyń w tym mieście. W tej właśnie Katedrze odbyły się ważne wydarzenia w historii Portugalii, jak np. ślub króla Jana I z Filipą Lencastre.

Sé do Porto
Sé do Porto
Atrakcje Porto
Porto co zwiedzać

Zamek, twierdza a może i Katedra? Stając oko w oko z Sé można mieć co do tego niemałe wątpliwości. Powstała na przełomie XII i XIII wieku i została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zachwyca przede wszystkim barokowymi krużgankami pokrytymi wspomnianymi wyżej azulejos. Potężne wieże i okazała rozeta dodają charakteru tej surowej budowli.

Najlepiej udać się tutaj wcześnie rano, by móc zwiedzać Katedrę w spokoju. Z dziedzińca przylegającego do tej okazałej budowli podziwiać można również wspaniałą panoramę miasta. Jeśli jednak nie lubicie wcześnie rano wstawać, to polecam przyjść tutaj na zachód słońca. Co prawda nie wejdziecie wtedy do Katedry, ale unikniecie tłumów, bo akurat zdecydowana większość będzie podziwiać zachód słońca z mostu Ludwika I.

Księgarnia Lello – Atrakcje Porto

Co ciekawego może być w księgarni? A no właśnie! Nie zgadniecie! Sam się nad tym zastanawiałem układając plan zwiedzania. Uwielbiam książki i odwiedziłem już nie jedną księgarnię, ale uwierzcie, że w takiej byłem po raz pierwszy w życiu.

Księgarnia Lello – jej główna atrakcją są okazałe neogotyckie schody, które zainspirowały autorkę przygód Harrego Pottera, J.K. Rowling. Rowling, która mieszkała w Porto i nauczała tutaj języka angielskiego często odwiedzała właśnie tę księgarnię. To właśnie te drewniane, kręte stopnie zainspirowały ją przy opisach Hogwartu.

Porto co zwiedzać

W księgarni oprócz oczywiście książek z najróżniejszych dziedzin, znajdziemy również niesamowity witraż na suficie, do tego płaskorzeźby w drewnie, rozety, stare książki w komodach a nawet wiekową maszynę do pisania.

Odwiedzając księgarnię będziecie zachwyceni. Jest ona bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, więc najlepiej udać się tutaj z samego rana, by uniknąć tłumów.

Przez cały okres zwiedzania musimy pamiętać o zasłanianiu ust i nosa maseczką ochronną. Koszt wstępu do księgarni to 5 euro, ale gdy coś kupicie środku to ta kwota zostanie odliczona od ceny końcowej.

Bilety można zakupić zarówno online jak i na miejscu. Mimo zakupu online trzeba odstać swoje w kolejce. Średnie oczekiwanie na wejście do środka to około 60 minut, a czasem i więcej.

Bilety: link

Porto co zwiedzać Księgarnia Lello
Porto co zwiedzać Księgarnia Lello

Dzielnica Ribeira

Niepowtarzalny klimat Porto poczujemy właśnie tutaj. To taka niby mała Wenecja z masą wąskich uliczek, kolorowych, niszczejących fasad, lecz jednak nie jest to do końca to samo, co można zobaczyć we Włoszech. Urokliwe ciemne przejścia, wysokie kamienice, zaułki, zakamarki, ślepe uliczki robią niesamowite wrażenie.

Mapa może tutaj być kompletnie zbędna. Warto się zgubić w tym miejscu chociaż na chwilę i zobaczyć na własne oczy jak wygląda życie codzienne zwykłych mieszkańców Porto. Świeżo pachnące dopiero co rozwieszone pranie czy sąsiadki siedzące na schodach rozmawiające o prozie życia codziennego, to tylko przedsmak tego, co czeka na nas w tej dzielnicy. Ponadto masa małych kafejek czy restauracji, które oferują schronienie podczas upalnego dnia. Mi się tutaj ogromnie podobało i z całego serca polecam.

Atrakcje Porto Dzielnica Ribeira
Dzielnica Ribeira
Dzielnica Ribeira

São Bento – Atrakcje Porto

Też bym nie pomyślał, że Dworzec Kolejowy może przyciągać takie rzesze turystów i na dodatek, że może być do tego atrakcją turystyczną. A tu znów zaskoczenie! Ponad 20 tysięcy płytek azulejos zajmujących ponad 550 metrów kwadratowych zdobi wnętrze dworca São Bento.

Płytki te powstały w latach 1905-1916. Przedstawiają one ważne zdarzenia z historii Portugalii. Małe panele przy wejściu ukazują sceny związane z życiem mieszkańców czy rozwojem transportu. Zobaczymy tutaj również panele przedstawiające min. bitwę pod Valdevez, zdobycie Ceuty w 1415 roku czy wkroczenie króla Portugalii Jana I do Porto w 1387 roku.

Sao Bento Porto
Sao Bento Porto

Szczerze mówiąc, to nie wiadomo w którą stronę patrzeć. Błękit przedawkowany.

Ponieważ dworzec jest ogólnodostępny to nie musimy uiszczać żadnej opłaty za jego zwiedzanie. Musimy jednak liczyć się z tym, iż będzie tutaj bardzo tłoczno zwłaszcza w sezonie nie tylko z powodu podróżnych lecz również całych rzeszy turystów. Budynek dworca jest otwarty codziennie w godzinach 05.00-01.00 i znajduje się w pobliżu Sé do Porto.

Sao Bento Porto

Ogrody Pałacu Kryształowego

Wszyscy, którzy uwielbiają naturę i przepiękne widoki powinni tutaj koniecznie zajrzeć. Zadbane, zaprojektowane w XIX wieku Ogrody Pałacu Kryształowego z fontannami, ścieżkami i widokiem na rzekę Duero pełnia rolę zielonych płuc na mapie turystycznej Porto.

Miejsce uwielbiane zwłaszcza przez fotografów, mieszkańców Porto a także i przeze mnie. Liczne schody a nawet wieżyczki na które można się wspiąć dodają temu miejscu niesamowitego uroku. Znajdziemy tutaj też wiele gatunków roślin, jezioro, a także pawie przechadzające się na wolności po terenie parku.

Wewnątrz ogrodu znajdziemy bardzo nowoczesną halę widowiskowo – sportową, która powstała na miejscu ówczesnego Pałacu Kryształowego.

Atrakcje Porto
Ogrody Pałacu Kryształowego
Ogrody Pałacu Kryształowego

FC Porto Muzeum – Estádio do Dragão

Istna gratka dla fanów piłki nożnej i nawet dla tych, którym z tą dziedziną sportu nie jest po drodze jest stadion i muzeum FC Porto.

Stadion Smoka – Estádio do Dragão wybudowano z myślą o Mistrzostwach Europy, które w 2004 roku odbyły się w Portugalii. Sam koszt budowy zamknął się w kwocie 100 milionów Euro, a stadion pełni dziś rolę wizytówki miasta. Usytuowany na wzgórzu dostarcza nie tylko licznych wrażeń sportowych, lecz także pięknych widoków na okolicę. Na stadionie odbywają się także koncerty zagranicznych gwiazd.

Stadion FC Porto
Stadion FC Porto

Na chwilę obecną w związku z panującą pandemią nie ma w sprzedaży oddzielnych biletów na zwiedzanie muzeum i stadionu. Takowe były dostępne przed pandemią. Koszt biletu łączonego to 15 Euro.

Na samo zwiedzanie trzeba przeznaczyć minimum 2 godziny. Zwiedzanie stadionu odbywa się z przewodnikiem i trwa około 30 – 45 minut. Muzeum można zwiedzać samemu i spędzić tam troszkę więcej czasu.

Troszkę byłem rozczarowany, że nie mogłem ani zasiąść na trybunach, ani w loży prezydenckiej czy na ławce rezerwowych lecz nie winię tutaj nikogo. W dobie pandemii musimy wszyscy dostosować się do panujących reguł.

Samo muzeum FC Porto odznacza się pod względem interaktywności oraz mnogości ciekawych rekwizytów na tle innych muzeów tego typu. W środku znajdziemy między innymi klubowy autobus oraz figury przedstawiające gwiazdy FC Porto. Oprócz tego znajdziemy tutaj m.in. stroje, piłki, bilety, zdjęcia drużyny związane ze zwycięskimi finałami europejskich pucharów i nie tylko.

Powiem tyle i aż tyle – bardzo mi się tutaj podobało i na pewno chętnie zajrzałbym tutaj jeszcze raz.

Bilety: w kasie muzeum lub online

Muzeum FC Porto
Muzeum FC Porto

Klasztor Mosteiro da Serra do Pilar

Wycieczka do Klasztoru Mosteiro da Serra do Pilar to kolejny ważny punkt na mapie atrakcji Porto. Jest to też rewelacyjny punkt widokowy a panorama miasta po zmroku jest absolutnie niebiańska.

Zarówno klasztor i kościół wyróżnia okrągły kształt o identycznej średnicy. 36-metrowy kościół jest najbardziej widoczną budowlą po drugiej stronie rzeki Douro. Na skutek wojen to miejsce uległo zniszczeniu, lecz zostało odbudowane w 1927 roku. Od 1947 roku część terenu klasztornego przekształcono na koszary wojskowe.

Atrakcje Porto

Foz do Douro – Atrakcje Porto

Nie, nie można pojechać do Porto i nie zobaczyć Oceanu Atlantyckiego czy choćby przejść się po plaży. Foz do Douro to zamożna nadmorska dzielnica słynąca z piaszczystych plaż, takich jak Praia da Luz i Praia do Homem do Leme. Oprócz plaż znajdziemy tutaj także fort São João Baptista da Foz, a tuż obok molo i latarnię morską.

Dojedziemy tutaj autobusem nr. 500. Polecam zatrzymać się na chwilę w jednej z tutejszych kawiarni i popijając kawę rozkoszować się niesamowitym widokiem.

Atrakcje Porto

Vila Nova de Gaia

Vila Nova de Gaia – to w zasadzie oddzielne miasto lecz należące do aglomeracji Porto. Znane na całym świecie ze znajdujących się tam licznych piwnic i magazynów wina typu porto. To istna gratka dla smakoszy wina. Na miejscu możecie skorzystać z wielu ofert zwiedzania piwnic i testowania wina do czego was gorąco zachęcam.

Aby dostać się z Porto do Vila Nova de Gaia, wystarczy przejść się wspomnianym wyżej mostem Ponte Luís I. Dojedziemy tutaj także żółtą linią metra D.

Podsumowanie

Przez długie15 miesięcy czekałem na to, by udać się w końcu dokądś sam. Uwielbiam podróże i Porto absolutnie mnie zachwyciło i na pewno kiedyś jeszcze tam wrócę. Wspaniałe punkty widokowe, bliskość oceanu, przepiękna zabytkowa dzielnica Ribeira, pyszne jedzenie, rewelacyjne wino, urokliwe zachody słońca, mosty i masa wspomnień to to co zabieram ze sobą z Porto. Dla tych, którzy mają wątpliwości czy samotne podróżowanie jest dla was, zapraszam do wpisu, tutaj.

 

Już teraz dołącz do mnie na Facebooku i Instagramie!

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.