Pałac Pena – ekstrawagancki i kolorowy pałac w Sintrze

Napisał Stanley
0 Komentarz 16 minut czytania

Będąc w Lizbonie po raz pierwszy chciałem tutaj przyjechać, lecz zabrakło mi czasu. Udało się w tym roku i muszę to powiedzieć, że było mega! Romantyzm? Tak, kojarzy mi się głównie ze szkołą 🙂 . Ten pałac pochodzi właśnie tego z okresu i wielu uważa go za najpiękniejszy tego typu budynek w Europie. Wpływają na to nie tylko jego niesamowite kolory, lecz także położenie. Pałac usytuowany jest mianowicie na jednym ze szczytów gór Sintra, z którego tarasów podziwiać można niesamowite widoki na otaczające go gęste lasy i wzgórza. W pogodny dzień widać go ponoć nawet z Lizbony. W 2007 roku pałac Pena uznano słusznie za jeden z siedmiu cudów Portugalii, co napawa nie jednego Portugalczyka dumą.

Jeśli tylko wybieracie się do Lizbony to musicie koniecznie tutaj zajrzeć. Sintra to nie tylko baśniowy Pałac Pena czy Quinta da Ragaleira, to także piękne historyczne centrum miasta, gęste, pokryte mchem lasy i piękne, choć dość tajemnicze ogrody.

O mitycznej posiadłości milionera Quinta da Ragaleira rozpisywałem się całkiem niedawno tutaj: link.

Pałac Pena Sintra

Pałac Pena – Krótka historia

Początki tego miejsca sięgają XII wieku, kiedy to na wzgórzu wzniesiono kaplicę poświęconą Matce Bożej Pena. Na miejscu kaplicy na przełomie XV/XVI za sprawą króla Manuela I wybudowano klasztor, który następnie przekazano zakonowi Hieronimitów.

W 1755 r. klasztor popadł praktycznie w ruinę na skutek trzęsienia ziemi, które nawiedziło Lizbonę w tamtym okresie. Pomimo ogromnych zniszczeń klasztor pozostał w dalszym ciągu aktywny aż do roku 1834, kiedy to władze państwowe zdelegalizowały organizacje religijne.

Ferdynand II, mąż portugalskiej królowej Marii II, nabył ruiny klasztoru Św. Hieronima z własnego majątku oraz zlecił niemieckiemu inżynierowi Wilhelmowi von Eschwege budowę eklektycznego pałacu. I tak, oto możemy podziwiać go w dzisiejszej formie.

Pałac Pena – Zwiedzanie

No dobra, to chodźmy w końcu zwiedzać pałac. Niebywale najbardziej charakterystyczne dla pałacu są jego kolory, lecz podczas zwiedzania natkniemy się tutaj na równie urokliwe malutkie balkoniki, wieże i kopuły oraz moje ulubione płytki azulejos. Zanim jednak dotrzemy do samego pałacu, będziemy musieli zmierzyć się z chaszczami.

Park i ogrody Pena

Wokół pałacu położony jest wielki gęsto porośnięty park. Do samego zamku przez niego dowiezie nas co prawda spod bramy wejściowej autobus za 3 euro, ale nie polecam tej opcji. Wbrew pozorom odległość ta jest niewielka i pokonacie ją w raptem 4 minuty pieszo. Co najwyżej złapiecie małą zadyszkę, ale gwarantuję wam, że warto zadać sobie odrobinę trudu.

Niestety większość turystów rezygnuje ze zwiedzania parku i ogrodów, chociaż ja uważam, że nie słusznie, bo na prawdę jest tutaj pięknie a sam spacer jest bardzo relaksujący. Wzdłuż krętych ścieżek parku posadzono gatunki drzew ze wszystkich kontynentów zgodnie ze zainteresowaniami kolekcjonerskimi króla. Teren kompleksu zajmuje powierzchnię 85 hektarów, co czyni go najważniejszym arboretum w całej Portugalii.

P9241787

Osobiście nie przemierzyłem całego parku, lecz tylko jego maleńki skrawek. Jak za pewne pamiętacie z poprzedniego postu odwiedziłem w jednym dniu, aż 3 miejsca ( Sintrę, Cabo da Roca i Cascais). W Sintrze udałem się z samego rana do rezydencji Quinta da Ragaleira, gdzie spędziłem ponad 2 godziny na bieganiu po tamtejszym ogrodzie i odnajdowaniu tajemnych przejść. Następnie poświęciłem około1.5 godziny na przemierzenie pieszo trasy z rezydencji milionera do Pałacu Pena. Mimo, iż czas mnie ponaglał, to dość długi spacer przez otaczający wzgórze las bardzo mnie odprężył.

Musze jednak przyznać, że przejeżdżające obok samochody czy autobusy strasznie mnie denerwowały. Jak jest las, to ma być cisza i spokój a nie gruchot silników i smród spalin. Ot, to takie moje przemyślenia.

Tutaj już droga prowadząca do pałacu. Niektórzy twierdzą, że bardzo ciężko i pod górę, jak dla mnie to w miarę płasko – Oczywiście to moje subiektywne odczucie. W porównaniu do tej trasy to wchodzenie po schodach w Petrze, to był dopiero hardcore.

P9241516

Baśniowy Pałac Pena

No w końcu! Przedarliśmy się przez chaszcze, tudzież ich namiastkę i wchodzimy wreszcie na teren pałacu. Od razu mówię, że odradzam zwiedzanie pałacu Pena w niedzielę z racji niemiłosiernej liczby zwiedzających.

Pałac jest podzielony na cztery obszary: strefę murów obronnych z dwoma bramami wjazdowymi; dziedziniec przed kaplicą z łukami muzułmańskiej modły; budynek dawnego klasztoru z charakterystyczną wieżą zegarową; oraz sam pałac. Z resztą zobaczcie i oceńcie sami.

IMG 20200924 134728
Pałac Pena Sintra
P9241978
Pałac Pena Sintra
Pałac Pena Sintra
P9241887
P9241891
Pałac Pena Sintra

A tak oto prezentują się widoki z pałacu. Na szczycie wzgórza temperatury są troszkę niższe niż w miasteczku na dole, dlatego warto zabrać ze sobą cienką wiatrówkę czy jakiś sweter. Jeśli będziecie chcieli odsapnąć od miejskich upałów Lizbony to Sintra będzie do tego idealnym miejscem. Ewentualnie polecam także odwiedzenie Cascais. Tam to dopiero jest szał i oczywiście piaszczyste, ogromne plaże.

P9241855
P9241986

Obowiązkowym punktem zwiedzania są bogato zdobione wnętrza rezydencji władców Portugalii. Zaprojektowano je tak, aby dostosować je do wysokich potrzeb rodziny królewskiej. Podczas zwiedzania wnętrza Pałacu Pena natkniemy się na pomieszczenia pełne sztukaterii czy arcydzieł malarstwa.

Pałac Pena Sintra
P9241964

Najbardziej podobały mi się żyrandole, a zwłaszcza ten na poniższej fotografii.

P9242009
P9242014
P9241956 1
P9242036

Przydatne informacje

Dojazd z Lizbony do Sintry

Sintra oddalona jest od stolicy Lizbony zaledwie o 25 kilometrów, dlatego najlepszym środkiem transportu będzie pociąg. W tym celu udajemy się albo na dworzec kolejowy Rossio bądź Lisboa Oriente, wsiadamy do pociągu Linha de Sintra i wysiadamy na ostatniej stacji (czas podróży to 45 – 60 minut w zależności od stacji na której wsiedliśmy)

Bilet w jedną stronę kosztuje 2.25 / 1.15 (dorosły/dziecko). Opłata za przejazd rejestrowana jest na karcie pre paid “Viva Viagem”, którą zakupimy w automatach na stacjach kolejowej bądź na stacjach metrach.

Karta “Viva Viagem” jest kartą wielokrotnego użytku za wydanie której automat doliczy nam opłatę w wysokości 0.50 . Karta ta obejmuje wszystkie środki transportu w Lizbonie czyli metro, autobusy i tramwaje.

Pałac Pena – Jak dostać się do pałacu z centrum Sintry?

  • pieszo – trasę ze stacji kolejowej do Pałacu Pena pokonamy pieszo w 1.5 godziny. Jest tutaj kilka wzniesień, które mogą zmęczyć niejednego sportowca. Trasa przebiega przez gęsty las, więc jeśli jesteście zwolennikami aktywnego wypoczynku to będzie to idealna opcja dla was. Podczas dużych upałów, warto zaopatrzyć się w wystarczającą ilość wody.
  • autobus – osobom, które nie powinny się zbytnio forsować polecam skorzystanie z autobusu linii 434, który zawiezie nas z dworca do pałacu. Cena biletu w jedną stronę to 3.90 euro a za bilet hop-on hop-off na całą pentlę zapłacimy 6.90 euro.
P9241792

Autobus linii 434 kursuje sezonowo i jest obsługiwany przez przedsiębiorstwo Scotturb. Częstotliwość przyjazdów i odjazdów jest zdecydowanie większa w sezonie letnim. Poniżej podaje linki do aktualnych rozkładów jazdy:

Rozkład zimowy: link

Rozkład letni: link

Pałac Pena – Ceny i zakup biletów

Bilety zakupimy zarówno na miejscu jak i online. Do wyboru mamy dwa rodzaje biletów:

  • park i pałac – bilet łączony (dorośli 13 €, seniorzy 65+ 11,88 €, młodzież w wieku 6-17 11,88 €, dzieci poniżej 5 lat wstęp wolny)
  • pałac – (dorośli 7,13 € , seniorzy 65+ 6,18 €, młodzież w wieku 6-17 6,18 €, dzieci poniżej 5 lat wstęp wolny)

Zakup biletów online: link

Pałac Pena – Godziny i czas zwiedzania

Baśniowy Pałac Pena jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok za wyjątkiem 1 stycznia i 25 grudnia. Godziny otwarcia:

  • park – czynne od 9 – 19 – ostatnie wejście o 18
  • pałac – czynne od 9.30 – 18.30 – ostatnie wejście o 18

Szczegóły dotyczące godzin zwiedzania znajdziemy tutaj: link (otworzy się w nowej karcie). Na zwiedzanie Pałacu Pena potrzeba nam będzie średnio 1.5 godziny.

Po więcej podróżniczych inspiracji i praktycznych informacja zapraszam na stronę główną: blog podróżniczy.

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.