Quinta da Regaleira w Sintrze – Mistycyzm, tarot i urok…

Napisał Stanley
0 Komentarz 10 minut czytania

Przed ponad dwoma laty wybrałem się po raz pierwszy do Portugalii. Wiele słyszałem o Sintrze i pałacu Pena i bardzo chciałem tam pojechać, lecz zabrakło mi czasu. Żałowałem, ubolewałem ale obiecałem sobie, że jednak kiedyś tę Sintrę odwiedzę. Przeglądając pewnego dnia posty na Instagramie trafiłem na ciekawą fotografię ze studnią. Boże jak to możliwe? Tyle przejrzałem blogów i nigdzie nikt nie pisał o Quinta da Regaleira, albo po prostu ja nie wyłapałem wtedy, że ta posiadłość w ogóle istnieje.

Marzenie o zobaczeniu Quinta da Regaleira w końcu spełniłem. Posiadłość ta jest miejscem mistycznym ze względu na powiązania z tratotem tarota i ciekawym architektonicznie. Przyznam się wam szczerze, że może i tego mistycyzmu nie poczułem aż tak bardzo, ale czułem się jak mały dzieciak, biegający za młodu po chaszczach i wspinający się po drzewach. Zapraszam na małą przechadzkę po tej dość ekstrawaganckiej i jakże tajemniczej posiadłości.

Ostatnia aktualizacja: 12/09/2022

Krótka historia posiadłości Quinta da Regaleira

Też tak macie jak słyszycie słowo historia? Nuuuuuda! Skoro tak, to będzie bardzo zwięźle na temat kto, po co i skąd miał tyle środków pieniężnych, by urządzić sobie taką rezydencję.

Otóż moi drodzy, wszystko zaczęło się od ekscentrycznego brazylijczyka António Augusto Carvalho Monteiro zwanego też Monteiro dos Milhoes ( Monteiro Milioner). Otóż Monteiro Milioner to brazylijski kupiec pochodzący z dość zamożnej rodziny, który pomnożył znaczną cześć swojego majątku sprzedając kawę i kamienie szlachetne.

Pan Milioner był totalnym bibliofilem i szczególnie był zainteresowany ezoteryką i okultyzmem. Ponadto lubował się w operze, instrumentach muzycznych, botanice i antykach. W 1893 r. nabył dawną posiadłość baronów da Regaleira w Sintrze.

Prace nad pałacem i ogrodem rozpoczęły się po sześciu latach od kupna terenu. Milioner Monteiro powierzył to zadanie znanemu architektowi i scenografowi Luigi Maniniemu. Pałac zbudowano w stylu neomanuelińskim, a otoczono go tajemniczym ogrodem pełnym cennych roślin i niesamowitych budowli i tak dziś Quinta da Regaleira cieszy oczy takich wojażerów jak Ty czy ja.

Quinta da Regaleira

Quinta da Regaleira – Zwiedzanie

Posiadłość Quinta da Regaleira położona jest niedaleko centrum Sintry i stanowi jedną z głównych atrakcji w okolicy. Została również wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeśli chodzi o samo zwiedzanie to możemy podzielić je na dwa etapy. Pierwszym będzie przyległy ogród wraz ze studnią wtajemniczenia zwaną tez studnią inicjacji, drugim zaś sam zacny pałac milionera Monteiro.

Ogród

Jako, że jednym z moich zawodów jest właśnie zawód ogrodnika to postaram się pominąć wszystkie ochy achy związane z roślinnością. Tutejszy ogród jest bardzo duży i leży na wzgórzu. Wzniesienia są dość łagodne, więc nie będziecie tutaj mieli problemów z poruszaniem się, a i da się uniknąć zadyszki.

Roślinność pokrywająca ogród w Sintrze jest dość gęsta i ma się wrażenie w niektórych miejscach, jakby było się w dżungli ( moje subiektywne odczucie). Na terenie ogrodu znajdziemy całkiem sporo ławek, na których możemy schronić się przed lejącym się żarem z nieba. Na każdym kroku znajdziemy tutaj coś przyciągającego jak magnes. Jeśli nie będą to jaskinie to fontanny, mostki, wieżyczki, maleńki wodospad czy rzeźby.

Quinta da Regaleira
Quinta da Regaleira
Quinta da Regaleira

Największą frajdą są tajemne przejścia, no może przesadziłem, tunele, którymi możemy przemieszczać się z jednego miejsca w parku na drugie. Najbardziej spektakularnym z tuneli jest moim zdaniem ten, którym można przedostać się z największej atrakcji posiadłości Quinta da Regaleira studni inicjacji (wtajemniczenia) – do podnóża małego wodospadu. Tunel te jest oświetlony delikatnym światłem i możemy nim spacerować przez kilkanaście metrów do wspomnianego wodospadu.

Studnia inicjacji (wtajemniczenia) – to 27-metrowa budowla w ziemi. Na sam dół prowadzą na całej długości spiralne schody. Znaczna część studni pokryta jest mchem, co moim zdaniem dodaje jej uroku. Jeśli chodzi o samą studnię to nie była ona nigdy używana do czerpania wody, lecz do rożnych dość tajemniczo brzmiących rytuałów i obrzędów jakimi są np. inicjacje tarota. Niestety jeśli chodzi o tarota to mam o nim prawie zerowe pojęcie. Studnia z zewnątrz wygląda dość niepozornie a ta formacja poniżej w której się skrywa wygląda jak zwykła sterta przypadkowych kamieni.

Quinta da Regaleira
Quinta da Regaleira

Pałac Quinta da Regaleira

Sam pałac czy też może i willa Pana Milionera wygląda dość spektakularnie, lecz moim zdaniem tylko z zewnątrz. Jeśli chodzi o wnętrza to tak, może i jest ciekawie, lecz raczej ciasno. Zachwycić mogą nas tutaj piękne rokokowe sufity czy np. pokój myśliwski, w którym znajdziemy przepiękny kominek. Osobiście polecam pochodzić po tarasach, powchodzić w różne zakamarki i najwięcej czasu poświęcić jednak ogrodom.

Quinta da Regaleira

Przydatne informacje

Dojazd z Lizbony do Sintry

Sintra oddalona jest od stolicy Lizbony zaledwie o 25 kilometrów, dlatego najlepszym środkiem transportu będzie pociąg. Dojedziemy tam ze stacji kolejowej Rossio w 40 minut bądź ze stacji Lisboa Oriente w 47 minut.

Bilet w jedną stronę kosztuje 2.25 Euro / 1.15 Euro (dorosły/dziecko). Opłata za przejazd rejestrowana jest na karcie pre paid “Viva Viagem”, którą zakupimy w automatach na stacjach kolejowej bądź na stacjach metrach.

Karta “Viva Viagem” jest kartą wielokrotnego użytku za wydanie której automat doliczy nam opłatę w wysokości 0.50 Euro. Karta ta obejmuje wszystkie środki transportu w Lizbonie czyli metro, autobusy i tramwaje.

Dokładny cennik za przejazdy CP znajdziemy tutaj: link.

Jak dojść do Quinta da Regaleira ze stacji kolejowej w Sintrze?

Wprost ze stacji kolejowej kierujemy się w stronę bardzo charakterystycznych stożków będących kominami Pałacu Narodowego (Palacio Nacional). Kolejno spod Pałacu kierujemy się w prawo wzdłuż strzałek z napisem Quinta da Regaleira. Wolny spacer z dworca do posiadłości milionera zajmie nam średnio 10-15 minut. Dokładny cennik za przejazdy CP znajdziemy tutaj: link.

Ceny i zakup biletów

Bilety możemy zakupić zarówno na miejscu jak i przez internet.

  • dzieci od 0 -5 lat – wstęp wolny
  • dzieci i młodzież w wieku od 6 -17 lat – 5 Euro
  • dorośli – 10 Euro
  • seniorzy w wieku od 65 -79 lat – 5 Euro
  • seniorzy od 80 roku życia wzwyż – wstęp wolny

Zakup biletów: link ( po przejściu na stronę należy kliknąć w COMPRAR)

Godziny i czas zwiedzania

Quinta da Regaleira dostępna jest dla zwiedzających od 18 marca 2020 w godzinach od 10 – 18.30. Ostatnie wejście o 17.30. Szczegóły dotyczące godzin zwiedzania znajdziemy tutaj: link ( otworzy się w nowym oknie). Na zwiedzanie należy przeznaczyć przynajmniej 1.5 godziny.

Po więcej podróżniczych inspiracji zapraszam na stronę główną: blog podróżniczy.

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.