Najlepsze atrakcje Barcelony – Co warto zobaczyć w Barcelonie?

Napisał Stanley
0 Komentarz 26 minut czytania

Barcelona to jedno z najważniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów hiszpańskich miast. Kojarzy mi się głównie z architekturą Antoniego Gaudiego, FC Barcelona, palmami, piaszczystymi plażami. Ponadto z sangrią, owocami morza i oczywiście obłędnie smakującą paellą. W Barcelonie idzie się z pewnością zakochać, tutaj życie płynie jakby swoim własnym rytmem. Tętniące życiem ulice zarówno w godzinach porannych jak i nocnych, dużo słońca, gwarne rozmowy do białego rana, niesamowita architektura, piękne wzgórza i parki. To tak ją właśnie zapamiętałem. W poniższym wpisie pokazuję co warto zobaczyć w Barcelonie.

Sagrada Familia – Świątynia Pokutna Świętej Rodziny

Świątynia Pokutna Świętej Rodziny to secesyjny kościół w Barcelonie o statusie bazyliki mniejszej. Kościół ten uważa się za główne osiągnięcie wybitnego katalońskiego architekta Antoniego Gaudiego i to właśnie od niego zaczynam przedstawienie atrakcji Barcelony.

Budowę świątyni rozpoczęto w 1822 roku i trwa ona do dnia dzisiejszego. Wpisano ją także na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Finalnie Sagrada Familia ma zostać ukończona w 2026 roku w setną rocznicę urodzin Gaudiego. Plan co prawda jest bardzo ambitny, ale czy faktycznie budowa zakończy się w planowanym terminie? No cóż, czas pokaże.

Atrakcje Barcelony

Jeśli chodzi o walory estetyczne to Sagrada Familia jest unikatowa na skalę światową. To jeszcze niedokończone dzieło Gaudiego może się podobać lub też nie.

Dla jednych z zewnątrz prezentuje się majestatycznie dla innych jawi się jako coś „strasznego” i przypominającego mordor.

Osobiście z zewnątrz to nie tak bardzo mi się podoba, zdecydowanie bardziej ujęło mnie jej przepiękne wnętrze. Cudowne witraże i niesamowite zdobienia sklepienia przykuwają najbardziej wzrok zwiedzających. Do tego jeszcze nietuzinkowy Ołtarz główny z baldachimem w formie siedmiokąta z figurą Chrystusa ukrzyżowanego i mamy gotowy przepis na jedną z najbardziej bombowych atrakcji Barcelony.

Koszt zwiedzania Sagrada Familia to 26 €. Bilety zakupicie tutaj: link.

Atrakcje Barcelony
PA200964 2
Atrakcje Barcelony

Park Güell – Atrakcje Barcelony

Ten park to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Barcelony. Tak, jak we wszystkich obiektach stworzonych przez samego Antoniego Gaudiego, wybitnego katalońskiego inżyniera, tak i tu znajdziemy kilka ciekawych architektonicznie perełek.

Jeśli chodzi o budowle to znajdziemy tutaj:

  • 2 domy przypominające domki z piernika
  • Schody z wysepką i małą fontanną
  • Pokrytą mozaiką salamandrę
  • Salę Kolumnową
  • Plac główny z najdłuższą falującą ławką świata
Atrakcje Barcelony

Park Güell to miejsce pełne magii, gdzie można odetchnąć od ulicznego zgiełku i upałów spacerując pośród różnorodnej roślinności. Jest to niebywale jedna z najciekawszych atrakcji, którą zdecydowanie wyróżnia przepiękna kolorowa mieniąca się w promieniach słońca mozaika.

Park dzieli się na dwie części. Część zamkniętą (płatną), gdzie znajdziemy unikatowe dzieła Gaudiego i część ogólnie otwartą, po której można dowolnie spacerować.

Koszt zwiedzania Parku Güell to 10 . Bilety zakupicie tutaj: link.

PA190507 2
IMG 20211019 110414 1

Palacio Nacional (Pałac Narodowy) i Magiczne Fontanny

Pałac Narodowy to kolejna z atrakcji Barcelony, która od razu przykuwa wzrok. Pałac położony jest u stóp wzgórza Montjuic. Wybudowano go na Wystawę Światową EXPO, która odbyła się w 1929 roku. Miał zostać zburzony zaraz po niej, lecz jednak ocalał i przekształcono go na muzeum. Znajdziemy tutaj dzieła sztuki pochodzące z różnych epok od gotyku aż po czasy współczesne takich twórców jak: Rubens, Massys czy Velázquez.

Atrakcje Barcelony

Magiczne Fontanny – miał być spektakularny pokaz fontann z muzyką i światłami a był tylko sam pokaz fontann i to w dość okrojonej formie.

Wybrałem się tam po raz pierwszy w niedzielę, ale okazało się, że akurat w niedzielę nic tam się nie dzieje (brak wody w fontannach). Obecnie pokazy fontann odbywają się od wtorku do soboty w godzinach 11:00 – 13:00 i od 16:00 – 18:00. Podczas pokazów można jedynie podziwiać strumienie płynącej wody, gdyż show z muzyką i podświetleniem wstrzymano do odwołania już marcu w 2020 roku. Tak na dobrą sprawę nie wiadomo kiedy będzie można go ponownie zobaczyć w pełnej okazałości.

PA201371 2

Jeśli chodzi o fontanny to moja ocena 8/10 z powodu braku otoczki muzycznej i świetlnej. Osobiście najbardziej podobała mi się dotychczas fontanna w Dubaju.

https://stanleyowo.pl/zwiedzanie-dubaju-tak-prezentuje-sie-jeden-z-najwiekszych-molochow/

Casa Batlló – Co warto zobaczyć w Barcelonie?

Casa Batlló to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kamienic stworzonych przez Gaudiego. Budynek znajduje się od 2005 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Najbardziej charakterystyczną cechą tej kamienicy są bogate zdobienia fasady nawiązujące do motywów zwierzęcych. Forma balkonów nawiązująca do kości (jak dla mnie to bardziej przypominają koty) oraz forma dachu i fasady nawiązująca do rybich łusek.

Fasadę “Domu Kości” bo tak potocznie nazywa się Casa Batlló ozdobiono kolorowymi kawałkami płytek ceramicznych oraz stłuczonych kafli.

Koszt zwiedzania Casa Batlló to 35€. Bilety zakupicie tutaj: link.

Atrakcje Barcelony
Atrakcje Barcelony
Barcelona

Pałac Muzyki Katalońskiej

Budynek z niesłychanie piękną sala koncertową mieszczący się przy ulicy Carrer Sant Pere Més Alt w dzielnicy Ciutat Vella. To kolejne miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wcale mnie to nie dziwi, bo budynek zachwyca nie tylko z zewnątrz lecz także posiada przepiękane wnętrze..

Charakterystyczne dla Pałacu Muzyki Katalońskiej są kolorowe mozaiki, przepiękne witraże oraz kolumnady zdobiące front budynku.

Na szczególną uwagę zasługuje Sala Koncertowa, która jest w stanie pomieścić 2200 osób. Salę zdobią przykuwające wzrok witraże w kolorze złota i błękitu, przez które wpada do środka naturalne światło.

Wnętrze Pałacu prezentuje się niesamowicie i osobiście nie wyobrażam sobie pomijania tej atrakcji podczas pobytu w Barcelonie.

Koszt zwiedzania Pałacu Muzyki Katalońskiej to 12€. Bilety zakupicie tutaj: link.

Atrakcje Barcelony
Atrakcje Barcelony
Atrakcje Barcelony

Casa Mila – Barcelona co zobaczyć?

Casa Mila to kolejna nietuzinkowa kamienica, która wyszła spod ręki Antoniego Gaudiego. Budynek w związku z jego charakterystyczną budową nazywany jest przez hiszpanów “La Pedrera” czyli kamieniołom.

Budynek powstał dla przedsiębiorcy Pere Milli i jego żony i miał być odpowiedzią na brak interesujących budynków w Barcelonie. Spoglądając na efekt końcowy nie dziwi fakt, że budynek zyskał niechlubna nazwę kamieniołomu (wygląda jak skalny blok z falującą fasadą).

Casa Mila to ostatnia ze świeckich budowli, nad którymi pracował Gaudi. Ukończono ją w 1910 roku. Po zakończeniu budowy Gaudi poświęcił resztę swojego życia budowie Sagrada Familia.

Atrakcje Barcelony
PA190681
Atrakcje Barcelony

Parc de la Ciutadella

Barcelona skrywa w sobie wiele niesamowitych miejsc. Jednym z nich jest niebywale największy w mieście park Parc de la Ciutadella. Nazwa parku pochodzi od dawnej wyburzonej cytadeli, na której powierzchni powstał.

Centralnym i zarazem najpiękniejszym punktem parku, gdzie bardzo chętnie gromadzą się nie tylko stali bywalcy jest niesamowita Kaskada – Font de la Cascada. Mieści się ona tuż obok jeziora, po którym można popływać łódką. Głównym motywem Kaskady jest posąg Wenus.

Atrakcje Barcelony

Kaskada to jednak nie jedyna atrakcja w tym parku. Znajdziemy tutaj również min. Zoo, Łuk Triumfalny, Muzeum Zoologi, Muzeum Geologii oraz budynek Parlamentu Katalonii.

Niemałą atrakcją parku jest również umieszczona przy Font de la Cascada figura przedstawiająca mamuta. Chętnych do zrobienia sobie z nim zdjęcia nie brakuje, a czasem trzeba nawet odstać swoje w kolejce.

IMG 20211020 140150
Atrakcje Barcelony

Wzgórze TibidaoBarcelona co zobaczyć?

Gdybym miał wybrać tylko jedno wzgórze w całej Barcelonie, które zrobiło na mnie największe wrażenie to było by to właśnie Tibidao. Z tego wysokiego na 512 metrów wzgórza rozpościera się niesamowity widok na całą panoramę Barcelony. Musze niestety dodać , iż warunkiem koniecznym do podziwiania zapierającej dech w piersiach panoramy jest dobra pogoda i przejrzystość powietrza.

Na wzgórzu znajduje się najstarszy Park Rozrywki w Hiszpanii. Pierwsze atrakcje zaczęły funkcjonować tutaj już w 1905 roku. Na chwilę obecną w związku z pandemią COVID-19 park jest niestety nieczynny.

Oprócz wspomnianego Parku Rozrywki znajdziemy tutaj także przepiękny Kościół Serca Jezusowego. Budowla stanowi połączenie modernizmu z neogotykiem i prezentuje się niesamowicie zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Zarówno kościół jak i pobliski diabelski młyn są dość dobrze widoczne z wielu części Barcelony.

Atrakcje Barcelony
PA190797
Atrakcje Barcelony
Atrakcje Barcelony

Wzgórze MontjuïcAtrakcje Barcelony

Montjuïc to wzgórze o wysokości 173 m n.p.m. położone przy samym nabrzeżu w południowo – zachodniej części Barcelony. Ze wzgórza można podziwiać piękne widoki na panoramę Barcelony oraz na pobliski port. Dość dobrze widać stąd Sagradę Familię górującą nad zabudową Barcelony.

Najważniejszą i najwyżej położoną atrakcją na wzgórzu jest pochodząca z XVII wieku forteca Castell de Montjuïc, która zapewnia najpiękniejsze widoki na panoramę Barcelony w tej części miasta.

Oprócz fortecy znajdziemy tutaj także piękne ogrody Jardins de Laribal, które powstały na terenach niegdyś wykorzystywanych jako pola uprawne.

U podnóża Montjuïc znajdziemy również wspomniany wcześniej Pałac Narodowy i Magiczne Fontanny. Na samo wzgórze można dotrzeć pieszo, autobusem bądź kolejką Teleferico.

PA180210
Atrakcje Barcelony
IMG 20211018 131839 1
Atrakcje Barcelony

La Rambla

La Rambla to jedna z najbardziej znanych ulic Barcelony. Ta jedno kilometrowa ulica znajduje się w dzielnicy Barri Gòtic i prowadzi od Plaça de Catalunya położonego w centrum do pomnika Krzysztofa Kolumba znajdującego się na nabrzeżu.

Deptak prowadzący do nabrzeża wypełniają liczne stragany i kawiarenki na wolnym powietrzu. Nie brakuje tutaj także ulicznych grajków, tancerzy, mimów czy artystów wystawiających swoje dzieła. La Rambla szczególnie w sezonie jest dość zatłoczona. To także miejsce, które szczególnie upodobali sobie kieszonkowcy.

PA200880

Camp NouCo warto zobaczyć w Barcelonie?

Tej atrakcji fanom piłki nożnej nie trzeba zbytnio przedstawiać. Camp Nou to największy stadion piłkarski w Europie i jeden z największych stadionów na świecie. Stadion jest w stanie pomieścić na trybunach 99 354 osób.

Na terenie obiektu znajduje się muzeum FC Barcelony, ​​sklep klubowy, żłobek, restauracje oraz kilka studiów nagraniowych.

Koszt zwiedzania Camp Nou to 26€. Bilety zakupicie tutaj: link.

Cmentarz PoblenouBarcelona nietuzinkowa

Przyznaję się bez bicia, że to pierwszy cmentarz na mojej liście podróżniczej. Raczej ciężko szukać go na blogach i vlogach no bo umówmy się kto wybiera się na city break po to, by podziwiać cmentarze? Sam na ???????? ???????? trafiłem przypadkowo.

Szczególnie zachęciła mnie najpiękniejsza i zarazem najsmutniejsza rzeźba na całym cmentarzu „????ł???? Śmierci”. Ta marmurowa rzeźba datowana jest na 1930 rok i stworzył ją Jaume Barba.

Atrakcje Barcelony

Cmentarz Poblenou to najstarszy, bo pochodzący z połowy XVIII wieku cmentarz w Barcelonie usytuowany w pobliżu piaszczystej plaży Platja del Bogatell. Cmentarz składa się z 3 sekcji: 

  • 7 piętrowe nisze grobowe
  • Sekcja z neoklasycznymi i neogotyckimi grobowcami, muzoleami i gotyckimi kaplicami wzniesionymi na zlecenie bogatych rodzin zamieszkujących Barcelonę
  • Grobowce i pomniki ubogiej społeczności Barcelony

Wstęp na teren cmentarza jest darmowy.

IMG 20211020 145138 2

Katedra Św. Eulalii i Bishop’s Bridge

Święta Eulalia to patronka nie tylko tej przepięknej gotyckiej katedry to także patronka Barcelony. Katedra Św. Eulalii to zaraz po Sagrada Familia jedna z najciekawszych świątyń Barcelony. Katedra znajduje się w Dzielnicy Gotyckiej Barrio Gótico.

Przy katedrze znajduje się klasztor i ogród. Na terenie katedry znajdziemy kryptę z nagrobkiem Św. Eulalii.

Zwiedzanie katedry jest bezpłatne, lecz należy pamiętać o odpowiednim ubiorze.

IMG 20211018 105300 1
PA180460

W niedalekim sąsiedztwie katedry Św. Eulalii znajduje się kolejna nietuzinkowa atrakcja jaką jest Bishop’s Bridge. Jest to marmurowy most między 2 budynkami (Casa Dels Canonges i Palau De La Generalitat) wyróżniający się czaszką przebitą sztyletem. Uliczka prowadząca do mostu jest bardzo ruchliwa a co za tym idzie ciężko tutaj zrobić dobre zdjęcie.

Atrakcje Barcelony

La BoqueriaTargowisko

La Boqueria to nic innego jak wielkie miejskie targowisko położone w niedalekim sąsiedztwie La Rambla. Jeszcze przed pandemią miejsce było tłumnie odwiedzane przez rzesze turystów. Na dzień dzisiejszy ruch jest zdecydowanie mniejszy i nie panuje tutaj już aż tak wielki tłok, jak przed pandemią.

Na targu kupimy głownie mięso, ryby, owoce morza, świeżo wyciskane soki, słodycze, warzywa, owoce a także rozmaite przyprawy.

IMG 20211020 084703 1
PA200895

Plaże Barcelony

Barcelona nie tylko zabytkami i muzeami stoi. To także raj dla plażowiczów i fanów sportów wodnych. Wzdłuż znacznej części miasta rozciągają się piękne, piaszczyste plaże, które zachęcają do skorzystania z oferty błogiego lenistwa.

Na terenie miasta znajduje się według oficjalnych źródeł 10 plaż, aczkolwiek niektóre podają, że jest ich nawet 12. Największą i najczęściej uczęszczaną plażą jest Barceloneta, która leży blisko centrum miasta. Kolejnymi dość chętnie uczęszczanymi plażami są min. Mar Bella, Castelldefels, Ocata i Nova Icaria.

Łącznie wszystkie plaże Barcelony mierzą 4.5 kilometra. Chyba sami przyznacie, że aż przy 300 słonecznych dniach w roku ciężko było by nie skorzystać z tej formy odpoczynku.

PA180406
PA180431
20220418 192014 0000

Która z trakcji Barcelony jest Twoim faworytem? Koniecznie daj znać w komentarzu! Więcej podróżniczych inspiracji znajdziesz na stronie głównej bloga podróżniczego stanleyowo.pl.

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.