Zwiedzanie Pragi w 2 dni – część 1. Gotowa trasa + najważniejsze atrakcje

Napisał Stanley
0 Komentarz 19 minut czytania

Praga – stolica i największe miasto Czech. Położona nad Wełtawą i należąca do jednej z najchętniej odwiedzanych stolic w Europie. Nas Polaków kusi szczególnie ze względu na niskie ceny, bliskość kulturową i swoje niedalekie położenie a samo zwiedzanie Pragi przebiega bardzo sprawnie i komfortowo.

Czeska nazwa miasta Praha pochodzi od słowa práh – próg i jest ściśle związana z księżniczką Libuszą. Stolicę Czech zamieszkuje obecnie niespełna 1 300 000 osób, a samo miasto podzielone jest na 9 obwodów, które z kolei są podzielone na dzielnice.

Jeśli chodzi o poruszanie się po Pradze to do większości miejsc można dotrzeć pieszo. Z tego wpisu dowiecie się jak poruszać się po mieście i co zwiedzić. Poniżej znajdziecie również gotową trasę do zwiedzania Pragi, którą możecie przesłać na swój adres mailowy bądź telefon, by mieć do niej stały dostęp.

Jak pobrać mapę

Aby pobrać mapę wystarczy kliknąć na mapie na “more options”. Przeglądarka przekieruje was automatycznie do google maps. Po zalogowaniu się na waszym koncie google wystarczy wybrać opcję “send directions to your phone”. Z tego poziomu możecie wysłać gotową mapę na telefon i adres mailowy.

Ja zawsze wysyłam mapę na maila. Można ją dowolnie edytować i przesłać dalej np. znajomym. Ja tak robię, gdy wybieram się w podróż z kilkoma osobami. W przypadku, gdy się rozdzielamy łatwiej potem się odnaleźć, gdy każdy ma dostęp do aktualnej trasy zwiedzania. Alternatywnie możecie kliknąć w ten link, aby nie klikać za dużo.

Zwiedzanie Pragi i zawody biegowe

Tyle razy słyszałem o Pradze. Ochy, achy, jaka piękna, jaka tania – same pozytywy! Niby brałem zwiedzanie Pragi pod uwagę, nie mniej jednak nie znajdowała się ona na mojej liście “to be seen” i odkładałem ten kierunek podróży na kolejne miesiące i lata. Wszystko do czasu, aż kolega z pracy zaproponował udział w biegu nocnym organizowanym rok do roku w Pradze.

Dowiedzieliście się już z tego bloga, że bieganie to jedna z moich pasji, której poświęcam kilka a czasem nawet kilkanaście godzin w tygodniu. Przyznam, iż wizja połączenia zwiedzania Pragi z udziałem w biegu bardzo mi się spodobała.

Już wcześniej brałem coś podobnego pod uwagę, niemniej jednak ciężko było mi to sobie wyobrazić i wcielić w życie. Zebraliśmy więc grupkę 6 osób, kupiliśmy bilety lotnicze, zarezerwowaliśmy noclegi i docelowo wylądowaliśmy w Pradze w 5 osobowym składzie. Inicjator całego przedsięwzięcia z przyczyn losowych nie mógł nam niestety towarzyszyć.

Jak dostać się do Pragi?

Samolot

Najszybszą, aczkolwiek mało przyjazną środowisku naturalnemu będzie podróż tanimi liniami lotniczymi. Z Krakowa polecimy do Pragi na pokładzie linii Ryanair w czwartki i niedziele na lotnisko im. Václava Havla. Jest to na chwilę obecną jedyne połączenie lotnicze do Czech znajdujące się w ofercie tej linii. Ceny zaczynają się już od 100 PLN za lot w jedną stronę.

Samochód

Całkiem tanią alternatywą i opcją dla wygodnych jest podróż własnym samochodem zwłaszcza, gdy wybieramy się tam w kilka osób. Aby przekroczyć granicę z Czechami nie potrzebny nam będzie paszport lecz jedynie dowód osobisty. A jeśli chodzi o koszty za paliwo, winiety i parkingi to możemy je spokojnie podzielić na wszystkich podróżnych, by wszyscy byli zadowoleni.

Autokar

Z większości Polskich miast do Pragi dostaniemy się na pokładzie linii Flixbus. W zależności od lokalizacji stacji początkowej podróż potrwa od 4 do nawet 11 godzin. Ceny nie są zbyt wygórowane i zaczynają się od 39,99 PLN za bilet w jedną stronę. Należy pamiętać, by nie czekać z kupnem biletu na ostatnią chwilę, gdyż wtedy na pewno sporo przepłacimy.

Transport – Aplikacja PID Lítačka

My po Pradze przemieszczaliśmy się głównie tramwajami, ale to tylko dlatego, że wynajęliśmy mieszkanie z dala od centrum miasta. Do większości zabytków można dotrzeć jednak pieszo.

Osoby, które nie mogą z różnych względów poruszać się pieszo, mogą skorzystać z bardzo dobrze rozwiniętej sieci komunikacji miejskiej. Do wyboru mamy wspomniane wcześniej tramwaje, autobusy oraz metro.

Tak, a teraz dobra wiadomość dla zwolenników polskiej aplikacji jak dojadę. Czesi mają polski odpowiednik o nazwie PID Lítačka. Podstawową zaletą aplikacji jest to, iż znajduje ona najszybsze i najdogodniejsze połączenia dla danej trasy. Ponadto można w niej zakupić bilety na przejazdy, bez konieczności poszukiwania automatów biletowych. Ja na aplikację nie narzekałem ani razu, sprawowała się znakomicie.

Za 30 minutowy bilet zapłacimy Kč 24 (4,11 PLN), za 90 minutowy będzie to już 32 Kč (5,48 PLN). Kolejno bilet jednodniowy wyniesie nas Kč 110 (18,83 PLN), natomiast trzydniowy Kč 310 (53,06 PLN). Stan na 22.12.2020.

Szczegółowe informacje dotyczące cen biletów możecie sprawdzić tutaj.

Dodam jeszcze od siebie, że ten sam skasowany bilet ważny jest zarówno w tramwaju, jak i metrze czy autobusie. Nie ma konieczności kupowania oddzielnego biletu, jeśli będziecie się przesiadać z jednego środka komunikacji na drugi.

Zwiedzanie Pragi – Najciekawsze zabytki

Poniżej przedstawiam listę miejsc, do których warto chociaż na chwilę zajrzeć. Wszystkie zabytki znajdują się w dzielnicy Staré Město i można do nich dotrzeć pieszo. Jeśli chodzi o dzielnicę Malá Strana to wybierzemy się tam w kolejnym wpisie z racji tego, iż musiałem zorganizować tak zwiedzanie, by nam nie zabrakło sił na udział w biegu nocnym.

Dancing House – Tańczący dom

Zwiedzanie Pragi zaczynamy od sławnego Tańczącego Domu. Położony na prawym brzegu Wełtawy jest jednym z symboli Pragi. Oddany do użytku w 1996 roku biurowiec zawdzięcza swą nazwę parze tancerzy, których to tańczących sylwetek można się dopatrzyć spoglądając na budynek z oddali. Gdybym zrobił zdjęcie od strony mostu to pewnie byście się tych sylwetek tancerzy dopatrzyli. A tu kalpa, bo niestety byłem zafrapowany innymi rzeczami i tego nie dopilnowałem.

Na samej górze biurowca znajdziemy restaurację z widokiem na miasto. My jednak tam nie wchodzimy i spacerujemy prawym brzegiem rzeki w kierunku mostu Legii. Dziś musimy odebrać pakiety startowe i oszczędzać siły na jutrzejszy bieg a tu przy moście Legii, jak się za chwilę okaże, czeka na nas bardzo klimatyczna miejscówka.

Zwiedzanie Pragi

A tak oto prezentuje się nasza trasa wzdłuż Wełtawy. Woda, zieleń, woda… I jeszcze do tego pogoda dopisuje.

Zwiedzanie Pragi
Wełtawa
Widok na Most Legii
 

Wyspa Střelecký Island

W odległości około kilometra od tańczącego domu znajduje się miejsce do którego koniecznie trzeba zajrzeć. Jest to mianowicie wyspa Střelecký. Mała oaza spokoju położona pośród starych drzew z pięknym widokiem na Wełtawę i Most Karola. Na wyspę dostaniemy się schodami bądź windą, która znajduje się w połowie mostu Legii.

Na miejscu możemy napić się kawy i zjeść małą przekąskę w ulokowanych tutaj licznych budkach i rozkoszować się ciszą i spokojem. Dość często organizowane są tutaj różne koncerty, festiwale i inne wydarzenia kulturalne, więc dla spragnionych kultury będzie to miejsce idealne zwłaszcza wieczorem. Poniżej namiastka pięknych widoków w postaci zdjęć.

Zwiedzanie Pragi
Stare miasto – Zwiedzanie Pragi
Praga

Narodne Divadlo – Słowacki Teatr Narodowy

Położony na ulicy Ostrovní 1 Teatr Narodowy, zbudowany w stylu neorenesansowym za pieniądze ze zbiórek społecznych. Na Teatr składają się dziś trzy zespoły artystyczne: opera, teatr i dramat. W repertuarze znajdziemy kilka pozycji w języku angielskim i czeskim. Tutaj można zakupić bilety i sprawdzić szczegóły dotyczące aktualnie granych spektakli. A tak oto prezentuje się teatr na fotografiach. Gorąco zachęcam do przyjrzenia mu się z bliska.

Zwiedzanie Pragi
Narodne Divadlo – Słowacki Teatr Narodowy
Zwiedzanie Pragi
Praga

Franz Kafka – Otočná hlava – Obrotowa głowa Franza Kafki

Obrotową głowę Franza Kafki znajdziecie przed wybudowanym w 2014 roku centrum handlowym Quadrio przy ulicy Národní třída. Głowa niemieckojęzycznego pisarza pochodzenia żydowskiego mierzy niespełna 11 metrów wysokości i składa się z 42 ruchomych paneli wykonanych ze stali nierdzewnej.

Pełna choreografia trwa około 40 minut a sama głowa Kafki wykonuje w tym czasie 15 różnych obrotów. Na pewno nie zdziwi was fakt, że tuż przy głowie Kafki roi się od turystów wyginających się na wszystkie strony, by zrobić sobie idealne zdjęcie z mistrzem 🙂

Obrotowa głowa Franza Kafki

Zegar astronomiczny – Zwiedzanie Pragi

Wędrując starówką naszą uwagę przykuwa zgromadzony przy zegarze tłum. Umieszczony na ścianie wieży ratusza staromiejskiego zegar zachwyca podróżnych już od początku XV wieku. Jeszcze przed samym wyjazdem sprawdzałem wszystkie możliwe do odwiedzenia atrakcje nie zagłębiając się wcale w historię zegara.

Nagle zdziwił nas fakt, że aż tyle osób zebrało się wokół zegara. Zaczęliśmy się dopytywać zgromadzonych wokół turystów skąd tak nagłe zainteresowanie tą atrakcją.

Po krótkim wywiadzie okazało się, że zegar składa się z trzech części. Pierwsza astronomiczna ukazuje położenie ciał niebieskich, druga symbolizuje miesiące, a trzecia przedstawia ruchome figurki 12 apostołów.

To właśnie na spektakl przemieszczających się w górnej części zegara figurek wyczekiwał zgromadzony przy zegarze tłum. Widowisko można podziwiać codziennie w godzinach od 8 – 20 tuż po wybiciu przez zegar pełnej godziny.

Zwiedzanie Pragi
Zegar astronomiczny

Czeskie lody? Taaak! Poproszę, najlepiej wszystkie! My, straszne łasuchy bardzo szybko zabieramy się do zakupu lodów na stoisku umieszczonym tuż obok zegara. A co jeśli chodzi o walory smakowe?

Otóż trdelník, bo takie nosi imię, to nic innego, jak przepyszne ciastko drożdżowe obsypane cukrem i cynamonem. Na górę gałka lodów, bądź bita śmietana z owocami i niesamowity deser już gotowy. Mimo, iż nie przepadam za cynamonem to muszę przyznać, że palce lizać, smakowało wyśmienicie!

Zwiedzanie Pragi
Trdelník – Czeskie lody
Stare miasto – Zwiedzanie Pragi

Brama Prochowa

Kolejna atrakcja, którą ciężko pominąć podczas zwiedzania Pragi jest Brama Prochowa. Budowę mierząca 65 metrów późno gotyckiej bramy miejskiej rozpoczęto w 1475 roku. Od około 1715 roku brama była składem prochu i to z tego powodu zyskała obecną nazwę.

Na bramie prochowej znajduje się taras widokowy, z którego to można podziwiać widok na panoramę miasta. No cóż, my podążamy dalej w stronę mostu Karola, ale za to jutro odwiedzimy inny punkt widokowy znajdujący się po drugiej stronie Wełtawy. Czas nas goni, więc musimy przyspieszyć kroku, by odebrać wspomniane wcześniej pakiety startowe.

Brama Prochowa
Zwiedzanie Pragi

Most Karola – Zwiedzanie Pragi

Już powoli robi się ciemnawo, a na moście Karola świeci pustkami. Jeszcze około godziny 10 rano, gdy spoglądałem z wyspy Střelecký na moście Karola roiło się od turystów. Był tak zatłoczony, że aż ciężko było mi sobie wyobrazić jak oni się tam wszyscy pomieścili.

Jednym słowem jesteśmy szczęściarzami, bo nie dość że mamy cały most tylko dla siebie to jeszcze przed nami cudny zachód słońca nad Wełtawą. Magii dopełniają lampy podświetlające most i wszechobecna cisza, bez kupców i licznej zgrai miejscowych grajków. A tak oto wygląda właśnie wejście przez bramę na Most Karola w godzinach szczytu. Prawda, że nie za bardzo warto pchać się tam akurat o tej porze? 🙂

Zwiedzanie Pragi
Most Karola

Spacerując 516 metrowym Mostem Karola udajemy się na drugą stronę Wełtawy w kierunku Letna Park, w którym to umieszczone jest biuro zawodów. Sam odbiór pakietów przebiega bardzo sprawnie a my wracamy na mieszkanie, by odpocząć przed jutrzejszym biegiem i przygotować nogi na kolejną porcję zwiedzania. Szczegóły już w następnym wpisie.

Praga to miasto, które jak najbardziej warto zobaczyć. Jeśli odkładaliście tam wizytę tak jak ja, to nie zwlekajcie i nadróbcie zaległości, bo jest piękna i niesłychanie klimatyczna. A może już byliście w Pradze i chcecie się z nami podzielić wrażeniami, bądź atrakcjami, które warto zobaczyć, a ja o nich nie wspomniałem. Jeśli odpowiedzieliście tak na jedno z powyższych pytań, to zapraszam to zamieszczenia komentarza. 🙂

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.