Zwiedzanie Wenecji w jeden dzień. Co warto zobaczyć?

Napisał Stanley
0 Komentarz 15 minut czytania

Zwiedzanie Wenecji . Za pewne już dawno temu marzyłeś, żeby przespacerować się krętymi, wąskimi i tajemniczymi uliczkami tego miasta. Przepłynąć z najbliższymi bądź z ukochaną osobą gondolą i podziwiać urokliwe mosty zwisające nad kanałami. A może chciałbyś też spróbować prawdziwego włoskiego espresso i zjeść przepyszną pizzę bądź obłędne risotto. W tym wpisie podpowiem co warto zobaczyć w Wenecji w ciągu zaledwie jednego dnia. Zaznaczam, iż warto tu zostać troszkę dłużej niż jeden i pozwiedzać przepiękne okoliczne wyspy podróżując vaporetto (tramwaj wodny).

Odrobina historii

Wenecja – miasto w Północnych Włoszech położone nad Adriatykiem na bagnistych wyspach wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zostało założone w 452 roku n.e. Przez ponad tysiąc lat Wenecja była stolicą niezależnej Republiki Weneckiej. Największy rozkwit Republiki przypadł między XIII-XVI wiekiem. W tym okresie powstało najwięcej zabytków miasta, które od wielu lat przyciągają jak magnes turystów z całego świata.

Dojazd do miasta z lotniska Treviso

Lotnisko Treviso położone jest na południowy zachód od Wenecji w odległości 20 kilometrów. Samo lotnisko obsługuje głównie tanie linie lotnicze. Jeśli jeszcze nie znasz 10 sprawdzonych sposobów na zakup tanich biletów, to możesz się z nimi zapoznać tutaj. Aby dostać się do Wenecji mamy kilka opcji do wyboru:

Autobus Terravision

Jest to moim zdaniem najwygodniejsza opcja podróży i stosunkowo tania. Bilet w jedną stronę na kosztuje 11 €. Przy zakupie biletu w obie strony naliczany jest rabat w wysokości 2 € i cena takiego biletu wynosi wtedy 20 €. Przystanek znajduje się zaraz przy wyjściu z hali przylotów. Podróż do Wenecji trwa około 40 minut a autobus zatrzymuje się na parkingu Tronchetto.

Bilety na autobus Terravision: link

Pociąg

Aby móc dojechać do Wenecji pociągiem trzeba troszkę pokombinować. Najpierw należy dojechać z lotniska do centrum Treviso autobusem nr. 6. Bilet należy zakupić w automacie ( koszt to 1.30 € ) bądź u kierowcy (koszt 2.50 € ). Podróż trwa od 10-15 minut, a autobus odjeżdża co 20-30 minut. Następnie z dworca kolejowego w Treviso dojedziemy do Wenecji pociągiem przewoźnika Trenitalia.com. Koszt biletu w jedną stronę to 3.55 € a czas dojazdu to 30-40 minut.

Taksówka

Tuż przy wyjściu z lotniska znajdują się taksówki przewoźnika Radiotaxi (+39 0 422 431515). Dojazd do Wenecji taksówką nie jest tani. Za przejazd w jedna stronę zapłacimy od 340-410 PLN.

Wenecja

Poruszanie się po Wenecji

Wenecja całkowicie wyłączona jest z ruchu samochodowego i autobusowego. Wjechać oczywiście można na parking Tronchetto , ale już poza nim musimy poruszać się albo pieszo, albo tramwajami wodnymi (vaporetto) bądź taksówkami wodnymi. Koszt biletu 75 minutowego to koszt 7.5 € a jednodniowego 20 € . Warto zatem odpowiednio wcześnie zaplanować trasę i środek transportu do hotelu bądź hostelu.

Charakterystycznym znakiem taksówek w Wenecji jest żółta linia na bocznej burcie i logo Venezia Taxi. Dodam, iż niektóre z taksówek przypominają luksusowe jachty i są w stanie zabrać na swój pokład nawet do 10 osób. Przykładowo cena taksówki z Dworca Santa Lucia do hotelu w centrum Wenecji to 70 € .

Malownicza Wenecja

Zwiedzanie Wenecji. Od czego zacząć?

Jeśli planujesz zostać w Wenecji dłużej niż tylko jeden dzień to w pierwszym dniu polecam Ci spacerowanie po mieście i rozeznanie się w terenie. Pełno jest tutaj ślepych, ale jakże urokliwych uliczek i uwierz mi na słowo, że wcale nie jest tak trudno się tutaj zgubić.

Warto zapoznać się wcześniej z mapą miasta i zapamiętać usytuowanie i nazwy głównych mostów. Po pierwsze pomaga to bardzo przy orientacji w mieście a po drugie pomoże ci to zaoszczędzić czas, który normalnie musiałbyś poświęcić na szukanie wyjścia z tego malowniczego labiryntu.

Przyznam się, że zdarzyło mi się 2 razy zabłądzić. Chodziłem w kółko po tej samej dzielnicy i za każdym razem trafiałem na ślepą uliczkę, co oczywiście gotowało mi krew w żyłach. Dlatego w ostateczności sięgnąłem po google maps, które wybawiło mnie z opresji w ten pochmurny i lekko deszczowy dzień.

zwiedzanie wenecji

Dzielnica Cannaregio

To właśnie w tej dzielnicy postanowiłem się zatrzymać. Hotele i hostele w centrum są bardzo drogie. Wybranie noclegu tutaj okazało się być strzałem w dziesiątkę. Wbrew pozorom Wenecja to bardzo małe miasto a dostanie się z tej dzielnicy do Bazyliki Św. Marka pieszo zajmuje niespełna 21 minut.

Niższe ceny nie są jedyną zaletą tej dzielnicy . Pełno jest tutaj klimatycznych wąskich uliczek i różnorodnych kolorowych budynków. W okolicy znajdziesz mnóstwo restauracji i knajpek. Ponadto poznasz Wenecję taką jaka jest na prawdę. Tutaj spotkasz prawdziwych Wenecjan, zobaczysz jak żyją. Jeśli lubisz cisze i spokój z dala od chmar ciekawskich i przepychających się turystów to jest to idealne miejsce dla ciebie.

zwiedzanie wenecji
Zwiedzanie Wenecji

Pałac Dożów – Palazzo Ducale

Wszystkie drogi w Wenecji prowadzą na Plac Świętego Marka, a Pałac Dożów usytuowany jest w jego pobliżu. Dlatego zaraz po zwiedzeniu dzielnicy Cannaregio właśnie od tego miejsca rozpoczynam poranne zwiedzanie. Pałac usytuowany jest nad Canale Grande i zachwyca turystów przede wszystkich swoją unikatową fasadą. Powstał w 814 roku i pełnił funkcję siedziby władców Wenecji. Obecnie w gmachu znajduje się muzeum Museo dell’Opera a podziwiać można w nim ekspozycję 42 oryginalnych kapiteli. Ponadto do dyspozycji turystów udostępnione zostały także pomieszczenia płacowe dekorowane freskami.

Bazylika Świętych Jana i Pawła – Baisilica dei Santi Giovanni e Paolo

Będąc w Wenecji nie sposób pominąć Bazyliki Świętych Jana i Pawła. Ta gotycka świątynia została wzniesiona przez Dominikanów w latach 1234-1343. To właśnie tutaj znajdują się pomniki nagrobne wielu weneckich dożów, którzy byli tu chowani do 2 połowy XIV wieku. Sama Bazylika została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 roku.

zwiedzanie wenecji

Most Rialto

Brzegi Canale Grande łączy jeden z najsłynniejszych mostów na świecie – Most Rialto. Został wyniesiony w XVI wieku i dziś jest prawdziwą wizytówką Wenecji. Jest też najstarszym z czterech mostów łączących Canale Grande. Najlepszą porą na zwiedzanie mostu jest wczesny poranek, ponieważ w ciągu dnia jest on bardzo zatłoczony przez turystów a o dobre zdjęcie jest wtedy trudno. Do tego trzeba się rozpychać rękami i nogami, czego nie każdy lubi.

zwiedzanie wenecji

Zwiedzanie Placu Świętego Marka

W samym sercu Wenecji, w jej najstarszej dzielnicy leży Plac Świętego Marka. Słynie nie tylko z zabytkowych budowli usytuowanych w jego obrębie, lecz również z tego ,że jest często zalewany przez wodę zwłaszcza w porze zimowej. Historia placu sięga IX wieku i związana jest z budową bazyliki Świętego Marka. Większość budowli wokół Placu Świętego Marka pochodzi z XVI wieku.

Najważniejszą budowlą na Placu jest Kościół Świętego Marka z 823 roku. Wnętrze zdobione jest mozaikami o łącznej powierzchni 4000 m². Za głównym ołtarzem znajduje się bardzo cenny i bogato zdobiony złoty ołtarz Pala d’Oro. Budowany stopniowo od X do XIV wieku. Na dzień dzisiejszy zawiera 1300 pereł, 300 szmaragdów, 400 granatów i 15 rubinów. Bazylika dostępna jest dla turystów bez opłat. Opłata 3 € pobierana jest za dodatkowe elementy zwiedzania (np.za wstęp do Galerii znajdującej się w górnej części Bazyliki).

zwiedzanie wenecji
Kościół Świętego Marka – Zwiedzanie Wenecji
Kanał tuż przy Placu Św. Marka

Bazylika Santa Maria della Salute

A teraz czas na moją ulubioną Bazylikę. Wspaniała i okazała barokowa Świątynia z charakterystyczną kopułą. Wzniesiona w latach 1631-1687 jako wotum dziękczynne po zakończeniu epidemii dżumy. Epidemia pozbawiła życia ok. 1/3 mieszkańców miasta.

zwiedzanie wenecji
Bazylika Santa Maria della Salute

Kościół Świętego Grzegorza – Ex Chiesa di San Gregorio

Tuż obok Bazyliki Santa Maria della Salute znajduje się opuszczony Kościół Świętego Grzegorza. Wzniesiony w stylu gotyckim w IX wieku zasługuje moim zdaniem na odrobinę uwagi. Bardzo urokliwie prezentuje się porośnięta bluszczem fasada, którą można obejrzeć od strony ulicy Abazia. Ponadto przechodząc przez mały drewniany most zobaczymy drugą jego stronę.

zwiedzanie wenecji
Kościół Świętego Grzegorza – Zwiedzanie Wenecji

Podsumowanie

Podsumowując chciałbym cie zachęcić do poświęcenia Wenecji więcej niż jednego dnia. Miasto oferuje ci mnóstwo zakamarków, które czekają na to by je odkryć, więc warto podejść do zwiedzania z rezerwą i spokojem. Biegając i odhaczając kolejne punkty na mapie wrócisz raczej zawiedziony.

Na zakończenie dodam, że wbrew powszechnie panującej opinii wcale tutaj nie śmierdzi. Nie wiem skąd się biorą takie opinie, ale zapewniam, że mój nos żadnego nieprzyjemnego zapachu w powietrzu nie wyczuł.

Jeśli chodzi o natężenie ruchu to faktycznie w centrum miasta natkniemy się na całkiem spore rzesze turystów. Wystarczy oddalić się tylko od centrum bądź wybrać mniej uczęszczane uliczki i możemy w ciszy i spokoju delektować się widokami kolorowych fasad budynków, pływających gondoli i urokliwych mostów.

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.