Stambuł – największe miasto w Turcji liczące ponad 15 milionów mieszkańców. Zachwyca swoją różnorodnością, orientalnymi przyprawami, smakiem pysznej herbaty oraz zapachem tradycyjnej tureckiej kuchni. Orientalne miasto, położone na dwóch kontynentach z bogatą historią rok do roku przyciąga do siebie co raz więcej turystów. Mnogość atrakcji turystycznych nie ułatwia jednak wyboru podczas planowania podróży. Z myślą o samodzielnych podróżnikach powstał ten wpis: Stambuł, co warto zobaczyć. Zawarłem w nim najciekawsze atrakcje Stambułu, dzięki którym pobyt w tym mieście zaliczycie do jak najbardziej udanych.
Meczet Sulejmana – Atrakcje Stambułu
Meczet Sulejmana jest drugim co do wielkości meczetem w Stambule. Położony jest na trzech z siedmiu wzgórz miasta i jest odporny na trzęsienia ziemi.
Budowa tego wzniesionego w stylu bizantyjskim meczetu trwała od 1550 do 1557 roku a jego wnętrze może pomieścić do 5000 osób. Prowadzący do meczetu dziedziniec jest otoczony 24 kolumnami w różnych kolorach, które wspierają na swoich filarach 28 kopuł. Z tyłu meczetu znajdziemy cmentarz, na którym znajdują się mauzolea Sulejmana Wspaniałego i Sułtanki Hürrem. Najbardziej imponujące jest jednak moim zdaniem wyścielone czerwonym dywanem wnętrze meczetu Sulejmana.
Okazałe kopuły, witraże, łuki wsparte na kolumnach z czerwonego grafitu do tego piękne zdobienia oraz ogromny żyrandol z lampkami oliwnymi zachęcają do pozostania tutaj na dłużej.
Meczet Sulejmana miał w zamyśle przyćmić swoją wspaniałością Hagię Sofię. Czy mu się to udało?
Koszt: wejście gratis.
W Stambule nie sposób się nudzić. Jeśli nie masz czasu planować wszystkiego ad A do Z, bądź nie masz na to siły, to skorzystaj z proponowanych poniżej wycieczek. Dzięki nim przywieziesz ze Stambułu masę cennych wspomnień i spędzisz na miejscu ciekawie czas.
Mauzoleum Sułtana Sulejmana
Nadszedł czas na pokazanie mauzoleum największego sułtana Imperium Osmańskiego Sułtana Sulejmana Wspaniałego, który spoczywa tutaj od 1566 roku. W tutejszym mauzoleum pochowano również sułtana Ahmeda II, Sulejmana II i córkę Sulejmana Wspaniałego – Mihrimah. Mauzoleum znajduje się na cmentarzu przylegającego do Meczetu Sułtana Sulejmana.
Koszt: wejście gratis.
Mauzoleum Sułtanki Hürrem
Hürrem zmarła 15 kwietnia 1558 roku i pochowano ją w mauzoleum ozdobionym przepięknymi kaflami przedstawiającymi rajski ogród. Prawdopodobnie w hołdzie jej uśmiechniętej i radosnej natury. Wewnątrz mauzoleum umieszczono trzy groby. Największy nagrobek należy do Sułtanki Hürrem, żony sułtana Sulejmana. Drugi należy do Selima II, a trzeci do Hanim, córki Sułtanki Hatice.
Koszt: wejście gratis.
Hagia Sofia
Kiedy myśli się o Stambule, to pewnie na myśl nie przychodzą jedynie tanie zabiegi chirurgii plastycznej i kebab, lecz także meczety. Jednym z najbardziej popularnych i najbardziej obleganych przez turystów jest właśnie Hagia Sofia, która nie zawsze meczetem była. Nazywana Kościołem Mądrości Bożej, a także Wielkim Kościołem, wzniesiona została pierwotnie jako świątynia najwyżej rangi w Cesarstwie Bizantyjskim. Była miejscem modłów i koronacji cesarzy bizantyjskich.
W 1453 roku po zajęciu przez Turków Konstantynopola została przekształcona w meczet. W tamtym czasie dobudowano 4 minarety. Funkcję meczetu pełniła do 1934, kiedy to została ponownie przekształcona, tym razem w muzeum. W lipcu 2020 roku po decyzji sądu administracyjnego Turcji, który unieważnił dekret z 1934, ponownie została przekształcona na meczet.
Osobiście bardzo mi się spodobała. Wnętrze świątyni jest ogromne i robi niesamowite wrażenie. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj imponująca kopula oraz wiele pięknych mozaik.
Koszt: wejście gratis.
Błękitny Meczet – Atrakcje Stambułu
Powstał w XVII wieku na zlecenie Sułtana Ahmeda I i sąsiaduje bezpośrednio z Hagią Sophią. Meczet posiada 6 minaretów (wieżyczki, z których nawołuje się do modlitwy) a jego budowę ukończono w 1616 roku. Do meczetu prowadzi 5 bram. W środku znajdziemy imponującą salę modlitewną wyłożoną czerwonym dywanem. Salę udało mi się zobaczyć jedynie na zdjęciach (podczas mojego pobytu w Stambule przeprowadzano renowację wnętrza meczetu).
Koszt: wejście gratis.
Pałac Dolmbahcze
To dawna rezydencja Sułtanów położona po europejskiej stronie Stambułu w pobliżu parku miejskiego Yildiz Parki oraz Uniwersytetu Bahçeşehir University.
To pierwszy pałac w Stambule, który zbudowano w stylu europejskim. Pałac o równowartości 35 ton złota posiada 285 pokoi, 6 łaźni, 68 toalet, 1427 okien, 25 bram i 46 korytarzy i stanowi jedną z najbardziej okazałych atrakcji Stambułu.
Otoczony jest ogrodami zaprojektowanymi w stylu europejskim, które zdobią roślinność z całego świata oraz fontanny, baseny i figury. Na terenie kompleksu znajdziemy również Harem oraz Muzeum Sztuki, w którym znajdziemy 200 obrazów pochodzących z XIX i XX wieku.
Niestety na terenie Pałacu, Haremu i Muzeum obowiązuje całkowity zakaz fotografowania. Przed wejściem na teren obiektu trzeba przejść przez bramki kontrolne. Tutaj odbierane są kijki do selfie oraz gimbale, które otrzymamy z powrotem po zakończeniu zwiedzania. Bilety zakupimy w kasie przed wejściem na teren obiektu.
Godziny otwarcia:
– wtorek-niedziela od 9:00 – 16:00
– poniedziałki – zamknięte
Koszt: Pałac + Harem + Muzeum 300 TL – 78 PLN.
Meczet Dolmbahcze
Tuż nieopodal Pałacu Dolmabahçe znajdziemy dość niepozorny meczet o tej samej nazwie. Ta wybudowana w latach 1983 – 19855 muzułmańska świątynia leżąca na nabrzeżu zachwyca pięknym wnętrzem z wpływami baroku i renesansu. Na największą uwagę zasługuje tutaj ten oto niesamowity żyrandol.
Koszt: wejście gratis.
Rejs po Bosforze – Atrakcje Stambułu
Nic tak nie odpręża i nie przynosi ukojenia pod całym dniu zwiedzania jak rejs po Bosforze. Cieśnina Bosfor tworzy granicę między Europą i Azją, co czyni Stambuł jednym z dwóch miast położonych na dwóch kontynentach. Malownicze widoki na europejską jak i azjatycką część Stambułu, Pałac Dolmabahce, Pałac Ciragan, Meczet Ortaköy i inne zabytki na pewno pozostaną na długo w waszej pamięci.
Koszt: 75 TL – 22,50 PLN.
Park Yildiz Parki
To jeden z największych parków w Stambule. Leży w dzielnicy Beşiktaş a od Pałacu Dolmahbace dzielą go zaledwie 2 kilometry. Jest to miejsce idealne dla wszystkich, którzy chcieliby odpocząć na łonie natury w cieniu drzew i zebrać siły na dalsze zwiedzanie urokliwego Stambułu.
Na terenie parku oprócz ścieżek rowerowych oraz do biegania znajdziemy sztuczne stawy, liczne mosty, a nawet ławki i stoły. Nie brakuje tutaj chętnych, którzy spożywają obiady z rodziną, czy urządzają sobie pikniki na trawie.
Park najbardziej okazale prezentuje się wiosną. Soczysta zieleń, liczne kwiaty, krzewy, szum wody oraz śpiew ptaków zachęcają do pozostania tutaj na dłużej.
Koszt: wejście gratis.
Wieża Leandra – Kiz Kulesi
Ta położona na małej wysepce latarnia morska jest chyba najbardziej ulubionym symbolem miasta nie tylko wśród malarzy. Wizerunek latarni znajdziemy także na licznych pocztówkach, w filmach i materiałach promocyjnych poświęconych Stambułowi.
Latarnia położona jest w azjatyckiej części miasta, około 200 metrów od brzegu. W mierzącej 9 metrów wysokości wieży znajduje się stacja kontroli ruchu w Bosforze oraz restauracja z i kawiarnia.
Niestety nie udało mi się na nią dostać, gdyż wieża przechodziła kolejny gruntowny remont.
Park Gülhane czyli park różany
To najstarszy park Stambułu położony jest w bliskim sąsiedztwie Hagii Sophi i Błękitnego meczetu. Jest to idealne miejsce na odpoczynek z dala od zgiełku miasta. Park Gulhane przez długie wieki był parkiem Pałacu Topkapi, który w zdecydowanej większości porastały róże. Dopiero w 1912 roku znaczna część parku została udostępniona mieszkańcom.
W parku panuje błoga cisza. Znajdziemy tutaj ławki, sztuczne stawy, liczne kwiaty, pomniki, a także małe zaplecze gastronomiczne.
Koszt: wejście gratis.
Pałac Topkapi – Atrakcje Stambułu
Położony w centrum Stambułu Pałac jest jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji w mieście. Mieszkał tutaj sułtan Sulejman Wspaniały, którego wizerunek znacząco przybliżył nam serial telewizyjny: Wspaniałe Stulecie. Pałac Topkapi był rezydencją Sułtanów przez ponad 380 lat. Dziś jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Stambułu, którą odwiedza ponad 3 miliony zwiedzających rocznie.
Godziny otwarcia:
– 16 kwietnia – 29 października od środy do poniedziałku: 9:00 – 19:00
– 30 października – 15 kwietnia do od środy do poniedziałku: 9:00 – 16:00
– nieczynne w każdy wtorek, w pierwszy dzień Ramadanu, w pierwszy dzień Święta Ofiarowania oraz 1 maja – Święto Pracy.
Bilety można zakupić w automatach znajdujących się przy wejściu do pałacu.
W sprzedaży dostępne są także bilety online z pierwszeństwem wejścia oraz bilety z przewodnikiem, ale są one wtedy dwa razy droższe. Bilety: link.
Koszt: Cena biletu obejmującego tylko pałac to 320 TL – 83 PLN. Bilet łączony obejmujący Pałac / Harem / oraz bizantyjski kościół Hagia Irene to koszt 420 TL – 110 PLN.
Plac Sultanahmet
Tuż obok Hagii Sophi i Błękitnego Meczetu znajdziemy Plac Sultanhamet. Plac ten zwany również Hipodromem Konstantynopola pełnił wcześniej rolę toru wyścigowego dla rydwanów i koni. Dziś to ważne miejsce pod względem historycznym.
Jednymi z najbardziej charakterystycznych punktów Placu Sultanhamet są: pochodzący ze Świątyni w Karnaku Obelisk Totmesa III oraz Niemiecka Fontanna.
Plac Taksim i İstiklal Caddesi
Duży plac publiczny położony w nowoczesnej dzielnicy Taksim w europejskiej części Stambułu. Do placu Taksim, na którym znajduje m.in. Pomnik Republiki prowadzi najbardziej popularna ulica İstiklal Caddesi, którą jeżdżą zabytkowe czerwone tramwaje. Wzdłuż ulicy mieszczą się liczne restauracje, sklepy znanych marek, a także i liczne hotele.
Meczet Nuruosmaniye
To kolejna z atrakcji Stambułu, do której odwiedzenia gorąco zachęcam wszystkich turystów. Meczet znajduje się w dzielnicy Nuruosmaniye tuż nieopodal Bazaru Egipskiego.
To pierwszy turecki meczet, w którym zastosowano europejski barok. Jego budowę rozpoczęto w 1748, a zakończono w 1755 roku.
Koszt: wejście gratis.
Wielki Bazar – Atrakcje Stambułu
Jeśli są tutaj osoby, które się zastanawiają, czy odwiedzić Wielki Bazar podczas podróży do Stambułu, to moja brzmi: tak! Nie być na Wielkim Barze, to jak jechać do Rzymu i nie widzieć papieża.
Wielki Bazar jak sama nazwa wskazuje, jest naprawdę ogromny. Na powierzchni 30 hektarów znajdziemy ponad 3500 różnych sklepów umieszczonych wzdłuż 61 ulic. Do bazaru prowadzą 22 bramy. Bazar ten jest jak do tej pory największym tego typu zadaszonym obiektem na świecie. Sprzedaje się tutaj głównie odzież, akcesoria, biżuterię, przyprawy, słodycze, dywany oraz wyroby garncarskie. Nie brakuje tutaj także restauracji ani kawiarni.
Wejście na teren bazaru jest całkowicie darmowe, a na zwiedzanie tego ogromnego kompleksu należy przeznaczyć minimum 1,5 godziny.
Godziny otwarcia:
– poniedziałek – niedziela 10:00 – 18:00
Koszt: wejście gratis.
Bazar Egipski
To kolejne miejsce na mapie Stambułu, którego nie sposób pomijać. Bazar Egipski to jeden z najstarszych bazarów w mieście. Położony jest w dzielnicy Eminönü tuż nieopodal mostu Galaty. W czasach osmańskich handlowano tutaj przyprawami, zbożami, pachnidłami i henną, które przywożono wprost z Egiptu.
Bazar Egipski zbudowano w 1660 roku i prowadzi do niego 6 bram. Przychody z opłat czynszowych były przekazywane na finansowanie budowy Nowego Meczetu.
Na terenie bazaru zakupimy owoce, biżuterię, przyprawy, słodycze, herbaty, odzież, pamiątki lampy, a nawet i dywany.
Godziny otwarcia:
– poniedziałek – piątek 8:00 – 19:00
-sobota – 8:00 – 19:30
-niedziela – 9:30 – 19:00
Koszt: wejście gratis.
Most Galaty – Galata Köprüsü
Most Galaty zwany także Nowym Mostem (zaczyna się tuż przy Nowym Meczecie) łączy ze sobą dwie przeciwległe dzielnice Stambułu. Długość mostu wynosi 468 metrów i przecina cieśninę Złoty Róg.
Most posiada dwa poziomy. Na poziomie górnym poprowadzono jezdnię, wzdłuż której, stoją lokalni wędkarze. Z kolei na dolnym znajdziemy liczne lokale i restauracje, które nastawione są na zamożnych klientów.
Most Galaty najlepiej prezentuje się po zmroku, gdy okoliczne światła odbijają się w łagodnych falach Bosforu.
Koszt: wejście gratis.
Grobowiec Sułtanki Hatice
Grobowiec sułtanki Turhan Hatice to mauzoleum, w którym znajdują łącznie 44 groby.
Oprócz grobu sułtanki Turhan Hatice znajdziemy tutaj grobowce m.in. pięciu sułtanów osmańskich: Mehmeda IV, Mustafy II, Ahmeda III, Mahmuda I i Osmana III.
Z zewnątrz wygląda to wszystko dość niepozornie. Przypuszczam, iż większość turystów machnie ręką i pójdzie dalej, bez zaglądania do środka.
Nic dziwnego, bo tuż obok znajduje się Nowy Meczet, do którego zobaczenia chętnych akurat nie brakuje. Osobiście udało mi się wejść do środka meczetu, ale z racji, iż był w remoncie, musiałem się zadowolić zdjęciami z internetu.
Koszt: wejście gratis.
Wieża Galaty – Atrakcje Stambułu
Trzeba przyznać, że w Stambule jest dość sporo ciekawych punktów widokowych, lecz jednym z najlepszych jest właśnie ten. Położona w dzielnicy Galata, mierząca 63 metrów wysokości wieża Galaty, to zaraz po Błękitnym Meczecie i Hagii Sophii jedno z najbardziej obleganych miejsc w Stambule. Kolejki ustawiające do wejścia na wieżę bywają naprawdę długie. Niemniej jednak warto swoje odstać, bo widoki z góry na panoramę miasta są rewelacyjne. Na górę wjeżdża się windą.
Wieżę Galaty najlepiej zwiedzać z samego rana zaraz po otwarciu, gdyż będzie tam zdecydowanie mniej turystów niż na przykład w południe. Przed zachodem słońca, gdy okoliczna zabudowa zaczyna mienić w jego barwach.
Godziny otwarcia:
– poniedziałek – niedziela – 8:30 – 22:00.
Koszt: 130 TL – 38 PLN. Bilety można zakupić w kasie po wejściu do budynku (trzeba się liczyć ze staniem w kolejce przez około 30 minut). Bilety można także zakupić online, lecz są one nawet 3 razy. Bilety: link.
Stambuł – Ile czasu poświęcić na zwiedzanie?
Nie jestem fanem jednodniowych wypadów. Do tej pory zwiedziłem Berlin w jeden dzień i jakoś specjalnie nie mam ochoty powtórzyć tego wyczynu. Na samą myśl o takim ekspresowym zwiedzaniu Stambułu mam ciarki. Nie są to ciarki z ekscytacji i pozytywnej energii, którą naładowało mnie to miasto. Wręcz przeciwnie! Mam ciarki, gdy pomyślę, ile takiego jednodniowego podróżnika ominie, podczas tak krótkiej wizyty. Stambuł to ogromne miasto, z całą masą niesamowitych zabytków. Będąc nawet najbardziej mobilnym podróżnikiem świata, nie da się rady zobaczyć nawet małej części tego, co Stambuł ma wam do zaoferowania. Jak dla mnie 4 dni to absolutne minimum z 7 -8 atrakcjami dziennie.
Podsumowanie
Było mi żal opuszczać Stambuł. To tętniące życiem miasto urzekło mnie pod wieloma względami. Piękne zabytki, bogata historia, tętniące życiem ulice i bazary, a także pyszna kuchnia i zapachy orientalnych przypraw na pewno zostaną na długo w mojej pamięci.
Jeśli szukasz więcej podróżniczych inspiracji to zapraszam na stronę główną mojego bloga podróżniczego. Możesz także także wybrać jedną z kategorii, w której znajdziesz ciekawe artykuły. Europa, Afryka, Azja, Polska, Porady. Dodatkowo zachęcam Cię do zaobserwowania mnie na Instagramie i Facebooku.
- Wiedeń co warto zobaczyć? Top 15. Atrakcje i przydatne informacje
- Kuala Lumpur co zobaczyć? Top 10 najlepszych atrakcji miasta
- Malakka co zobaczyć? 10 najlepszych atrakcji Malakki
- Gardens by the Bay – Co zobaczyć w Gardens by the Bay?
- Phuket co warto zobaczyć? 10 najlepszych atrakcji Phuket
- Jaskinie Batu – Wszystko co warto wiedzieć o Batu Caves