Samotna podróż – gdyby parę lat temu ktoś mi powiedział, że kiedyś spakuję walizkę i pojadę sam do innego kraju to bym mu nie uwierzył. Wielu z was za pewne zastanawia się ile trzeba mieć odwagi, by na coś takiego się zdecydować. Jedni podziwiają inni twierdzą, że to kompletnie nie dla nich. Czy samotne podróżowanie ma jakieś zalety, czy może jednak wady przeważają? O tym dowiecie się z poniższego tekstu.
Samotna podróż a brak planu
Tak to leciało! Może i zadziała, ale nie gwarantuję Ci z takim nastawieniem wielkiego sukcesu. Pierwszy samotny wyjazd jest wyjątkowym i za razem całkiem nowym a dla niektórych trochę stresującym doświadczeniem. Oczywiście możesz być typem, który lubi zdawać się na ślepy los.
Jeśli chodzi o mnie to lubię chodzić po mieście i robić liczne odstępstwa od planu zwiedzania. Czasem lubię po prostu się zgubić i odkrywać miejsca, których nie znajdziesz w przewodnikach, ale nie wyobrażam sobie podróży bez jakiegokolwiek nawet szczątkowego planu.
Plan podróży – Samotna podróż
Podczas samodzielnej podróży bardzo ważne jest twoje poczucie komfortu, dlatego zaplanuj swój wyjazd odpowiednio wcześnie. Zabukuj noclegi i zrób listę miejsc i zabytków, które chcesz zobaczyć. Posprawdzaj środki transportu (autobusy, pociągi, metro) odpowiednio wcześnie. Jeśli korzystasz z komunikacji publicznej to kup wcześniej bilety. Unikniesz stresu i stania w długich kolejkach.
Planując podróż po Izraelu okazało się, że akurat wtedy wypadł hebrajski Nowy Rok. Uniknąłem rozczarowania i stresu tylko dlatego, że odpowiednio wcześnie wszystko posprawdzałem. Gdybym tego nie sprawdził to nie zobaczył bym poza Tel Awiwem niczego innego, bo pociągi i autobusy wtedy nie kursowały a ja wynajętego samochodu nie miałem.
Poinformowanie bliskich o etapach podróży
Daj znać swoim bliskim, gdzie się zatrzymasz tak na wszelki wypadek. Podaj im nazwy hoteli i numery telefonów do nich, by mogli się w razie czego z tobą skontaktować. A potem tylko ciesz, się że się odważyłeś i wyruszyłeś w samotną wyprawę.
Samotna podróż – zalety
· jesteś panem własnego losu – tak, to właśnie ty bierzesz za siebie całą odpowiedzialność, ale także decydujesz co i kiedy chcesz zwiedzić. To od ciebie zależy o której wstaniesz, kiedy zjesz i jak będzie wyglądała twoja podróż.
· nie słuchasz marudzenia – bolą mnie nogi, ja już nie mogę, co? ja mam tam wejść, daleko jeszcze? No same pierdoły nic ciekawego do obejrzenia, weźmy taksę, ja mam już dość. Nie chce mi się zwiedzać, po co my tutaj przyszliśmy, daleko jeszcze?
· szybko pokonasz barierę językową – nikt za ciebie nie zapyta gdzie jest przystanek autobusowy, jak trafić do miejsca, które jest otoczone labiryntem jakże urokliwych uliczek, gdzie można coś zjeść albo kupić. Nie zagadasz? Przepadniesz.
Jeszcze więcej zalet samotnej podróży
· ludzie są bardziej skorzy do pomocy – ludzie jak widzą taką bidulkę z 15 kg plecakiem, która nie wie dokąd się udać chętniej jej pomogą niż grupce osób. Częściej też będą skorzy, by zaprosić cię do siebie do domu a ty będziesz miał okazje zobaczyć jak żyją z bliska.
· skupiasz się bardziej na kraju, który akurat zwiedzasz – gdy podróżujemy we dwójkę bądź w grupie skupiamy się na sobie, rozmawiamy o znajomych o polityce i tym podobnym. Będąc samemu skupiasz się bardziej na tym co jest dookoła ciebie, zdecydowanie więcej uwagi poświęcasz lokalnej społeczności i krajobrazom bądź zabytkom.
· poznajesz mnóstwo osób – ludzi bardzo ciekawi, dlaczego podróżujesz sam. Chcą poznać twoją historię i ciebie samego, dlatego też są bardziej skłonni do nawiązania kontaktu. Nierzadko zdarza się tak, że poznajesz całkiem przypadkowo ludzi takich jak ty. Ludzi, z którymi podróżujesz przez kolejne dni, by poszerzyć horyzonty i przy okazji pozwiedzać.
· masz czas do refleksji – możesz rozmyślać o życiu, o swoim dalszym rozwoju, sięgnąć w głąb swej duszy. Możesz też wrócić wspomnieniami do jakiegoś ważnego wydarzenia z twojego życia i nikt ci w tym nie przeszkodzi.
Samotna podróż – wady
· nie masz się do kogo odezwać – czasem człowiek chciałby wyrzucić z siebie to i owo. Ciężko jednak mówić do samego siebie w miejscu publicznym, gdyż nie świadczy to o nad wyraz zdrowej psychice.
· nie podzielisz kosztów – tak, niestety czasem tak się zdarza, że w miejscu, gdzie akurat jesteś nie ma transportu innego niż taksówka. Jesteś sam więc musisz za nią sam zapłacić. Oczywiście możesz spróbować szczęścia i złapać autostop, ale z tym już różnie bywa.
· nie ma ci kto zrobić zdjęcia – w takich sytuacjach pozostaje ci albo samowyzwalacz albo selfie. Ewentualnie możesz poprosić kogoś o zrobienie ci zdjęcia, o ile nie boisz się, że ten ktoś zniknie nagle z twoim apartem, na który wydałeś przecież okrągłą sumę.
Jeszcze więcej wad podróży w pojedynkę
· nikt nie przypilnuje Ci rzeczy– nagle musisz do toalety a tu klops. Nie masz nikogo, kto mógłby Ci popilnować bagaż. Niestety musisz z całym dobytkiem zasuwać do tej nieszczęsnej, ciasnej toalety. Tyle się człowiek namorduje, że szok.
· płacisz drożej za pokój – tak pokój jednoosobowy kosztuje z reguły tyle samo co dwuosobowy zarówno na Bookingu jak i na Airbnb. Oczywista oczywistość chciało by się rzec. Super jeśli korzystasz z hosteli (Hostelworld), wtedy jest tanio jak barszcz a towarzystwo przednie i znowu okazja do zawarcia nowych przyjaźni.
· twoja i tylko twoja wina – nie zrzucisz winy na nikogo innego, gdyż sam sobie nawarzyłeś piwa. Zrzucanie winy na pogodę, niesprzyjający wiatr, fatum i wszystkich dookoła przemawiają niestety na twoja niekorzyść. So please, don’t.
6 zasad planowania podróży
- Po pierwsze musisz wiedzieć, dokąd i na jak długo chcesz pojechać. Dodatkowo musisz zrobić bardzo proste rozeznanie dotyczące pogody w wybranym terminie. Uwierz mi, nic tak nie psuje wczasów jak ciągłe opady deszczu i wiatr wiejący prosto w oczy. Albo przeraźliwe upały, które bardziej zachęcają do pozostania w klimatyzowanym pomieszczeniu niż do wyjścia na zewnątrz.
- Po drugie trzeba sprawdzić wszystkie aktualne informacje związane z Covid-19 i zadbać o ubezpieczenie. Musisz wiedzieć już przed wyjazdem, jakie w danym kraju obowiązują obostrzenia, by nie narazić się na utratę zdrowia bądź kary finansowe związane z łamaniem przepisów.
- Po trzecie trzeba się zastanowić jakimi środkami transportu chcesz dotrzeć do miejsca docelowego i jakimi środkami komunikacji będziesz się poruszać na miejscu.
- Po czwarte musisz wiedzieć, gdzie chcesz nocować. Czy będzie to hotel o wysokim standardzie, hostel, a może i zwykłe pole namiotowe? Wybór miejsca noclegu będzie determinowała głównie zasobność portfela i rekomendacje np. znajomych.
- Po piąte musisz zorientować się co i gdzie będziesz jeść. Warto na ta okazję zastanowić się od razu, czy wystarczy ci śniadanie w hotelu czy raczej wybierzesz zjedzenie wszystkich posiłków na mieście. Dodatkowo warto zorientować się jak kształtują się średnie ceny produktów spożywczych i posiłków na mieście.
- Po szóste – odpowiednio wcześnie zaplanuj jakie atrakcje chcesz zobaczyć i ile kosztują wejściówki.
Samotna podróż jest jedną z moich ulubionych form podróżowania. Co najważniejsze rzadko kiedy bywam w takiej podróży sam. Co chwilę spotykam nowych ludzi na swojej drodze, z którymi potem wspólnie podróżuję. Wiąże się to często ze zmodyfikowaniem planów podróżniczych, ale zawsze w granicach rozsądku.
- Wiedeń co warto zobaczyć? Top 15. Atrakcje i przydatne informacje
- Kuala Lumpur co zobaczyć? Top 10 najlepszych atrakcji miasta
- Malakka co zobaczyć? 10 najlepszych atrakcji Malakki
- Gardens by the Bay – Co zobaczyć w Gardens by the Bay?
- Phuket co warto zobaczyć? 10 najlepszych atrakcji Phuket
- Jaskinie Batu – Wszystko co warto wiedzieć o Batu Caves
- Atrakcje Monachium – Top 15. Co warto zobaczyć w Monachium?
- Oberstdorf atrakcje – Top 10. Co warto zobaczyć w Oberstdorfie?
- Sopot atrakcje — Top 10. Co warto zobaczyć w Sopocie?
Już teraz dołącz do mnie na Facebooku i Instagramie! Po więcej inspiracji podróżniczych zapraszam na stronę główną: blog podróżniczy.