Zapewne nie raz zastanawialiście się skąd niektórzy mają pieniądze na te wszystkie wojaże. Może od bogatych rodziców albo z dochodowego biznesu a może po prostu znają jakieś genialne sposoby na oszczędzanie pieniędzy na podróże. Wszystkie z przedstawionych tez mogą oczywiście być prawdziwe, lecz nawet jeśli tak jest, to zostały osiągnięte za pomocą tych czterech czynników: ciężka praca, konsekwencja w działaniu, samozaparcie i systematyczność. Wy też możecie odłożyć sporą sumę pieniędzy na wymarzoną bliższą lub dalszą podróż. Z pomocą przyjdzie wam te 10 sposobów, dzięki którym zmniejszycie wydatki a tym samym zwiększycie oszczędności.
Systematyczne odkładanie
Oszczędzanie pieniędzy na podróże może być sporym wyzwaniem, jeśli nie zdecydujecie się przeznaczyć na ten cel części waszego comiesięcznego wynagrodzenia. Wcale nie chodzi tutaj o odkładanie niebotycznych kwot. Podstawowym czynnikiem jest wyrobienie u siebie systematyczności w oszczędzaniu.
Dla przykładu możecie zacząć od przeznaczenia 2-5 % waszych miesięcznych przychodów i przelewać je na oddzielne konto. Chowanie pieniędzy do skarbonki mija się trochę z celem. Głównie chodzi o to abyście nie mieli zbyt łatwego dostępu do zgromadzonych oszczędności, bo wtedy pokusa na wydanie ich na cele niezwiązane z podróżami będzie znacznie mniejsza.
Przypuśćmy, że chcecie polecieć na 3-4 dni do Rzymu. Przyjmijmy, że udało się wam kupić bardzo tanie bilety i znaleźć nocleg w okolicach centrum w przystępnej cenie. Wyliczyliście, że cały koszt pobytu wyniesie powiedzmy 1000 – 1200 PLN ( da się oczywiście taniej). Wystarczy, że będziecie odkładać na takie konto oszczędnościowe po 200 PLN miesiącznice, a wasz upragniony Rzym będziecie mogli już odwiedzić po 5-6 miesiącach.
Najlepszą opcję, którą wam oczywiście z całego serca polecam jest konto oszczędnościowe z ustawionym stałym zleceniem przelewu wybranej przez was kwoty na to konto. Niebywałą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że nie trzeba co miesiąc pamiętać o przelaniu środków. Pieniądze przelewane są automatycznie w danym dniu, a wy po jakimś czasie może nawet i zapomnicie, że takie oddzielne konto posiadacie a oszczędności będą ciągle rosły. Nie musicie się niczego obawiać, bo z takiego stałego polecenia przelewu można w dowolnym momencie bez problemu zrezygnować.
2. Konto oszczędnościowe
Skoro już było o systematyczności to przyszedł teraz czas na wybór i założenie konta. Najlepszym rozwiązaniem będzie konto oszczędnościowe z oprocentowaniem i oczywiście, jeśli to możliwe, bez opłat za jego prowadzenie. Większość banków posiada w swojej ofercie takie konta, dlatego nie będziecie mieli problemów przy wyborze. Niebywałym atutem nowoczesnej bankowości jest fakt, że takie konto założycie online, bez konieczności udawania się do placówki, co na chwilę obecną jest idealnym rozwiązaniem.
Jeśli chcecie szybko sprawdzić oferty kont oszczędnościowych w polskich bankach to gorąco polecam wam skorzystanie ze strony depozaur: link. Znajdziecie tutaj ranking najlepszych dostępnych kont oszczędnościowych na rynku.
3. Śledzenie comiesięcznych wydatków
Ile znacie osób, które śledzą swoje wydatki w ujęciu dziennym, tygodniowym i miesięcznym? To tak jak ja, mało. Część z nich pewnie potrafi mniej więcej oszacować, ile wydaje, lecz to nie wystarczy, aby skutecznie oszczędzać pieniądze na podróże.
Jeśli cały czas płacicie kartą i macie dostęp do bankowości internetowej to wystarczy, że wejdziecie w zakładkę statystyki i sprawdzicie szczegółowo jak się kształtują wasze wydatki w skali miesiąca a nawet lat z podziałem na poszczególne kategorie.
W przypadku, gdy chętniej płacicie gotówką a kartą płacicie sporadycznie, bądź wcale to z pomocą przyjdą wam liczne aplikacje, których możecie użyć do podliczenia waszych wydatków. Niebywałą zaletą takich rozwiązań jest stanie się świadomym tego, ile, kiedy i na co wydajecie i wyeliminowanie zbędnych wydatków.
Aplikacje śledzące wydatki: Money Lover i 1Money (dostępna tylko na androida)
Money Lover na android: pobierz.
Money Lover na ios: pobierz.
1Money na adroid: pobierz.
Osobiście najbardziej polecam wam aplikację 1Money. Oferuje ona bardzo przejrzysty i intuicyjny interfejs i jest darmowa. W ofercie dostępna jest także wersja pro.
4. Anulowanie abonamentów
Nie mam tutaj na myśli, rezygnacji z telefonu i całkowitego odcięcia się od otaczającego was świata, lecz dostępy do różnych serwisów rozrywkowycha. Część z nas może posiadać wykupione subskrypcje takie jak np. Netflix, HBO GO, Spotify, czy START VOD i pewnie ze wszystkich nie korzysta.
Dlatego warto przeanalizować, z których serwisów korzystamy a z których nie i podjąć decyzję o anulowaniu abonamentu. Np. Rezygnując z Netflixa, gdzie najtańsza subskrypcja kosztuje 34 PLN, zaoszczędzimy w ujęciu rocznym 408 PLN.
5. Transport publiczny zamiast auta
Zdaje sobie świetnie sprawę z tego, że auto to wygoda i dla niektórych jedna z pierwszych potrzeb. Ale warto się zastawić, czy aby nie było by lepiej zacząć korzystać z komunikacji miejskiej.
O ile ktoś mieszka w małej miejscowości, gdzie nie ma transportu publicznego to posiadanie auta wydaje się być w pełni zrozumiałym.
Wyobraźcie sobie jednak sytuację, w której waszym autem jedziecie raz ewentualnie dwa razy w miesiącu do rodziców poza miasto. Zakupy robicie w Żabce, do której idziecie pieszo, bo macie do niej 150 metrów. Płacicie nie mało za przegląd , ubezpieczenie, mechanika i wynajęty parking strzeżony. Jaki z tego wniosek?
W tym co prawda ekstremalnym przypadku auto to zbędny wydatek, który tylko generuje niepotrzebne koszty. Dobrym rozwiązaniem była by zmiana środka transportu na publiczny np. by dojechać do pracy. Może i nie zawsze dotrzemy na miejsce docelowe szybciej niż autem, ale za to możemy spokojnie przeczytać książkę czy kogoś poznać i porozmawiać z ciekawymi ludźmi.
6. Domowe posiłki
Czy kiedyś się zastanawialiście, ile można zaoszczędzić w miesiącu nie jedząc codziennie obiadu w stołówce czy w restauracji? Całkiem sporo, w zależności od prestiżu i lokalizacji takiego miejsca.
Aby rozpocząć efektywne oszczędzanie pieniędzy na podróże powinniśmy zacząć przygotowywać nasze posiłki osobiście. Gotowanie w domu wcale nie jest trudne a może nawet być i przyjemne. W sieci znajdziecie wiele blogów i vlogów o gotowaniu, za pośrednictwem których nauczycie się pysznie i tanio gotować.
Dodatkowo, można zaoszczędzić także sporo na warzywach i owocach, które są zdecydowanie tańsze w sezonie niż poza nim. Na przykład możemy kupić większą ilość jabłek czy truskawek i zrobić konfiturę i zajadać się nią w jesienne dni.
7. Ograniczenie drobnych, drogich przyjemności
Można by pomyśleć, że kawa za 9 PLN, kawałek ciasta za 12 PLN czy fast food na mieście za 16 PLN to takie niewiniątka, które wcale nam w jakiś znaczny sposób nie uszczuplają budżetu. Po dokładnym przyjrzeniu się takim drobnym wydatkom okaże się, że te kwoty w ujęciu miesięcznym wcale do najmniejszych nie należą.
Zachęcam was do tego, żebyście zaczęli zwracać uwagę na drobne wydatki i zamiast kawy czy ciasta wrzucali pieniądze do skarbonki.
Z racji tego, iż życie jest po to, żeby się nim cieszyć stanowczo odradzam całkowitą rezygnację z drobnych przyjemności, bo skończy się to najprędzej poczuciem braku sensu i ogólnym przybiciem.
8. Sprzedaż nieużywanych rzeczy
Oszczędzanie pieniędzy na podróże to żmudny lecz także niesłychanie ciekawy proces. Nie tylko można się wiele nauczyć o finansach, o sobie samym, lecz także przy okazji można się pozbyć nieużywanych rzeczy i jeszcze do tego troszkę na nich zarobić.
Może i nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale przez lata nagromadziliśmy na pewno wiele rzeczy, których już nie potrzebujemy. Zamiast tego, żeby porastały kurzem, sprzedajmy je np. na Marketplace Facebooka, OLX, Allegro czy Vinted. Sprzedaż nawet jednego przedmiotu za 10 PLN przybliży nas do podróżniczego celu.
9. Zmniejszenie wydatków na mieszkanie
Rozumiem, że nie można zmienić swojej sytuacji mieszkaniowej tak od razu, ale jeśli np. wynajmujecie dość spore mieszkanie to może warto zastanowić się nad współlokatorem? Może macie możliwość zamieszkania u rodziców czy kogoś z rodziny i ograniczenia tym samym kosztów wynajmu?
W przypadku, gdy wynajmujecie stosunkowo drogie mieszkanie w centrum miasta to może warto by poszukać jakiegoś mniejszego poza centrum? Pamiętajcie, że każdy pomysł jest dobry, a wasz cel już w zasięgu ręki.
10. Dodatkowe zajęcie
Wiem, że nie każdy ma zadatki na pracoholika, ale poszukanie dodatkowego źródła dochodu może znacznie przybliżyć was do celu, jakim jest wymarzona podróż.
Internet to narzędzie, które oferuje nam masę możliwości zarobienia dodatkowych pieniędzy. Wystarczy odwiedzić kilka serwisów ogłoszeniowych i tam wejść w interakcję z osobami, które poszukują oferowanych przez nas usług. Możecie robić tłumaczenia tekstów, dawać korepetycji z języków obcych, projektować strony www, tworzyć grafikę czy nawet pisać artykuły.
Pandemia otworzyła większości z nas jeszcze więcej możliwości, jeśli chodzi o pracę zdalną, dlatego warto z tego skorzystać.
A jakie wy macie sposoby na oszczędzanie pieniędzy na podróże? Koniecznie podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.
Zastanawialiście się kiedyś na wadami i zaletami podróży w pojedynkę?
- Booking – jak rezerwując nocleg otrzymać 50 PLN zwrotu
- Dubaj – co warto wiedzieć przed wyjazdem, informacje praktyczne
- Marrakesz informacje praktyczne – Przewodnik od Stanleya
- Jak kupić tanie bilety – 10 niezawodnych sposobów
- Ubezpieczenie turystyczne czyli mądry Polak przed szkodą. Na co zwracać uwagę?
- Zgubiony paszport podczas podróży – jak wyjść z tarapatów