Jak spakować bagaż podręczny? Praktyczne porady, by podróżowało się wygodniej

Napisał Stanley
0 Komentarz 7 minut czytania

Pogoda nad polskim morzem nie zawsze dopisuje, dlatego większość z nas decyduje się na spędzenie wakacji za granicą. Często zdarza się tak, że trafiamy na super ofertę z tanimi biletami i wylatujemy zaledwie na klika dni. A skoro to tylko parę dni to warto skorzystać z możliwości zabrania ze sobą bagażu podręcznego. Nie dość, że pomoże nam to obniżyć koszty podróży to jeszcze zaoszczędzimy sporo czasu unikając czekania na walizkę przy taśmie po wylądowaniu, jak to jest w przypadku bagażu rejestrowanego. Jak zatem spakować bagaż podręczny, by uniknąć stresu i mniejszych bądź większych problemów podczas kontroli na lotnisku?

Bagaż podręczny a bagaż rejestrowany – moje niedoświadczenie

Mądry Polak po szkodzie – tak, przyznaję się bez bicia, że też miałem z tym problem. Podróżując pierwszy raz samolotem do mojej siostry, która mieszka w Anglii popełniłem błąd kompletnie nie rozumiejąc różnic pomiędzy bagażem podręcznym a rejestrowanym.

Mój błąd polegał na tym, że wykupiłem bagaż rejestrowany zamiast skorzystać z zabrania bagażu podręcznego. Tak, ta mała walizka, która spokojnie mieści się w luku bagażowym została nadana przeze mnie jako bagaż rejestrowany. Dziś mnie to śmieszy, a wtedy wystarczyło spytać kogoś bardziej doświadczonego i zaoszczędził bym te parę złotych.

Nadając wtedy ten nieszczęsny bagaż ogarnęło mnie zdziwienie, gdy pani, która mnie obsługiwała, dopytywała czy to aby faktycznie ma być bagaż rejestrowany? Dziś już rozumiem, co miała na myśli 🙂

Co można mieć w bagażu podręcznym?

 • maksymalnie 1 litr płynów w pojemnikach do 100ml każdy ( może to być mydło, żel pod prysznic, toniki, mleczka do demakijażu, balsamy, płyny do płukania ust itp.)
 • napoje i jedzenie ( alkohole i płyny zakupione w strefie bezcłowej, alkohole i płyny niezakupione w strefie bezcłowej w pojemnikach do 100ml , kawa, herbata, sery, kiełbasa, świeże owoce i warzywa)
 • ostre przedmioty ( zaliczamy tutaj: jednorazowe maszynki do golenia, cążki do paznokci i skórek oraz buty na wysokim obcasie)
 • urządzenia elektryczne (aparat fotograficzny, laptop, depilator, telefon, kamera, żelazko turystyczne, prostownica, ładowarki, suszarka do włosów)
 • inne rzeczy/przedmioty ( e-papieros, zapalniczka, klucze, małe instrumenty muzyczne, papierosy w ilości regulowanej przez przepisy celne kraju, do którego lecimy)

Czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym?

 • substancji wybuchowych i toksycznych
 • ostrych narzędzi i przedmiotów: nożyczki, noże, śrubokręty
 • żyletek i golarek bez osłonek
 • wszelkiego rodzaju broni
 • alkoholu powyżej 70% i pojemności 100ml ( wyjątek stanowią alkohole zakupione w strefie wolnocłowej)

Wymiary bagażu podręcznego

Przed planowanym lotem warto sprawdzić dopuszczalne wymiary i wagę bagażu podręcznego. W przypadku, gdy przekroczymy któryś z parametrów nasz bagaż zostanie potraktowany jako bagaż rejestrowany a my będziemy musieli do niego niestety dopłacić. W zależności od linii możemy liczyć się z dopłatą od 50 € wzwyż.

Poniżej przedstawiam poglądową tabelkę wymiarów bagażu podręcznego w popularnych liniach (stan na 26.05.2020). Podane przeze mnie dane mogą z czasem ulec zmianie, dlatego proponuję odwiedzić stronę przewoźnika, gdzie znajdziemy najświeższe informacje. Aktualne dopuszczalne wymiary bagażu sprawdzimy także na swoim bilecie w większości linii lotniczych. Aktualne informacje odnośnie polityki bagażowej tanich linii Ryanair znajdziemy tutaj, a w Wizzair tutaj.

bagaż podręczny - wymiary

Bagaż podręczny – zalety

 • macie wszystko pod ręką
 • oszczędzacie czas ( nie czekacie w kolejce na nadanie bagażu i nie czekacie na jego odbiór przy taśmie po wylądowaniu)
 • macie zerowe ryzyko zgubienia bagażu (no chyba, ze zapomnicie go zabrać z pokładu)
 • oszczędzacie pieniądze ( nie musicie wykupywać bagażu rejestrowanego )

Perfekcyjnie spakowany bagaż podręczny – 10 genialnych porad

 1. Wybierzcie odpowiednio walizkę albo plecak. Osoby, które często podróżują służbowo powinny zaopatrzyć się w małą poręczną walizkę na kółkach. Dla osób,które wyjeżdżają w celach stricte podróżniczych polecam zabrać ze sobą lekki, ale za to wytrzymały plecak.
 2. Zróbcie listę potrzebnych rzeczy, które ze sobą zabierzecie. Odkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę skończy się tym, że zabierzecie ze sobą więcej niepotrzebnych rzeczy. Za to te potrzebne zostaną najpewniej w domu.
 3. Rolujcie ubrania – ubrania złożone w kostkę zajmują masę miejsca. Natomiast te zwinięte w rulon, jak naleśnik, zajmują znacznie mniej przestrzeni. Stosując ten trik będziecie zaskoczeni, jak wiele udało się wam zapakować rzeczy na raz.
 4. Największe i najcięższe na spód – Na sam spód kładziemy najcięższe przedmioty, a na górę coraz lżejsze. Pozostałe luki wypełniamy najmniejszymi przedmiotami, np. skarpetkami czy bielizną.
 5. Bądźcie minimalistami – nie zabierajcie ze sobą dodatkowego ręcznika, skoro taki oferuje wam za darmo hotel bądź w hostel. Spakujcie przewiewne i szybko schnące ubrania, które będziecie mogli na miejscu przeprać.
 6. Użyjcie worków kompresyjnych – najlepiej będzie, gdy zaopatrzycie się w takie ze ściągaczem. Fajnie by było, gdyby się troszkę od siebie różniły. Do jednego pakujecie koszulki, do innego bieliznę a do jeszcze innego np. skarpetki.
 7. Wypełnijcie wszystkie luki – zabierając ze sobą np. drugą parę butów warto wypełnić ich przestrzenie np. skarpetkami, bądź innymi drobnymi przedmiotami.
 8. Kreatywnie wykorzystajcie inne przedmioty – np. etui na okulary może nam posłużyć do przechowywania kabli, bądź ładowarek, ewentualnie mniejszych kosmetyków.
 9. Kosmetyki, płyny, elektronikę trzymajcie na samym wierzchu – nic tak nie denerwuje, jak delikwent przed kontrolą bezpieczeństwa wypakowujący cały swój dobytek, bo na samym spodzie schował np. żel pod prysznic.
 10. Koniecznie zważcie bagaż – jeśli nie macie wagi w domu, możecie to zrobić bezpośrednio na lotnisku. Niestety korzystanie z wagi na lotnisku, może wiązać się z koniecznością przepakowania całego bagażu, gdy okaże się za ciężki.

Co zrobić, gdy bagaż podręczny waży za dużo?

No cóż. Stało się. Co zrobić, gdy spakowaliście za dużo i przekroczyliście odpuszczalną wagę bagażu, a obsługa żąda od was uiszczenia opłaty za nadbagaż?

Otóż wystarczy wykazać się sprytem i poprosić o parę minut czasu. Następnie oddalić się na bok i pozakładać na siebie najcięższe ubrania i powypełniać wolne przestrzenie, takie jak np. kieszenie w kurtce małymi przedmiotami i wtedy ponownie podejść do bramki.

Z doświadczenia wiem, że obsługa samolotu rzadko jest na tyle nadgorliwa, by sprawdzać wagę bagażu co do grama. Najczęściej dopłaty za nadbagaż spowodowane są zabraniem ze sobą ponadwymiarowych toreb bądź walizek. Starajmy się więc sprawdzić dopuszczalne wymiary bagażu odpowiednio wcześnie przed podróżą.

A wy jakie macie sposoby na szybkie i bezproblemowe spakowanie rzeczy do bagażu podręcznego? Dajcie koniecznie znać w komentarzach.

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.