Atrakcje Monachium – Top 15. Co warto zobaczyć w Monachium?

Napisał Stanley
0 Komentarz 13 minut czytania

Monachium – zapewne stolica Bawarii większości z nas kojarzy się z corocznym świętem piwoszy Oktoberfest, z klubem piłkarskim Bayern Monachium i samochodami marki BMW. Nielicznym  Monachium  kojarzy się z wielką spuścizną dziedzictwa kulturalnego oraz imponującą architekturą. Bez względu na skojarzenia, Monachium to jedno z najpiękniejszych niemieckich miast. To też świetna baza wypadowa, jeśli zechcesz udać się w inne rejony Bawarii. Nie ważne czy to wycieczka do Oberstdorfu, zamku Neuschwanstein czy wypad w majestatyczne Alpy – wszystko wydaje się być w zasięgu ręki. Jeśli wybierasz się do Monachium i szukasz miejsc, które warto odwiedzić to ten wpis: Atrakcje Monachium, jest dla Ciebie. Od razu podpowiem, że Oktoberfest to nie jedyna atrakcja, którą powinno się uwzględnić podczas planowania wyjazdu do Monachium.

To centralny plac w Monachium, gdzie znajdziesz liczne sklepy oraz kawiarnie. Często nazywany jest sercem miasta ze względu na bycie dość popularnym miejscem spotkań towarzyskich oraz licznych imprez. Na Marienplatz znajdziesz dwa zabytkowe ratusze: Stary i Nowy. To, co zdecydowanie wyróżnia Nowy Ratusz to umieszczony w nim zegar o nazwie Glockenspiel. Codziennie o godzinie 11:00 i 12:00, a od marca do października także o 17:00 można podziwiać tutaj pokaz 32 tańczących figurek przedstawiających sceny z historii miasta.

Monachium co zwiedzać

Wycieczki fakultatywne. Jeśli nie masz jeszcze dokładnych planów odnośnie zwiedzania Monachium, to mogę polecić Ci poniższe wycieczki. Osobiście polecam bardzo Ci wizytę w Zamku Neuschwanstein.

Powered by GetYourGuide

Katedra Najświętszej Marii Panny w Monachium to jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta. Tę gotycką katedrę będącą symbolem miasta wzniesiono w XV wieku w miejscu wcześniejszej świątyni romańskiej. Katedrę ciężko jest przeoczyć. Widać ją mianowicie z daleka dzięki charakterystycznym wieżom, które wzbijają się w górę na wysokość 99 metrów.

Warto zajrzeć do wnętrza katedry, gdzie najdziesz cenne dzieła sztuki takie jak: rzeźby, witraże, obrazy czy ołtarze.

Najciekawsze z nich to:

  • Grobowiec cesarza Ludwika IV, który został pochowany w katedrze jako jedyny cesarz niemiecki.
  • Odcisk stopy diabła – według legendy powstał on gdy diabeł wszedł do katedry i zobaczył, że nie posiada ona okien. Wpierw diabeł miał zaśmiać się z budowniczych, myśląc, że zapomnieli oni uwzględnić je w projekcie. Jednak gdy stanął w innym miejscu i zauważył, że okna są ukryte za filarami, miał się rozzłościć i uderzyć nogą w podłogę pozostawiając po sobie owy odcisk stopy.
  • Witraż  z 1502 roku – witraż jest jednym z najpiękniejszych w katedrze i  przedstawia sceny z życia Marii i Jezusa.
Monachium co zwiedzać

To niebywale jedna z ciekawszych atrakcji Monachium. Ta barokowa letnia rezydencja władców Bawarii jest otoczona pięknym i dużym parkiem oraz ogrodem. To idealne miejsce dla miłośników historii, architektury i przyrody. Znajdziesz tutaj także liczne rzeźby oraz okazałe fontanny. Zamek zbudowano w XVII wieku na zlecenie elektora Ferdynanda  Marii oraz jego żony Henrietty Adelajdy. Park i ogród zwiedzisz za darmo. Wejście do zamku jest biletowane.

Ceny biletów:

Od 1 kwietnia od 15 października bilet normalny kosztuje 15 € a ulgowy 13 €

Od 16 października do 31 marca bilet normalny kosztuje 12 € a ulgowy 10 €

Więcej informacji znajdziesz tutaj: Oficjalna Strona Zamku Nymphenburg.

Monachium co warto zobaczyć?
Monachium co warto zobaczyć?

To kolejne zielone miejsce na mapie zwiedzania Monachium. Park olimpijski w Monachium to miejsce wielu imprez sportowych, a także koncertów. Najważniejszą imprezą sportową były Letnie Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się tutaj w 1972 roku. W parku znajdziemy także ciekawe atrakcje takie jak: stadion olimpijski, hala sportowa, wieża telewizyjna, muzeum olimpijskie czy basen.

Monachium co warto zobaczyć?

To idealne miejsce dla miłośników motoryzacji. Na terenie muzeum prześledzisz ponad 100-letnią historię a także poznasz przyszłość marki BMW.  Ponadto będziesz mieć możliwość obejrzenia ponad 120 modeli BMW. Wśród modeli znajdziesz motocykle, samochody sportowe i koncepcyjne. Do dyspozycji zwiedzających udostępniono także fabrykę, w której można podpatrzeć, jak produkowane są samochody.

Godziny zwiedzania:

Wtorek – Niedziela od 10:00 – 18:00

Ceny biletów:

Bilet normalny kosztuje 13 €, ulgowy 11 €. Dzieci poniżej 7 roku życia wejście gratis.

Więcej szczegółów dotyczących dostępnych biletów znajdziesz tutaj: Bilety wstępu do Muzeum BMW.

To jeden z najstarszych i największych parków miejskich na świecie. Park znajduje się w centrum Monachium i mierzy 370 hektarów. Założono go w 1789 roku na zlecenie elektora Karola Teodora. Na terenie parku możesz spędzić błogo czas i skorzystać z dobrodziejstwa, jakim jest aktywny wypoczynek. 

Najciekawsze atrakcje to:

  • Sztuczna fala surfingowa – to zdecydowanie budząca największą ciekawość atrakcja w tym parku. Fala na rzece Isar to jedyna taka atrakcja w Europie, gdzie zobaczysz zmagania zarówno poczatkujących jak i zaawansowanych surferów.
  • Chińska wieża z piwiarnią – to najpopularniejsza piwiarnia w parku, która jest w stanie pomieścić ponad 7000 gości. Sama wieża ma 25 metrów wysokości i jest ozdobiona smokami i dzwonami. Natomiast w jej pobliżu znajduje się scena, na której grają głównie zespoły ludowe.
  • Jezioro Kleinhessloher See – to największy zbiornik wodny w parku, którego powierzchnia wynosi 8 hektarów. Na jeziorze możesz popływać łódką lub kajakiem. Możesz także udać się do kolejnej piwiarni znajdującej się na brzegu jeziora, by spróbować lokalnego piwa.
  • Japoński ogród herbaciany – ogród jest podarkiem z 1972 roku z okazji igrzysk olimpijskich dla Monachium przez miasto Sapporo. W ogrodzie będziesz mieć okazję podziwiać rośliny, stawy, a także piękne mostki.

To jedno z najstarszych i największych muzeów techniki i nauki na świecie oferujące również interaktywne pokazy i eksperymenty dla zwiedzających. Na terenie muzeum umieszczono 28 tysięcy eksponatów z różnych dziedzin takich jak: fizyka, biologia, chemia, informatyka, sport, komunikacja, energia, lotnictwo czy astronomia. Jeśli jesteś miłośnikiem techniki i nauki to nie powinno zabraknąć tego muzeum na twojej liście atrakcji.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – Niedziela – od 9:00 do 17:00

Ceny biletów:

– bilet normalny 15 €, ulgowy 8 €, wstęp dla dzieci wieku poniżej 5 lat gratis

– bilet normalny roczny 38 €, bilet ulgowy roczny 20 €.

To jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Monachium. Ten historyczny browar został założony w 1589 roku jako browar królewski i słynie z bawarskiej kultury piwnej. Hofbräuhaus może pomieścić ponad 3000 osób. W jego wnętrzu możesz spróbować czterech rodzajów piwa: Hofbräu Original, Hofbräu Dunkel, Münchner Weisse i Oktoberfestbier oraz zjeść tradycyjne jedzenie. Browar jest czynny 7 dni w tygodniu w godzinach od 11:00 do 24:00.

To duży plac położony w centrum Monachium nazwany na cześć dość niepopularnego elektora Karola Teodora w 1979 roku. Mieszkańcy rzadko używają oficjalnej nazwy placu Karlsplatz. Bardziej preferują nazywanie go Stachus. Plac skupia popularne atrakcje takie jak: dawna brama miejska (Karlstor) oraz gmach Sądu Rejonowego. Na placu znajduje się także imponująca fontanna a w podziemiach węzeł komunikacyjny metra i centrum handlowe.

Atrakcje Monachium

To otwarta przestrzeń w monachijskiej dzielnicy Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt, na której co roku odbywa się największe święto piwa na świecie, czyli Oktoberfest.  Nazwa tej przestrzeni pochodzi od imienia Teresy z Saksonii-Hildburghausen, żony króla Ludwika I Bawarskiego. Oktoberfest ma prawie 200-letnią tradycję, a jego pierwsza edycja odbyła się w 1810 roku. Spróbujesz tutaj różnych rodzajów piwa, zjesz tradycyjne bawarskie potrawy. Okotberfest to także okazja do zabawy na jarmarkach, licznych karuzelach przy muzyceW 2024 Oktoberfest będziesz móc zobaczyć na własne oczy od 21 września do 6 października.

Atrakcje Monachium

Jeśli wybierasz się do Monachium to być może zechcesz zobaczyć Zamek Neuschwanstein. Jeśli tak, to zachęcam Cię do zapoznania się z poniższym wpisem: Zamek Neuschwanstein, zanim się tam wybierzesz.

Jeśli szukasz więcej podróżniczych inspiracji to zapraszam na stronę główną mojego bloga podróżniczego. Możesz także także wybrać jedną z kategorii, w której znajdziesz ciekawe artykuły. Europa, Afryka, Azja, Polska, Porady. Dodatkowo zachęcam Cię do zaobserwowania mnie na Instagramie i Facebooku.

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.