Oberstdorf atrakcje – Top 10. Co warto zobaczyć w Oberstdorfie? 

Napisał Stanley
0 Komentarz 14 minut czytania

Oberstdorf to malowniczo położona uzdrowiskowa miejscowość w południowych Niemczech. Jest to idealne miejsce do górskich pieszych wędrówek, uprawiania sportów zimowych oraz podziwiania piękna otaczającej natury. Polakom  Oberstdorf najbardziej kojarzy się z turniejem Czterech skoczni i wydawałoby się, że Oberstdorf jest najpiękniejszy tylko zimą.  Nic jednak bardziej mylnego. Oberstdorf prezentuje się znakomicie o każdej porze roku, ciekawe atrakcje przemawiają zdecydowanie na jego korzyść. Jeśli zatem wybierasz się do Oberstdorfu to ten wpis: Oberstdorf atrakcje, jest dla Ciebie. Od razu podpowiem, że skocznia narciarska to nie wszystko, co powinno Cię zainteresować w tej miejscowości.

To najwyższy szczyt w okolicy Oberstdorfu wzbijający się na wysokość 2224 m n.p.m. Ze szczytu podziwiać będziesz zapierające dech w piersiach widoki na 400 szczytów Alp. Począwszy od Zugspitze, przez Schesaplana, Lechataler Alpen aż po szczyty po szwajcarskiej stronie Alp. Na Nebelhorn wjedziesz szybko kolejką Neblhornbahn mieszczącą się przy Nebelhornstraße 67. Kolejka zatrzymuje się na trzech stacjach: Höfatsblick, Seealpe i Gipfelstation.

Na każdej ze stacji znajdziesz restauracje, liczne trasy trekkingowe oraz tarasy widokowe skąd będziesz mieć możliwość rozkoszowania się widokiem majestatycznych Alp.

Wjeżdżając na najwyższą stację Gipfelstation będziesz mieć możliwość obejścia szczytu Nebelhorn po metalowej kładce prowadzącej przez skalny tunel i podziwiania widowiskowych szczytów na północnej ścianie góry. Kolejka górska jest czynna zarówno zimą, jak i latem a jej trasa wynosi około 2,5 kilometra.

Bilety: Ceny biletów na kolejkę Nebelhornbahn kształtują się w zależności od sezonu, dnia tygodnia oraz liczby podróżujących osób. Cena jest również uzależniona od ilości stacji, na które zdecydujesz się wjechać. Przykładowo wjazd na ostatnią stację Gipfelstation  i zjazd na sam dół kosztuje dla osoby dorosłej  52,50 € około 230 PLN. Więcej informacji na temat cen znajdziesz tutaj: Nebelhornbahn ceny biletów.

Oberstdorf atrakcje
Oberstdorf atrakcje

Breitachklamm to jeden z najgłębszych i najstarszych wąwozów, jakie znajdziemy w Europie. Wąwóz wyżłobiła rzeka Breitach na długość około 2,5 kilometrów. Wąwóz zwiedza się pieszo, po wybudowanych mostkach i kładkach. W Breitachklamm podziwiać będziesz malownicze wodospady oraz nietuzinkowe formacje skalne. Szum rozbijającej  się o skalne formacje wody i piękno okolicznej przyrody zadowoli nie jednego miłośnika gór i fotografii. Wąwóz jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok, a każda pora roku nadaje mu całkiem innego charakteru. Najciekawiej prezentuje się jesienią ze względu na niesamowite wybarwienie liści okolicznych drzew, natomiast zimą zachwyca zamrożonymi kaskadami wody zwisającymi z formacji skalnych. Oczywiście wiosna i lato to też dobry pomysł na zwiedzanie wąwozu Breitachklamm, lecz już w troszkę innej odsłonie.

Bilety: Cena biletu dla osoby dorosłej (od 16 lat) wynosi 7,50 € około 33 PLN. Bilety zakupisz na miejscu w kasie biletowej. Niestety nie ma możliwości zakupu biletów online.

Oberstdorf co warto zobaczyć

Jak dojechać do Breitachklamm z Oberstdorfu?

Do Breitachklamm dojedziesz z dworca autobusowego w Oberstdorfie autobusem nr 44 w ramach Deutschland-Ticket. Wysiąść należy na przystanku w Breitachklamm mieszczącym się tuż przy dużym parkingu przylegającym do wejścia na teren wąwozu.

Więcej informacji dotyczących parkowania, godzin zwiedzania i cen innych biletów znajdziesz tutaj: Oficjalna strona Breitachklamm.

To stadion skoków narciarskich mieszczący się na obrzeżach Oberstdorfu (dawna nazwa Audi Arena). Jest to jeden z najbardziej imponujących obiektów tego typu na świecie. Na mieszczących się tutaj skoczniach odbywają się regularnie treningi oraz zawody skoków narciarskich, w tym słynny Turniej Czterech Skoczni. Ze stadionu rozpościera się piękna panorama na Oberstdorf oraz pobliskie Alpy. Na terenie obiektu znajdziesz również muzeum skoków narciarskich oraz restaurację, w której możesz skosztować regionalnych potraw. Restauracja posiada taras widokowy, z którego podziwiać będziesz widok na 5 pobliskich skoczni narciarskich.

P92814c79 %E2%80%94 kopia

Bilety: Zwiedzanie Orlen Areny jest biletowane i wynosi 8 € około 34 PLN dla osoby dorosłej w wieku od 18 lat. Dzieci i młodzież w wieku od 6 do 17 lat zapłacą za wstęp 4,5 € około 20 PLN. Bilet obejmuje zwiedzanie Areny Orlenu, wjazd i zjazd kolejką pochyłą, zwiedzanie muzeum skoków narciarskich oraz wjazd kolejką panoramiczną na platformę widokową skoczni HS 137.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: Orlen Arena.

To wyjątkowe i praktycznie rzadko odwiedzane miejsce mieszczące się tuż obok Areny Orlenu z pięknym widokiem na Tettachspitze oraz skocznie narciarskie. Na punkt widokowy Katharinenruhe dotrzesz pieszo, bądź rowerem. Na szczycie wzgórza znajduje się mała altanka z ławeczkami, gdzie możesz w spokoju odpocząć oraz podziwiać okoliczny krajobraz. Osobiście polecam Ci udać się tam na zachód słońca. Zdziwisz się, jakimi kolorami zachodzące słońce pomaluje okoliczne szczyty gór. Z tego punktu widokowego widać doskonale skocznie (zdjęcie wyżej).

P9281473 %E2%80%94 kopia 1

To największe naturalne jezioro w Bawarii, które oferuje idealne warunki do odpoczynku i relaksu w otoczeniu lasów i gór. Jezioro położone jest na wysokości 930 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 14 ha. Jest to dość popularne miejsce zwłaszcza w lecie, gdy temperatura wody osiąga 25 stopni Celsjusza. To idealne miejsce do pływania, czy urządzenia sobie pikniku. Na miejscu możesz wypożyczyć rowerek wodny, kajak czy też łódkę.

Jak dojechać do jeziora Freibergsee z Oberstdorfu?

Pieszo: Z centrum Oberstdorfu kieruj się w kierunku stacji kolejki Nebelhornbahn, a następnie skręć w lewo  na drogę Freibergstraße. Czas pokonania trasy pieszo to 45 minut.

Rower i samochód: Wskazówki dojazdu jak wyżej. Czas jazdy rowerem 15 minut, a samochodem 10 (wybierając samochód, trzeba będzie jednak zapłacić za parking przy jeziorze).

Autobus: Z centrum Oberstdorfu należy udać się autobusem nr 9 do kolejki Neblhornbahn. Stamtąd należy skręcić w lewo  na drogę Freibergstraße i pokonać pozostałą część trasy pieszo.

Wandelhalle to zabytkowy budynek w centrum Oberstdorfu. Początkowo wybudowano go jako uzdrowisko i sala koncertowa, lecz obecnie pełni on funkcję miejsca wystaw fotografii czołowych międzynarodowych i krajowych fotografów. Jeśli  fotografia to Twoja pasja, to musisz tutaj koniecznie zajrzeć.

To muzeum poświęcone historii i tradycji Oberstodrfu mieszczące się przy ulicy Oststraße 13. Zobaczysz tutaj eksponaty związane z życiem codziennym, folklorem, rzemiosłem i sportem. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku pochodzącym z 1634 roku będącym niegdyś szkołą oraz siedzibą wójta.

Bilety: Wstęp do muzeum jest biletowany. Dorośli w wieku od 16 lat zapłacą za wstęp 5 € około 22 PLN, natomiast dzieci w wieku od 6 do 15 lat 4 € około 18 PLN.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: Oficjalna strona Heimatmuseum w Oberstdorfie.

To całoroczny tor saneczkowy oddalony o 4 kilometry od kolejki górskiej Nebelhornbahn. Wspomniany tor saneczkowy ma długość 850 metrów i pozwala na przejażdżkę wózkami poruszającymi się po szynach z prędkością 40 km/h. Z toru saneczkowego można podziwiać ciekawe widoki na otaczające go góry i lasy.

Bilety: Cena wstępu uzależniona jest od wieku uczestników i waha się w przedziale od 6,50 € do 7,5 € za pojedynczy przejazd (20 – 33 PLN).

Więcej informacji dotyczących godzin otwarcia oraz cen o poszczególnych porach roku znajdziesz tutaj:  Allgäu Coaster.

To, co wyróżnia Oberstdorf na tle innych miejscowości to jego niesamowite i urzekające uliczki. Najładniejsze uliczki to:

Ulica Hauptstraße – to główna ulica Oberstdorfu, przy której znajdują się liczne kawiarnie i restauracje. Elementem wyróżniającym ją na tle innych uliczek są wiszące na fasadach budynków skrzynki balkonowe wypełnione pięknymi kwiatami.

Ulica Ludwigstraße – to najbardziej oblegana ulica handlowa w całym Oberstdorfie pełna sklepów i kawiarni. Na ulicy Ludwigstraße znajduje się także ratusz z 1879 roku.

Ulica Nebelhornstraße – to ulica, która prowadzi do kolejki górskiej Nebelhornbahn. Na tej ulicy znajdziesz liczne hotele, pensjonaty oraz sklepy.

Ulica Prinzenstraße — to ulica łącząca rynek z kościołem św. Jana Chrzciciela. Ulica jest dość wąska i kręta. Po obu jej stronach znajdują się urokliwe domy z drewnianymi balkonami i okiennicami.

P928c1309
P92807b11

To park zdrojowy położony w ścisłym centrum Oberstdorfu w pobliżu rzeki Trettach. Park ma powierzchnię około 3,5 ha i jest ważnym miejscem pod względem kulturowym. Odbywają się tutaj koncerty, wystawy, a także imprezy plenerowe. W parku pospacerujesz zielonymi alejkami oraz będziesz móc podziwiać kwiaty, rzeźby oraz fontanny. Kurpark w Oberstdorfie to idealne miejsce na relaks w otoczeniu niesamowitej przyrody.

IMG 20230928 111206 1

Jeśli wybierasz się do Oberstdorfu to zapewne zechcesz zajrzeć do pobliskiego Schwangau, gdzie znajduje się niesamowity zamek Neuschwanstein. O zamku pisałem w poniższym poście: Zamek Neuschwanstein.

Jeśli szukasz więcej podróżniczych inspiracji to zapraszam na stronę główną mojego bloga podróżniczego. Możesz także także wybrać jedną z kategorii, w której znajdziesz ciekawe artykuły. Europa, Afryka, Azja, Polska, Porady. Dodatkowo zachęcam Cię do zaobserwowania mnie na Instagramie i Facebooku.
Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.