Jaskinie Batu – Wszystko co warto wiedzieć o Batu Caves

Napisał Stanley
0 Komentarz 11 minut czytania

Kuala Lumpur – pierwsze skojarzenie, jakie pojawia się w głowie niemalże każdego podróżnika ze stolicą Malezji to bliźniacze wieże Petronas Towers. Wieże te wpisały się na dobre w charakter miasta, lecz nie są jedyną atrakcją, na której powinno się poprzestać. Otóż całkiem niedaleko, bo w odległości zaledwie 15 kilometrów na północ od centrum Kuala Lumpur, natkniesz się na prawdziwe arcydzieło: Batu Caves – Jaskinie Batu. Te jaskinie to atrakcja, której nie możesz za nic w świecie przegapić. Jechać do Kuala Lumpur i nie być w Jaskiniach Batu, to tak jak być w Rzymie i nie widzieć papieża. Jeśli masz w najbliższych podróżniczych planach Malezję i chcesz koniecznie zobaczyć to niesamowite miejsce, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie.

Szacuje się, iż wapienne Jaskinie *Batu powstały 400 milionów lat temu. Pierwotnie były one dobrze znane lokalnej ludności, lecz stosunkowo obce całemu światu. Na rozpoznawalność jaskiń Batu  wpłynęło wpisanie ich do ewidencji przez ówczesne władze kolonialne. Do faktycznego rozsławienia tego kompleksu najbardziej przyczynił się jednak amerykański zoolog i konserwator przyrody William Temple Hornaday, który w roku 1878 poinformował opinię publiczną o ich istnieniu.

Pierwotnie część jaskiń Batu była wykorzystywana przez rdzenną ludność jako schronienie. Pierwsze wzmianki wskazują, że w roku 1860 chińscy osadnicy rozpoczęli wydobywanie odchodów nietoperzy znajdujących się na terenie jaskiń do nawożenia swoich grządek warzywnych.

Przełomowy moment w historii jaskiń Batu nastąpił dopiero w 1891 roku za sprawą wybitnego Malezyjczyka indyjskiego pochodzenia K. Thamboosamy Pillay, który zbudował w Jaskiniach Batu świątynię.

Legenda głosi, że inspiracją do wybudowania tutaj świątyni był kształt wejścia do jaskiń, który przypominał mu czubek grota włóczni, jaki dzierży najbardziej popularny wśród *Tamilów bóg Murugan.

*Tamilowie – naród z grupy ludów drawidyjskich, zamieszkujący indyjski stan Tamil Nadu i północno-wschodnią część Sri Lanki posługujący się językiem tamilskim.

* Batu – w języku malajskim oznacza kamień

Schody prowadzące do jaskiń to jedna z pierwszych rzeczy, jakie rzucają się w oczy po przybyciu na miejsce. Każdy stopień pomalowano na jasne kolory, co wzmacnia kontrast wizualny na tle wapienia. Schody te pierwotnie wybudowano z drewna w 1920, co znacząco wpłynęło na ułatwienie dostępu do świątyni. Schody przetrwały do lat trzydziestych XX wieku, lecz ich kondycja pozostawiała wiele do życzenia. Za sprawa Ramachandran Naidu ówczesnego zarządcy Batu Caves w 1940 roku ukończono dwie kondygnacje betonowych 272 schodów prowadzących do świątyni.

Na chwilę obecną nie ma w Batu Caves windy, którą można by wjechać na górę, co stanowi bardzo duży problem dla osób starszych i tych z ograniczoną sprawnością ruchową.

21 stycznia 2024 portal CNN podał do wiadomości, iż jeszcze tego samego roku ruszą prace związane z budową wielofunkcyjnej hali i windy na terenie Batu Caves.

Batu Caves Malaysia
Batu Caves Malaysia

To jeden z najwyższych posągów na świecie i najwyższy w Malezji. Mierzący 42,7 metra wysokości posąg został zbudowany przez Tamilskich Malezyjczyków.  Trwająca trzy lata budowa posągu pochłonęła bagatela 2,5 miliona ringgitów malezyjskich. Do budowy posągu użyto 350 ton prętów stalowych, 1550 metrów sześciennych betonu oraz 300 litrów złotej farby. Łącznie przy konstrukcji pracowało 15 rzeźbiarzy z Indii oraz 15 innych pracowników.

Jaskinie Batu

Główna jaskinia będąca miejscem kultu hinduistycznego, gdzie wierni modlą się i składają ofiary. Wnętrze jaskini to widok, który koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy. Znajduje się tutaj m.in. ołtarz ze zjawiskowymi rzeźbami bóstw hinduskich a w powietrzu czuć zapach palących się kadzideł i świec. W centralnej części świątyni znajduje się naturalny otwór, przez który wpada światło słoneczne oświetlające formacje skalne.

Położona w odległości około 100 metrów od świątyni głównej Ramayana Cave to miejsce rzadziej odwiedzane przez turystów, lecz zasługujące na równie wielką uwagę, co Świątynia Murugana. Wnętrze świątyni zdobią liczne malowidła przedstawiające sceny z hinduskiej epopei Ramajana oraz ogromny posąg śpiącego Kumbhakarna.

Do Batu Caves można dojechać z centrum Kuala Lumpur na kilka sposobów:

  • Pociąg KTM Komuter – Należy wsiąść do pociągu Niebieskiej linii KTM Seremban Line (kierunek Batu Caves). Nie musisz kupować biletów papierowych na przejazd. Wystarczy, że na bramkach wejściowych przyłożysz do czytnika kartę debetową, a kwota zostanie pobrana z Twojego konta (można płacić Revolutem). Na końcu przejazdu należy ponownie przyłożyć kartę do czytnika. Opłata pobierana jest za przejazd w obie strony i wynosi 30 RM = około 26 PLN (stan na 23.03.2024). Czas przejazdu około 45 minut. Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie KTM Komuter.
  • Grab – do Jaskiń Batu możesz także dojechać Grabem. Grab to odpowiednik Ubera. Koszt przejazdu w jedną stronę uzależniony jest od pory dnia oraz dnia tygodnia i powinien wynieść między 45 MYR a 60 MYR = 37 a 50 PLN. Czas jazdy w zależności od natężenia ruchu to 45 do 60 minut.
  • Do Batu Caves możesz także dostać się w ramach wycieczki zorganizowanej. Ceny oscylują w granicach 52 – 140 PLN, a większość wycieczek gwarantuje odebranie Cię z i dowiezienie do hotelu. Przykładowe wycieczki znajdziesz poniżej:
Powered by GetYourGuide
Batu Caves Malaysia

Jaskinie Batu najlepiej zwiedzać na krótko przed zachodem słońca. Powody mojej rekomendacji są trzy. Po pierwsze: już od około godziny 18 nie ma praktycznie turystów, a jedynie lokalni głównie hinduscy wierni odwiedzający świątynie. Po drugie: nie ma makaków, które okupują tamtejsze tereny, czekając na to, aby okraść Cię z jedzenia, telefonu, aparatu czy innych cennych przedmiotów. Po trzecie: wieczorem jest tam znacznie chłodniej niż za dnia.

Drugą dość popularną porą dnia na zwiedzanie świątyń Batu jest wczesny poranek. Zaletą tego rozwiązania jest mała liczba turystów a wadą wspomniane wcześniej makaki. 

  • Główna Jaskinia otwarta jest codziennie w godzinach od 6:00 rano do 21:00 wieczorem (wstęp gratis).
  • Ramayana Caveod 9:00 do 18:30 (wstęp płatny 5 MYR).
  • Dark Caveod poniedziałku do piątku od 10:00 do 17:00, w weekendy od 10:30 do 17:30 (wstęp płatny 35 MYR – zwiedzanie tylko z przewodnikiem).

Tak. Należy pamiętać, że Batu Caves to miejsce święte i że należy pojawić się tam w odpowiednim ubiorze:

  • Kobiety powinny mieść na sobie długą sukienkę, bądź spodnie i zakryć ramiona. Jeśli będziesz nieodpowiednio ubrana to możesz na miejscu wypożyczyć sarong za 5 MYR.
  • Mężczyźni mogą zwiedzać świątynie Batu w długich spodniach bądź krótkich spodenkach i koszuli, bądź T-shircie.

Uważaj na makaki. Zapewne u wielu z nas te stworzonka wzbudzają miłe emocje. Pamiętaj jednak, że teren świątyń to nie zoo, gdzie małpki odgrodzone są od turystów siatką czy szklaną szybą. Żyjące tutaj makaki robią, co chcą, jak chcą i nie boją się turystów. Poniżej kilka wskazówek:

  • Pamiętaj, aby torebka bądź nerkówka była zasunięta i żeby żadne przedmioty nie wystawały Ci z kieszeni, bo możesz je stracić.
  • Jeśli bierzesz ze sobą plecak, to musisz liczyć się z tym, że wskoczy Ci na niego pasażer na gapę w postaci makaka.
  • Gdy będziesz wchodzić po schodach do świątyni, to nie spożywaj żadnych posiłków, gdyż makaki mogą chcieć Ci je odebrać.
  • Jeśli już filmujesz bądź fotografujesz makaki, to rób to z bezpiecznej odległości.

Jaskinie Batu to jedna z najbardziej efektownie wyglądających świątyń, jakie przyszło mi do tej pory zobaczyć i na pewno zapamiętam je na bardzo długo. P.S. Pokonanie tych prawie 300 schodów nie było jakoś specjalnie ciężkie. Czy Jaskinie Batu były już Ci znane, czy może pierwszy raz o nich słyszysz? Jak Ci się podobają? Koniecznie daj znać w komentarzu!

Jeśli znasz kogoś, kto wybiera się do Malezji i uważasz, że ten tekst może być przydatny, to proszę udostępnij go. Będę Ci ogromnie wdzięczny.

Jeśli szukasz więcej podróżniczych inspiracji to zapraszam na stronę główną mojego bloga podróżniczego. Możesz także także wybrać jedną z kategorii, w której znajdziesz ciekawe artykuły. Europa, Afryka, Azja, Polska, Porady. Dodatkowo zachęcam Cię do zaobserwowania mnie na Instagramie i Facebooku.

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.