Fotografowanie w podróży – Na co zwracać uwagę?

Napisał Stanley
0 Komentarze 4 minut czytania

Fotografowanie w podróży – Często mamy w pamięci te piękne fotografie zdobiące pocztówki, które tak ochoczo kupujemy. Instagram? Prawdziwa kopalnia, jeśli chodzi o wysyp unikatowych i zapierających dech pamiątek fotograficznych z podróży. I jeszcze na dodatek znajomi obserwowani na Facebooku, którzy co chwila wrzucają całkiem niezłe zdjęcia ze swoich eskapad. Przecież ty też chcesz mieć fajnie zrobione zdjęcia, prawda?

Tylko co trzeba zrobić, by tak się stało? Czy faktycznie trzeba posiadać sprzęt warty kilka tysięcy złotych, by móc robić na prawdę dobre zdjęcia. Co zrobić, by nasze zdjęcia były coraz to lepsze? Odpowiedź na te pytania wraz z cennymi wskazówkami, które pomogą ci wycisnąć z wakacyjnych wspomnień jak najwięcej, znajdziesz poniżej.

Daj znać czym najczęściej robisz zdjęcia z podróży. A może masz jakieś triki, którymi chcesz się podzielić?

Fotografowanie w podróży podczas złotej godziny

Każdy wschód i zachód słońca jest idealnym momentem na to, by uwiecznić wspomnienia z wakacji. Złota godzina to nic innego, jak określenie tych dwóch pór dnia podczas których fotografowie wykonują najlepsze zdjęcia.

Na krótko przed, podczas i po wschodzie i zachodzie słońca mamy do czynienia z miękkim, ciepłym światłem oraz bardzo łagodnymi cieniami. Dodam, iż zdecydowana większość profesjonalnych fotografii z podróży została wykonana właśnie o tych porach dnia.

Do fotografowania można przystąpić już na 15-30 minut przed wschodem oraz przed zachodem słońca i kontynuować sesję do około pół godziny po. Dokładne ramy czasowe złotej godziny możesz sprawdzić w większości aplikacji pogodowych. Dodatkowo możesz skorzystać z wyszukiwarki google bądź z dedykowanej aplikacji Twiligt Calculator.

Meczet Szejka Zayeda
Gamla Stan -Sztokholm

Kompozycja

Dobra kompozycja – to jeden z najistotniejszych elementów, który decyduje o wartości naszego zdjęcia. Za dobrą kompozycją stoją wytyczne, które pomogą ci w robieniu bardziej atrakcyjnych dla oka zdjęć. Na co zwracać uwagę podczas fotografowania w podróży?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat fotografii to polecam zajrzeć na blog Natalii Jest Rudo, gdzie w prosty sposób nauczysz się, jak robić lepsze zdjęcia. Osobiście bardzo wiele się tutaj nauczyłem i z całym sercem go wam polecam.

Zasada trójpodziału

Jest to podstawowy podział rządzący światem fotografii. Większość fotografów amatorów wykonując zdjęcia umieszcza główny obiekt w centrum kadru, który sprawdza się tylko w nielicznych przypadkach. Stosując zasadę trójpodziału stworzymy bardziej dynamiczne i znacznie ciekawsze w odbiorze fotografie.

Zasada trójpodziału polega na podzieleniu pola obrazu dwoma poziomymi i pionowymi liniami, aby uzyskać 9 jednakowych prostokątów. 4 miejsca przecięcia się linii tworzą tzw. mocne punkty. To właśnie w te miejsca w pierwszej kolejności wędruje ludzki wzrok, dlatego warto pamiętać aby właśnie w tych miejscach umieszczać główny temat zdjęcia.

Jeśli chodzi o funkcję wyświetlania siatki podziału to znajdziemy w większości aparatów i telefonów, więc zdecydowanie warto ją włączyć.

Zasada trójpodziału – miejsca przecinających się linii tworzą tzw. mocne punkty

Linie

Ludzkie oko uwielbia linie i bardzo chętnie za nimi podąża. W swoich fotografiach możemy wykorzystać linie zarówno pionowe, poziome jak i przekątne. Linie dodają dynamizmu fotografii a dodatkowo pionowe linie mogą stanowić świetne tło dla głównego obiektu.

fotografowanie w podróży - Dubai - Palm Jumeirah
Fotografowanie w podróży – Dubai – Palm Jumeirah
fotografowanie w podróży - Dubai Marina
Dubai Marina
Lizbona – Pomnik odkrywców

Wykorzystanie naturalnych ramek

Bądź kreatywny i rozejrzyj się na boki a okaże się, że dostrzeżesz mnóstwo ramek, które będziesz mógł w naturalny sposób wykorzystać w swojej fotografii. Takie ramki tworzą okna, drzwi, mosty, wejścia do tuneli czy grot. Najlepszy efektu osiągniemy, gdy ramka będzie symetryczna.

fotografowanie w podróży - meczet szejka Zayeda
Fotografowanie w podróży – Meczet szejka Zayeda – Wykorzystanie naturalnej ramki w fotografii

Prosty horyzont

Bardzo ważnym elementem w fotografii krajobrazowej jest prosta linia horyzontu. Postaraj się dołożyć wszelkich starań, aby linia horyzontu była prosta. Pomoże ci w tym wcześniej wspomniana siatka podziału. Nawet gdy ci się to nie uda to nic straconego, bo możesz skorygować kadr w programach graficznych do obróbki zdjęć.

fotografowanie w podróży - KRK - Chorwacja
Fotografowanie w podróży – KRK – Chorwacja

Symetria, wzory, znaczki

Nasz mózg bardzo lubi ład i porządek na zdjęciu, dlatego warto poszukać geometrycznie ułożonych elementów w naszym otoczeniu, które mogą stanowić np. tło dla fotografii.

Perspektywa w fotografii

Ważnym elementem fotografii jest perspektywa. Każda zmiana ułożenia aparatu ma wpływ na proporcje elementów znajdujących się na fotografii. Warto poeksperymentować z poziomem z jakiego wykonujemy zdjęcia.

Na co dzień podziwiamy świat z perspektywy naszego oka i jeśli wykonujemy fotografie z tej samej perspektywy to wyglądają one normalnie i mogą przepaść niezauważone w otchłaniach internetu. Aby temu zapobiec warto zmienić perspektywę. Można na przykład przykucnąć bądź położyć się na ziemi, by taki zabieg wniósł odrobinę świeżości w nasze fotografie podróżnicze.

Skala – pokaż ludzi

Aby bardziej uwydatnić skalę obiektów znajdujących się na naszych fotografiach warto umieścić sylwetkę człowieka bądź jakiś przedmiot w kadrze. Przy samym hotelu Burj al Arab posadzono palmy. Bardzo prosto można sobie teraz zobrazować, jak faktycznie ogromny jest jeden z najdroższych hoteli na świecie.

Burj al Arab

Fotografowanie w podróży – 6 cennych wskazówek

  • fotografuj o wschodzie i zachodzie słońca – wykorzystaj najlepszą porę do robienia fotografii – złotą godzinę
  • unikaj fotografowania w samo południe – światło jest wtedy bardzo intensywne a zdjęcia wychodzą przepalone
  • miej zawsze aparat bądź telefon przy sobie – czasem nawet się nie spodziewasz co ciekawego czeka cię w drodze, więc warto być na taką ewentualność przygotowanym
  • fotografuj niezależnie od pogody – szczególnie podczas załamania pogody można zrobić na prawdę spektakularne zdjęcia. Chmury wyglądają wtedy nader spektakularnie. Fotografię powyżej z wyspy KRK na Chorwacji udało mi się właśnie zrobić podczas załamania pogody.
  • miej ze sobą zapasową kartę pamięci i baterię – nic nie potrafi tak zepsuć dnia, jak niemożność wykonania fotografii w odpowiednim momencie, bo akurat zabrakło pamięci na karcie SD bądź gdy wyczerpała się bateria
  • pamiętaj, że to nie aparat lecz twoja głowa robi zdjęcia – przemyśl co chcesz pokazać a potem to urzeczywistnij

Drogi aparat czy telefon komórkowy

Nawet najlepszy i najdroższy aparat świata nie zrobi sam za ciebie takich zdjęć jak z pierwszych stron magazynów jak np. National Geographic. Do robienia takich zdjęć potrzebna będzie ci wiedza, samozaparcie a także długie miesiące a nawet lata praktyki. Wszystko to zaprocentuje fotografią w coraz to lepszej jakości.

O ile nie marzysz o karierze profesjonalnego fotografa to aparat w telefonie powinien ci raczej wystarczyć. Dzisiejsze smartfony wyposażone są w bardzo dobrej jakości aparaty i całkiem nieźle spełniają swoje zadanie. Robią bardzo dobrej jakości zdjęcia, są poręczne i mamy je cały czas przy sobie, co sprawia, że w każdej chwili możemy uchwycić niezapomniane momenty. Oczywiście lustrzanki i bezlusterkowce mają większe matryce w porównaniu do tych w telefonach komórkowych i jeśli chodzi o fotografię to są raczej bezkonkurencyjne. Oferują bardzo wysoką jakość obrazu i posiadają znacznie więcej funkcji.

Obecnie do moich fotografii wykorzystuję zarówno aparat jak i telefon komórkowy. Większość fotografii na tego bloga wykonałem Nokią Lumią 830 i Nokią 6.1. Dotyczy to wszystkich fotografii w tym artykule za wyjątkiem zdjęć z Dubaju i Lizbony.

Właśnie poznałeś zasady obowiązujące w świecie fotografii, które pomogą ci w robieniu coraz to lepszych zdjęć. Jak zauważyłeś dobry aparat to nie wszystko. Potrzebna jest także wiedza, chęć doskonalenia warsztatu fotograficznego, determinacja i trochę praktyki. Życzę jak najlepszych fotografii z wakacji 🙂

Już teraz dołącz do mnie na Facebooku i Instagramie!

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.