Meczet Szejka Zayeda – Zwiedzanie bajkowej świątyni

Napisał Stanley
0 Komentarze 15 minut czytania

Meczet Szejka Zayeda (Sheikh Zayed Grand Mosque) – informacje ogólne

Meczet Szejka Zayeda położony jest w Abu Dhabi. Inicjatorem budowy tej bajkowej świątyni był pierwszy w historii prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich Szejk Zajid ibn Sultan Al Nahajjan. Budowa meczetu trwała prawie 12 lat. Ukończono ją w 2007 roku zaledwie w 3 lata po śmierci Zayeda, a sama świątynia stała się miejscem jego spoczynku. Budowa pochłonęła bagatela około 205 milionów funtów a pracowało przy niej 3.5 tysiąca osób.

Skąd dowiedziałem się o meczecie

Moim wielkim marzeniem od bardzo dawna było odwiedzenie Dubaju. Pierwsza fascynacja tym pięknym miastem wzięła się z telewizyjnego programu “Orzeł czy reszka” produkcji ukraińskiej. Był to jeden z niedzielnych poranków, a przebywałem wtedy w domu moich rodziców. Popijając kawę zmieniałem kanały w poszukiwaniu czegoś, co mogło by przykuć moją uwagę. Trafiłem właśnie na wyżej wspomniany program i relację z wizyty w Dubaju.

Czekałem parę długich lat na to, żeby moje marzenie się spełniło. Co było zatem tego powodem takiego stanu rzeczy? Po pierwsze dość długo nie było mnie po prostu stać na taką podróż. Po drugie nie miałem w sobie jeszcze na tyle odwagi, by wybrać się samemu na inny kontynent. Mało tego w tamtym okresie byłem jeszcze zbyt mało doświadczonym podróżnikiem i preferowałem bliższe wycieczki.

Gdy tylko stałem się szczęśliwym posiadaczem biletów lotniczych postanowiłem zasięgnąć porady. W związku z tym zwróciłem się do Iwony mojej koleżanki z pracy, która to całkiem niedawno odwiedziła Taj Mahal w Indiach i przy okazji mój ulubiony Dubaj.

Chętnie podzieliła się ze mną wszelkimi ciekawostkami oraz poradziła, jak zwiedzać Zjednoczone Emiraty Arabskie. Przy okazji wspomniała jeszcze o największej atrakcji czyli meczecie położonym w Abu Dhabi. Jak tylko zobaczyłem zdjęcia to wiedziałem, że jak będzie trzeba to pójdę tam nawet na piechotę.

Ile kosztuje zwiedzanie?

Zwiedzanie meczetu jest bezpłatne. Po wejściu na teren obiektu należy jedynie pobrać bezpłatny bilet w znajdujących się tuż nieopodal recepcji urządzeniach. Aby automat wydał nam bilet koniecznie będziemy musieli wypełnić krótki formularz.

Jak tylko podamy nasze dane osobowe takie jak imię, nazwisko, przedział wiekowy i kraj z którego pochodzimy to urządzanie wydrukuje nasz bilet wstępu. Następnie panowie z ochrony pokierują nas w stronę głównego wejścia do meczetu.

Wycieczki fakultatywne. Jeśli nie masz jeszcze konkretnych planów, albo nie masz głowy do planowania, to możesz skorzystać z proponowanych poniżej wycieczek zorganizowanych.

Powered by GetYourGuide

Obowiązujący ubiór – Meczet Szejka Zayeda

Z racji tego, iż meczet jest miejscem świętym, to aby móc wejść na jego teren potrzebne będzie nam stosowne odzienie. Kobiety powinny mieć koniecznie zakryte włosy i ramiona. Ponadto zabronione jest także zwiedzanie meczetu w krótkich sukienkach czy spodenkach.

Gdy okaże się, że jesteśmy niestosownie ubrani to możemy skorzystać na miejscu z dostępnych wypożyczalni. To właśnie tam, za stosowną opłatą, można zaopatrzyć się w odpowiedni strój. Na teren obiektu nie wolno wnosić ani napojów ani jedzenia, dlatego warto coś zjeść na krótko przed planowanym zwiedzaniem.

Poniżej zamieszczam aktualnie obowiązujący Dress code.

Godziny otwarcia – Meczet Szejka Zayeda

Świątynia otwarta jest dla zwiedzających od soboty do czwartku w godzinach od 9-22. W piątki od 16.30-22. Podczas Ramadanu wstęp dla zwiedzających jest ograniczony. W tym okresie obiekt jest dostępny dla zwiedzających tylko od soboty do czwartku w godzinach od 9-15.

Jak dojechać z Dubaju do meczetu Szejka Zayeda?

Najwygodniejszą metodą jest wykupienie jednodniowej wycieczki. Wycieczka obejmuje wizytę w Ferrari World, Meczecie oraz wizytę w wiosce Heritage Village. Podróżując samemu można skorzystać z autobusów odjeżdżających z Dubaju. Ze stacji Al Ghubaiba Bus Station odjeżdża autobus linii nr E100, a z Ibn Battuta E101.

Ponieważ biletów na autobus nie kupimy u kierowcy, to warto zaopatrzyć się przed planowanym wyjazdem w kartę miejską. Kartę NOL można kupić i doładować na stacjach metra. Szerzej o karcie NOL pisałem tutaj.

Podróż do meczetu trwa trochę ponad 1.5 godziny i kosztuje 25AED (25 zł). Autobus zawiezie nas na dworzec główny w Abu Dhabi skąd do meczetu dostaniemy się autobusem linii nr 54. Kurs odbywa się co 30 minut.

Zwiedzanie wnętrz – Meczet Szejka Zayeda

Przed wejściem na teren meczetu przechodzę obowiązkową kontrolę bezpieczeństwa. Zwykła kontrola jak na lotnisku. Do tego bardzo mili i przyjaźnie nastawieni pracownicy.

Jest już stosunkowo późno i tłoczno a do zachodu słońca pozostało jeszcze 1.5 godziny. Nie dziwi fakt, że tak wiele osób postanowiło zobaczyć zachód słońca akurat z tego miejsca. Jestem prze szczęśliwy, że udało mi się tutaj w ogóle dotrzeć. Meczet już teraz robi na mnie ogromne wrażenie, a to przecież dopiero początek zwiedzania.

Największa kopuła na świecie

To właśnie ta budowla może się poszczycić największą kopułą na świecie. Jej zewnętrzna średnica opiewa na rekordowe 85 metrów. Na cały kompleks składają się z aż 82 kopuły, które pokryte są 24 karatowym złotem. Mało tego. Świątynia zajmuje powierzchnię 22 tysięcy m², co czyni ją 8 największym meczetem na naszym globie i największym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Sam obiekt jest w stanie pomieścić na raz aż 40 tysięcy wiernych.

Meczet Szejka Zayeda

Sala modlitewna

Sala główna ma wymiary 50 na 55 metrów, a po jej bokach znajdują się jeszcze 2 sale boczne w tym jedna dla kobiet. Wnętrze to absolutne arcydzieło pod każdym względem. Znajdziemy tutaj piękne tradycyjne geometryczne zdobienia z całą masą wzorów w kształcie kwiatów. Tworzą one wyjątkową i spójną całość, a ja jakoś nie mogę od nich oderwać wzroku.

Sala modlitewna oświetlana jest 7 ogromnymi pozłacanymi żyrandolami, które wysadzane są kryształami Swarovskiego. Największy z nich jest wysoki na 15 metrów, waży 12 ton i jest trzecim co do wielkości na świecie. Podłogę pokrywa największy ręcznie tkany dywan o łącznej wadze 35 ton. Dodatkowo we wnętrzu sali znajdziemy 96 marmurowych kolumn, które zachwycają pięknymi zdobieniami.

Meczet Szejka Zayeda

Byłem już w swoim życiu w różnych świątyniach, ale żadna z tych, które do tej pory widziałem nie jest w stanie dorównać tej. Ta jest jest jak z bajki. Niepowtarzalna, magiczna i wyjątkowa. Nie wyczuwam tutaj żadnej religijnej atmosfery, ale wydaje się to być zupełnie zrozumiałe, bo przecież pełno tutaj wszelakiej maści turystów a wiernych można policzyć na palcach.

Meczet Szejka Zayeda o zachodzie słońca

Czas mojego zwiedzania powoli dobiega końca. Przepycham się między turystami by dostać się do basenów otaczających meczet. Siadam przy nich na chwilę, by podziwiać zachód słońca i odbijające się w błękitnej wodzie arkady, które wprowadzają mnie w smutek.

Jestem strasznie niezadowolony, bo chciałbym tutaj jeszcze zostać z parę godzin, a ja niestety muszę już wracać. Ponad 3 godziny zwiedzania były dla mnie niewystarczające. No cóż, na pocieszenie kilka zdjęć w trakcie i tuż po zachodzie słońca.

Meczet Szejka Zayeda
Meczet Szejka Zayeda

Meczet Szejka Zayeda – Czy warto zwiedzić?

Meczet Szejka Zayeda to uczta dla oczu i niesamowite przeżycie. Był to przede wszystkim pierwszy meczet, do którego wolno mi było wejść jako nie muzułmanin. Przepiękne zdobienia, idealnie komponujące się z klimatem całej świątyni zrobiły na mnie piorunujące wrażenie. Całości dopełniło rewelacyjne a nawet magiczne oświetlenie całego kompleksu po zmroku. Rozumiem, że znajdą się osoby, którym ta świątynia nie przypadnie do gustu. Będą to pewnie osoby, które nie przepadają za aż takim przepychem, bądź takie, które nie lubią tłumów turystów. No cóż, gdyby ta świątynia była byle jaka, to świeciłaby pustkami, a tak nie jest.

Osobiście nie jestem w stanie znaleźć ani jednej rzeczy, która mi się tutaj nie podobała. No może jedynie poza nadmiarem osób z “patykami do selfie”. Szkoda tylko, że sam inicjator Szejk Zayed nie doczekał ukończenia swego arcydzieła, bo na prawdę jest z czego być dumnym.

Spodobał Ci się post? Jeśli tak, to polub go bądź udostępnij, a nóż się komuś przyda 🙂 Po więcej podróżniczych inspiracji zapraszam na stronę główną: blog podróżniczy.

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.