Ruiny Dżarasz, wyścigi rydwanów i łuk triumfalny

Napisał Stanley
0 Komentarz 11 minut czytania

Dżarasz (Jerash) – miasto w Jordanii położone 50 km na północ od Ammanu. Założone najprawdopodobniej w IV wieku p.n.e. przez Aleksandra Wielkiego. Oprócz Petry i Pustyni Wadi Rum jest to kolejne miejsce, obok którego nie można przejść obojętnie. Obejmuje ono ruiny jednego z najlepiej zachowanych miast rzymskich z czasów starożytnych. W 749 roku uległo zniszczeniu na skutek trzęsienia ziemi, ale mimo to wciąż zachwyca masą antycznych zabytków.

Dżarasz – Historia miasta

Geraza– bo tak wcześniej nazywał się Dżarasz (Jerash) – wcielony pod koniec II wieku p.n.e. do Judy. W63 p.n.e. zajęty przez rzymskie wojska Pompejusza. Swój największy rozkwit przeżył w II wieku za panowania cesarza Trajana.

Bardzo ważnym okresem w historii miasta było panowanie bizantyjskiego cesarza Justyniana I Wielkiego. Za jego czasów wzniesiono w tym mieście co najmniej 7 kościołów chrześcijańskich, gdyż była to dominująca wiara w tamtych czasach. Po wspomnianym trzęsieniu ziemi popadło w niepamięć, by w 1806 roku zostać na nowo odkryte przez niemieckiego podróżnika Ulricha Jaspera Seetzena.

Jak dojechać do Dżaraszu?

Najlepszym środkiem transportu do Dżaraszu jest auto. Jeśli jednak go nie posiadasz to mam dla ciebie dobrą wiadomość. W czwartki i soboty dojedziesz tam z Ammanu z lokalnym przewoźnikiem JTT. Tutaj sprawdzisz szczegóły i kupisz bilet. Po drodze będziesz również mógł zwiedzić XII – wieczny muzułmański zamek Ajloun położony na wzgórzu należącym do dzielnicy Jabal Ajlun.

Jeśli jestem szczęśliwym posiadaczem Jordan Pass to za obie atrakcje nie zapłacisz nic. W przeciwnym razie za wizytę w Ajloun zapłacisz 3 JOD (około 16.50 PLN) a w Dżarasz 10 JOD (około 55 PLN). Alternatywnie dojedziesz z Ammanu również mini busem w cenie 1 JOD. Wyjazd ze stacji Tabarbour po zapełnieniu się busa.

Łuk triumfalny cesarza Hadriana

Po przekroczeniu kasy biletowej, gdzie okazałem swój Jordan Pass podążam w stronę Łuku Triumfalnego, który stanowi drogę wejściową do miasta dla turystów. Trój przelotowy łuk triumfalny zbudowano w 129 roku n.e. dla uczczenia wizyty cesarza Hadriana.

Dżarasz w Jordanii
Łuk Hadriana

Hipodrom

Pochodzący z I-III w hipodrom, który w czasach starożytnych był w stanie pomieścić aż 15000 osób. Wymiary to 244 na 50 metrów. Wydłużona arena służyła do wyścigu rydwanów. Po zajęciu miasta przez Sasanidów wykorzystywano go do gry w polo.

Imponujący Hipodrom w Dżarasz (Jerash)

Owalne forum rzymskiej Gerazy

Tuż za Bramą Południową położone jest centrum miasta czyli tak zwane owalne forum o imponujących wymiarach 90 na 80 metrów. Jest to wielki plac otoczony aż 56 zachowanymi w bardzo dobrym stanie kolumnami w stylu jońskim z charakterystycznymi baranimi rogami. W centralnej części placu znajduje się VII – wieczna fontanna.

Dżarasz w Jordanii
Kolumny Forum Dżarasz
Forum Dżarasz
Dżarasz w Jordanii
Dżarasz w Jordanii
Widok na forum z teatru południowego w Dżarasz

Teatr rzymski południowy

Tuż obok forum na małym wzgórzu znajduje się wybudowany pod koniec I wieku teatr południowy. To tutaj odbywały się liczne spektakle a sam obiekt był w stanie pomieścić aż 5000 widzów.

Do środka wchodzi się przez masywne drewniane drzwi umieszczone pomiędzy łukami. W samym centrum znajduje się misternie zdobiona scena. Co jakiś czas występują tu członkowie jordańskiego zespołu grającego na dudach, aby móc zachwycić zwiedzających wspaniałą akustyką obiektu.

Dżarasz w Jordanii
Teatr południowy Dżarasz w Jordanii
Scena w teatrze południowym w Dżaraszu

Świątynia Artemidy w Dżarasz

W dalszej części miasta usytuowano Świątynię Artemidy – patronki miasta. Położona przy głównej ulicy miasta (cardo maximus) i zbudowana w latach 150 do 170. Główną część świątyni stanowiło pomieszczenie z ołtarzem ofiarnym, które otoczone było kolumnadą.

Dżarasz w Jordanii
Dżarasz w Jordanii – Świątynia Artemidy

Brama Północna

Sam koniec miasta zdobi wysoka na 20 metrów Brama Północna z szerokimi na 5.4 metra drzwiami. To tutaj kończy się zwiedzanie Pompeji wschodu, jak zwykło się mówić o mieście Dżarasz.

Brama Północna Dżarasz

Zwiedzanie ruin starożytnego miasta może być bardzo ciekawe i zarazem fascynujące, czego najlepszym dowodem jest Dżarasz. Niegdyś potężna osada z żyznymi glebami otoczona wzgórzami stanowi dziś jeden z obowiązkowych punktów na mapie zwiedzania przybywających do Jordanii turystów.

Jeśli zdecydujesz się odwiedzić go to gorąco polecam ci zakupienie Jordan Passu, który pomoże ci zaoszczędzić czas i pieniądze. Samo zwiedzanie zajmuje średnio od 2 do 4 godzin w zależności od własnych predyspozycji. Dojazd z Ammanu zajmuje 1-1.5 godziny. Latem potrafi tu być na prawdę gorąco dlatego warto zaopatrzyć się w odzież ochronną, okulary i odpowiednią ilość płynów.

Dżarasz w Jordanii

Czy warto odwiedzić Dżarasz?

Zdecydowanie tak. Część turystów ceni sobie to miasto nawet nieco bardziej niż samą Petrę czy Wadi Rum. Większość pozostałości zachowała się w bardzo dobrym stanie. Dodatkowym atutem jest fakt, że wszystkiego można dotknąć. Koniecznie trzeba się tam wybrać i zobaczyć miasto na własne oczy, gdyż żadne zdjęcia nie są w stanie oddać jego uroku.

Spodobał Ci się post? Jeśli tak, to polub go bądź udostępnij, a nóż się komuś przyda ?

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.