Dubaj – najbardziej rozpoznawalny ze wszystkich emiratów. Ponad 3 milionowa metropolia zbudowana na pustynnych piaskach na południowym wybrzeżu Zatoki Perskiej. To tutaj przeplatają się arabskie tradycje z nowoczesnością. Miasto jest mieszanką wielu kultur, kojarzy się z bogactwem, przepychem i luksusem. Wszystko, co powstaje w tym miejscu musi być naj naj.
Najwyższy budynek, największe akwarium, największe centrum handlowe, najdroższy hotel na świecie. Od czasu kiedy tanie linie zaczęły do niego regularnie latać już nie jest tylko metropolią dostępną dla bogaczy. Jeśli chodzi o zwiedzanie Dubaju to w samym 2018 roku miasto odwiedziło 16.6 miliona turystów. Jeśli jeszcze nie wiesz co warto wiedzieć przed przyjazdem, jak poruszać się po mieście i czy faktycznie jest tak strasznie drogo to dowiesz się tego wszystkiego z tego wpisu.
Jak najłatwiej dostać się do Dubaju?
Najłatwiejszym i zarazem najtańszym sposobem na dostanie się do stolicy emiratu Dubaj są loty low-costową linią Wizzair. W zależności od terminów i pory roku można polecieć do Dubaju już nawet za 500 złotych w obie strony. Lądujemy na Al Maktoum International Airport (DWC), które jest położone o niecałe 40 kilometrów od centrum miasta.
Uwaga! W 2019 roku Wizzair postanowił spłatać nam małego psikusa i wstrzymać loty do Dubaju z Katowic na okres wakacji. Nic jednak straconego, bo zostaną wznowione od 16 września a w tym okresie temperatury już nie osiągają rekordowych 48 stopni Celsjusza i zwiedzanie jest o wiele bardziej przyjemne.
Osoby, które cenią sobie troszkę wyższy standard polecą do Dubaju linią Emirates z Warszawy. Samoloty lądują na Dubai International Airport (DBX), które jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta.
Jeśli chodzi o podróżnych z Krakowa to podróż do Dubaju odbędziemy na pokładzie linii lotniczych flydubai 7 dni w tygodniu na lotnisko (DBX).
Kiedy najlepiej lecieć?
Najlepszym okresem do zwiedzania są miesiące: styczeń, luty, marzec, kwiecień, listopad i grudzień. Są to najchłodniejsze miesiące w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Temperatury wahają się od 25-32 stopni Celsjusza. Najgorszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień. Temperatury zaczynają się od 40 stopni i sięgają nawet do 48 stopni Celsjusza.
Plusem tak wysokich upałów są bardzo niskie ceny w całym Dubaju, którymi próbuje się przyciągnąć turystów nastawionych raczej na wydawanie kroci w tutejszych klimatyzowanych galeriach handlowych.

Wiza wjazdowa dla Polaków
Polska należy od kilku lat do państw, których obywatele nie ponoszą żadnych kosztów związanych z wizą wjazdową do Dubaju. Wystarczy posiadać paszport ważny przez co najmniej kolejne 6 miesięcy. W ramach wizy turyści mogą pozostać w ZEA przez maksymalnie 90 dni w okresie 180 dni.
Kontrola celna
Lecąc do Dubaju na pewno masz w myślach bardzo szczegółową kontrolą celną. Nic bardziej mylnego. Nikt nie przeprowadza przesłuchania, czy jesteście małżeństwem, po co przyjeżdżacie, do kogo, gdzie będziecie spali itd.
Wwożenie i zakup alkoholu w Dubaju
Na teren ZEA możesz wwieźć do 2 l alkoholu o zawartości powyżej 22% i 2 l wina. Na miejscu można było do tej pory zakupić alkohol w koncesjonowanych hotelach, barach i klubach, lecz był bardzo drogi. Kieliszek wódki kosztował ok. 60 PLN, a piwo 40 PLN.
Od niedawna przepisy się zmieniły. W sieciach African+Eastern oraz MMI Dubai możesz od teraz legalnie zakupić alkohol. Wystarczy, że przyjdziesz do punktu z ważnym paszportem, wypełnisz formularz i podpiszesz deklarację o przestrzeganiu regulacji dotyczących zakupu i spożywania alkoholu.
Warto dodać, iż nie wolno spożywać pod żadnym pozorem alkoholu w miejscach publicznych ani paradować na podwójnym gazie po ulicach, bo skończy się to w najlepszym wypadku aresztem.
Waluta, język i ceny
Walutą obowiązującą w Dubaju jest dirham (1 AED) = 1.03 PLN
Najlepiej jest zabrać ze sobą do Dubaju dolary i euro i wymienić je na miejscu. Kantory poza lotniskiem znajdują się także w centrach handlowych i niektórych hotelach. Najkorzystniej wymieniać walutę w centra handlowych, gdyż w innych placówkach ceny są bardzo zaniżane.
Językiem urzędowym w ZAE jest język arabski, ale nic się nie martw. Zdecydowana większość napisów i komunikatów podana jest również w języku angielskim z racji, iż Dubaj w większości zamieszkiwany jest przez ludność z najróżniejszych zakątków świata.
Dubaj nie jest tylko i wyłącznie miastem dla bogaczy. Nie wydasz fortuny o ile nie planujesz nocowania w najdroższym hotelu świata, lotu helikopterem czy imprez w najbardziej wziętych klubach. Z powodzeniem możesz spędzić miło czas w Dubaju bez wydawania większych sum.
Przykładowe ceny:
- 1l mleka – 5.50 AED ( 5.50 PLN)
- 12 jaj – 10 AED (10 PLN)
- bagietka – 3.50 AED (3.50 PLN)
- woda mineralna 1.5 l – 2.10 AED (2.50 PLN)
- 1kg piersi z kurczaka – 24 AED ( 24 PLN)
- 1 kg pomidorów – 7.50 AED (7.50 PLN)
- obiad na mieście dla 1 osoby – 30 AED (30 PLN)
- posiłek w McDonald’s – 25 AED (25 PLN)
- paczka papierosów – 10 AED (10 PLN)
Ubiór na co dzień
Ubiór męski
Panowie nie powinni poruszać się po ulicach z roznegliżowaną klatka piersiową. Ponadto guziki w koszulach i polówkach powinny być pozapinane, a spodnie powinny zakrywać kolana.
Ubiór żeński
Nie należy ubierać prześwitujących ubrań, trzeba mieć zakryte kolana i unikać odsłoniętych dekoltów. Nie wolno pokazywać brzucha. Spodnie bądź spódnica powinny sięgać za kolana. Nie trzeba zasłaniać włosów.

Ubiór na plaży
Jeśli chodzi o stój na plaży to nie ma z nim jakoś specjalnie problemów, ale warto pamiętać o najważniejszych zasadach.
Mężczyźni
Panowie nie powinni nosić slipów na plaży, bo są bardzo “nie na miejscu”. Szorty plażowe powinny być noszone tylko na plaży, a nie na przykład w drodze na plażę. W drodze na plażę trzeba mieć na sobie normalne codzienne ubranie. Na plaży można mieć odsłoniętą klatkę piersiową i brzuch, ale będąc już w barze przy plaży należy te miejsca zakryć.
Kobiety
Panie mogą wybrać się na plażę w stroju jedno bądź dwu częściowym. Ważne by pod żadnym pozorem nie opalać się topless i aby nie odsłaniać za bardzo pośladków. Jeśli chodzi o przebieranie się na plaży to należy korzystać z przeznaczonych do tego kabin.
Jak dojechać z lotniska do centrum?
Dojazd z lotniska DBX
Lotnisko DBX – położone jest w odległości 5 km na północ od centrum miasta i połączone jest z czerwoną linią metra ( kierunek UAE Exchange). Czerwona linia metra kursuje od soboty do środy od 05:00-00:00 a w czwartki od 05:00-01:00.
Dojazd z lotniska DWC
Lotnisko DWC – z tego lotniska możemy dostać się do centrum na dwa sposoby. Możemy wsiąść w autobus lini F55 bądź F55A ( autobus nocny), które zawiezie nas do stacji metra Ibn Batuta (czerwona linia), skąd możemy dalej udać się do centrum miasta. Alternatywnie do centrum możesz dostać się podróżując taksówką . Ceny są porównywalne jak Polsce, a często nawet i niższe. Wszystkie taksówki są oznakowane a taksówkarze uczciwi. W Dubaju dobrze ma się również Uber, który jest zdecydowanie tańszy niż konkurencja.
Transport publiczny – Dubaj co warto wiedzieć?
Transport publiczny w Dubaju jest bardzo dobrze rozwinięty i stosunkowo tani a poruszanie się po mieście wcale nie jest skomplikowane. Do dyspozycji mamy metro, tramwaje i oczywiście autobusy. Metro jest bezobsługowe a obie linie metra (czerwona i zielona) przebiegają nad ziemią dzięki czemu możemy podziwiać widoki na miasto.
W Dubaju stacje metra, tramwajowe i nawet przystanki autobusowe są klimatyzowane. Za przejazd w obrębie 1 strefy zapłacimy 3 AED, przy 2-ch strefach 5 AED a przy podóży przez 3 strefy 7.5 AED.

Zwiedzanie Dubaju – Zakup karty NOL
Niezbędna do poruszania się po Dubaju będzie karta NOL, która działa jak PayPass. Kartę trzeba koniecznie przyłożyć do czytnika podczas wsiadania i wysiadania z danego środka transportu. Zakupimy ją na stacjach metra w punkcie informacji i doładujemy w dedykowanych automatach.
Do wyboru mamy trzy rodzaje kart:
- czerwona – Red NOL -koszt to 2 AED -polecana jest dla osób przyjeżdżających do Dubaju na 1-2 dni, można ją wykorzystać do maksymalnie 10 pojedynczych przejazdów w obrębie miasta
- srebrna – Silver NOL – koszt to 25 AED (25 PLN) – do wykorzystania mamy 19 AED- pozostałe 6 AED to sam koszt wydania karty – ważność karty 5 lat
- złota – Gold NOL – koszt jest taki sam jak karty srebrnej i tutaj tez pozostaje nam na karcie 19 AED do wykorzystania z tą różnicą, iż możemy podróżować w przedziałach przeznaczonych dla klasy gold – ważność karty 5 lat


Wtyczki
W Dubaju praktycznie we wszystkich hotelach i hostelach korzysta się z wtyczek brytyjskich, dlatego warto zabrać ze sobą przejściówkę.
Bezpieczeństwo
Dubaj jest miastem jednym z najbardziej bezpiecznych krajów na świecie. Przez cały czas pobytu nie czułem się ani razu zagrożony. Ciężko usłyszeć o napadach, rozbojach czy kradzieżach, gdyż kary za przestępstwa są bardzo surowe i skutkują nawet wydaleniem z kraju, co znacząco wpływa na poczucie bezpieczeństwa w tym mieście.
Gdzie spać w Dubaju?
Jeśli chodzi o noclegi w Dubaju to wszystko zależny od twoich osobistych preferencji i zasobności portfela. Ja mieszkałem w hostelu Backpacker Tina w Dubai Marina położonego w niewielkiej odległości od centrum handlowego i stacji metra. Za tydzień pobytu w nim zapłaciłem 350 PLN.

- Fotorelacja z Lizbony – Jak prezentuje się stolica Portugalii?
- Meczet Szejka Zayeda – Zwiedzanie bajkowej świątyni
- Fotorelacja z Abu Dhabi
- Fotorelacja z Jordanii. Same zdjęcia bez zbędnej pisaniny.
- Burj Khalifa – Zwiedzanie
- Fotorelacja z Dubaju
Spodobał Ci się post? Jeśli tak, to polub go bądź udostępnij. Wtedy będę miał pewność, iż warto tworzyć takie treści?