Burj Khalifa – Zwiedzanie

Napisał Stanley
0 Komentarz 15 minut czytania

Burj Khalifa – informacje ogólne

Burj Khalifa to najwyższy, bo mierzący 829 metrów wysokości budynek na świecie. Położony w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w stolicy Emiratu Dubaj. Jego nazwa pochodzi od szejka Chalify ibn Zajida Al Nahajjana – drugiego w historii prezydenta Emiratów. Budynek oddano do użytku w 2009 i jest on absolutnym must see dla odwiedzających Dubaj. Symbol nowoczesności i postępu technologicznego. Jego budowa pochłonęła 1.5 miliarda dolarów a sam wieżowiec przy dobrej pogodzie widoczny jest z odległości 100 km. A jak do niego dotrzeć i jak kształtują się ceny? O tym dowiecie się w dalszej części posta.

Ostatnia aktualizacja: 18/04/2024

Kontrowersje wokół budowy

Wokół budowy wieżowca pojawiło się mnóstwo kontrowersji. Największą z nich okazały się stawki płacowe zatrudnionych przy jej budowie pracowników. Według informacji zamieszczonych w prasie wykwalifikowany cieśla zarabiał 7.6 USD dziennie. Zdecydowanie gorzej zarabiał pracownik niewykwalifikowany: 4 USD. Jeśli wierzyć doniesieniom prasowym to większość pracodawców zatrzymało paszporty pracowników, aby ci nie mogli opuścić kraju.

W związku z rosnącym niezadowoleniem pracowników 21 marca 2006 roku wybuchły zamieszki. Łączne szkody spowodowane zniszczeniem okolicznych budynków, biur i samochodów zostały oszacowane na 20 milionów euro.

Ciekawostki dotyczące Burj Khalifa

Poniżej przedstawiam listę najważniejszych faktów związanych z tą jakże imponującą budowlą:

  • 35 tyś osób – to tyle właśnie jest w stanie pomieścić Burj Khalifa
  • 57 – w budynku znajduje się dokładnie 57 wind. Sam wjazd na 124 piętro trwa niecałą minutę
  • 24 tyś okien – mycie okien grupce 36 pracowników zajmuje średnio 3-4 miesiące
  • 12 tyś osób – tyle liczyła cała ekipa budowlana
  • 2909 – liczba schodów prowadzących na szczyt budynku
  • 500.000 ton – tyle waży cały budynek
  • 163 – ilość zagospodarowanych pięter

Jak dojechać do Burj Khalifa?

Do Burj Khalifa dojedziemy samochodem bądź czerwoną linią metra. Podróżując metrem należy wysiąść na stacji Burj Kahlifa/Dubai Mall. Do podróżowania komunikacją miejską przyda się wam srebrna karta NOL, którą możecie nabyć na stacjach metrach i doładować w dedykowanych automatach.

Więcej informacji praktycznych odnośnie Dubaju, przykładowych cen produktów, kart komunikacji miejskiej, alkoholu czy ubioru na co dzień i na plażę znajdziecie w poniższym poście – Dubaj – co warto wiedzieć przed wyjazdem.

Odcinek drogi od stacji metra do wejścia do Dubai Mall wynosi około 800 metrów, dlatego zaplanujcie swoją podróż odpowiednio wcześnie. Droga prowadzi przez nadziemny klimatyzowany tunel z ruchomymi chodnikami. Podczas mojego ostatniego pobytu część ruchomych chodników była nieczynna. Na przejście tunelem potrzeba przeznaczyć około 20 minut.

Burj Khalifa
Ruchomy chodnik – Przejście nadziemne

Wycieczki fakultatywne. Jeśli wybierasz się do Dubaju i nie masz jeszcze konkretnych planów, to może zechcesz skorzystać z poniższych propozycji. Osobiście skorzystałem z pustynnego safari. Myślę, że taka przygoda może Ci się spodobać. Ja byłem zachwycony.

Powered by GetYourGuide

Bilety wstępu, ceny

Najlepszą metodą na zaoszczędzenie sobie niepotrzebnego stresu będzie wcześniejszy zakup biletów do Burj Khalifa przez internet. Bilety dostępne są w przedsprzedaży na 30 dni przed planowanym zwiedzaniem.

Do wyboru mamy dwa rodzaje biletów:

  • Piętro 124 i 125 – w cenie 179 AED (około 200 PLN) w godzinach porannych i wieczornych około 259 AED (około 290 PLN), w godzinach popołudniowych.
  • Piętro 148 plus 124 i 125– ceny zaczynają się od 399 AED (około 480 PLN)

Bilety zakupicie tutaj: tutaj. Wybieramy godzinę i datę zwiedzania, płacimy kartą a bilet otrzymujemy bezpośrednio na adres e mail. Wystarczy go tylko wcześniej wydrukować bądź okazać na urządzeniu mobilnym. Gdzieś czytałem, że trzeba go pobrać w jakimś automacie, ale to już na szczęście przeszłość.

Wejście na At the top of Burj Khalifa w Dubai Mall

Wejście na At the top of Burj Khalifa znajduje się na najniższym z 4 pięter Dubaj Mall oznaczonym LG (Lower Ground). Przy wejściu należy stawić się na 15 minut przed planowaną godziną zwiedzania. Na miejscu przeprowadzana jest kontrola bezpieczeństwa, która trwa jakieś 5-10 minut w zależności od ilości zwiedzających.

Sam wjazd na górę zajmuje niespełna minutę. W windzie gra arabska muzyka połączona z migoczącym oświetleniem. Podczas jazdy w górę możecie poczuć lekki dyskomfort taki jak np. w samolocie, gdy dochodzi do nagłej zmiany ciśnienia w kabinie.

Widok z 124 piętra – zdjęcia

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony podziwiam spektakularny widok na panoramę Dubaju wprost z przeszklonego tarasu a wszystko pode mną wydaje się być takie małe jak klocki LEGO. Z drugiej odczuwam lekki niedosyt, bo widoczność jest taka sobie a Dubaj chyba był bardziej wyraźny z dołu.

Jeśli chodzi o czas spędzony na górze to na 124 i 125 piętrze nie ma obostrzeń czasowych dotyczących zwiedzania, więc możecie zostać tutaj tak długo jak chcecie. Jeśli chodzi o piętro 148 to czas pobytu jest już limitowany i wynosi 30 minut.

Burj Khalifa

Zachód słońca na Burj Khalifa

Podziwianie samego zachodu słońca nie zrobiło na mnie wielkiego wrażenia. Promienie odbijały się przez szyby, do tego było bardzo tłoczno i ta przejrzystość powietrza a właściwie jej brak. Sytuacja poprawiła się diametralnie po zmroku. Wtedy moim oczom ukazały się takie oto widoki.

Burj Khalifa
Burj Khalifa

Pokaz fontann

Zaraz przy Dubai Mall znajduje się deptak, skąd można podziwiać spektakularny pokaz fontann. Zostały one umieszczone pod taflą wody 12 hektarowego sztucznego jeziora.

Spektakle tańczących fontann możemy podziwiać codziennie w godzinach 13:00 – 13:30 od soboty do czwartku, w piątki od 13:30 – 14:00 co 30 minut. Natomiast wieczorami w godzinach 18:00 – 23:00 również co pół godziny

Pokazom, które odbywają się tutaj towarzyszy muzyka klasyczna a także współczesna. Podświetlone strumienie wody kołyszą się w rytm muzyki a tysiące litrów wody wyrzucane są na wysokość aż 140 metrów.

Burj Khalifa
Burj Khalifa
Dubai Mall
 

Kiedy najlepiej zwiedzać Burj Khalifa

Widoczność

Okazuje się, że najlepsza widoczność w Dubaju jest od października do maja.Wszystko oczywiście zależy od wiatru. Jeśli wieje w tym okresie od morza to widoczność jest bardzo dobra, natomiast jeśli wieje od pustyni to świat staje się bardziej rozmazany.

W okresie letnim widoczność jest z kolei najgorsza z powodu bardzo dużej wilgotności powietrza i raczej nie warto wtedy udawać się do Burj Khalifa, no chyba że na zachód słońca.

Najlepsza pora dnia na zwiedzanie

Reasumując: najlepszą porą dnia na zwiedzanie Burj Khalifa bez tłumów będzie wczesny poranek. Wtedy to turyści jeszcze śpią, a wy będziecie mieli prawie cały taras dla siebie. Jeżeli jednak zależy wam na zobaczeniu miasta nocą to polecam pojawienie się na miejscu już na co najmniej godzinę przed zachodem słońca.

Osobiście uważam, że widok na nocny Dubaj jest jak najbardziej wart polecenia. O tej porze co prawda robi się tłoczno i znacznie dłużej czeka się w kolejce do windy, aby zjechać na dół, ale czego to się nie robi się dla takich widoków. Po zakończonym zwiedzaniu możecie udać się spokojnie na zakupy, bądź obejrzeć tak jak ja imponujący pokaz fontann z nastrojową muzyką w tle.

Czy marzenie o pobycie na najwyższym budynku świata już się spełniło?

Już teraz dołącz do mnie na Facebooku i Instagramie!

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.