Podróż do Jordanii – Informacje praktyczne

Napisał Stanley
0 Komentarz 20 minut czytania

Jordania kojarzy się większości z nas głównie z przepiękną Petrą, gdzie kręcono Indiana Jones i z czerwoną pustynią Wadi Rum, na której to nakręcono Marsjanina. Podróż do Jordanii uważam ją za jeden z najbardziej udanych wypadów do tej pory. Mimo, iż jest to kraj muzułmański ludzie są tu bardzo otwarci, przyjaźni i gościnni. Mnie osobiście ten kraj kojarzy się mnóstwem miejsc do odkrycia, pysznym jedzeniem, wyśmienitą herbatą i straganami pełnymi soczystych owoców i daktyli. Zaplanuj niezapomnianą podróż do Jordanii korzystając z porad dostępnych w poniższym wpisie.

Ostatnia aktualizacja: 12/09/2022

Podróż do Jordanii – Tanie loty

Jeszcze tak niedawno, aby dotrzeć do Jordanii trzeba było troszkę pokombinować, gdyż nie było bezpośrednich połączeń z Polski. Sytuacja ta na szczęście uległa zmianie. Od października 2018 roku irlandzki przewoźnik Ryanair uruchomił regularne połączenia na trasie Kraków – Amman i Warszawa – Amman. Ceny za lot w obie strony zaczynają się już nawet od 78 PLN.

Do Jordanii można także było dostać się od strony Izraela. Wizzair oferował tanie loty na trasie WarszawaEilat (na chwilę obecną to połączenie zawieszono). Jeśli jednak chcesz odwiedzić zarówno Jordanię jak i Izrael to możesz polecieć między innymi z Krakowa (Ryanair) i Katowic (Wizzair) do Tel Awiwu. Granice z Izraelem można przekroczyć w trzech miejscach: Yitzhak Rabin, Jordan River (rzeka Jordan) i King Hussein Bridge. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Osobiście z racji tego, że już wcześniej miałem przyjemność odwiedzić Izrael, wybrałem lot Kraków-Amman.

Wycieczki fakultatywne. Jeśli wybierasz się do Jordanii i nie masz jeszcze nic szczególnego w planach, to możesz rozważyć poniższe propozycje wycieczek. Osobiście oprócz Petry polecam Ci także wycieczkę nad Morze Martwe oraz oczywiście zobaczenie na własne oczy pustyni Wadi Rum. 

Powered by GetYourGuide

Jak uniknąć opłaty za wizę

Obywatele Polski przekraczający granicę z Jordanią nie muszą starać się wcześniej o wizę. Otrzymujemy ją po dotarciu na lotnisko. Ważna jest przez 30 dni. Uprzedzam, iż jest to wiza jednokrotnego wjazdu z możliwością przedłużenia do trzech miesięcy. Warto również pamiętać o tym, że nasz paszport musi być ważny jeszcze przez 6 miesięcy.

Opłata za wizę wynosi 40 JOD (ok. 261 PLN), ale można jej uniknąć, dlatego polecam zakupić Jordan Pass. Wystarczy, że okażesz go celnikowi na lotnisku i pozostaniesz w Jordanii minimum przez 3 noce. Oprócz zwolnienia z opłaty wizowej otrzymasz również darmowy wstęp do aż 36 zabytkowych miejsc na terenie kraju. Możesz go kupić tutaj.

Podróż do Jordanii – Testy COVID-19

Od 23.03.2022 do odwołania zarówno osoby zaszczepione, jak i ozdrowieńcy i osoby niezaszczepionezwolnione z przedstawienia negatywnego wyniku na COVID-19.

W dalszym ciągu wskazane jest posiadanie ubezpieczenia z klauzulą pokrywającą koszty leczenia COVID-19. O tym jak wybrać dobre ubezpieczenie pisałem tutaj: link.

Szczepienia

Na terenie Jordanii uznawane są tylko certyfikaty potwierdzające przyjęcia pełnego cyklu szczepień wydane w następujących krajach: Australia, Austria, Bahrajn, Bułgaria, Kanada, Chiny, Chorwacja, Cypr, Republika Czeska, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Gibraltar, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Japonia, Jordania, Kuwejt, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malezja, Malta, Maroko, Holandia, Nowa Zelandia, Oman, Polska, Portugalia, Katar, Rumunia, Rosja, Arabia Saudyjska, Słowacja, Słowenia, Korea Południowa, Hiszpania, Szwecja, Tajwan, Tunezja, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone.

Informacja

Certyfikat szczepień musi być sporządzony albo w języku arabskim bądź angielskim. W przypadku szczepionek, które składają się z dwóch dawek, od przyjęcia drugiej dawki musi minąć 14 dni, by taki certyfikat był ważny.

Test na COVID-19 po przylocie na lotnisko w Jordanii?

Po przylocie, na jordańskich lotniskach nie trzeba od 23.03.2022 roku już obowiązkowo wykonywać testu na COVID-19.

Obowiązkowa rejestracja przed przylotem

Wszyscy podróżni przylatujący do Jordanii mają obowiązek zarejestrować się na portalu visitjordan.gov (obowiązek ten nie dotyczy dzieci poniżej 5 roku życia) i uzyskać wygenerowany kod QR, który jest niezbędny do podróży.

Zaszczepieni obywatele polscy powinni załączyć certyfikat szczepień podczas rejestracji na portalu.

Informacja

Dostępne są 3 rodzaje formularzy do wypełnienia. Przybywający do Jordanii drogą lądową muszą wypełnić ten formularz: link. Podróżni przybywający do Jordanii drogą powietrzną ten: link. Natomiast dyplomaci zobowiązani są do wypełnienia dedykowanego formularza, który znajdziecie tutaj: link.

Kwarantanna w Jordanii

W przypadku pozytywnego wyniku testu na koronawirusa na terytorium Jordanii podróżujący zobowiązani są poddać się samoizolacji na okres 5 dni.

Obostrzenia na miejscu

Brak. Począwszy od 15 czerwca 2022 wszystkie dotychczasowe obostrzenia zostały zniesione.

Podróż do Jordanii – najlepszy termin

Najlepsze miesiące, w których możesz odwiedzić Jordanię to kwiecień, maj, październik i listopad. W tym okresie temperatury nie są za wysokie i wahają się między 22-25 stopni Celsjusza. W kwietniu na pustyni powoli zaczynają rozkwitać rozmaite kwiaty. Północna cześć kraju pokryta jest w tym czasie zielenią. W okresie jesiennym brakuje co prawda roślinności, ale za to niższe temperatury powietrza sprzyjają zwiedzaniu największych atrakcji.

Podróż do Jordanii
Podróż do Jordanii

Transport z lotniska w Ammanie

Port lotniczy Queen Alia International Airport w Jordanii jest położony w Zizya i oddalony o 30 kilometrów na południe od stolicy, Ammanu. Aby dostać się z lotniska do centrum masz kilka opcji:

Taxi

Transport taksówką z lotniska powinien kosztować maksymalnie 20 JOD.  Ustal cenę z taksówkarzem jeszcze przed rozpoczęciem kursu, by uniknąć nieporozumień. Większość hoteli i hosteli w Jordanii oferuje dowóz z lotniska i na lotnisko w podobnej cenie, dlatego możesz tez skorzystać z tej opcji.

Sariyah express

Autobusy Sariyah express odjeżdżają do centrum co 30 minut, takie w piątek. Trasa wygląda tak: QAIA-Seventh, Circle-Sixth, Circle-Fifth, Circle-Fourth, Circle-Housing Bank Complex-North Bus Station (Tabarbour). Cena biletu to 3.5 JOD. Bilet można kupić w budce zaraz po wyjściu z lotniska.

Wynajem auta

O ile w centrum Ammanu, po którym jazda samochodem może nie należeć do zbyt komfortowych z racji na duże natężenie ruchu i ogólnie panujący chaos na drodze, to po reszcie kraju jeździ się bardzo przyjemnie. Drogi są w dobrym stanie, są oznakowane w języku angielskim i arabskim. Do wypożyczenia auta wystarczy polskie prawo jazdy.

Podróż do Jordanii – Waluta

Walutą obowiązującą w Jordanii jest Dinar jordański JOD. Dzieli się na 10 dirhamów, 100 qirszów (piastrów) oraz 1000 filsów.

1 JOD- kurs waha się między 6,50 PLN a 6,55 PLN. Kurs z dnia 12.09.2022

W Polsce ciężko jest znaleźć kantor, w którym kupić można dinary jordańskie. Najlepiej jest zabrać ze sobą dolary amerykańskie i dokonać wymiany na miejscu. Jeśli chodzi o lotnisko w Ammanie to najlepiej wymienić walutę w Arab Bank, dlatego że nie pobiera on prowizji. Przy wypłatach z bankomatu pobierana jest prowizja w wysokości 3,5 JOD (ok 23 PLN), dlatego zabranie gotówki ze sobą jest bardziej opłacalne. Jeśli chodzi o kartę Revolut, to tutaj też naliczana jest opłata za skorzystanie z lokalnego bankomatu.

Dni wolne od pracy

Dniem wolnym od pracy w Jordanii jest piątek. Dodatkowo urzędy nie pracują również w soboty. Jak wspomniałem wcześniej, busy z lotniska i na lotnisko kursują w tym dniu normalnie.

Internet

Wiele hoteli i hosteli na terenie Jordanii posiada dostęp do sieci Wi-Fi. Jeśli chodzi o szybkość przesyłania danych to bywa z tym różnie, dlatego warto zaopatrzyć się od razu w kartę SIM lokalnego operatora. Nie polecam korzystania z pakietu danych w roamingu od polskich sieci, bo ceny są horrendalnie wysokie. Z sieci mamy do wyboru Zain, Orange i Umniah.

Osobiście zakupiłem kartę Zain będąc na lotnisku w Ammanie. Punkt znajduje się zaraz przy wyjściu z hali przylotów po prawej stronie.

W pakiecie mamy aż 8GB transferu danych w cenie 14 JOD. Z zasięgiem nie miałem ani razu problemu. Telefon spisywał się dobrze zarówno na Pustyni jak i na terenie Petry. Przesył danych bardzo szybki w technologii 4G/LTE w zależności od lokalizacji transpondera.

Gdzie spać w Wadi Musa?

2 noce w Wadi Musa spędziłem w Petra Gate Hotel w pokoju jedno osobowym. Nie jest to wyszukany hotel, ale za to w całkiem przystępnej cenie. Z racji, iż jest to kraj arabski to i standardy są tutaj nieco inne niż w Europie. Jeśli chodzi o personel hotelu to jest on niesłychanie miły i pomocny. Można tutaj też zjeść śniadanie i obiad w cenie cenie 4 JOD. Koszt kolacji to 7 JOD.

Osobiście polecam wybranie się na kolację do lokalnych restauracji, gdzie można już zjeść w cenie 6-10 JOD. Hotel od Petry dzieli zaledwie 20 minut drogi pieszo. W pobliżu znajdują się również markety i małe sklepiki.

Ostatnią noc w Wadi Musa spędziłem w Valentine Inn w pokoju wieloosobowym. Jest to rozwiązanie dla osób, które liczą się z każdym groszem. O ile standard był taki sobie, to Hostel ten oferuje bardzo ciekawe wycieczki, głównie do Wadi Rum w cenie 40 JOD. Wliczone w cenę macie 6 godzinną przejażdżkę jeepem i nocleg na pustyni. Tutaj zapłaciłem 5 JOD / noc. Z racji, iż byłem tutaj podczas Ramadanu to skorzystałem z okazji i zamówiłem bardzo dobre i obfite śniadanie w cenie 4 JOD.

Podróż do Jordanii – Gdzie spać w Wadi Rum?

Nocowanie na pustyni jest czymś niezwykłym, czymś co pamięta się przez całe życie. Jeśli lubicie wyższy standard to mogę wam polecić Hasan Zawaideh Camp w Wadi Rum.

Ceny zaczynają się już od 281 PLN za noc dla 2 osób, a dojechać można do niego spokojnie autem. Wspomniani przez mnie Wojtek i Kasia spędzili tam noc i bardzo sobie chwalili, dlatego jak najbardziej polecam. Jeśli chodzi o inne pola namiotowe to znajdziesz ich więcej tutaj.

Hasan Zawaideh Camp – Podróż do Jordanii

Twoja podróż do Jordanii. Co zwiedzać?

Petra – najbardziej rozpoznawalna ze wszystkich zabytków w całej Jordanii. Przejdź się zdobionym szeroką paletą barw As Siqiem, odwiedź Skarbiec, pokonaj masę schodów wprost do Klasztoru, by potem rozkoszować się widokiem na panoramę skalnego miasta. Więcej o zwiedzaniu pięknej Petry możesz przeczytać tutaj.

Wadi Rum – czerwona pustynia. To tutaj kręcony był Marsjanin. Prześpij się tutaj w namiocie, by poczuć dreszczyk emocji. Zobacz najciekawsze punkty pustyni, podziwiaj wschód i zachód słońca i koniecznie spróbuj przepysznego grilla.

Kanion Wadi al Mujib – odwiedź najniżej na świecie położony rezerwat przyrody i podziwiaj niesamowite widoki w kanionie. Dawka adrenaliny niezapomniana.

Madaba – główną atrakcją miasta są bizantyjskie mozaiki. Zobacz na własne oczy najsłynniejszą mapę Ziemi Świętej.

Jerash – przespaceruj się po ruinach starożytnego rzymskiego miasta. Zobacz Forum, wielki owalny plac otoczony 56 kolumnami w stylu jońskim.

Morze martwe – Popływaj w morzu martwym, najniższym punkcie na ziemi i poczuj się jakbyś był w stanie nieważkości. Niezapomniane wrażenia murowane.

Podróż do Jordanii – Ubiór i bezpieczeństwo

Jordania jest krajem bezpiecznym. Ani razu nie przydarzyła mi się tam jakakolwiek przykra sytuacja. Aby nie kusić losu, należy przestrzegać ogólnie przyjętych zasad i norm. Pod żadnym pozorem nie wolno wychodzić na ulice będąc pijanym.

Co do ubioru to powinno się zadbać o to, aby wyglądać schludnie. Nikt tam nie każe nam się zakrywać od stóp do głów, więc kobiety mogą tutaj spokojnie chodzić, bez zakrytych włosów. Powinny jednak unikać pokazywania się w miejscach publicznych z otwartym dekoltem, aby uniknąć przykrych sytuacji.

Wtyczki

Z Jordanii raczej nie ma problemów z kontaktami, bo do większości gniazdek można spokojnie podłączyć wtyczki europejskie. W razie czego zawsze można wziąć ze sobą adapter.

Spodobał Ci się post? Jeśli tak, to polub go bądź udostępnij, a nóż się komuś przyda 🙂 Więcej na temat Jordanii znajdziesz tutaj: link.

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.