Gdańsk – to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, które zafascynuje Cię nie tylko pod względem historycznym, lecz także kulturalnym oraz przyrodniczym. Piękne Główne i Stare Miasto, klimatyczne uliczki, a także muzea i galerie sztuki na pewno zapadną Ci na długo w pamięć. Gdańsk to nie tylko miasto z ponad 1000-letnią historią to także miasto morza, plaż oraz bałtyckiego złota (bursztynu). Gdańsk chętnie odwiedzają turyści z najróżniejszych zakątków świata. Wśród zwiedzających dominują jednak Polacy, a także Niemcy oraz Szwedzi. Jeśli wybierasz się do Gdańska i szukasz pomysłu na udany pobyt w mieście złota i zastanawiasz się, co ciekawego możesz tutaj zwiedzić, to ten wpis: Gdańsk atrakcje – TOP 15. Co warto zobaczyć w Gdańsku?, jest właśnie dla Ciebie.
Droga Królewska i Ratusz Głównego Miasta Gdańska
To nieoficjalna nazwa głównej trasy turystycznej miasta Gdańska. Trasa tego popularnego deptaku zaczyna się od Bramy Wyżynnej, wiodąc przez ulicę Długą i Długi Trag, a kończy na Bramie Zielonej usytuowanej nad Motławą.
To przy Drodze Królewskiej znajduje się Ratusz Głównego Miasta Gdańska – Muzeum historyczne i siedziba władz miejskich. Zobaczysz tutaj m.in. Wielką Salę Rady, Salę Białą, Salę Czerwoną i wieżę zegarową.
Dwór Artusa – Gdańsk co warto zobaczyć?
To jeden z najbardziej reprezentacyjnych zabytków Gdańska. Bogato zdobiony wewnątrz malowidłami, rzeźbami i portretami dawny dom towarzyski i kulturalny kupców i patrycjuszy na pewno wywrze na Tobie ogromne wrażenie. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, lub audio przewodnikiem i trwa około 45 minut.
Godziny otwarcia Dworu Artusa
- Poniedziałki – 10:00 do 16:00 (wstęp gratis)
- Wtorki – nieczynne
- Środy, Piątki, Soboty, Niedziele – 10:00 do 16:00
- Czwartki – 10:00 do 18:00
Ceny biletów wstępu na Dwór Artusa
- bilet normalny 25 PLN
- bilet ulgowy 18 PLN
Bilety wstępu zakupisz tutaj: Muzeum Gdańska.
Fontanna Neptuna
To nieodzowny symbol miasta Gdańsk. Ta renesansowa rzeźba przedstawiająca rzymskiego boga mórz z trójzębem w ręku jest niesłychanie uwielbiana przez wszystkich turystów. Szczególnie ciekawie prezentuje się po zmierzchu. Fontannę Neptuna znajdziesz w najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska – Na długim Targu przed wejściem do wspomnianego wyżej Dworu Artusa.
Zielona Brama
To jedna z najpiękniejszych i największych bram miejskich. Niegdyś była rezydencją królewską, dziś jest siedzibą oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku. Brama powstała w latach 1564–1568 na miejscu czternastowiecznej Bramy Kogi i stanowi przykład manieryzmu niderlandzkiego, który nadał Gdańskowi tak charakterystycznego piękna. Brama robi niesamowite wrażenie zarówno w dzień jak i w nocy, gdy jest podświetlona. W środku znajdziemy ładnie urządzoną galerię obrazów z pierwszej połowy XIX wieku.
Ulica Mariacka
Niebywale jedna z najbardziej urokliwych i najbardziej romantycznych ulic miasta. Ulica Mariacka leży w pobliżu Bazyliki mariackiej i jest z obu stron otoczona bramą. Możesz tutaj kupić piękną biżuterię i pamiątki wykonane z bursztynu, a także podziwiać ozdobne balkony z kutymi balustradami.
Bazylika Mariacka
Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Gdańsku. Bazylika Mariacka to największy gotycki ceglany kościół na świecie. Zbudowaną ją w latach 1343 – 1502. Według różnych źródeł wnętrze Bazyli jest w stanie pomieścić ponad 25 tysięcy wiernych. Na szczególną uwagę zasługują: ołtarz główny, ambona w kształcie łodzi, zegar astronomiczny z XV wieku oraz organy.
Na wieży Mariackiej znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać wspaniały widok na miasto. Aby móc cieszyć się wspomnianymi wcześniej widokami, należy pokonać 409 schodów prowadzących na górę. Punkt widokowy jest dostępy odpłatnie dla zwiedzających od 25 marca do 30 listopada.
Godziny wejścia na wieżę Bazyliki Mariackiej
- Poniedziałek – czwartek 11:00 do 16:00
- Piątek – niedziela – 10:00 do 18:00
Ceny biletów na wieżę mariacką w Gdańsku
- bilet normalny – 16 PLN
- bilet ulgowy – 8 PLN
Muzeum Bursztynu w Gdańsku
To zdecydowanie mój faworyt i jedno z najciekawszych muzeów w Gdańsku. Muzeum Bursztynu znajduje się w Wielkim Młynie – zabytkowym budynku z XV wieku. W muzeum można podziwiać ponad 1000 eksponatów. Znajdziemy tutaj m.in. bryłki bursztynu z zatopionymi w nich inkluzjami roślinnymi i zwierzęcymi. Część zbiorów zajmuje także wykonana z bursztynu biżuteria oraz liczne przedmioty artystyczne. Warto dodać, iż eksponaty umieszczone na wystawie pochodzą sprzed 40 milionów lat. Jest to bardzo nowoczesne z licznymi instalacjami interaktywnymi. Na pewno nie będziesz się tutaj nudzić.
Godziny otwarcia Muzeum bursztynu w Gdańsku
- poniedziałki – 10:00 do 18:00 (wstęp wolny)
- wtorki – nieczynne
- środy, czwartki, piątki, soboty, niedziele – 10:00 do 18:00
Ceny biletów wstępu do Muzeum Bursztynu w Gdańsku
- bilet normalny – 35 PLN
- bilet ulgowy – 25 PLN
- bilet rodzinny (max. 2 dorosłych i 6 dzieci) – 94 PLN
- karnet 90 dni normalny – 140 PLN
- karnet 90 dni ulgowy – 100 PLN
Długie Podbrzeże
Ta malownicza promenada wzdłuż Motławy jest idealnym miejscem na spacer. W dawnych czasach nabrzeże było miejscem portowym i handlowym. Dziś to popularne miejsce wśród turystów i spacerowiczów. Znajdziesz tutaj liczne restauracje oraz kawiarnie.
Żuraw – Gdańsk Atrakcje
To najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie. W swoich latach sławy służył do załadunku i rozładunku statków, a także do stawiania masztów. Dziś jest częścią Narodowego Muzeum Morskiego, gdzie można zobaczyć ekspozycję poświęconą historii portu i żeglugi.
Statek Sołdek
To pierwszy zbudowany po wojnie statek w Polsce. Stanowi on swoisty symbol odbudowy i rozwoju polskiej stoczni. Statek dostępny jest dla zwiedzających. Zobaczysz tutaj ekspozycję poświęconą budowie, a także eksploatacji zamku. Jeśli marzyło Ci się kiedyś, by zostać marynarzem, to na pewno Ci się tutaj spodoba.
Muzeum II Wojny Światowej – Gdańsk Atrakcje
To wyjątkowe muzeum znajdujące się w nowatorsko zaprojektowanym budynku. Jest to także największe i najnowocześniejsze muzeum w Polsce. W muzeum zobaczysz m.in. interaktywną wystawę stałą prezentującą losy ludzi i narodów, które doświadczyły skutków największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. Muzeum jest nie tylko bardzo nowoczesne, lecz także przestronne oraz bardzo wciągające. Gorąco zachęcam do zwiedzania.
Godziny otwarcia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Godziny otwarcia od września do czerwca
- wtorek – 10:00 – 16:00
- środa -niedziela – 10:00 – 18:00
Godziny otwarcia od lipca do sierpnia
- wtorek – 10:00 – 16:00
- środa -niedziela – 10:00 – 20:00
Ceny biletów wstępu do Muzeum II Wojny Światowej
- bilet normalny – 23 PLN
- bilet ulgowy – 16 PLN
- bilet rodzinny ( 2 dorosłych i max. 3 dzieci w wieku do 19 lat) – 55 PLN
- audioprzewodnik – 7 PLN
Więcej informacji na temat godzin otwarcia, cen biletów oraz wystaw czasowych znajdziesz na stronie Muzeum II Wojny Światowej.
Park Oliwski – Gdańsk co warto zobaczyć?
To idealne miejsce na spacer dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby odetchnąć od zgiełku miasta. Park leży w gdańskiej dzielnicy Oliwa, nad potokiem Oliwskim. Na powierzchni 11,3 ha na pewno nie sposób się nudzić. Znajdziesz tutaj. m.in. pałac opatów, oranżerię, katedrę oliwską, jezioro, fontannę, altanę chińską oraz bogatą roślinność. Jeśli zatem jesteś zwolennikiem terenów zielonych, to Park Oliwski będzie znakomitym wyborem.
Góra Gradowa – Gdańsk Atrakcje
To też jedno z ciekawszych miejsc na turystycznej mapie Gdańska. Góra Gradowa to wzniesienie o wysokości 46 m n.p.m., na którym znajduje się imponujący Krzyż Milenijny oraz interaktywne centrum nauki i kultury Hevelianum. Z Góry Gradowej można podziwiać ciekawą panoramę miasta i Zatoki Gdańskiej.
Góra Gradowa to także obiekt historyczny. Góra pełniała niegdyś funkcję militarną związaną z obroną miasta przed najeźdźcami. Dziś znajdziesz tam forty z interaktywnymi prezentacjami. Zwiedzanie fortów z zewnątrz jest za darmo dla zwiedzających przez 7 dni w tygodniu.
Koło widokowe — Amber Sky
To płatna atrakcja Gdańska, z której można podziwiać panoramę miasta i zatoki Gdańskiej z wysokości 50 metrów. Koło posiada 36 gondoli i już na dobre wpisało się w architekturę miasta. Bilet dla dorosłych kosztuje 35 PLN a dla dzieci 25. Osobiście nie polecam przejażdżki w chłodne deszczowe dni. Szyby zaparują, a Ty będziesz mieć poczucie wyrzuconych w błoto pieniędzy. Niestety to przydarzyło się mi. Pocieszam się jednak faktem, że udało mi się zobaczyć panoramę z Amber Sky kilka lat wcześniej podczas mojej pierwszej wizyty w tym mieście.
Rzeźby Wychodzące z Morza
To stała wystawa plenerowa znajdująca się na terenie dawnej stoczni Gdańskiej. Rzeźby wyszły spod ręki Czesława Podleśnego i budzą spore zainteresowanie nie tylko wśród turystów, lecz także mieszkańców Gdańska, którzy udają się w tutejsze strony na spacery. Rzeźby przedstawiają postacie ludzkie umieszczone na nabrzeżu. Wykonano je głównie z metalu, a symbolizować mają związek człowieka z morzem.
Wystawa jest bezpłatna i dostępna 7 dni w tygodniu. Jeśli wybierasz się tam w deszczowe dni, to pamiętaj, by zadbać o odpowiednie obuwie. Droga prowadząca do rzeźb będzie usłana licznymi kałużami różnorakiej wielkości i głębokości. Nie warto ryzykować przeziębienia.
Gdańsk to niezaprzeczalnie jedno z najpiękniejszych miast w Polsce z bogatą historią i licznymi atrakcjami. Mnogość zabytków, a także pobliska Gdynia i Sopot na pewno wpłyną na ogólne zadowolenie z wyjazdu. Jeśli wybierasz się do pobliskiej Gdyni to na zajrzyj do tego tekstu: Gdynia atrakcje. TOP 10 – Co warto zobaczyć w Gdyni?
Jeśli szukasz więcej podróżniczych inspiracji to zapraszam na stronę główną mojego bloga podróżniczego. Możesz także także wybrać jedną z kategorii, w której znajdziesz ciekawe artykuły. Europa, Afryka, Azja, Polska, Porady. Dodatkowo zachęcam Cię do zaobserwowania mnie na Instagramie i Facebooku.