Park narodowy Ein Gedi -zielony ogród na tle urokliwej Pustyni Judzkiej. Założony w 1972 roku i położony na zachodnim wybrzeżu Morza Martwego. Park zajmuje większą część oazy Ein Gedi. Panuje tutaj mikroklimat, który sprzyja rozwojowi roślinności podzwrotnikowej.
Obok Twierdzy Masada z której to oglądałem fascynujący wschód słońca to miejsce jest drugą największą atrakcją dostępną nad Morzem Martwym. Jeśli więc lubisz choć odrobinę trekking a leżenie cały dzień na plaży nie jest twoim ulubionym zajęciem to zachęcam cie do odwiedzenia tego rezerwatu.
Oprócz górzystych terenów, widoku na samo Morze Martwe oraz sąsiadującą z Izraelem Jordanię park narodowy Ein Gedin uroczy cię widokiem pięknych wodospadów. Czy już wspominałem, że je ubóstwiam?
Aby ułatwić ci zaplanowanie podróży do oazy poruszę najważniejszą kwestię czyli dojazdu. Opowiem o cenach biletów wstępu oraz pokrótce przedstawię największe atrakcje. Ponadto podpowiem ile czasu potrzeba ci będzie na zwiedzenie.
Park Narodowy Ein Gedi – jak dojechać?
Do parku dojechać można na 3 różne sposoby. Najwygodniejsza wersja to oczywiście własny środek lokomocji. Na pokonanie trasy z Jerozolimy do Ein Gedi potrzebować będziemy około 1.5 godziny. Pozostałe dwie możliwości omówię pokrótce poniżej.
Wycieczka zorganizowana – wersja dla wygodnych
Moja wycieczka do Izraela to było istne szaleństwo. Nie dość, że przyleciałem w szabat to jeszcze w 100% nieświadomie trafiłem na Nowy Rok. Nie dość, że był to aż 5779 rok hebrajski to jeszcze pokrzyżował większość moich planów.
We wcześniejszym poście: ” Izrael informacje praktyczne” wspominałem, że komunikacja miejska nie obsługuje ruchu podróżnych ani w szabat ani w święta żydowskie. W tych właśnie okresach nie kursują ani pociągi ani autobusy. Pech chciał, że akurat zaplanowałem zwiedzanie Ein Gedi na Nowy Rok, a co za tym idzie, musiałem poszukać alternatywy, by tam dotrzeć.
Z pomocą przyszedł mi portal getyourguide.pl. Tutaj właśnie zakupiłem wycieczkę, która obejmowała zwiedzanie oraz oglądanie wschodu słońca na twierdzy Masada, zwiedzanie Parku Narodowego Ein Gedi i błogie lenistwo na jednej z plaż nad Morzem Martwym. Ceny zaczynają się już od 271 PLN/osobę a rezerwacji można dokonać tutaj.
Jeśli nie wynająłeś auta, bądź trafiłeś na szabat albo któreś ze świąt żydowskich to rezerwując tę wycieczkę nic nie zakłóci twojego pobytu w Izraelu.
Autobusy Egged
Ciekawą alternatywą dla samotnie podróżujących są autobusy linii Egged, którymi można dojechać do parku narodowego Ein Gedi z Jerozolimy. Aktualny rozkład jazdy oraz ceny biletów można sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika Egged. Autobusy do Ein Gedi odjeżdżają z dworca głównego położonego w północno zachodniej części miasta.
Do dworca dojedziemy linią tramwajową nr 1 (czerwona linia metra) a bilety zakupimy w automatach usytuowanych na przystankach. Tramwaje kursują co 6 minut w godzinach od 7-18. Do Ein Gedi najlepiej wybrać się z samego rana, gdyż Jerozolima zwykle bywa bardzo zakorkowana, a co za tym idzie nasz dojazd na miejsce znacznie się wydłuży. Ponadto bardzo wysokie temperatury na terenie parku w okolicach południa potrafią nas skutecznie zniechęcić do przemierzania szlaków.
Stanowiska odjazdu autobusów linii Egged zlokalizowane są na drugim piętrze tamtejszej galerii handlowej. Bilety na linie 486 i444, którymi dojedziemy z Jerozolimy do Ein Gedi zakupimy w kasie bądź u kierowcy. Opłata jest stała i wynosi 34 ILS (36PLN). Autobus zawiezie nas na przystanek Tamar – Nahal David Field School 90, który zlokalizowany jest w bliskich okolicach rezerwatu.
Park Narodowy Ein Gedi – Ceny biletów
Cena biletu dla osoby dorosłej to 28 szekli (31 PLN). Bilety wstępu zakupimy jedynie na miejscu. Dodatkowo przed kasa biletową znajdują się liczne sklepiki, gdzie polecam zaopatrzyć się w odpowiednią ilość wody. Na terenie parku nie wolno spożywać posiłków, więc warto mieć to na uwadze i zjeść coś wcześniej.
Godziny otwarcia parku Ein Gedi
Godziny otwarcia rezerwatu różnią się nieznacznie w zależności od sezonu:
- kwiecień – wrzesień – 8-17
- październik-marzec- 8-16
Najważniejsze atrakcje w Ein Gedi
- Wodospad Dawida – najbardziej rozpoznawalny wodospad w całym rezerwacie Ein Gedi znajdujący się na końcu szlaku Wadi David
- Strumień Arugot – drugi z głównych szlaków na terenie rezerwatu. Zdecydowanie mniej uczęszczany przez turystów, lecz bardziej wymagający i przeznaczony dla wprawionych treking-owców. Wejście na szlak oddalone jest o 20-30 minut spacerem od parkingu przy szlaku Dawida.
- Jaskinia Dudim – mała jaskinia położona na szczycie wodospadu Dawida
- Ruiny Świątyni Chalkoitu – ruiny świątyni z przed 5000 lat położone w pobliżu szlaku Dawida
- Suchy Kanion -odcinek szlaku Dawida z imponującymi widokami. Nieodpowiedni dla osób w lękiem wysokości.
- Ein Gedi Ascent – szlak o długości 10.5 km dla wprawionych treking-owców prowadzący do Hidden Waterfalls. Na przejście trasy potrzeba średnio 6 godzin.
Zwiedzanie Parku Narodowego Ein Gedi
Zwiedzanie Ein Gedi zaczynamy od szlaku Wadi David. Szlak jest w miarę płaski i łatwy do pokonania. Już na samym początku trasy napotkamy nie tylko na piękne tereny zielone ale również na dziką zwierzynę zamieszkującą teren rezerwatu.
Najbardziej popularnym gatunkiem na tym obszarze to koziorożce. Inne popularne gatunki to: góralki, lisy, wilki a także nietoperze.
Szlak Wadi David prowadzi przez Kanion do najbardziej okazałego w całym rezerwacie wodospadu Dawida. Wzdłuż trasy natrafimy na liczne baseny oraz mniejsze i większe wodospady. Możemy tutaj zatrzymać się na chwilę, delektować się szumem spadających na dół kaskad wody oraz nawet ochłodzić się co nieco zażywając kąpieli, która jest tutaj dozwolona.
Szlak Dawida jest często uczęszczany a na jego pokonanie potrzebować będziemy w tempie spacerowym około 1 godzinę. Przy pierwszym wodospadzie napotkamy na dwa rozwidlenia. Prawą stroną udajemy się na sam koniec kanionu do wodospadu Dawida. Lewa część przeznaczona jest zwiedzających, którzy powracają tą samą trasą do wyjścia.
Spod Wodospadu Dawida możesz wybrać alternatywną trasę powrotu.
W tym celu należy udać się na górną sekcję szlaku. Ta część jest troszkę bardziej wymagająca i zajmie ci od 3 do nawet 4 godzin trekkingu. Szlak jest bardzo dobrze oznakowany i dostarcza pięknych widoków na panoramę Morza Martwego, dlatego warto się troszkę pomęczyć.
Kontynuując drogę szlakiem dostaniesz się do źródła Szulamit, jaskini Dodima oraz do źródła Ein Gedi. Z racji na wykupioną wycieczkę i ograniczoną ilość czasu na zwiedzanie rezerwatu udało mi się zwiedzić jedynie cześć górnego szlaku prowadzącego od Wodospadu Dawida. A szkoda, bo apetyt rósł w miarę zwiedzania.
Park narodowy Ein Gedi – czy warto tutaj zajrzeć?
Jak najbardziej tak. Moim zdaniem poza zwiedzaniem twierdzy Masada i kąpieli w Morzu Martwym był to jeden z najciekawszych elementów mojej podróży do Izraela.
Warto tutaj koniecznie zajrzeć, bo to największa i zarazem jedna z najbardziej zapierających dech w piersiach oaz w Izraelu. Ponadto podążanie górną częścią szlaku Dawida, który jest troszkę bardziej wymagający wynagrodzi nam zmęczenie w postaci pięknych widoków na Morze Martwe, sąsiednią Jordanię i liczne plantacje palm.
Dołącz do społeczności i odwiedź mój profil na Facebooku oraz na Instagramie. Koniecznie zajrzyj także na stronę główną po więcej podróżniczych inspiracji: blog podróżniczy.
- Izrael informacje praktyczne: wiza, waluta, ceny, łączność i transport
- Zwiedzanie Pragi w 2 dni – część 1. Gotowa trasa + najważniejsze atrakcje
- Praga w 2 dni – część 2. Gotowa trasa + najważniejsze atrakcje
- Zwiedzanie Budapesztu – Przewodnik po największych atrakcjach miasta
- Zwiedzanie Oslo – zabytki i najciekawsze atrakcje. 10 miejsc, które koniecznie musicie zobaczyć w Oslo.
- Podróż do Aten- Informacje praktyczne