Zwiedzanie Watykanu – czy najmniejsze państwo świata może zachwycić?

Napisał Stanley
0 Komentarz 19 minut czytania

Watykan – a właściwie to Città del Vaticano to nie tylko najmniejsze i najbogatsze państwo świata położone na Wzgórzu Watykańskim. To także jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na naszym globie. Co roku napływają tutaj rzesze katolickich turystów. To także siedziba najwyższych władz Kościoła i jakby nie patrzeć rezydencja papieska (Pałac Apostolski). Jeszcze kilkanaście wieków temu nikt pewnie by nie pomyślał, że stanie się ono państwem wyznaniowym, na którego czele będzie stał Papież. Przynajmniej nic wtedy na to nie wskazywało, gdy w IV wieku cesarz rzymski Konstantyn Wielki postanowił oddać Pałac Laterański w posiadanie rzymskim biskupom. Dopiero w 1929 stał się niezależnym państwem dzięki podpisanym traktatom loretańskim. Samo zwiedzanie Watykanu może być niesłychanie ciekawym przeżyciem, choć może i niekoniecznie czekają na nas tutaj wybitne atrakcje? Czy aby na pewno?

Informacje ogólne

Powierzchnia Watykanu stanowi około ok. 0,44 km², co czyni je najmniejszym państwem na świecie. Na jego terenie zamieszkuje około 1000 osób. Watykan z trzech stron otoczony jest murem, a bezpieczeństwa turystów chronią tutejsi żandarmi. Z Rzymu do Stolicy Apostolskiej dostaniemy się bez paszportu. Nie ma tutaj żadnego przejścia granicznego, dlatego na teren Watykanu wejdziemy bez przeszkód.

Kontrole w Watykanie przeprowadzane są przed modlitwą Anioł Pański. Bezpośrednio przed wejściem na Plac Świętego Piotra poddajemy się rutynowej kontroli bagażu. Jeśli weźmiemy ze sobą butelki z wodą, to żandarmi każą nam z nich upić łyczek, by potwierdzić, że to zwykły napój. Następnie przeprowadzona zostanie właściwa kontrola bezpieczeństwa (przechodzimy przez ustawione bramki i skanujemy bagaż jak na lotnisku).

Zwiedzanie Watykanu – Atrakcje

Bazylika św. Piotra i Plac św. Piotra (bezpłatne)

To chyba miejsca, których nie specjalnie trzeba przedstawiać, a od których koniecznie trzeba rozpocząć zwiedzanie Watykanu. Tak piękne, a jednak z tak przerażającą historią, że aż straszne. Mniej więcej w tym samym miejscu, gdzie wzniesiono ówczesna Bazylikę znajdował się cyrk Nerona, którego budowę zapoczątkował cesarz Kaligula. To właśnie to miejsce stało się miejscem, gdzie dochodziło do rytualnych mordów chrześcijan.

Paleni żywcem, bądź krzyżowani głowami w dół przypłacali życiem wiarę w Chrystusa. Jednym z nich był św. Piotr, którego szczątki spoczywają prawdopodobnie pod Bazyliką.

Wracając do samej Bazyliki to muszę przyznać, iż jest to niebywale jedna z najpiękniejszych świątyń na świecie. Piękne zdobienia takich mistrzów jak Michał Anioł, Gianlorenzo Bernini czy Antonio Canova oraz przestrzenne wnętrze sprawiają na prawdę niesamowite wrażenie.

Zwiedzanie Watykanu
Zwiedzanie Watykanu

Wybierając się do Watykanu, możesz zechcieć zarezerwować wcześniej bilety. Możesz to zrobić poniżej.

Powered by GetYourGuide

Grób św. Jana Pawła II

Wbrew powszechnemu przekonaniu grobu św. Jana Pawła II nie znajdziemy w Grotach Watykańskich. Co prawda ciało zostało umieszczone w grotach po jego śmierci w kwietniu 2005 lecz w dzień po ogłoszeniu go świętym (2 maj 2011) zostało umieszczone w środku Bazyliki św. Piotra. Grób znajdziemy przy kaplicy świętego Sebastiana ( druga kaplica po prawej od wejścia do Bazyliki).

Groty Watykańskie (darmowe) – Zwiedzanie Watykanu

To tutaj spoczywa aż 90 papieży. Wejście do grot znajdziemy w centrum bazyliki tuż u podnóża figury św. Andrzeja. Korytarze w grotach są przestrzenne i nie tak ciasne jak np. te prowadzące na kopułę Bazyliki św. Piotra. Jedyną niedogodność stanowić mogą panujące tutaj troszkę niższe temperatury. Zabranie ze sobą jakiegoś cienkiego swetra lub kurtki na pewno się wam opłaci.

⚠️W grotach obowiązuje niestety całkowity zakaz fotografowania. Praktycznie na każdym kroku znajdzie się ktoś z ochrony, więc nie próbujcie nikogo przechytrzyć.

Wejście na kopułę Bazyliki św. Piotra (płatne)

Zdecydowanie warto udać się na kopułę bazyliki, z której to podziwiać możemy przepiękny widok na Plac Świętego Piotra i panoramę miasta. W oddali dostrzeżecie także położony nad brzegiem rzeki Tyber Zamek Świętego Anioła. Zbudowany w II w. n.e. a w XIII w. połączony był z Watykanem tajemnym korytarzem o długości 800 metrów i umożliwiał papieżom ucieczkę do bezpiecznego schronienia z atakowanego Watykanu. Ot, taka ciekawostka.

Bilety: bilety należy zakupić w kasie ( brak możliwości zakupu online)

  • 10 € – obejmuje wjazd na dach bazyliki ( do pokonania zostaje 320 schodków do tarasu widokowego znajdującego się na szczycie)
  • 8 – bez korzystania z windy ( do pokonania 541 schodków na szczyt kopuły)

Wejście na szczyt kopuły nie należy do najprostszych. Pokonanie 320 stopni prowadzących nierzadko przez wąskie, klaustrofobiczne korytarze może okazać się nie lada wyzwaniem. Osoby z ograniczoną sprawnością ruchową, słabym sercem i klaustrofobią powinny zrezygnować z tej atrakcji. Osobiście przyznam, że zdecydowanie łatwiej pokonywało mi się schody w skalnym mieście Petra w Jordanii.

Zwiedzanie Watykanu

Ogrody Watykańskie (płatne)

Podczas zwiedzania Watykanu warto zaglądnąć do ogrodów watykańskich, które tworzą dość spory kompleks zajmujący powierzchnię aż 23 hektarów. Oprócz przeróżnych gatunków roślin z całego świata znajdziemy tutaj także średniowieczne rzeźby, sad, urokliwe alejki z fontannami a nawet 3 hektarowy las.

Zwiedzanie Ogrodów Watykańskich odbywa się jedynie z akredytowanym przewodnikiem. Do wyboru mamy tutaj dwa rodzaje biletów:

  • Zwiedzanie pieszo z przewodnikiem – cena biletów 33 Euro
  • Zwiedzanie mikrobusem – cena biletu 37 Euro

W cenie biletów do Ogrodów Watykańskich wliczony jest już wstęp do Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej. Co za tym idzie, w sprzedaży nie ma oddzielnych biletów tylko do ogrodów. Warto wziąć to pod uwagę podczas planowania zwiedzania Watykanu. Na samo zwiedzanie ogrodów z przewodnikiem trzeba przeznaczyć średnio 1.5 – 2 godzin. Bilety zakupimy jedynie online: link ⚠️ Do 15 stycznia 2021 włącznie Muzea Watykańskie z racji pandemii koronawirusa są zamknięte dla zwiedzających (stan na 03.01.2021).

Zwiedzanie Watykanu
Zwiedzanie Watykanu

Muzea Watykańskie (płatne)

Powstałe ze zbiorów dzieł sztuki zgromadzonych na przestrzeni lat przez papieży. To najbogatsza kolekcja dzieł sztuki na świecie. Muszę szczerze przyznać, iż muzea watykańskie przyćmiły swoim blaskiem i ogromem eksponatów muzeum w Luwr, które miałem okazję zwiedzić w zeszłym roku. W tutejszych muzeach znajdziemy ponad 70 tysięcy dzieł.

Szczerze mówiąc, to nawet jak będziecie chcieli to i tak ich wszystkich nie spamiętacie. Ja już po 1.5 godziny zwiedzania dostawałem oczopląsu od nadmiaru bodźców wzrokowych. Mimo, wszystko muzea są genialne!

Mi najbardziej spodobała się wystawa egipska zawierająca hieroglify, sarkofagi i rozmaite przedmioty użytku codziennego charakterystyczne dla tamtych czasów.

Największą atrakcją muzeów jest niebywale Kaplica Sykstyńska, w której to odbywają się konklawe, czyli wybory nowego papieża. Podziwiać tutaj możemy słynne freski Michała Anioła: “Sąd Ostateczny” oraz “Stworzenia Świata”. W Kaplicy Sykstyńskiej obowiązuje całkowity zakaz fotografowania i filmowania. Z racji tego, iż cały kompleks jest na prawdę ogromny, na zwiedzanie warto przeznaczyć minimum 4 godziny.

Bilety: na chwilę obecną w związku z pandemią covid bilety można zakupić jedynie online, w cenie 17€ . Brak możliwości zakupu biletu w kasie. Bilet jest na konkretny dzień i daną godzinę. Nie wolno się spóźniać. Zakupimy go tutaj: link. Następnie drogą mailową otrzymamy voucher, który należy wymienić w kasach muzeum po przejściu kontroli osobistej.

Zarówno wejście do Kaplicy Sykstyńskiej jak i do Bazyliki Św. Piotra jest dozwolono tylko dla osób ubranych odpowiednio do wagi miejsca. Zarówno kobiety jak i mężczyźni muszą mieć zakryte ramiona. Wykluczone są ⛔️️ krótkie spódniczki, szorty, stroje plażowe oraz koszulki odkrywające pępek. Dozwolone są np. bermudy, spódnice sięgające do kolana oraz t-shirty.

Zwiedzanie Watykanu
Zwiedzanie Watykanu

Wirtualne zwiedzanie Muzeów Watykańskich (bezpłatne)

Na chwilę obecną możliwe jest wirtualne zwiedzanie całości Muzeów Watykańskich. Dzięki nowej technologii zobaczymy np. Kaplicę Sykstyńską, Pokoje Rafaela, moją ulubione wystawę egipską czy np. Muzeum Pio-Clementino. Gorąco was zachęcam do zapoznania się z dostępnymi eksponatami.

Link do bezpłatnej wirtualnej wycieczki po Muzeach Watykańskich znajdziecie tutaj: link.

Zwiedzanie Watykanu

Wzgórze Monte Mario (bezpłatne)

A gdy tak połączyć zwiedzanie Watykanu z romantycznym zachodem słońca na 139 metrach wysokości nad poziomem morza? Gdy wyjrzymy z okien Muzeów Watykańskich w oddali dostrzeżemy mieniące się w promieniach słońca kopuły Obserwatorium. To właśnie tutaj znajdziemy jeden z najbardziej efektownych punktów widokowych w całym Rzymie. Poniżej obserwatorium znajdują się tarasy widokowe, z których widać kopułę Bazyliki św. Piotra, Ołtarz Ojczyzny a także częściowo Koloseum i to właśnie one zasługują na największą uwagę. Jeśli zdecydujecie się wejść na sam szczyt wzgórza (pod samo obserwatorium) będziecie raczej rozczarowani widokiem. Czy wspominałem już, że to właśnie tutaj współcześni Rzymianie podbijają kobiece serca?

Dojazd na wzgórze Monte Mario: Z Watykanu najlepiej dojechać na wzgórze autobusem linii nr. 32. Wsiadamy na stacji Risorgimento i wysiadamy na V. le Angelico /Maresciallo Giardino ( 5 przystanków). Od przystanku na szczyt dzieli nas już jedynie 1.5 kilometra. Warto się troszkę pomęczyć.

Zwiedzanie Watykanu
Zwiedzanie Watykanu

Na zwiedzanie Watykanu najlepiej przeznaczyć jeden pełny dzień. Mimo, iż jest to najmniejsze państwo świata, to na pewno pochłonie was bez reszty. Najlepiej będzie przybyć tutaj z samego rana i najpierw odwiedzić Bazylikę św. Piotra, kolejno Ogrody i Muzea Watykańskie i dopiero na koniec dnia wybrać się na pobliskie wzgórze Monte Mario lub wrócić do centrum Rzymu.

Osobiście w Watykanie najbardziej podobały mi się Muzea Watykańskie oraz wnętrze Bazyliki św. Piotra. Niestety z racji panującej pandemii nie dane mi było zwiedzanie Ogrodów Watykańskich, bo były nieczynne końcem lipca 2020. No nic, to może następnym razem się poszczęści.

Po więcej podróżniczych inspiracji oraz porad praktycznych zapraszam na stronę główną: blog podróżniczy.

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.