Rzym informacje praktyczne i aktualne obostrzenia

Napisał Stanley
0 Komentarz 19 minut czytania

Rzym – rozsławiony na całym świecie do tej pory przyciągał do siebie średnio 9.5 miliona turystów rocznie. W tym roku liczby te zdecydowanie poleciały w dół, co było skutkiem pandemii. Pomimo wielu obostrzeń i niedogodności warto również dostrzec niektóre zalety. Największym plusem jest jak za pewne się domyślacie, brak turystów i brak kolejek do największych atrakcji. Jeśli przekonaliście się już, że strach ma wielkie oczy i zdecydowaliście się na spędzenie kilku dni w Rzymie, to na pewno przyda wam się poniższy wpis. Szczególnie przyda wam się, jeśli zdecydowaliście się lecieć tam w grudniu i styczniu, gdyż w ostatnich dniach weszły w życie kolejne obostrzenia związane z Covid. Artykuł Rzym – informacje praktyczne to zbiór wskazówek, które pomogą wam w zorganizowaniu wyjazdu do stolicy Włoch i uniknięciu przykrych niespodzianek.

Jak dostać się do Rzymu?

Samolot

Przyznam szczerze, że to moja ulubiona opcja, jeśli chodzi o przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego na dużych odległościach. Przy małych preferuję raczej rower bądź spacer. Po przeanalizowaniu różnych opcji, stwierdziłem, że samolot będzie również dla was najbardziej dogodną formą podróży.

Do Rzymu polecimy na pokładzie linii Ryanair z Krakowa, Warszawy i Wrocławia. Bilety na chwilę obecna są tańsze nawet o ponad 200 PLN niż zwykle w tym okresie.

Również dość tanio polecimy do Rzymu z Warszawy i Katowic na pokładzie samolotów Wizz Air bądź na pokładzie linii LOT.

Pamiętajmy, iż ceny zależą w głównej mierze od tego, czy kupujemy je w sezonie czy raczej poza. W okresie letnim i świątecznym trzeba wziąć pod uwagę fakt, że bilety będą znacznie droższe niż zwykle.

Jeśli nie znacie jeszcze 10 tricków jak tanio kupić bilety lotnicze, to zapraszam was do tego wpisu: link.

Samochód

To akurat nie jest dobra opcja. Samochód w stolicy Włoch będzie dla was tylko utrapieniem. Przemawia za tym fakt, że w Wiecznym Mieście pełno jest jednokierunkowych uliczek a znalezienie jakiegokolwiek parkingu graniczy z cudem. Ponadto będziecie się musieli zmierzyć z licznymi ograniczeniami wjazdu do centrum ze względu na ochronę zabytków.

Podróż samochodem z Krakowa zajmie wam średnio aż 17 godzin, nie licząc postojów. Do tego dochodzą jeszcze opłaty za autostradę i paliwo, co szczerze mówiąc kompletnie się nie opłaca. Dlatego jeśli macie taką możliwość to zdecydujcie się na samolot.

Kiedy najlepiej pojechać do Rzymu?

Generalnie do Wiecznego Miasta można jechać o każdej porze roku. Wszystko zależy od naszych upodobań. Najlepszymi miesiącami pod względem pogody w Rzymie są: kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik i listopad. Najchłodniejsze miesiące to styczeń i luty a dodatkowo luty i listopad to miesiące z najwyższą ilością opadów.

Rzym – aktualne obostrzenia – Stan na 20.04.2022

Poniżej przedstawiam wam aktualne obostrzenia związane z wjazdem na teren Włoch. Więcej szczegółów na temat certyfikatów, ich ważności oraz na temat atrakcji w Rzymie znajdziecie w tym wpisie: link.

Osoby przyjeżdżające do Włoch z Polski:

 • Są zobowiązane od wypełnienia Passenger Locator Form. Link: tutaj.
 • Obejmuje wymóg okazania paszportu covidowego / green pass potwierdzającego przyjęcie pełnego cyklu szczepień, lub dawki przypominającej bądź certyfikatu ozdrowieńca
 • W przypadku nie posiadania zaświadczenia należy okazać negatywny wynik testu antygenowego ( wykonanego na 48 godzin przed przekroczeniem granicy) bądź testu PCR ( na 72 godziny przed przekroczeniem granicy )
Informacja

Więcej szczegółów na temat certyfikatów, ich ważności oraz na temat atrakcji w Rzymie znajdziecie w tym wpisie: link.

Jak dojechać z lotniska do Centrum? Rzym informacje praktyczne

Dojazd z lotniska Ciampino do centrum Rzymu

Bus Terravision

Przewoźnik Terravision oferuje bezpośrednie połączenie z lotniska do centrum Rzymu, a dokładniej mówiąc do Stazione Termini. Podróż trwa około 40 minut.

Cena: Bilet w jedna stronę dla dorosłych i młodzieży kosztuje 10 €. Przejazd dla dzieci do lat 4 jest bezpłatny.

Zakup biletów: strona Terravision

Rozkład jazdy: Terravision Ciampino – Termini

Linia podmiejska + linia metra 2.70

Jeśli chcecie zaoszczędzić na przejazdach to warto rozważyć tę opcję.

Po wyjściu z terminalu udajemy się na przystanek autobusowy numer 2, z którego odjeżdża autobus do stacji metra Anagnina (koszt biletu 1.20 €) . Podróż zajmuje około 20 minut.

Następnie na stacji Anagnina kupujemy bilet za 1.50 € lub całodniowy za 7 €, który uprawnia do podróży dowolnym środkiem komunikacji miejskiej w granicach Rzymu dowolną ilość razy i wysiadamy na stacji Roma Termini. Przejazd metrem zajmuje 18 minut.

Zakup biletów: bilet na autobus zakupimy u kierowcy bądź w informacji turystycznej, natomiast bilet na metro bezpośrednio na stacji w automacie

Rozkład jazdy + godziny odjazdów: link.

Bardzo podobna opcja jak wyżej z tą różnicą, że z autobusu przesiadamy się na pociąg. Autobus odjeżdża z przystanku numer 2 (autobus oznaczony logiem Atral) wysiadamy na stacji kolejowej Ciampino FS Station. Stąd podróżujemy dalej pociągiem do dworca Termini.

Zakup biletu: zintegrowany bilet na tej trasie w cenie 2.70 € zakupimy na lotnisku w informacji turystycznej

Rozkład jazdy + godziny odjazdów: link.

Autobus 520 + Metro 1.50 €

Na lotnisku wsiadamy do Autobusu nr 520 (kierunek Cinecitta Ma’), który zawiezie nas właśnie do stacji metra Cinecitta. Na stacji wsiadamy w linię metra A w kierunku Battistini. Jeśli planujemy dostać się do centrum to wysiadamy na stacji Termini, natomiast gdy chcemy dostać się do Watykanu to wysiadamy na stacji Ottaviano.

Zakup biletu: W metrze i autobusach linii 520 i obowiązuje zintegrowany bilet komunikacji miejskiej w cenie 1.50 €. Bilet jest ważny przez 75 minut od momentu skasowania.

Dojazd z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu

Bus Terravision

Autokary tego przewoźnika zawiozą nas prosto z lotniska na sam Dworzec Termini.

Cena: Bilet w jedna stronę dla dorosłych i młodzieży kosztuje 7 €. Przejazd dla dzieci do lat 4 bezpłatny. Przy zakupie biletu w obie strony za bilet powrotny zapłacicie 5 €.

Zakup biletów: strona Terravision

Rozkład jazdy: link.

Pociąg Leonardo Express do Roma Termini

Jeśli chcemy dostać się dość szybko do Dworca Termini to możemy skorzystać z pociągu Leonardo Express. Koszt przejazdu to 14 €. Trasa pociągu obejmuje tylko dwie stacje: Fiumicino Aeroporto i Roma Termini, natomiast czas przejazdu to 30 minut.

Zakup biletów: bezpośrednio na stacji bądź na stronie leonardoexpress: link.

T.A.M. BUS

Kolejnym nieco tańszym rozwiązaniem jest T.A.M. BUS. Dojedziemy nim z lotniska Fiumicino na Dworzec Termini. Za bilet w jedną stronę zapłacimy 10 €, natomiast w obie strony 15 €. Różnica w cenie w porównaniu z Terravision to 5 € (bilet w obie strony) na korzyść T.A.M. Bus, więc jest to opcja jak najbardziej godna rozważenia.

Zakup biletów: na stronie T.A.M. BUS: link.

Pociągi regionalne

Jeśli chcemy dostać się np. do dzielnicy Travestere to możemy skorzystać z pociągów regionalnych, które są zdecydowanie tańsze niż leonardoexpress. Koszt przejazdu wynosi wtedy 8 € a na miejsce dotrzemy w 30 minut.

Ważne! Bilety zakupione w kasie i w automacie muszą zostać skasowane przed odjazdem. W tym celu należy włożyć bilet do kasownika wyrównując go do lewej strony. Nieskasowanie biletu wiąże się z mandatem i nie ma od tego żadnych odstępstw.

Zakup biletów: w automacie na stacji, w kasie na dworcu i na stronie Trainitalia: link.

Rzym informacje praktyczne – Ceny biletów komunikacji miejskiej

W Rzymie mamy do dyspozycji kilka rodzajów biletów komunikacji miejskiej. Zakupimy je w kioskach oraz w automatach zarówno na stacjach metra jak i na przystankach autobusowych. Do wyboru mamy:

 • BIT – bilet czasowy ważny przez 75 minut od skasowania. Możn
 • BIT – bilet czasowy ważny przez 100 minut od skasowania. Można na nim dowolnie przesiadać się w obrębie miasta. Koszt zakupu to 1.50 €.
Informacja

Bilet BIT w metrze obowiązuje na jedną podróż, nawet gdy podróżujemy różnymi liniami, ale bez przechodzenia przez bramki w przypadku przesiadki między liniami A-B-B1.Przesiadki z przechodzeniem przez bramki są dozwolone jedynie pomiędzy linia A i C.

 • BIT 10 – bilet czasowy ważny przez 100 minut od skasowania. Ważny tylko na jedną podróż na trasie miejskiej metra/pociągu. Cena biletu 15 €. Po upływie pierwszych 100 minut bilet można skasować ponownie na kolejne100 minut, aż do 10 razu.
 • bilet jednodniowyRoma 24 – ważny 24 godziny w każdym środku transportu od momentu pierwszego skasowania. Koszt biletu to 7 €.
 • bilet dwu dniowyRoma 48 – ważny w każdym środku transportu w obrębie Rzymu przez 48 godzin od momentu pierwszego skasowania. Koszt biletu to 12.50 €.
 • bilet trzy dniowyRoma 48 – ważny trzy pełne dni od momentu skasowania w każdym środku transportu. Koszt biletu to 18 €.
 • bilet tygodniowy – tak samo jak pozostałe ważny we wszystkich środkach transportu od momentu skasowania do północy dnia siódmego. Dodatkowo musi zostać podpisany imieniem i nazwiskiem właściciela. Koszt biletu to 24 €.

Karta Roma Pass

Jeśli chodzi o komunikację miejską to możemy także skorzystać z Karty Roma Pass, która prócz wstępu i zniżek do niektórych atrakcji umożliwia nam także nieograniczoną ilość przejazdów metrem, autobusem i tramwajem. Do wyboru mamy:

 • Roma Pass 48 – karta ta oferuje darmowe wejście do jednej atrakcji turystycznej i nielimitowaną ilość przejazdów komunikacją miejską. Ważna jest 48 godzin od momentu skasowania i kosztuje 32 .
 • Roma Pass 72 – oferuje darmowe wejście do dwóch atrakcji i nielimitowaną ilość przejazdów komunikacją miejską. Ważna jest przez 72 godziny od momentu skasowania i kosztuje 52 €.

Zakup Roma Pass: link.

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Wiecznego Miasta?

Z mojego doświadczenia wynika, iż na zwiedzanie Rzymu spokojnie wystarczą 4 dni. Mam tutaj na myśli zwiedzanie w tempie dość ekspresowym, lecz niekoniecznie związanym z odhaczaniem tylko największych atrakcji. Jeśli macie możliwość pozostania w Wiecznym Mieście na dłużej to śmiało możecie zarezerwować sobie na zwiedzanie 7 dni. Na pewno nie będzie to wystarczająco dużo, bo zapragniecie tutaj jeszcze wrócić. Tak, apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Jak zaplanować zwiedzanie Rzymu?

Aby poczuć klimat miasta nie można biegać z miejsca na miejsce ( ja niestety biegam jak wariat, ale wam szczerze odradzam). Dlatego zaplanujcie sobie wcześniej trasy na każdy dzień, bo zamiast się odprężyć i zrelaksować będziecie się złościć głównie na siebie.

Koniecznie uwzględnijcie w planie chwilę relaksu przy kawie bądź na ławce przy fontannie albo w parku, by nogi mogły odrobinę odsapnąć. Przynajmniej z raz wybierzcie się na miasto, żeby zobaczyć zachód słońca. W Rzymie znajdziecie kilka punktów widokowych, lecz ja najbardziej polecam wzgórze Monte Mario, z którego rozpościera się piękny widok na panoramę miasta. Koloseum podczas zachodu słońca prezentuje się równie zjawiskowo, dlatego jeśli wzgórza to nic dla was to zdecydujecie się na tę opcję.

Rzym informacje praktyczne
Rzym informacje praktyczne
Rzym Koloseum

Pospacerujcie choć z raz nocą w świetle latarni po ulicach Rzymu, bo to dopiero wtedy miasto prezentuje się najbardziej dostojnie. Rzym jest miastem bardzo bezpiecznym, dlatego polecam wam tę opcję.

Planujcie z głową. Jeśli wybieracie się do np. do Koloseum to odwiedźcie przy okazji Forum Romanum, Ołtarz Ojczyzny czy pobliskie Muzeum Kapitolińskie. Sprawdźcie w google maps, jakie zabytki znajdują się w pobliżu zamiast pędzić np. pięć kilometrów dalej by zobaczyć np. Piramidę Cestjusza.

Wybierając się do Watykanu przeznaczcie na zwiedzanie najlepiej cały dzień włączając w to wspomniane wcześniej wzgórze Monte Mario, a na pewno odsapniecie od zgiełku miasta. Pamiętajcie, że na samo zwiedzanie Muzeów Watykańskich potrzeba przeznaczyć dobre cztery godziny.

Koniecznie sprawdźcie wcześniej w jakich godzinach będą otwarte poszczególne atrakcje i kupcie zawczasu bilety. Trochę mija się z celem wybierać się do Koloseum o godzinie 8 skoro pierwsze wejścia są o 10.30. Nie warto też liczyć na to, że bilety wstępu do Muzeów Watykańskich uda wam się kupić w ostatniej chwili. Gdy zdecydujecie się na zakup karty Roma Pass 48 bądź 72 konieczna będzie wcześniejsza rezerwacja terminu zwiedzania online za dopłatą 2€. Pamiętajcie, przezorny zawsze ubezpieczony.

Gdzie spać?

Jeśli przylatujecie do Rzymu, nie wypożyczacie auta i nie chcecie zbyt często korzystać z komunikacji miejskiej to najlepszym rozwiązaniem będzie centrum Rzymu. Ja zdecydowałem się na nocleg, nieopodal dworca Termini, aby móc w miarę szybko i sprawnie dostać się nie tylko na lotnisko, lecz także w inne części miasta.

Niebywałym atutem tego rozwiązania były także dość bliskie odległości od największych atrakcji takich jak właśnie Koloseum, Forum Romanum czy Plac Wenecki. Wbrew pozorom Rzym wcale nie jest takim wielkim miastem i do większości atrakcji dotrzemy spokojnie pieszo.

Jeśli bardzo wam zależy na bardziej klimatycznej części Rzymu to powinniście rozważyć również nocleg gdzieś właśnie nieopodal Piazza Navona czy Campo de Fiori. Stąd będzie wam najbliżej do większości zabytków. Np. spacer do Watykanu czy do Fontanny di Trevi zajmie wam jakieś 25 minut. Opcja warta rozważenia.

Jeśli jeszcze nie macie zaplanowanej listy atrakcji, to zapraszam was do zapoznania się z poniższym wpisem, w którym to zamieściłem szczegółowe informacje dotyczące największych atrakcji. Do tego zamieściłem linki, do stron, gdzie zakupicie bilety oraz oznaczyłem atrakcje, do których wstęp jest całkowicie darmowy.

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.