Rzym – Największe atrakcje turystyczne w czasie pandemii, aktualne ceny i obostrzenia

Napisał Stanley
0 Komentarz 35 minut czytania

Rzym – marzy się wam Rzym taki jak widziany na pocztówkach? Jeśli tak, to teraz jest najbardziej odpowiedni moment, żeby się tam wybrać. Koronawirus nieźle namieszał także w Wiecznym Mieście. Bardzo ucierpiała na tym turystyka i transport, lecz powoli wszystko wraca do normy. Jednak jedziecie? To świetnie, bo atrakcje turystyczne Rzymu czekają. Co zatem zwiedzić i gdzie kupić bilety? Do których rewelacyjnych atrakcji wejdziemy zupełnie za darmo? O tym wszystkim dowiecie się z poniższego wpisu.

Ostatnia aktualizacja: 20/04/2022

Aktualna sytuacja w Rzymie – obostrzenia

Za pewne zadajecie sobie pytanie, jak teraz wygląda sytuacja w stolicy Włoch? Jak przebiega zwiedzanie atrakcji turystycznych? Czy wszędzie trzeba mieć założoną maskę, jak przebiegają kontrole na lotniskach i czy aby na pewno trzeba się bać i zamykać w czterech ścianach?

Sam zadawałem sobie te pytania i ciężko było znaleźć mi na nie odpowiedź, dlatego odpowiedzi na nurtujące was pytania znajdziecie poniżej.

Testy, formularze, certyfikaty

Osoby przyjeżdżające do Włoch z Polski:

 • Są zobowiązane od wypełnienia Passenger Locator Form. Link: tutaj
 • Obejmuje wymóg okazania paszportu covidowego / green pass potwierdzającego przyjęcie pełnego cyklu szczepień, lub dawki przypominającej bądź certyfikatu ozdrowieńca
 • W przypadku nie posiadania zaświadczenia są zobowiązane okazać negatywny wynik testu antygenowego ( wykonanego na 48 godzin przed przekroczeniem granicy) bądź testu PCR ( wykonanego na 72 godziny przed przekroczeniem granicy )

Atrakcje turystyczne – zwiedzanie, maseczki

Pokrótce wspomnę jedynie jak wygląda obecnie zwiedzanie atrakcji turystycznych. Muszę tutaj pochwalić Włochów, że bardzo dbają o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa a przez to ograniczenie liczby nowych zakażeń do minimum. Aktualnie obowiązujące zasady:

 1. W transporcie zbiorowym, miejscach zgromadzeń oraz w przestrzeniach zamkniętych takich jak: sale koncertowe, teatralne, kinowe oraz w restauracjach i kościołach należy używać maseczki klasy FFP2
 2. Na terenie Włoch trzeba okazać certyfikat unijny tzw. covid pass (dotyczy pomieszczeń zamkniętych)
 3. Bilety wstępu do płatnych atrakcji trzeba uprzednio nabyć przez internet
 4. Obowiązek noszenia maseczki FFP2 obowiązuje przez cały okres zwiedzania danego zabytku (maseczki chirurgiczne i materiałowe nie są akceptowane)
 5. Brak obostrzeń i utrudnień podczas przemieszczania się z Rzymu do Watykanu
 6. Po ulicach w Rzymie i Watykanie można chodzić bez maski

Covid pass – ważność unijnego certyifkatu

Począwszy od 1 kwietnia 2022 roku na terenie Włoch należy mieć przy sobie a także okazać certyfikat unijny zwany zamiennie covid pass / green pass (Włosi najczęściej używają pojęcia green pass). Nieprzedstawienie green passu skutkuje poddaniu się autokwarantannie na okres 5 dni na własny koszt.

Informacja

Ważność certyfikatu szczepień we Włoszech po ukończeniu podstawowego cyklu szczepień wynosi tylko 6 miesięcy od szczepienia.

Przyjmując dawkę przypominającą, nasz certyfikat będzie ważny bezterminowo już od następnego dnia po przyjęciu szczepienia.

Jeśli od pełno cyklu szczepień minęło więcej niż 6 miesięcy, to chcąc być uznanym we Włoszech za osobę zaszczepioną należy mieć ze sobą negatywny wynik testu antygenowego na koronawirusa bądź PCR.

W praktyce lepiej przyjąć dawkę uzupełniającą, która wydłuża ważność green pasu (certyfikatu unijnego covidowego) bezterminowo od następnego dnia po szczepieniu.

Wymóg okazania certyfikatu nie dotyczy dzieci poniżej 12 roku życia.

Kiedy należy przedstawić green pass / certyfikat ozdrowieńca / negatywny wynik testu?

 • Gdy korzystamy z transportu dalekobieżnego
 • Na lotnisku
 • Podczas konsumpcji w lokalach gastronomicznych ( można jeść w ogródkach bez green passu, o ile dany lokal takim dysponuje)
 • Gdy jesteśmy uczestnikiem wydarzeń kulturowych i sportowych w pomieszczeniach zamkniętych

Kiedy nie trzeba okazywać green passu /certyfikatu ozdrowieńca / negatywnego wyniku testu?

 • Gdy korzystamy z lokalnego i wewnątrz regionalnego transportu
 • Podczas noclegów w hotelach, hostelach
 • Spożywając posiłki w ogródkach restauracyjnych
 • Przebywając w urzędach i instytucjach publicznych
 • Na terenie placówek handlowych i usługowych
 • Przyjęć odbywających się na wolnym powietrzu

Jak zwiedzać Rzym

Historyczną część miasta najlepiej zwiedzać pieszo z racji tego, iż większość zabytków jest położona tuż obok siebie. Warto na chwilę się zgubić, lub po prostu przejść się po mieście bez celu, a na pewno odkryjemy coś mało turystycznego, czego nie ma w przewodnikach.

Jeśli nie mamy zbyt dużo czasu to możemy skorzystać z komunikacji miejskiej, która jest tutaj świetnie rozbudowana. Głownie będziemy tutaj zdani na poruszanie się po mieście autobusami, gdyż linia metra niestety znacznie omija starszą część miasta.

Największe atrakcje turystyczne Rzymu

Rzym to jedno z najchętniej odwiedzanych miast na świecie. Dla wielu osób bezkonkurencyjne po każdym względem. Znajdziemy tutaj masę zabytków. Przyznam szczerze, że to pierwsze miasto, z którego wróciłem z poważnym niedosytem, gdyż nie udało mi się zobaczyć wszystkiego. Jak dla mnie 4 dni to zdecydowanie za mało.

Antyczne zabytki, cenne dzieła sztuki, liczne fontanny, piękne wzgórza, przepyszna kuchnia i niepowtarzalny klimat – to wszystko znajdziemy w Wiecznym Mieście. Od czego zatem zacząć zwiedzanie?

Koloseum

Rozsławione na cały świat Koloseum to jeden z tych dobytków ludzkości, obok którego nie można przejść obojętnie. Wzniesiony w 70-72 do 80 n.e. przez Wespazjana i Tytusa – cesarzy z dynastii Flawiuszów. Nieodzowny symbol miasta, który mógł pomieścić od 45 do 50 tysięcy widzów.

To tutaj odbywały się słynne walki gladiatorów oraz polowania na dzikie zwierzęta. Podobno dokonywano tutaj też masowych mordów na chrześcijanach, ale akurat na to nie ma żadnych dowodów. Faktem jest, iż w przerwach między walkami gladiatorów dokonywano często wymyślnych egzekucji na skazańcach.

Godziny zwiedzania: Od 1 lipca 2020, otwarte 7 dni w tygodniu, od 10:30 – 19:15. Ostatnie wejście o18:15.

Zakup biletów: Bilety zakupimy tutaj: link Bilet ważny tylko z dowodem osobistym.

Cena: bilet łączony Koloseum, Forum Romanum i Palatyn w cenie 16 €, do każdej rezerwacji doliczyć trzeba opłatę w wysokości 2€

Czas zwiedzania: na zwiedzanie samego Koloseum wystarczy około 60 minut

atrakcje turystyczne rzym
atrakcje turystyczne rzym
atrakcje turystyczne rzym

Forum Romanum i Palatyn

Forum Romanum – Najstarszy plac miejski w Rzymie otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz. To tutaj odbywały się wszystkie najważniejsze uroczystości. Badania archeologiczne przeprowadzone w latach 80-tych i 90-tych XX wieku wykazały, iż do XVIII wieku p.n.e. teren forum zajmowało bagno. Dziś znajdziemy tutaj masę pozostałości w formie łuków triumfalnych, świątyń (np. Kastora i Polluksa, Romulusa, Saturna) i bazylik.

Palatyn – jedno z siedmiu wzgórz Rzymu uważane za miejsce najstarszej rzymskiej osady Roma quadrata. W czasach republiki obszar wzgórza zajmowały świątynie oraz pałace rzymskich arystokratów.

Forum Romanum, Palatyn i Koloseum stanowią integralną atrakcję i nie ma możliwości zakupienia oddzielnego biletu.

Zakup biletów: Bilety zakupimy tutaj: link Bilet ważny tylko z dowodem osobistym.

Cena: bilet łączony Koloseum, Forum Romanum i Palatyn w cenie 16 €, do każdej rezerwacji doliczyć trzeba opłatę w wysokości 2€

Czas zwiedzania: na zwiedzanie Palatynu i Forum Romanum warto przeznaczyć od 2 do nawet 4 godzin

atrakcje turystyczne rzym
atrakcje turystyczne rzym

Ołtarz Ojczyzny

Neoklasyczny monument położonych przy Placu Weneckim. Chętnie odwiedzany przez turystów. to nic innego jak pomnik króla Wiktora Emanuela II oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Mierzy 70 metrów wysokości i 135 metrów szerokości i stanowi jeden z najnowocześniejszych symboli miasta.

Na samej górze budynku znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać widoki na panoramę miasta. Wjedziemy tam windą w cenie 10 €. Osoby w wieku 18-25 zapłacą 5 €. Na terenie przed budynkiem znajdziemy również ogólnodostępny darmowy taras widokowy, z którego można podziwiać widok na Plac Wenecki, Forum Romanum i Koloseum. Dlatego, jeśli mamy ograniczony budżet to taki widok zupełnie powinien nam wystarczyć.

Bilety: brak, Ołtarz dostępny jest dla zwiedzających za darmo w godzinach 9:30 – 19:30.

atrakcje turystyczne rzym
atrakcje turystyczne rzym
atrakcje turystyczne rzym
atrakcje turystyczne rzym

Panteon

Okrągła świątynia położona na Polu Marsowym, obok której nie można przejść obojętnie. Ufundowana przez cesarza Hadriana w roku 125 i mierząca 43.6 metra wysokości jest jedną z najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnego Rzymu.

Przed wejściem do tej imponującej budowli znajdziemy dobudowany trzyrzędowy portyk składający się z 16 kolumn, z czego 8 jest ustawione jest w pierwszym rzezie. Panteon przykryty jest betonową kopułą o średnicy 43.34 metra. W kopule znajduje się dziura o średnicy 9 metrów, tzw. oculus, przez którą wpada światło naturalne. Otwór w kopule nie jest ani przykryty ani oszklony, dlatego podczas opadów do środka wpada deszcz. Marmurowa posadzka budowli jest lekko wklęsła. posiada również otwory, które odprowadzają deszczówkę do kanalizacji.

Bilety: brak, Panteon dostępny jest dla zwiedzających za darmo

Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty w godzinach 9:30 – 19:30 a w niedzielę od 9:00-18:00. Zamknięty dla zwiedzających 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia. Podane daty i godziny mogą ulec zmianie, dlatego warto je wcześniej sprawdzić tutaj: link.

atrakcje turystyczne rzym
atrakcje turystyczne rzym

Fontanna di Trevi

Atrakcje turystyczne w Rzymie to niekończąca się lista urokliwych i klimatycznych miejscówek. Taką właśnie miejscówką jest wspomniana najbardziej osławiona barokowa Fontanna di Trevi. Położona w połowie drogi między Ołtarzem Ojczyzny a Schodami Hiszpańskimi przyciąga do siebie rzesze turystów. Centralną rzeźbą w fontannie jest Okeanos a po jego bokach znajdują się posągi mitologicznych bóstw Rzymu: Kastora i Polluksa.

Najlepiej wybrać się tam wczesnym porankiem, bo często jest oblegana prze tłumy. Podczas tegorocznego pobytu w Rzymie, to właśnie tutaj znajdowało się największe skupisko ludzi, mimo, iż w innych częściach miasta świeciło pustkami.

Ciekawostki:

 • woda do fontanny czerpana jest z akweduktu Aqua Virgo zbudowanego w 19 roku p.n.e.
 • turyści wrzucają do fontanny monety o równowartości 3 tysięcy euro dziennie
 • fontanna mierzy 26 m wysokości i 20 m szerokości
 • wchodzenie do fontanny jest zabronione a złamanie tego zakazu kończy się nałożeniem kary finansowej
 • fontanna zyskała jeszcze większą sławę po emisji filmu Felliniego – La dolce vita (Słodkie życie), gdzie postaci grane przez Marcello Mastroianniego i Anitę Ekber wchodzą do fontanny

Bilety: brak, fontanna dostępna jest dla zwiedzających za darmo

atrakcje turystyczne rzym

Piazza Navona

Jeden z najładniejszych placów w Rzymie, który powstał w miejscu antycznego stadionu zbudowanego w 86 r. n.e. na polecenie cesarza Domicjana. Na placu podziwiać możemy aż 3 okazałe barokowe fontanny. Wokół placu znajdziemy kolorowe kamienice, zajęte głównie przez restauratorów, które nadają temu miejscu dodatkowego uroku. Na placu znajdziemy również bazylikę Sant’Agnese fuori le Mura (Bazylika św. Agnieszki za Murami), którą możemy zwiedzać zupełnie za darmo.

Bilety: brak,Piazza Navona jest ogólnie dostępny dla wszystkich

atrakcje turystyczne rzym
atrakcje turystyczne rzym

Schody Hiszpańskie

Piazza di Spagna to kolejny słynny plac w Rzymie. Znajdziemy tutaj osławione, zbudowane w stylu rokokowym schody hiszpańskie prowadzące do XVI-wiecznego kościoła Trinita dei Monti poświęconemu trójcy świętej. Schody zostały poświęcone przez ówczesnego papieża Benedykta XIII. U podnóża schodów znajdziemy fontannę Barcaccia z 1623 roku, przy której chętnie gromadzą się turyści.

Ciekawostki związane ze Schodami Hiszpańskimi:

 • co roku odbywa się tutaj Festa della Primavera, czyli rzymski festiwal kwiatów
 • zimą ustawiana jest tutaj szopka bożonarodzeniowa
 • dość często odbywają się tutaj pokazy mody
atrakcje turystyczne rzym

Ogrody i Galeria Borghese

Ogrody Borghese to zielona wyspa położona w sercu miasta, do której chętnie uciekają mieszkańcy. Położone na wzgórzu Pincio nieopodal Schodów Hiszpańskich i Piazza del Popolo. Ogrody Borghese zajmują powierzchnię 80 hektarów. Można tutaj aktywnie spędzić czas wolny i odpocząć troszkę od zgiełku miasta.

W tym powstałym w XVII wieku parku znajdziemy malownicze świątynie stylizowane na antyczne ruiny oraz liczne rzeźby. Wstęp do Parku jest darmowy. Można tutaj spokojnie pojeździć na rolkach, rowerze, posiedzieć w spokoju na ławce bądź popływać łódką.

Na terenie ogrodów znajdziemy również Ogród zoologiczny Bioparco ( 18 hektarów) oraz Galerię Borghese, w której to znajdziemy bogatą kolekcja dzieł między innymi Berniniego i Caravaggia. Kolekcja została zgromadzona przez kardynała Scipiona Borghese, który był założycielem parku.

Bilety:

 • Ogrody Borghese – wstęp wolny
 • Galeria Borghese – wstęp 13 € plus opłata serwisowa w wysokości 2 €, bilety zakupimy tutaj: link
 • Ogród zoologiczny Bioparco – ceny biletów wahają się w przedziale od 10 do 16 €,. Zależne są od wieku i daty zakupu biletu. Bilety i aktualne ceny znajdziemy tutaj: link.
atrakcje turystyczne rzym
atrakcje turystyczne rzym

Muzeum Kapitolińskie

To pierwsze muzeum publiczne na świecie. Jego historia zaczęła się w 1471 roku, gdy Sykstus IV podarował miastu pierwsze zbiory. W muzeum znajdziemy bogatą kolekcję rzeźb antycznych.Warto pojawić się tutaj także po zmroku, by zobaczyć podświetloną fasadę kompleksu w barwach flagi Włoch.

Zakup biletów: Bilety zakupimy tutaj: link , koszt biletów: dorośli 15 €, młodzież w wieku od 18-25 13 €, dzieci: gratis

Bazylika Matki Bożej Śnieżnej

Ta bazylika zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Może to dlatego, że była pierwszą atrakcją, którą oznaczyłem na mojej liście zwiedzania, bo była położona najbliżej hostelu, w którym się zatrzymałem. Położona na wzgórzu Eskwilin i poświęcona św. Marii z Nazaretu.Tylko dlaczego śnieżna?

Nazwa bazylika jest ściśle związana z wydarzeniem z 5 sierpnia 352 roku. Otóż zgodnie z legendą papieżowi Liberiuszowi we śnie ukazała się matka boska, która powiedziała mu,że w miejscu, gdzie latem spadnie śnieg powstanie kościół. Z nocy 4 na 5 sierpnia wspomnianego 352 roku wzgórze Eskwilin pokryło się śniegiem. Obiekt pochodzi z V wieku ( budowę rozpoczęto dopiero w 432 roku) a jego wnętrze pełne marmurów jest bogato zdobione.

Bilety: brak, Bazylika Matki Bożej Śnieżnej dostępna jest dla zwiedzających za darmo

Zwiedzanie wirtualne: Wnętrze Bazyliki można również zwiedzić wirtualnie tutaj: link

atrakcje turystyczne rzym
atrakcje turystyczne rzym

Zamek i Most Świętego Anioła

Położony na prawym brzegu Tybru Zamek Świętego Anioła to nic innego jak grobowiec cesarza Hadriana, jego rodziny i następców. Zamek był także schronieniem dla żyjących papieży. Zbudowany w II w. n.e. a w XIII w. połączony z Watykanem tajemnym korytarzem o długości 800 metrów. Korytarz umożliwiał papieżom ucieczkę do bezpiecznego schronienia z atakowanego Watykanu.

Bilety: cena biletu to 16 €, ,zakupu dokonamy tutaj: link

atrakcje turystyczne rzym

Porta Maggiore

Efektywnie prezentująca się starożytna brama w obrębie rzymskiego muru Aureliana. Zbudowana przez cesarza Klaudiusza w 52 r n.e. w celu połączenia dwóch wodociągów: Aqua Claudia i Anio Novus. Cała konstrukcja liczyła 32 metry wysokości i 24 metry szerokości. Chyba najlepiej prezentuje się nocą.

Piramida Cestiusza

To jedyna zachowana i największa z piramid budowanych w Rzymie. To monumentalny grobowiec Gajusza Cestiusza Epulona położony obok południowej bramy Porta San Paolo. Wysokość piramidy wynosi 36.4 metra wysokości a jej fundamenty 9 metrów głębokości. Została zbudowana w 330 dni przez spadkobierców Cestiusza. Aby móc odziedziczyć majątek Cestiusza, budowa musiała zakończyć się w okresie krótszym niż 365 dni.

Bilety: Zwiedzanie Piramidy wewnątrz. Koszt 5.50 €, plus 2 €, za rezerwacje/osobę. Wymagana wcześniejsza rezrwacja – COOPCULTURE (tel. +39 06 39967702). Brak możliwośći zakupu przez internet. Więcej szczegółów tutaj: link.

Bazylika Świętego Piotra

Zbudowana w latach 1506–1626 na wzgórzu watykańskim. Jedna z pięciu Bazylik Papieskich. Świątynia jest nekropolią papieży, w tym świętych m.in. Leona Wielkiego, Grzegorza Wielkiego, Leona III, Jana XXIII i Jana Pawła II. Jest to niebywale jedna z najpiękniejszych świątyń na świecie. Dodatkowo jej wnętrze ozdabiają dzieła takich mistrzów jak Michał Anioł, Gianlorenzo Bernini czy Antonio Canova.

Bilety: brak, wstęp do Bazyliki Świętego Piotra jest bezpłatny

Warto również udać się na kopułę bazyliki, z której to podziwiać możemy przepiękny widok na Plac Świętego Piotra i panoramę miasta. Kopuła Bazyliki Świętego Piotra o jedna z największych i najbardziej okazałych kopuł na świecie. Została zaprojektowana przez Michała Anioła, który niestety nie zdążył jej ukończyć.

Bilety: bilety należy zakupić w kasie ( brak możliwości zakupu online)

 • 10 € – obejmuje wjazd na dach bazyliki ( do pokonania zostaje 320 schodków do tarasu widokowego znajdującego się na szczycie)
 • 8 – bez korzystania z windy ( do pokonania 541 schodków na szczyt kopuły)
atrakcje turystyczne rzym

Muzea Watykańskie

Powstałe ze zbiorów dzieł sztuki zgromadzonych na przestrzeni lat przez papieży. To najbogatsza kolekcja dzieł sztuki na świecie. Muszę szczerze przyznać, iż muzea watykańskie przyćmiły swoim blaskiem i ogromem eksponatów muzeum w Luwr, które miałem okazję zwiedzić w zeszłym roku. W tutejszych muzeach znajdziemy ponad 70 tysięcy dzieł.

Największa trakcją muzeów jest niebywale Kaplica Sykstyńska, w której to odbywają się konklawe, czyli wybory nowego papieża. Podziwiać tutaj możemy słynne freski Michała Anioła: “Sąd Ostateczny” oraz “Stworzenia Świata”. W Kaplicy Sykstyńskiej obowiązuje całkowity zakaz fotografowania i filmowania. Z racji tego, iż cały kompleks jest na prawdę ogromny, na zwiedzanie warto przeznaczyć minimum 4 godziny.

Bilety: na chwilę obecną bilety można zakupić jedynie online, w cenie 17€ . Brak możliwości zakupu biletu w kasie. Bilet jest na konkretny dzień i daną godzinę. Nie wolno się spóźniać. Zakupimy go tutaj: link. Następnie drogą mailową otrzymamy voucher, który należy wymienić w kasach muzeum po przejściu kontroli osobistej.

Ważne! Zarówno wejście do Kaplicy Sykstyńskiej jak i do Bazyliki Św. Piotra jest dozwolono tylko dla osób ubranych odpowiednio do wagi miejsca. Zarówno kobiety jak i mężczyźni muszą mieć zakryte ramiona. Wykluczone są krótkie spódniczki, szorty, stroje plażowe oraz koszulki odkrywające pępek. Dozwolone są np. bermudy, spódnice sięgające do kolana oraz t-shirty.

atrakcje turystyczne rzym
atrakcje turystyczne rzym

Wzgórze Monte Mario

Romantyczny zachód słońca na 139 metrach wysokości nad poziomem morza? Wyglądając przez okna z Muzeów Watykańskich w oddali można dostrzec srebrne kopuły Obserwatorium Astronomicznego. To właśnie tutaj znajdziemy jeden z najbardziej efektownych punktów widokowych. Poniżej obserwatorium znajdziemy tarasy widokowe, z których widać kopułę Bazyliki św. Piotra. Wędrując na sam szczyt wzgórza ( pod samo obserwatorium) będziemy raczej rozczarowani widokiem. Oceńcie z resztą sami.

Bilety: brak, wejście na wzgórze i na tarasy widokowe jest bezpłatne

Dojazd: Z Watykanu najlepiej dojechać na wzgórze autobusem linii nr. 32. Wsiadamy na stacji Risorgimento i wysiadamy na V. le Angelico/Maresciallo Giardino ( 5 przystanków). Od przystanku na szczyt dzieli nas już jedynie 1.5 kilometra. Warto się troszkę pomęczyć.

Już teraz dołącz do mnie na Facebooku i Instagramie!

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.