Transport w Rzymie – Podróżowanie metrem, autobusami i tramwajami

Napisał Stanley
0 Komentarz 20 minut czytania

Rzym – a przynajmniej historyczne centrum miasta najlepiej zwiedzać pieszo. Ciekawe zabytki, spory kawał historii, pyszna kuchnia przemawiają za tym, by do Rzymu nie tylko pojechać, ale jeszcze przynajmniej kilkakrotnie tam powrócić. Jeśli zaplanowaliście turystyczne wojaże i wasz wybór padł właśnie na Wieczne Miasto to z pewnością ciekawi was zagadnienie podróżowania komunikacją miejską. Transport w Rzymie to cenny poradnik, dzięki któremu opanujecie transport miejski na przysłowiową piątkę!

Dojazd z lotniska Ciampino do centrum – Transport w Rzymie

Bus Terravision

Przewoźnik Terravision oferuje bezpośrednie połączenie z lotniska do centrum Rzymu, a dokładniej mówiąc do Stazione Termini. Podróż trwa około 40 minut.

Cena: Bilet w jedna stronę dla dorosłych i młodzieży kosztuje 6 €. Przejazd dla dzieci do lat 4 jest bezpłatny. Przy zakupie biletu w obie strony za bilet powrotny zapłacicie 5 €.

Zakup biletów: strona Terravision

Rozkład jazdy: Terravision Ciampino – Termini

Linia podmiejska + linia metra 2.70

Jeśli chcecie zaoszczędzić na przejazdach to warto rozważyć tę opcję.

Po wyjściu z terminalu udajemy się na przystanek autobusowy numer 2, z którego odjeżdża autobus do stacji metra Anagnina (koszt biletu 1.20 €) . Podróż zajmuje około 20 minut.

Następnie na stacji Anagnina kupujemy bilet za 1.50 € lub całodniowy za 7 €, który uprawnia do podróży dowolnym środkiem komunikacji miejskiej w granicach Rzymu dowolną ilość razy i wysiadamy na stacji Roma Termini. Przejazd metrem zajmuje 18 minut.

Zakup biletów: bilet na autobus zakupimy u kierowcy bądź w informacji turystycznej, natomiast bilet na metro bezpośrednio na stacji w automacie

Rozkład jazdy + godziny odjazdów: link.

Bardzo podobna opcja jak wyżej z tą różnicą, że z autobusu przesiadamy się na pociąg. Autobus odjeżdża z przystanku numer 2 (autobus oznaczony logiem Atral) wysiadamy na stacji kolejowej Ciampino FS Station. Stąd podróżujemy dalej pociągiem do dworca Termini.

Zakup biletu: zintegrowany bilet na tej trasie w cenie 2.70 € zakupimy na lotnisku w informacji turystycznej

Rozkład jazdy + godziny odjazdów: link.

Autobus 520 + Metro 1.50 €

Na lotnisku wsiadamy do Autobusu nr 520 (kierunek Cinecitta Ma’), który zawiezie nas właśnie do stacji metra Cinecitta. Na stacji wsiadamy w linię metra A w kierunku Battistini. Jeśli planujemy dostać się do centrum to wysiadamy na stacji Termini, natomiast gdy chcemy dostać się do Watykanu to wysiadamy na stacji Ottaviano.

Zakup biletu: W metrze i autobusach linii 520 i obowiązuje zintegrowany bilet komunikacji miejskiej w cenie 1.50 €. Bilet jest ważny przez 75 minut od momentu skasowania.

Wycieczki w Rzymie. Nie masz jeszcze pomysłu na zwiedzanie Rzymu? Jeśli tak, to może zaciekawią Cię poniższe propozycje.

Powered by GetYourGuide

Dojazd z lotniska Fiumicino do centrum – Transport w Rzymie

Bus Terravision

Autokary tego przewoźnika zawiozą nas prosto z lotniska na sam Dworzec Termini.

Cena: Bilet w jedna stronę dla dorosłych i młodzieży kosztuje 7 €. Przejazd dla dzieci do lat 4 bezpłatny. Przy zakupie biletu w obie strony za bilet powrotny zapłacicie 5 €.

Zakup biletów: strona Terravision

Rozkład jazdy: link.

Pociąg Leonardo Express do Roma Termini

Jeśli chcemy dostać się dość szybko do Dworca Termini to możemy skorzystać z pociągu Leonardo Express. Koszt przejazdu to 14 €. Trasa pociągu obejmuje tylko dwie stacje: Fiumicino Aeroporto i Roma Termini, natomiast czas przejazdu to 30 minut.

Zakup biletów: bezpośrednio na stacji bądź na stronie leonardoexpress: link.

T.A.M. BUS

Kolejnym nieco tańszym rozwiązaniem jest T.A.M. BUS. Dojedziemy nim z lotniska Fiumicino na Dworzec Termini. Za bilet w jedną stronę zapłacimy 10 €, natomiast w obie strony 15 €.

Zakup biletów: na stronie T.A.M. BUS: link.

Pociągi regionalne

Jeśli chcemy dostać się np. do dzielnicy Travestere to możemy skorzystać z pociągów regionalnych, które są zdecydowanie tańsze niż leonardoexpress. Koszt przejazdu wynosi wtedy 8 € a na miejsce dotrzemy w 30 minut.

Informacja

Bilety zakupione w kasie i w automacie muszą zostać skasowane przed odjazdem. W tym celu należy włożyć bilet do kasownika wyrównując go do lewej strony. Nieskasowanie biletu wiąże się z mandatem i nie ma od tego żadnych odstępstw. Bilety zakupione drogą elektroniczną nie wymagają kasowania.

Zakup biletów: w automacie na stacji, w kasie na dworcu i na stronie Trainitalia: link.

Transport w Rzymie
Transport w Rzymie

Ceny biletów komunikacji miejskiej – Transport w Rzymie

Transport w Rzymie najlepiej sprawdzi się, gdy będziecie chcieli pokonać dość duże odległości w możliwie jak najszybszym czasie. Na nasze szczęście cały system komunikacji w Rzymie jest zintegrowany i nie aż tak skomplikowany jak na przykład w portugalskim Porto. W praktyce oznacza to, że w każdym środku transportu obowiązują takie same bilety, co jest rozwiązaniem niesłychanie praktycznym z punktu widzenia turysty.

Wieczne Miasto oferuje nam tutaj do dyspozycji kilka rodzajów biletów komunikacji miejskiej:

 • BIT – bilet czasowy ważny przez 100 minut od skasowania. Można na nim dowolnie przesiadać się w obrębie miasta. Koszt zakupu to 1.50 €.
Informacja

Bilet BIT w metrze obowiązuje na jedną podróż, nawet gdy podróżujemy różnymi liniami, ale bez przechodzenia przez bramki w przypadku przesiadki między liniami A-B-B1.Przesiadki z przechodzeniem przez bramki są dozwolone jedynie pomiędzy linia A i C.

 • BIT 10 – bilet czasowy ważny przez 100 minut od skasowania. Ważny tylko na jedną podróż na trasie miejskiej metra/pociągu. Cena biletu 15 €. Po upływie pierwszych 100 minut bilet można skasować ponownie na kolejne100 minut, aż do 10 razu.
 • bilet jednodniowyRoma 24 – ważny 24 godziny w każdym środku transportu od momentu pierwszego skasowania. Koszt biletu to 7 €.
 • bilet dwu dniowyRoma 48 – ważny w każdym środku transportu w obrębie Rzymu przez 48 godzin od momentu pierwszego skasowania. Koszt biletu to 12.50 €.
 • bilet trzy dniowyRoma 48 – ważny trzy pełne dni od momentu skasowania w każdym środku transportu. Koszt biletu to 18 €.
 • bilet tygodniowy – tak samo jak pozostałe ważny we wszystkich środkach transportu od momentu skasowania do północy dnia siódmego. Dodatkowo musi zostać podpisany imieniem i nazwiskiem właściciela. Koszt biletu to 24 €.
Informacja

Komunikacja publiczna dla dzieci poniżej 10 roku życia w obrębie Rzymu jest bezpłatna pod warunkiem, że towarzyszy im osoba dorosła, która opłaciła swój przejazd.

Karta Roma PassTransport w Rzymie

Jeśli chodzi o komunikację miejską to możemy także skorzystać z Karty Roma Pass, która prócz wstępu i zniżek do niektórych atrakcji umożliwia nam także nieograniczoną ilość przejazdów metrem, autobusem i tramwajem. Do wyboru mamy:

 • Roma Pass 48 – karta ta oferuje darmowe wejście do jednej atrakcji turystycznej i nielimitowaną ilość przejazdów komunikacją miejską. Ważna jest 48 godzin od momentu skasowania i kosztuje 32 .
 • Roma Pass 72 – oferuje darmowe wejście do dwóch atrakcji i nielimitowaną ilość przejazdów komunikacją miejską. Ważna jest przez 72 godziny od momentu skasowania i kosztuje 52 €.

Zakup Roma Pass: link.

Transport w Rzymie – Gdzie kupić bilety?

Bilety na komunikację miejską w Rzymie zakupimy w:

 • Kioskach z papierosami (tabaccheria).
 • Automatach zarówno na stacjach metra jak i na przystankach autobusowych.
 • Punktach przewoźnika – ATAC.
 • Aplikacjach: myCicero, nugo, ticketappy and Dropticket (zakupimy tutaj zarówno bilety BIT 100, ROMA24/48/72H jak i bilet miesięczny).
Informacja

tap & go ® – to system płatności zbliżeniowych umożliwiający zakup biletu czasowego BIT – 100 minut (akceptowalne karty: Mastercard – Visa – American Express, Maestro – Vpay) zainstalowany przy bramkach wejściowych do linii metra A, B/B1, C oraz na stacjach kolei na trasach: Roma-Lido, Roma-Viterbo and Termini-Centocelle. Aby dokonać płatności za przejazd wystarczy zbliżyć kartę płatniczą do oznaczonego terminala i poczekać aż zapali się zielona lampka i przejść prze bramkę. Płatności można dokonywać również za pomocą urządzeń wyposażonych w NFC takich jak: smartfon czy smartwatch. W razie kontroli należy pokazać kartę płatniczą bądź urządzenie, którym zapłaciliśmy za bilet. Więcej informacji w języku angielskim na temat płatności tap & go ® tutaj: link.

Transport w Rzymie

Aplikacje do zakupu biletów na komunikację miejską w Rzymie – Android i iOS

Dropticket na telefony z Androidem pobierzecie tutaj: link, a na telefony z iOS tutaj: link.

ticketappy na telefony z Androidem pobierzecie tutaj: link, a na telefony z iOS tutaj: link.

myCicero na telefony z Androidem pobierzecie tutaj: link, a na telefony z iOS tutaj: link.

nugo na telefony z Androidem pobierzecie tutaj: link, a na telefony z iOS tutaj: link.

Jazda na gapę w Rzymie

Dla wszystkich, którzy lubią jeździć na gapę, przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej przygotowało niespodziankę w postaci mandatów. Chyba nie muszę nikogo specjalnie przekonywać, że jazda na gapę jest nieopłacalna. Poniżej podaję wam koszty takiej rozrywki:

 • 54.90 € – mandat jest zmniejszony o 50%, jeśli zostanie zapłacony w ciągu 5 dni od daty otrzymania.
 • 104.90 € – jeśli wypłata nastąpi w okresie od sześciu do sześćdziesięciu dni od daty otrzymania.
 • 12.00 – jeśli nie zachowacie kopii mandatu trzeba będzie się liczyć z tą dodatkową opłatą.
 

Jak poruszać się komunikacją miejską? – Transport w Rzymie

Rzym – Jak dojadę – Probus Rome

Dobra wiadomość dla zwolenników polskiej aplikacji Jak dojadę. Rzymianie mają swój odpowiednik o nazwie Probus Rome. Podstawową zaletą aplikacji jest to, iż znajduje ona najszybsze i najdogodniejsze połączenia dla danej trasy oraz pokaże wam najbliższe przystanki. Aplikacja pokazuje połączenia zarówno dla metra,jak i autobusów czy tramwajów.

Aplikację Probus Rome na telefony z Androidem pobierzecie tutaj: link, a na telefony z iOS tutaj: link.

Autobusy i tramwaje

Z racji, iż Rzym jest dość rozległym miastem i działa tutaj ponad 350 różnych linii, nie jestem w stanie przedstawić wam tutaj ich wszystkich. Jeśli chcielibyście sprawdzić szczegóły, bądź interesuje was rozkład jazdy danej linii to odsyłam was bezpośrednio do strony przewoźnika ATAC: link.

Informacja

W Rzymie nie zakupimy biletu na autobus u kierowcy, dlatego warto zakupić bilet wcześniej albo przez aplikację, bądź w automacie czy kiosku. Nadjeżdżający autobus najlepiej zatrzymać machnięciem ręką, natomiast chęć opuszczenia pojazdu trzeba wcześniej zasygnalizować korzystając z przycisku umieszczonego wewnątrz pojazdu.

Metro

Rzymskie metro nazywane jest przez Włochów Metropolitana. Kursuje ono co około 7-10 minut, codziennie od 5:30 do 23:30 (do 0:30 w soboty). W obrębie metra wyróżniamy trzy linie: Metro A (linia pomarańczowa), Metro B i B1 (linia niebieska) oraz Metro C (linia zielona).

Godziny kursowania linii metra

 • A czynna od godziny 5.30 do 23.30; w piątki i soboty do godziny 01.30.
 • B czynna od godziny 5.30 do 23.30; w piątki i soboty do godziny 1:27.
 • B1 czynna od godziny 5.30 do 23.24; w piątki i soboty do godziny 1:30.
 • C czynna od godziny 5.30 do 23.30; w piątki i soboty do godziny 1:30.

Aktualne mapy metra i tramwajów pobierzecie tutaj: link.

Jeśli jeszcze nie macie zaplanowanej listy atrakcji, to zapraszam was do zapoznania się z poniższym wpisem, w którym to zamieściłem szczegółowe informacje dotyczące największych atrakcji. Do tego zamieściłem linki, do stron, gdzie zakupicie bilety oraz oznaczyłem atrakcje, do których wstęp jest darmowy. Po więcej praktycznych materiałów odnośnie podróży zapraszam na stronę główną: blog podróżniczy.

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.