Zwiedzanie Rzymu – Aktualna sytuacja w Wiecznym Mieście po najeździe Koronawirusa

Napisał Stanley
0 Komentarz 8 minut czytania

Rzym – rozsławiony na całym świecie, położony na rzeką Tyber i Morzem Śródziemnym. Do tej pory przyciągał do siebie średnio 9.5 miliona turystów rocznie. Tak było wcześniej. Nagle pojawił się on! Narodził się w Azji. Niedoceniany. Przez wielu wyśmiewany i bagatelizowany. Szybko zawładnął całym światem, odebrał bliskich rodzinom, wielu nie pozwolił się z nimi nawet pożegnać i pozostawił w żałobie. Niebezpieczny, niewidzialny, ciągle mutujący i tak do końca nieprzewidywalny. Zimny drań! Uderzył w turystykę i transport, zachwiał najpotężniejszymi gospodarkami świata i zamknął nas w czterech ścianach. Zasiał niepewność, wzbudził strach, zmienił postrzeganie świata i wzniecił niechęć do ludzi. Nie oszczędził też Rzymu. Przed wiekami najeżdżany przez Hunów, Wandalów, Wizygotów a teraz przez współczesnego jeźdźca określanego skrótem COVID -19. Wieczne Miasto poniosło sromotną klęskę. Jednak powoli, choć z trudem staje znowu na nogi. Jak zatem wygląda obecnie sytuacja w Rzymie? Jak przebiega zwiedzanie Rzymu i czy strach ma tylko wielkie oczy?

Prawie nikt nie chce jechać teraz do Rzymu. Ja też nie chciałem

Wielogodzinne biesiadowanie przy stole do późnych godzin wieczornych. Długie rozmowy przy winie, które brzmią w uszach Polaków jak najzwyklejsza w świecie kłótnia. Śpiewy, tańce, radość, swawola. To obraz Włoch, który zapadł mi w pamięć podczas wizyty w Wenecji, Trieście, Bari, Monopoli, Polignano a Mare oraz Alberobello.

Tanie bilety lotnicze – to coś dla mnie. Lot do Włoch i zwiedzanie Rzymu – o nie, nie! Pierwsze co przychodzi mi na myśl to on – COVID -19. Nie ma mowy, nigdzie nie jadę. Co z tego, że tanio, że na ulicach pusto? Tyle razy słyszałem w telewizji i w radiu, że to Włochy przodowały w ilościach zgonów i zakażeń w Europie.

Ponadto to oni, Włosi, nie robili sobie nic z obostrzeń i balowali, jakby nic się nie działo. Brak zdyscyplinowania, samowolka i zły przykład dla całego świata – czy aby nie czasem przejaskrawiony ten obraz nakreślony przez media?

Włochy vs. koronawirus, rak, katastrofa lotnicza

Przeglądam w internecie statystyki z ostatnich tygodni. Jakież jest moje zdziwienie, gdy okazuje się, że w ostatnich tygodniach zanotowano więcej przypadków koronawirusa w Polsce niż we Włoszech. Właśnie zaczynam się nad wszystkim zastanawiać.

Myślę sobie, że przecież mogę zachorować na kronawirusa zarówno w Polsce jak i we Włoszech i niekoniecznie umrzeć. Ponadto mogę też przecież zachorować np. na raka. Mogę zginąć w katastrofie lotniczej, w wypadku samochodowym czy zostać potrąconym na przejściu dla pieszych.

Nagły przypływ adrenaliny, panika, nieuzasadnione obawy, brak odpowiedzialności z mojej strony i lekkomyślność? Tak źle, tak niedobrze. Klamka zapadła.

Bezpieczeństwo pasażerów i załogi ponad wszystko – Kontrola na lotnisku

17 lipca 2020 – zmierzam na lotnisko w Balicach. Niby wszystko po staremu, jednak nie do końca. Przed terminalem prawie nikogo nie ma, gdzieniegdzie czai się jakiś palacz bądź taksówkarz. Co nas czeka na lotnisku i w trakcie lotu?

 • ✅Pomiar temperatury tuż przy wejściu do terminala i obowiązkowe okazanie biletu lotniczego bądź rezerwacji, jeśli nie zdążyliśmy się jeszcze odprawić
 • ✅Wstęp na teren terminala tylko dla podróżnych – osoby towarzyszące nie są wpuszczane do środka
 • ✅Kontrola bezpieczeństwa przebiega identycznie jak przed wybuchem pandemii. Należy jedynie zachować bezpieczny odstęp
 • ✅Wymagana założona maska przez cały okres pobytu na lotnisku oraz podczas całego lotu
 • ✅Maskę można ściągnąć podczas spożywania posiłków i napoi
 • ✅Wracając do kraju należy wypełnić tzw. kartę lokalizacji pasażera ( ⚠️ Karta nie jest stosowana we wszystkich liniach. Wracając 21 lipca z lotniska Fumicino liniami LOT taki obowiązek musiałem spełnić. Kartę wypełnia się podczas lotu i oddaje stewardessom )

Zwiedzanie Rzymu i Watykanu

Zwiedzanie samego Rzymu i Watykanu przebiega bardzo sprawnie i przyjemnie. Na ulicach oraz w największych atrakcjach nie ma tłumów. Nie trzeba się ani przepychać ani stać w długich kolejkach. Aktualna sytuacja wygląda następująco:

 • ✅Przy wejściu do wszystkich atrakcji znajdują się urządzenia do pomiaru temperatury ciała i środki do dezynfekcji rąk
 • ✅Kontrole przebiegają bardzo sprawnie i zajmują zaledwie kilka sekund
 • ✅Brak kolejek do wszystkich atrakcji zarówno w Rzymie jak i w Watykanie (wyjątek stanowił jedynie Panteon, gdzie staliśmy maksymalnie 2 minuty)
 • ✅Bilety wstępu do płatnych atrakcji trzeba uprzednio nabyć przez internet
 • ✅Posiadacze Roma Pass ⚠️ 48h i 72h również muszą zarezerwować wejściówki do wybranych przez siebie atrakcji przez internet
 • ✅Zwiedzając zabytki jesteśmy zobligowani do noszenia maski przez cały okres przebywania na terenie danej placówki
 • ✅Przemieszczanie się między Rzymem a Watykanem przebiega bez obostrzeń
 • ✅Nie ma żadnej kwarantanny po powrocie z Watykanu wbrew obiegowej opinii
 • ✅Po ulicach w Rzymie i Watykanie można chodzić bez maski
 • ✅Osoby, które nie noszą masek na ulicach to najczęściej turyści. Włosi natomiast dbają bardzo o to, żeby wirus się nie rozprzestrzeniał
 • ✅Na włoskich plażach należy zachować bezpieczny odstęp od reszty plażowiczów ( nie ma tam obowiązku noszenia maseczek)
 • ✅Ochroniarze na dworcach w przyjazny sposób przypominają o obowiązku noszenia maseczek

Poniżej zamieszczam fotografie, na których można samemu ocenić jak bardzo zatłoczone są ulice w Rzymie i Watykanie.

Zwiedzanie Rzymu COVID-19
Zwiedzanie Watykanu COVID-19
Zwiedzanie Rzymu COVID-19

Czy trzeba się bać?

Z racji, iż obecnie we Włoszech wykrywa się mniej przypadków COVID – 19 niż w Polsce, myślę, że warto rozważyć wyjazd. Jak już wcześniej wspominałem, zwiedzanie Rzymu i Watykanu przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Dodatkowo brak turystów i kolejek, oraz niezatłoczone autobusy przemawiają obecnie zdecydowanie na korzyść Rzymu. A wy co sądzicie? Rozważacie wyjazd do Włoch?

⚠️Aktualne informacje dla podróżujących do Włoch: link

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.