Transport w Paryżu – Podróżowanie metrem, autobusem i tramwajem

Napisał Stanley
0 Komentarz 14 minut czytania

Paryż to obecnie największa aglomeracja w całej Unii Europejskiej. To niestety nie Rzym czy Porto, gdzie do większości atrakcji można spokojnie dotrzeć pieszo. Część atrakcji jest rozproszona i oddalona od siebie w kilku kilometrowych odstępach. Czy chcemy czy nie, to będziemy musieli skorzystać albo z komunikacji miejskiej albo taksówki. Jest jednak jedna dobra wiadomość. Transport w Paryżu jest świetnie zorganizowany a poruszanie się po stolicy Francji środkami komunikacji miejskiej jest bardzo proste. Z tego wpisu dowiecie się się jak kształtują się ceny biletów komunikacji miejskiej i jak dojedziecie z lotniska Beauvais-Tillé i Charles de Gaulle do centrum. Podpowiem wam także z jakiej aplikacji skorzystać, by dojechać w konkretne miejsce.

Ostatnia aktualizacja 02/07/2023

Paryż – Poruszanie się po mieście

Z racji tego, że Paryż jest dość dużym miastem to warto się wcześniej zapoznać się z komunikacją miejską, gdyż na nogach na pewno wszędzie nie zajdziemy. Na terenie miasta mamy do dyspozycji metro, autobusy i tramwaje. Ja najbardziej ze wszystkich środków lokomocji lubię metro, więc był to mój główny środek transportu, dzięki któremu bez większego wysiłku przemieszczałem się po większej części miasta.

Transport w Paryżu – Bilety t+

Komunikacja miejska w Paryżu obsługiwana jest przez RATP. Miasto podzielone jest na różne strefy, lecz biorąc pod uwagę turystów to poruszają się oni głównie po strefie nr 1, gdzie zlokalizowane są największe atrakcje. Za bilet jedno przejazdowy t+ zapłacimy 2,10 € a kupimy go na każdej stacji metra w bieltomacie. Dodam również, iż taki bilet umożliwia podróż metrem, autobusem i kolejką RER.

Jeśli zamierzamy podróżować metrem więcej niż raz to możemy zakupić karnet na 10 przejazdów w cenie 16,90 €. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że bilet skasowany w metrze jest ważny w kolejce RER, ale niestety w autobusie już nie.

Na bilecie skasowanym w metrze możemy podróżować do 90 minut od momentu skasowania. Bardzo podobnie sprawa wygląda przy bilecie skasowanym w autobusie. Co prawda będzie on ważny w tramwaju i autobusie, ale w metrze już nie. W ramach biletu skasowanego w autobusie możemy podróżować przez 90 minut.

Paris Visite travel pass

Karta Paris Visite travel pass można zakupić na 1, 2, 3 lub 5 dni. Umożliwia ona nam nielimitowane korzystanie ze wszystkich sieci transportu publicznego: metra, tramwajów, autobusów, kolei RER i SNCF Transilien (w strefach od 1-3). Dodatkowo skorzystamy z niej także w regionie Île-de-France (wszystkie strefy, w tym połączenia lotniskowe, Orlyval, Disneyland Paris i Château de Versailles).

Ceny Paris Visite travel pass ( obejmuje strefy 1- 3 – centrum Paryża)

  • 1 dzień – 13,55 €
  • 2 dni – 22,05 €
  • 3 dni – 30,10 €
  • 5 dni – 43,30 €

Karta sprzedawana jest jako bilet elektroniczny. ⚠️Przed skorzystaniem z niego należy podpisać go imieniem i nazwiskiem oraz podać datę zakupu. W sprzedaży dostępne są także bilety na strefy od 1-5. Więcej informacji dotyczących cen tych biletów znajdziecie tutaj: link.

Metro – Transport w Paryżu

Na paryskie metro składa się obecnie 15 linii metra i 300 stacji. Stacje metra oznaczone są dużą literą M w kolorze żółtym. Każda linia metra jest oznaczona numerem od 1-14, 15 linia metra jest oznaczona dwoma trójkątami.

Metro działa w dni powszednie od 5:30 rano do ok. 1:15 and ranem. W piątki i soboty wieczorem oraz w przeddzień świąt pociągi kursują do ok. 2:15. W godzinach szczytu metro kursuje średnio co 2 minuty. Interaktywną mapę linii paryskiego metra znajdziecie tutaj:link.

Zrzut ekranu 238

Wycieczki fakultatywne, z których możesz skorzystać podczas pobytu w Paryżu.

Powered by GetYourGuide

Autobusy – Transport w Paryżu

Dość spora ilość autobusów mieści jeździ wzdłuż Sekwany i przez zabytkowe dzielnice miasta. Na transport w Paryżu składają się 64 linie autobusowe, które obok metra są jednym z najczęściej wybieranych środków transportów. Autobusy kursują od poniedziałku do soboty w godzinach od około 7 rano do 20:30. Niektóre linie kursują także między 20.30 a 24.30.

Stojąc na przystanku należy ⚠️ machnąć ręką, aby kierowca autobusu się zatrzymał. Jeśli tego nie zrobimy, a nikt na tym przystanku nie będzie wysiadał, to kierowca najzwyczajniej przejedzie bez zatrzymania. Z kolei jeśli jesteśmy już w autobusie i chcemy wysiąść na danym przystanku to musimy wcisnąć jeden z czerwonych przycisków. Szczegółowa mapę połączeń autobusowych znajdziecie tutaj: link.

Tramwaje – Transport w Paryżu

Na chwilę obecną w Paryżu kursuje 10 linii tramwajowych. Są to linie numer T 1, T 2, T 3a, T 3b, T 4, T 5, T 6, T 7, T 8, T 11 Express. Linie tramwajowe nie są dość popularne wśród turystów, gdyż głównie operują poza centrum miasta.

Linie tramwajowe kursują co 5-7 minut. Bilety zintegrowanej komunikacji miejskiej ⚠️ nie obowiązują w tramwajach T4. Szczegółowy wykaz wszystkich przystanków linii tramwajowych znajdziecie tutaj: link.

Aplikacja RATP – Paryskie jak dojadę

To bardzo przydatna aplikacja, z której korzystałem praktycznie przez cały czas mojego pobytu w Paryżu. Bardzo intuicyjna i łatwa w obsłudze. Działała cały czas sprawnie i nie zawiodła mnie ani razu. Z aplikacją RATP u boku będziecie mieli transport w Paryżu w jednym palcu.

RATP na urządzenia z Androidem pobierzecie tutaj: link. Natomiast na telefony działające na iOS pobierzecie ją stąd: link.

IMG 20181029 13v3459

Transport w Paryżu – Dojazd do miasta z lotniska Beauvais-Tillé

Podróżując tanimi liniami lotniczymi wylądujemy na lotnisku Paryż-Beauvais, które jest położone 85 km od centrum Paryża. Aby w miarę szybko i sprawnie dostać się do centrum miasta możemy skorzystać z następujących środków transportu.

Shuttle Bus – Transfer autobusowy z lotniska

Autokar to najwygodniejszy ze wszystkich środków transportu. Rozkład jazdy jest skoordynowany z rozkładem przylotów i wylotów. Przebycie trasy z lotniska do paryskiego dworca Paris Porte Maillot zajmuje około 75 minut. Tutaj będziecie mogli przesiać się na pobliską kolejkę RER (linia C) badź linię metra (linia 1).

Cena biletu w jedną stronę to 16,90 . Przy zakupie biletu w obie strony zapłacimy 29,90 € , więc warto skorzystać z tej opcji. Bilet ważny jest jest przez 12 miesięcy od daty zakupu. Bilety można nabyć na tej stronie.

Pociąg z lotniska Beauvais-Tillé

Z lotniska do centrum Paryża dostaniemy się również pociągiem. Najpierw niestety musimy dotrzeć do dworca kolejowego Gare de Beauvais autobusem linii numer 6. Autobus odjeżdża spod terminala w odstępach co 40-90 minut i kosztuje 1 €. Następnie przesiadamy się do pociągu TER, który zawiezie nas na dworzec północny Paris Nord (Gare du Nord). Przejazd pociągiem trwa 45 minut i kosztuje 14,50 € .

Taksówka – Transport w Paryżu

Taksówka to niestety najdroższa opcja. Za przejazd w taryfach dziennych zapłacimy od 100 € w górę, a przy taryfach nocnych od 140 €. Dlatego warto już przed przejazdem uzgodnić cenę z kierowcą, by uniknąć niepotrzebnego stresu. Ewentualnie można skorzystać także z Ubera, gdzie ceny są nieznacznie niższe.

 

Transport w Paryżu – Dojazd z lotniska Charles de Gaulle

Lotnisko oddalone jest o 25 kilometrów od ścisłego centrum Paryża. Jest też drugim najczęściej obleganym lotniskiem w Europie tuż po Londyńskim Heathrow. Rocznie obsługuje około 70 milionów podróżnych. Na lotnisku kursuje darmowe mini metro CDGVAL , które łączy ze sobą wszystkie 3 Terminale.

Polski przewoźnik LOT obsługiwany jest na Terminalu nr 1 a AirFrance na terminalu 2E, 2F i 2G. Przejazdy między terminalami realizowane są przez darmowe autobusy linii N1 i N2. Przed przyjazdem warto zapoznać się z mapą lotniska.

Autobus RoissyBus

Autobusy kursują przez cały rok. Bilety w cenie 16,20 € zakupimy u kierowcy bądź na lotnisku. Czas przejazdu to około 60 minut. Autobusy odjeżdżają ze wszystkich 3 terminali i zawiozą nas pod Paris-Opéra.

Z terminala 1 udajemy się do wyjścia nr 32. Jeśli chodzi o terminal 2 to tutaj autobus zatrzymuje się w kilku miejscach: przy wyjściu 9 (2A), 11 (2D) i na przystanku autobusowym przy hali przylotów (2E + 2F). Na terminalu 3 autobus zatrzymuje się bezpośrednio na przystanku autobusowym. Aktualne godziny odjazdów znajdziemy tutaj.

Pociąg

Pociąg RER-B jest chyba najchętniej wybieranym środkiem transportu z lotniska Paryż-Charles de Gaulle. Z lotniska na dworzec Gare du Nord dojedziemy w 40 minut. Pociąg zatrzymuje się także na stacjach: Saint Michel – Notre Dame oraz Châtelet – Les Halles.

Dokładną listę wszystkich przystanków znajdziecie tutaj. Lotnisko leży w 5 strefie, więc za bilet w jedną stronę dla dorosłych zapłacimy 11,45 € a dla dzieci w wieku od 4-9 lat od 7€ . Pociągi odjeżdżają jedynie z terminali 2 i 3. Jeśli przylecieliśmy na terminal nr 1 to musimy przemieścić się na sąsiedni terminal 2 lub 3 za pomocą wcześniej wspomnianego darmowego mini metra CDGVAL.

Taksówka

Najwygodniejsza formą podróży z lotniska do centrum Paryża będzie taksówka. Koszt przejazdu to średnio 50-55€.

Podsumowanie

Tak jak wspominałem wcześniej zintegrowany transport w Paryżu jest po prostu genialny. Cała sieć komunikacji działa bardzo sprawnie. Ewidentnym plusem są zintegrowane bilety na metro, tramwaje, autobusy i kolejkę RER, dzięki czemu nie musimy się martwić, czy akurat kupiliśmy właściwy bilet. Całość usprawni nam jeszcze aplikacja RATP, która wskaże nam dokładnie jak i w jakim czasie dostać się w dane miejsce. Prawda, że transport w Paryżu jest łatwy to opanowania?

Po więcej podróżniczych inspiracji i porad praktycznych dotyczących podróżowania zapraszam na stronę główną: blog podróżniczy. transport w paryżu. transport w paryżu. transport w paryżu. transport w paryżu.

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.