Koronawirus na Malcie – wirus niestety nie oszczędził także Malty. Już chyba wszyscy przywykliśmy do tego, że każdy kraj ma zgoła odmienne obostrzenia. W sieci znajdziemy mnóstwo informacji dotyczących aktualnych przepisów, lecz nie zawsze są aktualne czy prawdziwe. Zdaję sobie świetnie sprawę z tego, iż szukanie najnowszych wytycznych zajmuje sporo czasu, dlatego postanowiłem zamieścić ten wpis: Malta koronawirus. Znajdziecie tutaj masę najbardziej aktualnych informacji związanych z koronawirusem. Poniżej zamieściłem spis treści, który w ekspresowym tempie przeniesie was do interesującego was wątku.
Ostatnia aktualizacja: 29/06/2021
Aktualne obostrzenia na Malcie
Mimo, iż sytuacja COVID-19 obecnie znacznie się poprawiła, niezaszczepieni obywatele Polski przylatujący obecnie na Maltę muszą okazać negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. Test musi zostać wykonany na maksimum 72 godziny przed przylotem.
Spis obostrzeń:
- Dozwolone zgromadzenia do 6 osób pochodzących z różnych domostw na wolnym powietrzu
- Transport morski wznowiony (maksymalnie 65% pasażerów na pokładzie)
- Liczba osób przy jednym stole w restauracjach i barach z przekąskami to maksymalnie 6
- Obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej – Brak obowiązku noszenia maseczek na plaży
- Od 1 lipca brak obowiązku noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych w grupach do 2 osób dla w pełni zaszczepionych pod warunkiem posiadania przy sobie certyfikatu szczepienia (zasada ta obowiązuje, gdy od przyjęcia ostatniej dawki minęło 14 dni)
- Dzieci w wieku poniżej 12 lat mogą pozostać bez maski, lecz tylko będąc w towarzystwie osoby w pełni zaszczepionej przeciwko COVID-19
- Kina i teatry ponownie otwarte z dniem 7 czerwca
- Bary i kluby (każini) otwarte tylko do północy – należy w nich siedzieć przy stolikach
- Restauracje otwarte do północy
- Parki wodne ponownie otwarte
- Szkoły, kościoły otwarte
- W obiektach kulturowych mierzona jest temperatura – dopuszczalna 37.4
- Podróże na Gozo wznowione – na promach trzeba jednak ubrać maseczkę
- Zawody sportów zespołowych wznowione od 7 czerwca, lecz w dalszym ciągu bez widowni
- Siłownie i centra fitness ponownie otwarte od 1 czerwca
- Komunikacja publiczna działa jak zwykle – należy pamiętać o założonej maseczce podczas przejazdu
- Możliwość zgromadzeń w prywatnym gospodarstwie członków maksymalnie 4 rodzin
- Od 1 czerwca wznowiono przyjęcia weselne – goście jednak muszą siedzieć przy stolikach
Malta akceptuje paszporty szczepionkowe UE
Od 1 lipca 2021 Malta akceptuje certyfikaty (paszporty) szczepionkowe UE i znosi obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa dla zaszczepionych. To udogodnienie dotyczy osób, które przyjęły dwie pełne dawki szczepionek bądź jednodawkowej szczepionki Johnson and Johnson.
Przypominam, iż certyfikaty (paszporty) szczepionkowe UE pojawiają się w systemie dopiero po 14 dniach od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki.
Od 30 czerwca osoby w pełni zaszczepione z Wielkiej Brytanii legitymujące się NHS COVID Pass Letter nie będą musiały przedstawiać negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa.
Dzieci w wieku 5-11 lat mogą podróżować na Maltę w towarzystwie zaszczepionych rodziców/prawnych opiekunów pod warunkiem, że przedstawią negatywny wynik testu PCR wykonanego na maksymalnie 72 godziny przed przylotem na Maltę. Dzieci poniżej 5 roku życia nie potrzebują testu, natomiast osoby powyżej 12 roku życia mogą podróżować tylko z certyfikatem szczepień bądź negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa.
Wymóg testu PCR dla przyjezdnych
Podóżni z Polski przylatujący na Maltę są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR wykonanego nie później niż na 72 godziny przed wjazdem. Wymóg ten nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych, które na Maltę pojadą od 1 lipca 2021 z certyfikatem szczepienia.
Obsługa samolotów może, ale nie musi sprawdzać czy podróżni mają ze sobą wynik testu czy nie.
Brak darmowych testów PCR na lotnisku i przed powrotem do Polski
Od 1 czerwca 2021 roku brak darmowego testu PCR na lotnisku na Malcie. Taką możliwość oferował rząd Malty do 31 maja. Wszyscy podróżni, którzy przylecieli na Maltę bez testu byli poddawani badaniu przeciw COVID-19 na koszt Malty. Samo badanie trwało 30 minut, a jak zapewne się domyślacie chętnych nie brakowało.
Obecnie można przylecieć na Maltę bez testu, o ile obsługa samolotu nie odmówi wam wejścia na pokład. Jeśli tak się stanie, będziecie musieli zapłacić za taki test PCR z własnej kieszeni.
Osoby przylatujące na Maltę bez testu będą zostaną skierowane na test przeciwko COVID-19. Koszt testu 120 Euro. Mało tego, do czasu otrzymania negatywnego wyniku testu będą na obowiązkowej kwarantannie w dedykowanym hotelu. Koszt zakwaterowania na kwarantannie w kwocie 100 Euro/dzień będą musiały ponieść też samodzielnie. Do kosztów zakwaterowania należy doliczyć koszty wyżywienia, które osoby będące na kwarantannie muszą także pokryć z własnej kieszeni. Rząd Malty wycofał się z opłacania zakwaterowania na czas kwarantanny.
Testy na Covid przed przylotem do Polski
Zgodnie aktualnym rozporządzeniem polscy obywatele wracający do kraju ze Strefy Schengen powinni przedstawić negatywny wynik na Koronawirusa. Test należy wykonać nie później niż na 48 godzin przed przyjazdem/przylotem do Polski. Akceptowane są zarówno testy PCR jak i antygenowe. Testy kasetkowe i serologiczne nie będą uznawane. Osoby zaszczepione są zwolnione z odbycia obowiązkowej kwarantanny.
Podróżni wracający z Malty do polski nie skorzystają już z darmowych testów PCR na Malcie, które były jeszcze jakiś czas temu dostępne. Darmowe PCR-y dostępne są tylko i wyłącznie dla rezydentów Malty (po okazaniu karty rezydenta). Obywatele krajów innych niż Malta mogą za opłatą skorzystać z testów antygenowych oraz PCR, udając się do wyznaczonych w tych celach placówkach.
Wymagane dokumenty po przylocie na Maltę
Po przylocie na maltańskie lotnisko potrzebować będziemy 2 formularzy. Pierwszy to tzw. karta lokalizacji pasażera (Passenger locator form) oraz deklaracja zdrowia podróżnego (Public health travel declarartion). Formularze najlepiej pobrać albo ze strony przewoźnika albo stąd: link i wypełnić jeszcze przed wylotem.
Dość często w/w deklaracje otrzymacie na pokładzie samolotu od stewardów, lecz nie jest to regułą. Otrzymacie je także na maltańskim lotnisku, tylko po co czekać dodatkowo w kolejce po formularz, biegać za długopisem, skoro można to zrobić na spokojnie w domu.
Kwarantanna na Malcie
Podróżni, którzy przybyli na Maltę z krajów z czerwonej listy oraz Ci z bursztynowej, których wynik testu na COVID-19 był dodatni muszą odbyć 14 dniową kwarantanne. Zgodnie z wytycznymi maltańskiego rządu osoby te będą musiały z własnej kieszeni pokryć koszty zarówno zakwaterowania jak i wykonania testów PCR na kwarantannie.
Osoba, którą skierowano na kwarantannę nie zostanie z niej zwolniona do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu na na COVID-19. Ponadto nie wolno jej opuszczać miejsca odbywania kwarantanny. W przeciwnym przypadku będzie musiała się liczyć z mandatem w wysokości 6000-10000 euro.
Kto może przyjechać na Maltę
Maltański rząd wprowadził klasyfikację, która określa, z których krajów podróżni mogą przylecieć na Maltę. W tym celu wprowadzono 3 listy: zieloną, bursztynową i czerwoną.
Na chwilę obecną nie ma żadnego kraju na liście zielonej, dlatego że przeniesiono je wszystkie pod koniec marca 2021 na listę bursztynową.
Bursztynowa lista – Amber List
Przylatujący na Maltę podróżni z listy bursztynowej muszą przedstawić negatywny wyniku testu PCR wykonanego nie później niż na 72 godziny przed wjazdem oraz wypełnić obowiązkowo wspomniane wyżej formularze . Na liście bursztynowej znajdują się poniższe kraje:
- Andora
- Australia
- Austria
- Belgia
- Bułgaria
- Kanada
- Chiny
- Chorwacja
- Cypr
- Republika Czeska
- Dania
- Estonia
- Finlandia
- Francja
- Niemcy
- Grecja
- Węgry
- Islandia
- Irlandia
- Izrael
- Włochy
- Japonia
- Jordania
- Łotwa
- Liban
- Liechtenstein
- Litwa
- Luksemburg
- Monako
- Holandia
- Nowa Zelandia
- Norwegia
- Polska
- Portugalia
- Rumunia
- San Marino
- Singapur
- Słowacja
- Słowenia
- Korea Południowa
- Hiszpania
- Szwecja
- Szwajcaria
- Tajlandia
- Turcja
- Zjednoczone Emiraty Arabskie
- Wielka Brytania
- Watykan
- Stany Zjednoczone
Czerwona lista – Red List
Kraje, których nie wymieniono powyżej znajdują się automatycznie na liście czerwonej i nie mogą przyjechać na Maltę. W związku z pojawieniem się nowych wariantów koronawirusa wprowadzono zakaz wjazdu dla podóżnych z: Bangladeszu, Brazylii, Indii, Nepalu, Pakistanu, Filipin i RPA.
Malta Koronawirus – Czy jest się czego obawiać?
Na Maltę wybrałem się pod koniec marca 2021 roku. Trafiłem wtedy na twardy lockdown i musiałem zadowolić się jedynie atrakcjami ukształtowanymi przez naturę. Nie można było wtedy także podróżować na Gozo, czy Komino. Jeśli jeszcze nie czytaliście, co można ciekawego zwiedzić na Malcie to zapraszam do tego wpisu: link, gdzie znajdziecie Mdinę, której nie możecie pominąć podczas wizyty na Malcie.
Obecnie wszytko wraca do normy. Kina, teatry oraz największe atrakcje otwarto i nic tak na prawdę nie stoi na przeszkodzie do udanego wypoczynku na Malcie. Prawdopodobnie od 1 lipca zaczną obowiązywać paszporty szczepionkowe na terenie całej Unii Europejskiej. Jeśli tak się stanie, to wystarczy okazać taki dokument i nie trzeba będzie okazywać testu PCR.
Jest tez całkiem możliwe, że Polska trafi na zieloną listę jak np. na Cyprze, w Czechach czy Hiszpanii i będziemy mogli podróżować na Maltę bez konieczności bycia zaszczepionym bądź i bez negatywnego wyniku na obecność koronawirusa. Czy tak będzie? Czas pokaże.
Źródło: visitmalta.com, deputyprimeminister.gov.mt
Rozważacie obecnie wyjazd na Maltę, czy czekacie, aż covidowe szaleństwo się skończy? Dajcie koniecznie znać w komentarzach.
- Wiedeń co warto zobaczyć? Top 15. Atrakcje i przydatne informacje
- Kuala Lumpur co zobaczyć? Top 10 najlepszych atrakcji miasta
- Malakka co zobaczyć? 10 najlepszych atrakcji Malakki
- Gardens by the Bay – Co zobaczyć w Gardens by the Bay?
- Phuket co warto zobaczyć? 10 najlepszych atrakcji Phuket
- Jaskinie Batu – Wszystko co warto wiedzieć o Batu Caves