Izrael informacje praktyczne: wiza, waluta, ceny, łączność i transport

Napisał Stanley
0 Komentarz 15 minut czytania

Jeśli nabraliście ochoty na odwiedzenie Miami Bliskiego Wschodu czyli Tel Awiwu bądź jeśli marzy się wam podążanie śladami Chrystusa w Jerozolimie a nie wiecie od czego zacząć planowanie podroży to dobrze trafiliście. W tym właśnie wpisie: “Izrael informacje praktyczne” poruszę kwestię wiz wjazdowych dla Polaków. Opowiem jak wygląda kontrola celna, jak nie dać się zdenerwować przez celników i czego absolutnie nie mówić podczas takiej kontroli. Ponadto poruszę kwestię waluty, cen, internetu,wynajmu auta oraz transportu publicznego.

Izrael – informacje ogólne

Izrael – państwo na Bliskim Wschodzie, którego szczególnie nam Polakom nie trzeba specjalnie przedstawiać. Położone w Azji Zachodniej na wschodnim brzegu Morza Śródziemnego. Z roku na rok coraz więcej turystów odwiedza Izrael.

Samo państwo już nie jest kojarzone głównie z pielgrzymkami, które w dalszym ciągu są mocno zakorzenione w naszej kulturze, lecz z bogatą historią, urokliwymi terenami, unikatową architekturą i pyszną kuchnią. Mimo, iż kraj należy do stosunkowo małych to i tak ma nam do zaoferowania masę różnorodności począwszy od raf koralowych, poprzez pustynię, liczne oazy aż po Morze Martwe.

Pogoda w Izraelu – Kiedy jechać?

Izrael można z powodzeniem zwiedzać przez okrągły rok. Wszystko zależy od naszych preferencji. Każda pora roku nadaje temu krajowi nieco inny charakter. Najlepszym okresem na plażowanie będą miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Średnia temperatura powietrza waha się wtedy między 30 a 32 stopni Celsjusza a temperatura wody wynosi od 25-29 stopni.

Izrael informacje praktyczne – Jak dostać się do Izraela?

Loty Ryanair

Z Krakowa polecimy do Tel Awiwu 2 razy w tygodniu. Loty odbywają się we wtorki i soboty. Od 2 listopada polecimy także tą samą linią z Krakowa do Eilatu. Natomiast loty z Warszawy do Tel Awiwu zostaną wznowione od 28 października 2019 i odbywać się będą w poniedziałki, piątki i soboty.

Loty linią Wizzair

Z kolei linią Wizzair polecimy z Katowic do Tel Awiwu w środy i niedziele a z Warszawy w każdy dzień tygodnia. Od 3 października polecimy również z Warszawy do Eilatu. Począwszy od 2-go listopada loty będą się regularnie odbywać we wtorki, czwartki i w niedziele.

Paszport i wiza – Izrael informacje praktyczne

Turyści z Polski udający się do Izraela nie muszą wyrabiać wizy, o ile nie planują dłuższego pobytu niż 90 dni na terenie tego państwa. Na teren Izraela wjeżdżamy z paszportem (ważnym co najmniej przez jeszcze 6 miesięcy licząc od daty powrotu). Przybywając na lotnisko musimy jedynie odpowiedzieć na kilka bądź kilkanaście bardzo szczegółowych a czasem nawet i wścibskich pytań.

Wizę turystyczną otrzymujemy na maksymalnie 90 dni w formie karteczki, której nie wolno nam zgubić. Karteczka wjazdowa ma kolor niebieski a wyjazdowa różowy.

Dlaczego otrzymujemy karteczki zamiast pieczątki w paszporcie?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Posiadając pieczątkę Izraela w paszporcie nie wjedziemy do kilku krajów arabskich ( np. Arabia Saudyjska, Sudan, Irak, Kuwejt, Liban, Zjednoczone Emiraty Arabskie , Jemen, Libia, Syria). A jak to działa w drugą stronę? Czy mając pieczątki arabskie wjedziemy na teren Izraela? Tak, wjedziemy, ale będziemy musieli odpowiedzieć na dodatkowe pytania związane z naszym pobytem w krajach arabskich.

Kontrola celna

Jeśli chodzi o kontrolę celną to panowie i panie celnicy potrafią być nader dociekliwi a nawet i wścibscy. Ważne, by się tym wszystkim zbytnio nie przejmować i nie denerwować. Należy pamiętać jedynie, że najważniejszym ich priorytetem jest bezpieczeństwo kraju, jego ludności a także i twoje. Dlatego odpowiadaj grzecznie i ze spokojem na zadawane pytania.

Główne pytania jakie się pojawią to: dlaczego przyleciałeś do Izraela, jak długo zostajesz, gdzie będziesz spał, ile masz pieniędzy, gdzie pracujesz, co masz w planach i podobne.

O czym najlepiej nie wspominać podczas kontroli

Wielu Polaków przyjeżdżając do Izraela na pewno będzie chciało odwiedzić Betlejem. Zapewne słyszałeś o Strefie Gazy i związanym z tym konflikcie izraelsko-palestyńskim.

Lepiej więc nie wywoływać wilka z lasu i nie wspominać o Betlejem podczas odprawy. Jeśli już ci się wymknie, że byłeś bądź planujesz tam pojechać będziesz musiał odpowiedzieć na parę dodatkowych pytań oraz przejść szczegółową kontrolę bagażu.

Ponadto pamiętaj, że nawet jeśli masz jakichś znajomych w Izraelu to lepiej o tym nie wspominaj, no chyba, że ci nie przeszkadza jak inni czekają za tobą w kolejce, bo ty akurat uwielbiasz opowiadać izraelskim celnikom o sobie i swoich przyjaciołach.

Wwóz alkoholu

Osoby pełnoletnie mogą wwieźć 1 l alkoholu wysokoprocentowego oraz 2 l wina na teren Izraela. Dodatkowo możemy wwieźć 250 g wyrobów tytoniowych, 3 kg żywności oraz przedmioty użytkowe o wartości do 200 USD. Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Waluta, język i ceny – Izrael informacje praktyczne

Oficjalną walutą Izraela jest Nowy Szekel Izraelski [ILS], który dzieli się na 100 agorot.

Kurs na dzień 18.08.2019 – 1 ILS= 1.10 PLN

Językiem urzędowym w Izraelu jest język hebrajski. 19 lipca 2018 parlament Izraela zniósł status języka arabskiego jako drugiego języka urzędowego, co zostało negatywnie odebrane przez przedstawicieli mniejszości arabskiej zamieszkującej teren Izraela.

Przykładowe ceny produktów spożywczych:

  • chleb krojony – 6,10 ILS (6.70 PLN)
  • mleko 1L – 5 ILS (5.50 PLN)
  • 12 jajek – 10,55 ILS (11 PLN)
  • ser biały 250g – 4.60 ILS ( 5.10 PLN)
  • baton MARS – 4.10 ILS (4.40 PLN)
  • masło 100g – 3.80 ILS (4.20 PLN)
Izrael Informacje praktyczne
Izrael Informacje praktyczne -waluta

Bezpieczeństwo – Izrael informacje praktyczne

Kwestie dotyczące bezpieczeństwa w Izraelu wzbudzają mnóstwo emocji. Przez cały okres pobytu w Izraelu czułem się bezpiecznie, czy to w centrum miasta, czy na obrzeżach. Szczególnie w Jerozolimie można spotkać masę żołnierzy z bronią w ręku, ale na prawdę nie ma się czego bać. Są bardzo pokojowo nastawieni i dbają o nasze bezpieczeństwo.

A wracając do bezpieczeństwa to w październiku 2018 roku MSW wydało ostrzeżenie dla podróżujących do Izraela. Zgodnie z zaleceniami powinniśmy unikać przebywania w strefie Gazy i obszarów bezpośrednio z nią graniczących oraz obszarów przygranicznych z Libanem i Syrią. Ponadto zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności na terenie Tel Awiwu, Hajfy i Jerozolimy ( głownie w okolicach starego miasta).

Łączność: telefon i internet

Roaming działa bez problemu. Jedynym mankamentem są strasznie wysokie ceny. Jeśli chodzi o internet to mamy do niego dostęp w niemalże wszystkich hotelach, hostelach oraz barach. Dodatkowo będziemy mieli także dostęp do darmowych Hotspotów WiFi na mieście czy to w Tel Awiwie czy też w Jerozolimie.

Izrael informacje praktyczne – Elektryczność

Wtyczki w Izraelu są takie same, więc nie potrzebujemy zabierać ze sobą przejściówki. Jeśli jednak zamierzacie wybrać się z Izraela do pobliskiej Jordanii, by zobaczyć Petrę– jeden z 7 cudów świata-to wtedy taka przejściówka może się wam przydać.

Dojazd z Lotniska do Tel Awiwu

Międzynarodowy port lotniczy Ben Gurion jest położony w odległości 20 km od centrum Tel Awiwu. Do miasta jeżdżą autobusy, pociągi, taksówki, a także i szerut (zbiorowe taksówki, które ruszają z miejsca dopiero po zapełnieniu się wszystkich miejsc).

Pociąg

Najtańszy i najszybszy ze sposobów na dostanie się do centrum miasta. Stacja zlokalizowana jest na Terminalu 3 na poziomie “S”. Podróż trwa około 20 minut i kosztuje 13,5 ILS (15 PLN) za bilet w jedną stronę.

Autobus

Z lotniska do Tel Awiwu dostaniemy się również autobusem linii nr 5. Przystanek autobusowy znajduje się na drugim piętrze obok wyjść 21 i 23.

Taksówka

Postój taksówek znajduje się na poziomie “G” na Terminalu 3. Ceny w dni powszednie zaczynają się od 140 ILS (154 PLN) za przejazd. W okresie szabatu i w święta żydowskie ceny taksówek wzrastają i zaczynają się nawet od 200 ILS (220 PLN) za przejazd.

Szabat i Święta Żydowskie a komunikacja publiczna

Izrael jest państwem mocno respektującym prawo religijne dlatego w okresie szabatu i świąt żydowskich komunikacja publiczna nie działa. W takiej sytuacji pozostaje nam do wyboru taksówka bądź wynajęty samochód.

Transport publiczny, wynajem auta – Izrael informacje praktyczne

Autobusy Egged

Jednym z najbardziej wygodnych sposobów podróżowania po Izraelu są autobusy Egged. Oprócz regularnych linii pomiędzy poszczególnymi miastami przewoźnik oferuje także kilkugodzinne wycieczki do najciekawszych miejsc na terenie Izraela. Jest to głownie opcja dla podróżujących samotnie.

Wykaz wycieczek znajdziesz tutaj. Warto pamiętać, że jest to przewoźnik państwowy a co za tym idzie nie kursuje on ani w szabat ani w święta żydowskie.

Kolej – Israel Railways

Kolej w Izraelu ma się całkiem dobrze. Pociągi są czyste, również szybkie oraz docierają do większości popularnych wśród turystów miejsc. Na stronie przewoźnika znajdziemy praktyczną wyszukiwarkę połączeń – link znajduje się tutaj.

W styczniu 2019 Izrael wprowadził do użytku elektroniczne bilety zwane Rav-Kav card. Kartą Rav-Kav zapłacimy za przejazdy komunikacją miejską oraz za podróż pociągiem.

Do wyboru mamy dwa rodzaje kart: anonimową (przeznaczona dla turystów) i spersonalizowaną ( zawiera dane osobowe oraz zdjęcie właściciela).

Kartę zakupimy na wszystkich stacjach kolejowych oraz w hali przylotów na lotnisku Ben Gurion. Koszt karty to 5 ILS ( 5.50PLN). Kartę doładujemy na stacjach kolejowych a także w Super Pharm, Good Pharm oraz w kioskach.

Auto

Wynajęcie samochodu to doskonała opcja dla osób, które cenią sobie niezależność a także chcą szybko przemieszczać się z miejsca na miejsce. Jeśli chodzi o drogi w Izraelu to są one w całkiem dobrym stanie,a poruszanie się nimi nie sprawia większych problemów. Do poruszania się po Izraelu nie potrzebujemy międzynarodowego prawa jazdy. Koszt wynajmu auta klasy średniej na 4 dni to wydatek rzędu 240 €.

Dziękuję za wytrwałość. Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi wpisami dostępnymi na blogu 🙂

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.