Jak podróżować bez znajomości języka obcego – Porady

Napisał Stanley
0 Komentarz 12 minut czytania

Podróż bez znajomości języka – no ale jak to? Uśmiech, gestykulacja i kartka papieru wystarczą? Oczywiście, że tak!

To właśnie brak znajomości języka decyduje o tym, że jednak nie decydujemy się wybrać w podróż. Już samo zorganizowanie wyjazdu nastręcza mnóstwo pytań i wątpliwości, a bariera językowa może to wszystko jeszcze bardziej spotęgować. Tak, to prawda, że bez znajomości języka może być nam w podróży trochę trudniej, ale nie warto tylko i wyłącznie z tego powodu rezygnować z odkrywania tak intrygującego i pięknego świata.

Tak na prawdę w dzisiejszych czasach nie ma praktycznie osób, które nigdy nie uczyły się w szkole żadnego języka obcego. To co jednak nas najbardziej paraliżuje to nie kompletny brak znajomości słów w językach obcych, lecz strach przed popełnianiem błędów gramatycznych i obawa, że ktoś nas nie zrozumie. A jak wiadomo – “strach ma wielkie oczy”. Podróż bez znajomości języka to zbiór porad i strategii, które ułatwią wam podróżowanie.

Kraje słowiańskie na dobry początek

Podróż bez znajomości języka do krajów słowiańskich. Języki słowiańskie mają to do siebie, że są całkiem do siebie podobne. Najlepiej na początek będzie, jeśli zaczniecie od Czech bądź Słowacji. Większość Polaków bez problemu jest w stanie porozumieć się ze Słowakiem i Czechem bez uczenia się któregoś z tych języków. Ja mieszkając w Austrii i pracując z kilkoma Słowakami bez problemu nauczyłem się posługiwać ich językiem.

Transport miejski w Pradze

Nauka podstawowych zwrotów

Czy zdarzyło wam się kiedyś, że jakiś zagubiony obcokrajowiec powitał was z uśmiechem na twarzy, mówiąc po prostu: ” dzień dobry”? Prawda, że człowiek jest wtedy bardziej skory do pomocy?

Zwłaszcza w takich sytuacjach porozumiewanie się rękami i nogami przychodzi każdemu z niesłychaną łatwością. No bo jak tu nie pomóc zbłąkanej owieczce, która zadała sobie tyle trudu, żeby nauczyć się paru słów po polsku. Wy możecie zrobić dokładnie to samo i nauczyć się podstawowych zwrotów takich jak : dzień dobry, do widzenia, dziękuję, proszę i to w zupełności wystarczy, by pokonać liczne bariery.

podróż bez znajomości języka

Podróż bez znajomości języka = Tłumaczu Google pomóż

Obsługa hotelu, w którym przebywałem w Marrakeszu posługiwała się językiem francuskim oraz arabskim, których ja nie znam. Potrzebowałem wydrukować kartę pokładową, gdyż mobilna nie jest na tym lotnisku obsługiwana. Znajomość ani jednego z języków, którymi władam nie ułatwiła mi zadania. Obsługa hotelu stała z wytrzeszczonymi oczami nie wiedząc kompletnie o co mi chodzi, mimo iż pokazywałem im ten nieszczęsny bilet na ekranie telefonu.

Może myśleli, że chcę zamówić taksówkę na lotnisko, albo przebukować bilet? Nie wiem, co sobie myśleli. Jak dla mnie jest dość oczywistym, że jak ktoś mi pokazuje bilet lotniczy, to najwyraźniej będzie chciał go wydrukować.

Z pomocą przyszedł mi google translate. Napisałem w nim czy mogą mi wydrukować kartę pokładową, którą prześlę im na maila i przetłumaczyłem na francuski. Co się okazało? A no właśnie! Państwo mi odpowiedzieli, że drukarka się zepsuła, ale poradzili, aby pójść do kafejki internetowej znajdującej się w pobliżu.

Przyznam szczerze, że gdyby nie google translate to w życiu bym się z nimi nie dogadał i zastanawiał się, gdzie wydrukować kartę.

Zakup rozmówek

Tak wiem. Po co wam rozmówki w dobie internetu. A no właśnie. Macie trochę racji, lecz pomyślcie, jak użyjecie google translate, gdy będziecie na końcu świata bez dostępu do internetu albo gdy rozładuje się wam telefon? Uwierzcie mi, że takie sytuacje się zdarzają. Zakupione rozmówki na pewno pozwolą wam choć w najmniejszym stopniu wybrnąć z opresji.

Gestykulujcie i uśmiechajcie się

Uśmiech potrafi zdziałać cuda. Ludzie są z natury dobrzy i pomogą ci o ile nie będziecie miał na twarzy skwaszonej miny. Gestykulujcie ile wlezie jeśli już wszystkie inne opcje zawiodą, rysujcie na kartce papieru bądź piszcie palcem po piasku. Nie, to nie jest idiotyczne. Uwierzcie mi, że nie ma się czego wstydzić. Ważne, żeby jakoś wybrnąć z kłopotliwej sytuacji.

W swoim życiu traficie na ludzi którzy bezinteresownie wam pomogą. Nie dotyczy to krajów arabskich, tam nie ma czegoś jak pomoc za darmo.

Ja natrafiłem na starszego, emerytowanego nauczyciela, który nie dał mi za żadne skarby świata korzystać z google maps, by móc trafić w gąszczu wąskich, krętych uliczek do hotelu położonego w dzielnicy Medina. Od samego początku przekonywał mnie, że każdy tutaj jest nieuczciwy, że będą chcieć mnie oszukać i na końcu będą chcieć pieniądze za zaprowadzenie mnie pod drzwi.

A faktycznie rozczarował mnie próbując zmusić mnie do zakupu przypraw na lokalnym suku, za które to otrzymywał regularnie prowizję. Niby bezinteresownie a jednak nie do końca. Ponadto podczas, gdy on mnie zagadywał to młody, 14-15 letni arab szperał mi w plecaku w poszukiwaniu fantów.

Nie zapominajcie o dobrym nastawieniu

Pozytywne myślenie, determinacja i odwaga. To właśnie będzie wam potrzebne w podróżach jeśli nie znacie języków obcych. Nawet jeśli napotykacie trudności w komunikacji to nie zniechęcajcie się ani nie panikujcie. Przed wyjazdem koniecznie poczytajcie troszkę o mentalności i zwyczajach panujących w danych kraju, by nie narobić sobie kłopotów.

A może jednak wczasy zorganizowane?

Inną dogodną opcją dla osób, które obawiają się, czy poradzą sobie za granicą bez znajomości języka jest skorzystanie z wczasów zorganizowanych. W pakiecie dostępny jest zazwyczaj polski przewodnik, który opowie o historii powstania największych atrakcji.

Wyjeżdżając do popularnych miejsc będziemy mieli do dyspozycji rezydenta, który zadba o każdy szczegół związany z naszym pobytem. Należy jednak pamiętać, by wyjechać ze sprawdzonym biurem podróży, bo szkoda by było dowiedzieć się za granicą, ze nasze biuro akurat splajtowało.

podróż bez znajomości języka

Notes i długopis może się przydać

Nie mam nic przeciwko robieniu notatek w telefonie, lecz jak wiadomo, technika potrafi być zawodna. Na wszelki wypadek zawsze zabieram ze sobą długopis oraz notes w podróż.

Ja na kartce papieru spisuję najważniejsze informacje dotyczące podróży: adresy noclegów, kody do zamków do drzwi, numery telefonów oraz nazwy miejsc i atrakcji, które będę zwiedzał.

Notes przyda wam się, gdy zawiedzie elektronika oraz gdy będziecie chcieli coś narysować bądź napisać komuś, gdy akurat nie znacie danego języka.

Pobierzcie mapy offline na telefon

Czasem zdarza się tak, że jesteście akurat w miejscu, gdzie nie ma kompletnie zasięgu. Oprócz tego może to być jakieś odludzie, gdzie nie będziecie mieli kogo zapytać o drogę. Wtedy z pomocą przyjdą wam mapy offline, które wcześniej pobraliście na telefon.

Do wyboru macie mapy google oraz aplikację Mapsme, które pomogą wam w szybkim znalezieniu właściwej drogi bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Jak wiadomo w roamingu poza UE jest okropnie drogo, więc po co przepłacać skoro można mieć coś za darmo. Na temat niezbędnych aplikacji w podróży pisałem tutaj:

Dokładnie wszystko zaplanujcie

Tak, zaplanujcie wszystko jeszcze przed podróżą. Zróbcie rezerwacje noclegów, posprawdzajcie rozkłady jazdy autobusów i pociągów oraz kupcie od razu bilety. Ułóżcie plan zwiedzania, który zapiszecie na kartce. Możecie równie dobrze skorzystać z google maps i tam zaplanować całą trasę zwiedzania.

Taką mapę możecie przesłać na maila sobie samemu oraz osobom, które z wami podróżują. Łatwiej będzie się wam odnaleźć, gdyby ktoś odłączył się niepodziewanie od grupy.

Jak widzicie podróżowanie bez znajomości języków obcych też jest możliwe. Warto uświadomić sobie, że znając nawet kilka języków obcych możecie mieć problemy z porozumiewaniem się z lokalną ludnością tak jak ja np. w Marrakeszu. Stosując się do powyższych rad wasza podróż będzie przebiegała bardziej komfortowo.

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.