Zamek Neuschwanstein – ten nietuzinkowy zamek to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji w Niemczech oraz jedna z najciekawszych budowli w Europie. Zamek leży w bawarskiej miejscowości Schwangau obok Füssen w otoczeniu majestatycznych gór i przepięknych jezior. Zamek Neuschwanstein zbudowano w XIX wieku na zlecenie króla Ludwika II. Wraz z upływem lat stał się on nie tylko jedną z wizytówek Bawarii, lecz także ikoną Niemiec, którą odwiedza aż 1,3 miliona turystów rocznie. Do niesłychanej popularności zamku przyczyniła się pogłoska, iż budowla posłużyła za wzór dla zamku Śpiącej Królewny Disneya. Jeśli wybierasz się do Bawarii i szukasz magicznych miejsc do zwiedzenia, to zapraszam Cię do tego wpisu i do zobaczenia Zamku Neuschwanstein na własne oczy.
Zamek Neuschwanstein – Krótka historia
W miejscu dzisiejszego zamku istniały w średniowieczu dwie budowle. Pierwszy to Zamek Vorderhohenschwangau a drugi to baszta Hinterhohenschwangau. Obie budowle należały do rodu „Panów na Schwangau”. W XIX wieku zamki popadły w ruinę, a ich pozostałości zaadaptowano na punkt widokowy. Ludwik II, prekursor budowy zamku mieszkał wraz z ojcem królem Maksymilianem w pobliskim zamku Hohenschwangau i odbywał częste wycieczki do ruin zamku.
Idea budowy zamku Neuschwanstein zrodziła się w młodzieńczych latach życia ekscentrycznego królewicza Ludwika. Doczekała się realizacji wraz z rozpoczęciem prac budowlanych w 1869 roku. Zamek Neuschwanstein miał w zamyśle pełnić rolę świątyni przyjaźni poświęconej życiu i twórczości Richarda Wagnera, co tłumaczy szczególne zamiłowanie młodego Ludwika II do przedstawień operowych.
Wstępny projekt zamku opracował monachijski malarz teatralny Christian Jank, a jego dalszą część rozwinęli Eduard Riedel i Georg von Dollmann. Sama nazwa zamku ściśle wiązała się z postacią Swan Knight z opery Wagnera.
Życzenia i wymagania króla Ludwika II co do kolejnych prac zmieniały się wraz z czasem. Kosztorysy były wielokrotnie poprawiane, a całość budowy była pokrywana z majątku własnego króla i jego uposażenia. Wraz z postępem coraz to bardziej skomplikowanych prac budowlanych, rosło także zadłużenie Ludwika II, który zaciągał coraz więcej kredytów, by móc zrealizować swoje fanaberie.
W 1883 roku Ludwik II był zadłużony na ponad 7 mln marek, a w 1886 roku na skutek sporów dotyczących zadłużenia został zmuszony przez rząd bawarski do abdykacji. Władcę zmuszono do opuszczenia zamku Neuschwanstein w nocy z 11 na 12 czerwca 1886. 13 czerwca 1886 znaleziono jego zwłoki w pobliżu Zamku Berg. Do dziś niejasna jest przyczyna śmierci ekscentrycznego króla.
Jeśli chodzi o zamek, to Ludwik II nie zamierzał nigdy udostępniać zamku zwiedzającym, niemniej jednak ze względu na duże zadłużenie uczyniono to zaledwie w sześć tygodni po jego śmierci. Dzięki opłatom za wstęp uregulowano znaczną część długów, a całość zadłużenia udało się spłacić do 1899.
Jak dojechać do zamku Neuschwanstein?
Dojazd do bawarskiego zamku Neuschwanstein jest dość prosty i możliwy różnymi środkami transportu.
Samochód
Do zamku najlepiej dojechać samochodem z Monachium oraz z Memmingen.
Z Monachium należy kierować się na trasę 96 w stronę Landesberg am Lech, a następnie drogą nr 17, która prowadzi do Schwangau. Czas pokonania trasy to około 2 godzin.
Z Memmingen należy kierować się trasą Allgäuer Str./B300, a następnie podążać trasą A7 do Kemptener Str./B310 w Füssen. Czas pokonania trasy to około 50 minut.
Na miejscu zaparkujesz na parkingu, który położony jest w odległości 2 kilometrów od zamku. Koszt parkingu od 10 Euro.
Autobus
Do zamku mozna dojechać także korzystając z linii Flixbus zarówno z Monachium jak i z Memmingen. Wadą tego rozwiązania jest jednak ograniczona liczba połączeń. Zarówno z Monachium jak i z Memmingen do zamku i z powrotem dostępne jest jedynie po jednym połączeniu dziennie. Więcej informacji oraz godziny odjazdów znajdziesz na oficjalnej stronie Flixbus.
Pociąg
Do zamku dojedziemy także z Monachium i Memmingen pociągami.
Dojazd z Monachium zajmuje około 3 godzin, a koszt biletu oscyluje między 36 a 25 euro w jedną stronę.
Dojazd z Memmingen to koszt biletu między 20 a 30 euro w jedną stronę. Czas podróży z Memmingen to około 2 godzin.
Pociągi z Monachium i Memmingen dojeżdżają do dworca głównego w Füssen, skąd trzeba następnie udać się autobusem linii 73 lub 78 do miejscowości Schwangau. Stanowiska odjazdu autobusów znajdują się po prawej stronie wyjścia z dworca. Koszt biletu autobusowego to 2,5 euro a czas dojazdu na miejsce wynosi 38 minut. Autobus zatrzymuje się przy biurze informacji turystycznej, skąd dalszą część trasy należy pokonać pieszo.
Jeśli posiadasz Deutchland-Ticket to w ramach opłacanego abonamentu miesięcznego dojedziesz na miejscu pociągami regionalnymi bez dodatkowych kosztów. Podróż z Füssen do zamku Neuschwanstein autobusowymi liniami 73 i 78 zrealizujesz także w ramach Deutschland-Ticket.
Zwiedzanie wnętrz zamku Neuschwanstein
Zwiedzanie wnętrz zamku cieszy się dużym zainteresowaniem i możliwe jest tylko z przewodnikiem. Wycieczki z przewodnikiem prowadzone są w języku niemieckim i angielskim. Dla osób nieposługujących się wymienionymi językami przygotowano audio przewodniki w języku polskim, japońskim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, czeskim, słoweńskim, rosyjskim, chińskim (mandaryńskim), portugalskim, węgierskim, greckim, holenderskim, koreańskim, tajskim, arabskim i hebrajskim.
Zwiedzanie zamku obejmuje takie pomieszczenia jak: sala tronowa, jadalnia, sypialnia, salon, grota i oranżeria, sala tronowa oraz oratorium. We wnętrzu zamku obowiązuje niestety zakaz fotografowania i filmowania.
Czas zwiedzania wynosi około 30 minut. Bilety sprzedawane są na konkretną godzinę, dlatego nie wolno się spóźniać. Tuż obok zamku umieszczono skrytki, gdzie należy zostawić wszelaki bagaż. Dojście pieszo spod biura informacji turystycznej do zamku zajmuje średnio 35 minut. Ten czas należy uwzględnić, gdy rezerwujemy bilet na daną godzinę.
Zamek Neuschwanstein – Gdzie kupisz bilety wstępu?
Bilety na zamek Neuschwanstein zakupisz online, a także w kasie biletowej położonej w centrum biletowym w miejscowości Hohenschwangau przy ulicy Alpseestraße 12. Centrum biletowe znajduje się około 35 minut drogi pieszo do zamku. Nie ma możliwości zakupu biletu bezpośrednio w zamku.
Bilety najlepiej zakupić online (wystarczy, że okażesz kod QR na urządzeniu mobilnym). Ważne, aby kupić bilety odpowiednio wcześnie przez Internet tzn. przynajmniej z tygodniowym a najlepiej dwu tygodniowym wyprzedzeniem. Raczej na 99% nie uda Ci się zakupić wejściówek w ten sam dzień przez internet.
Bilety na ten sam dzień zakupisz najprawdopodobniej w Centrum Biletowym najpóźniej na 90 minut przed planowaną godziną wejścia na zamek (o ile będą dostępne – nie ma niestety na to gwarancji).
Zamek Neuschwanstein – Ceny biletów
- dorośli: € 18,00
- dzieci oraz młodzież szkolna do 18 roku życia: wstęp wolny
- seniorzy w wieku 65 lat i więcej, studenci, osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, posiadacze karty gościa Ostallgäu i Königscard: € 17,00
Godziny otwarcia zamku Neuschwanstein
W sezonie letnim tj. od: 23 marca do 15 października
Od poniedziałku do niedzieli: 9:00 – 18:00
W sezonie zimowym tj. od: 16 października do 22 marca
Od poniedziałku do piątku: 10:00 do 16:00
Zamek nieczynny w dni świąteczne: 24 grudnia, 25 grudnia, 31 grudnia oraz 1 stycznia
Punkty widokowe na zamek Neuschwanstein
Położony w pięknej okolicy Alp zamek Neuschwanstein oferuje klika ciekawych punktów widokowych, z których można podziwiać jego architekturę oraz malowniczy krajobraz otaczający zamek. Oto niektóre z nich:
Most Marii (Marienbrücke) + Parking + Mapa
To zdecydowanie najpopularniejszy punt widokowy z niesamowitym widokiem na zamek. Most leży nad wąwozem Pöllat i jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok. Z mostu zobaczymy południową fasadę zamku z jego strzelistymi wieżyczkami. Pokonanie drogi spod zamku do mostu Marii pieszo zajmie około 15 minut. Należy wziąć pod uwagę, że trzeba będzie pokonać także kilka wzniesień. Jeśli z jakichś względów nie możesz się forsować, możesz skorzystać z autobusu wahadłowego, by dotrzeć na samą górę.
Przystanek autobusu wahadłowego znajduje się w pobliżu jeziora Alpsee (tuż przy parkingu P4). Autobus zatrzymuje się niedaleko mostu Marii. Koszt przejazdu w górę to 3 euro natomiast zjazdu to 2 euro. Koszt zakupu przejazdu w obie strony to 3,50 euro. Przejazd dla dzieci w wieku do 5 lat gratis. Należy pamiętać, iż autobus nie ma ściśle określonego rozkładu jazdy (jeździ od punktu co około 20 minut). Biletów na autobus nie można zakupić online.
Źródło: https://www.hohenschwangau.de
Godziny odjazdów autobusu do Mostu Marii i z powrotem:
– W górę – ostatni kurs w sezonie letnim o 17:30 a w zimowym o 15:30
– W dół – ostatni kurs w sezonie letnim o 18:45 a w zimowym o 17:00
W szczycie sezonu Most Marii (Marienbrücke) jest bardzo zatłoczony. Może okazać się, że trzeba będzie odstać w kolejce nawet 45 minut a czasem i więcej. Wstęp na most jest darmowy.
Wskazówka: Po drugiej stronie mostu znajduje się szlak, który prowadzi do jeszcze jednego punktu widokowego. Skorzystaj, jeśli masz na tyle czasu.
Kalvarienberg
To wzgórze, które znajduje się naprzeciwko zamku za jeziorem Schwansee. Ze wzgórza można zobaczyć widok na zamek Neuschwanstein oraz na góry Ammergauer Alpen. Aby dotrzeć na Kalvarienber, trzeba przejść pieszo około 30 minut. Osobiście polecam wybrać się jednak tylko na trekking wokół jeziora Schwansee.
Tegelberg
to góra, na której znajduje się stacja narciarska. Jest to także popularne miejsce wśród amatorów latania na spadochronie. Z góry Tegleberg można zobaczyć widok na całą dolinę, zamek oraz na jeziora Alpsee, oraz Forggensee. Na szczyt Tegelberg mozna wjechać kolejką linową, która znajduje się około 3 kilometry od zamku Neuschwanstein. Ceny oraz godziny kursowania kolejki na Telgelberg.
Ile czasu poświęcić na zwiedzanie zamku Neuschwanstein i okolic?
Jeśli zależy Ci na zobaczeniu tylko zamku oraz wejściu na most Marii to wystarczy Ci kilka godzin. Jeśli planujesz jednak trekking wokół Alpsee czy Schwansee i zwiedzenie np. pobliskiego zamku Hohenschangau to będzie najlepiej, gdy zostaniesz tutaj na jeden cały dzień. Jeśli dojeżdżasz z Monachium bądź Memmingen pociągiem to rozważ lepiej nocleg w okolicach zamku, gdyż niemieckie koleje miewają dość często spore opóźnienia. Może okazać się, że zamiast dojechać z Monachium do Füssen w 2 godziny 30 minut, podróż ta wydłuży się jeszcze o dodatkową godzinę.
Czy warto zobaczyć zamek Neuschwanstein?
Jeśli chodzi o zwiedzanie wnętrz zamku, to zdania tutaj są raczej podzielone. Dość często pojawiają się komentarze negatywne dotyczące wystroju wnętrz. Nie należy się jednak tym sugerować, gdyż dla Ciebie mogą one okazać się niesamowite. Każdy z nas ma przecież inne gusta. Jeśli chodzi o samą wycieczkę w pobliże zamku, panoramę widzianą z punktów widokowych, bliskość natury, krystaliczny błękit jezior i trasy trekkingowe to jak najbardziej polecam Ci udanie się do Schwangau. Na pewno wrócisz z pozytywnymi wrażeniami.
Jeśli masz już za sobą wizytę w zamku Neuschwanstein to zachęcam Cię do podzielenia się ze mną swoją opinią. A może podróż w tamte strony jeszcze przed Tobą?
Jeśli szukasz więcej podróżniczych inspiracji to zapraszam na stronę główną mojego bloga podróżniczego. Możesz także także wybrać jedną z kategorii, w której znajdziesz ciekawe artykuły. Europa, Afryka, Azja, Polska, Porady. Dodatkowo zachęcam Cię do zaobserwowania mnie na Instagramie i Facebooku.
Jeśli lubisz zamki to może zainteresuje Cię ten niesamowity zamek Ravadinovo? Pisałem o nim ostatnio na blogu w tym poście: Zamek Ravadinovo – Czy warto zobaczyć ten bułgarski zamek?
- Wrocław atrakcje. TOP 15. Co zobaczyć we Wrocławiu?
- Wiedeń co warto zobaczyć? Top 15. Atrakcje i przydatne informacje
- Kuala Lumpur co zobaczyć? Top 10 najlepszych atrakcji miasta
- Malakka co zobaczyć? 10 najlepszych atrakcji Malakki
- Gardens by the Bay – Co zobaczyć w Gardens by the Bay?
- Phuket co warto zobaczyć? 10 najlepszych atrakcji Phuket