Transport w Pradze – Podróżowanie metrem, autobusami i tramwajami

Napisał Stanley
0 Komentarze 20 minut czytania

Praga – stolica Czech to dla większości naszych rodaków jeden z ulubionych kierunków podróżniczych. Ciekawe zabytki, bliskie sąsiedztwo z Polską, podobna mentalność i przystępne ceny przemawiają za tym, by do Pragi nie tylko pojechać, ale jeszcze przynajmniej kilkakrotnie tam wrócić. Jeśli zatem, zaplanowaliście turystyczne wojaże i wasz wybór padł właśnie na to miasto to z pewnością chętnie też dowiecie się jak korzystać z komunikacji miejskiej. Zapraszam, bo z poniższym wpisem opanujecie transport w Pradze na piątkę!

Praska sieć komunikacji publicznej PID

Pragę najlepiej zwiedzać oczywiście pieszo, lecz może się tak zdarzyć, że będziecie od czasu do czasu chcieli ewentualnie musieli skorzystać z komunikacji miejskiej. Transport w Pradze najlepiej sprawdzi się, gdy będziecie chcieli pokonać dość duże odległości w możliwie jak najszybszym czasie.

Na nasze szczęście cały system komunikacji w Pradze jest zintegrowany i nie aż tak skomplikowany jak na przykład w portugalskim Porto. W praktyce oznacza to, że w każdym środku transportu obowiązują takie same bilety, co jest rozwiązaniem niesłychanie praktycznym z punktu widzenia turysty.

Zakupione przez nas bilety są ważne na wszystkich liniach PID w Pradze. W ramach tego samego biletu możemy skorzystać z następujących środków transportu: metro, tramwaje, autobusy (z wyjątkiem linii AE – Airport Express) a także z kolejki Petřín, promów czy nawet z zintegrowanych pociągów pasażerskich oznaczonych literą S lub R, np. S1 czy S88.

Ceny i rodzaje biletów – Transport w Pradze

Za 30 minutowy bilet zapłacimy Kč 30 (5,60 PLN), za 90 minutowy będzie to już 40 Kč (7,50 PLN). Kolejno bilet jednodniowy wyniesie nas Kč 120 (22,50 PLN), natomiast trzydniowy Kč 330 (61,50 PLN). Stan na 13.11.2023

Transport w Pradze – Gdzie kupić bilety?

Wszystkie wyżej wymienione bilety czasowe (od 30 minutowych aż po 3 dniowe) zakupimy w:

  • Żółtych biletomatach na stacjach metra i na niektórych przystankach komunikacji naziemnej
  • Aplikacji mobilnej PID Lítačka (płatność kartą kredytową / debetową, Apple pay oraz za pomocą portfela elektronicznego Masterpass)
  • Sklepach prasowych na terenie miasta Pragi
  • Od niedawna w biletomacie w każdym tramwaju (płatność tylko zbliżeniowo kartą kredytową / debetową)
  • Centrach informacyjnych i punktach sprzedaży na większości stacji metra
  • Autobusach u kierowcy (tutaj jednak opłata za bilet jest troszkę wyższa)

Szczegółowy wykaz wszystkich miejsc, w których zakupicie bilety na praską komunikację miejską znajdziecie tutaj: link.

Jazda na gapę – Transport w Pradze

Dla wszystkich, którzy lubią jeździć na gapę, przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej przygotowało niespodziankę w postaci mandatów. Ogólnie nie polecam tej formy rozrywki. Kontrole zdarzają się dość często, a tłumaczenie że jest się turystą i się nie wiedziało na nic się nie zda, bo kontrolerzy są jednak nieugięci.

Opłata za jazdę na gapę wynosi Kč1500 (280 PLN). Gdy zdecydujemy się na zapłacenie kary od razu na miejscu to wtedy zapłacimy Kč 800 (150 PLN).

Gdy nie kupimy biletu na walizkę bądź na przewożony wózek bez dziecka to wtedy będziemy musieli uiścić opłatę w wysokości 200 (37,33 PLN) a płacąc od razu na miejscu kara wyniesie 100 (18,66 PLN).

Przewożąc walizkę o rozmiarach większych niż 25×45×70 cm podróżny będzie zobligowany do zakupu dodatkowego biletu za bagaż w kwocie Kč 20 (3,73 PLN). Zarówno osoby, które posiadają bilet 1 oraz 3 dniowy jak i te, które podróżować będą z bagażem w pociągu są zwolnione z zakupu tego biletu.

Wycieczki fakultatywne, z których możesz skorzystać podczas pobytu w Paryżu.

Powered by GetYourGuide
Transport w Pradze

Zakup biletu 1 albo 3 dniowego – czy to się opłaca?

Jeśli mieszkacie daleko poza miastem i od miejsc, które chcecie odwiedzić będą was dzielić duże odległości to wtedy będzie to opłacalna inwestycja.

Natomiast jeśli będziecie mieszkać w centrum i będziecie chcieli zwiedzać pobliskie atrakcje to już wtedy to się nie opłaca. Zdecydowana większość wszystkich zabytków położona jest w bliskich odległościach od siebie i dotrzecie tam spokojnie pieszo. Nawet jeśli będzie musieli kupić 2 bilety za powiedzmy 48, bo postanowicie np. zwiedzić część miasta położoną daleko od centrum, to i tak będzie to mniej niż 110 za bilet 1dniowy.

Jak poruszać się komunikacją miejską?

Czeskie jak dojadę – PID Lítačka – Transport w Pradze

Dobra wiadomość dla zwolenników polskiej aplikacji Jak dojadę. Czesi mają swój odpowiednik o nazwie PID Lítačka. dzięki niej transport w Pradze jest niesłychanie łatwy do opanowania. Podstawową zaletą aplikacji jest to, iż znajduje ona najszybsze i najdogodniejsze połączenia dla danej trasy.

Ponadto można w niej zakupić bilety na przejazdy, bez konieczności poszukiwania automatów biletowych. Na aplikację nie narzekałem ani razu. Przez cały czas sprawowała się znakomicie a ja nie musiałem uprzykrzać życia miejscowym pytając co chwilę: jak tam dojadę?

Aplikację PID Lítačka na telefony z androidem pobierzecie tutaj: link, a na telefony z iOS tutaj: link.

Tramwaje

Tramwaje są wolniejsze niż np. metro, ale podróżując nimi zobaczymy przynajmniej dość sporą część miasta aniżeli gdybyśmy podróżowali metrem.

Praska sieć tramwajów zaliczana jest do jednej z najdłuższych w Europie. Długość sieci trakcyjnej to bagatela 142.7 km. Sieć obsługuje aż 37 linii, z czego 28 to linie dzienne, a 9 nocne. Dzienna liczba pasażerów korzystającej z tej formy transportu wynosi ponad 1 213 000.

Tramwaje kursują w godzinach od 4:30 – 24:00. Kursy odbywają się co 2 – 20 minuty w zależności od lokalizacji, natężenia ruchu czy dni tygodnia (w weekendy rzadziej).

Gotową mapkę sieci linii tramwajowych w formacie pdf pobierzecie tutaj: link. Nie zamieszczam fotografii, bo czcionka staje się dopiero czytelna przy 200 % powiększeniu.

Metro

Metro jest najszybszym środkiem transportu w Pradze. Dziennie obsługuje średnio 1.5 miliona pasażerów. Składa się z 3 linii oznaczonych literą i barwą. Linia A oznaczona jest kolorem zielonym, B żółtym a C czerwonym.

Poniżej mapka ze stacjami metra. Alternatywnie znajdziecie ją także tutaj w formacie pdf: link.

Transport w Pradze

Autobusy – Transport w Pradze

Połączenia autobusowe w Pradze obsługują głównie obrzeża miasta. Linie od 100 – 291 kursują w dzień, a 501 – 513 w nocy ( od 24:00 – 4:30). Kursują tak samo jak tramwaje co 2 – 20 minut w zależności od pory dnia, natężenia ruchu czy dnia tygodnia (weekend). Przystanki autobusowe oznaczone literą M wskazują, iż możemy się tutaj przesiąść na daną linię metra.

Jeśli nie możecie skorzystać z aplikacji PID Lítačka, to możecie spokojnie wyszukać interesujących was połączeń na stronie PID (Prague integrated transport): link. Pamiętajcie, transport w Pradze jest bardzo łatwo opanować.

 

Jak dojechać z lotniska – Transport w Pradze

Niestety z lotniska nie dojedziemy do centrum Pragi ani metrem ani pociągiem. Do dyspozycji pozostają nam jedynie autobusy komunikacji miejskiej i specjalnej linii Airport Express (AE) – linia AE została chwilowo zawieszona, stan na 30.12.2020.

Autobus Airport Express (AE) do centrum Pragi

Autobus AE zatrzymuje się przed terminalem 1 (wyjście D – możliwe jest tutaj zarówno wsiadanie jak i wysiadanie z autobusu) oraz przed terminalem 2 (wyjście E – przeznaczone tylko do wysiadania).

Z lotniska autobus zawiezie nas bezpośrednio do stacji kolejowej położonej w centrum Pragi Praha hl.n. (Wilsonova). Czas przejazdu to średnio 30 – 35 minut. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje Kč 60 (10,27 PLN), dzieci i młodzież od 6-15 lat zapłacą Kč 15 (5,50 PLN). Jeśli chodzi o dzieci do lat 6 to są one uprawnione do bezpłatnego przejazdu.

W autobusach Airport Express nie obowiązują bilety zintegrowanej praskiej komunikacji miejskiej. Musimy tutaj nabyć oddzielny bilet. Zakupu dokonamy u kierowcy, na stronie CD: link oraz w kasach kolei czeskich.

Autobusy miejskie – Transport w Pradze

Autobus 100

Autobus numer 100 zawiezie nas do żółtej linii metra B (stacja – Zličín) średnio w 13-17 minut. Na chwilę obecna pierwszy kurs autobusu odbywa się o 05:20 a ostatni odjazd z lotniska do centrum o 20:40. Kolejno droga metrem ze stacji Zličín do centrum Pragi zajmie nam około 20 minut.

Rozkład jazdy autobusu 100: link.

Autobus 119

Autobus 119 zawiezie nas do czerwonej linii metra A w 15-20 minut. Pierwszy odjazd z lotniska odbywa się o 04:23 a ostatni o 21:42. Naszym przystankiem końcowym będzie stacja (Nádraží Veleslavín). Tutaj będziemy musieli skorzystać z linii metra, która dowiezie nas do centrum w 20 – 25 minut.

Rozkład jazdy autobusu 119: link.

Przystanki na żądanie (czeski: zastávka na znamení) – Będąc w Pradze na pewno natkniecie się na takowe przystanki zarówno autobusowe jak i tramwajowe. Aby wysiąść na takim przystanku należy odpowiednio wcześnie przed przystankiem nacisnąć przycisk ze znakiem stop lub przycisk otwierania drzwi.

Przydatne informacje – Transport w Pradze

  • Bez względu na to czy będziemy podróżować metrem, autobusem czy tramwajem to cena biletu będzie taka sama.
  • Zniżki studenckie obejmują jedynie uczniów szkół i uniwersytetów czeskich.
  • Zakupiony bilet 1 bądź 3 dniowy upoważnia nas do darmowego przewozu bagażu.
  • Przewożąc bagaż o wymiarach większych niż 25×45×70 musimy zakupić dodatkowy bilet w cenie Kč 20.
  • Nie płacimy za przewożony wózek o ile siedzi w nim dziecko. Jeśli dziecka w nim nie ma musimy zakupić dodatkowy bilet w cenie Kč 20.
  • Na ruchomych schodach w metrze stoimy po prawej stronie. Lewą pozostawiamy wolną, dla tych, którzy chcą szybciej wydostać się z metra pokonując kolejne stopnie.

Jeśli wybieracie się do Pragi to na pewno zechcecie zajrzeć do poniższego postu:

Gdzie najlepiej spać w Pradze?

Zdecydowanie polecam wam wybranie noclegu w centrum Pragi skąd będziecie mieli zawsze blisko do największych atrakcji. Nocleg poza centrum też jest ok. Na pewno będzie tam bardziej spokojnie, lecz dojazd do centrum zajmie wam z jakieś 20 – 25 minut w jedną stronę. Decyzja należy do was a jak już wspominałem to transport w Pradze jest świetny i bardzo szybko go opanujecie.

Po więcej praktycznych informacji a także podróżniczych inspiracji zapraszam na stronę główną: blog podróżniczy.

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.