Miał być tydzień w Porto, ale jednak stwierdziłem, że to chyba jednak za długo. Suma summarum spędziłem w Porto 3 pełne dni. Zdecydowaną większość odległości pokonywałem pieszo, lecz od czasu do czasu musiałem pokusić się o skorzystanie z komunikacji miejskiej. W tym wpisie podzielę się z wami swoim doświadczeniem i podpowiem jak wygląda transport w Porto. Ponadto omówię jakie bilety należy zakupić i ile kosztują, zapoznam was również ze strefami oraz godzinami kursowania komunikacji publicznej, aby podróżowało się lepiej.
Autobusy i metro – Transport w Porto
Porto może się poszczycić bardzo nowoczesną i sprawnie działającą komunikacją miejską. Dojedziemy nią szybko w dowolne miejsce oczywiście z ważnym biletem. Z racji, iż miasto to nie za bardzo lubi gapowiczów to kara za brak biletu mandatem w wysokości do 100 Euro.
Autobusy i metro to główne środki transportu w Porto. Mimo, iż oba należą do dwóch oddzielnych przedsiębiorstw to bilety na nie są wspólne. Bilety najlepiej zakupić w automatach na przystankach metra, stacjach kolejowych oraz w placówkach sprzedaży biletów „Loja Andante”.
Mamy także opcję zakupu biletu u kierowcy, lecz tylko w autobusach. Takiego biletu nie zakupimy jednak w metrze. Z racji tego, iż bilet zakupiony u kierowcy jest droższy to warto zawczasu zaopatrzyć się w kartę pre-paid Andante, którą zakupimy i doładujemy w automatach oznakowanych ” Andante” – bardzo trudno je przeoczyć.
Patrząc z perspektywy turysty to najbardziej przydatne na terenie Porto będą dla nas autobusy. Metro przyda się nam głównie w drodze z i na lotnisko oraz gdy będziemy chcieli dojechać do atrakcji oddalonych od centrum takich jak np. Stadion FC Porto czy Casa da Música.
Po Porto można spokojnie poruszać się pieszo, gdyż większość atrakcji nie jest oddalona od siebie a miasto jest stosunkowo małe. Problem mogą okazać się wzniesienia, których jest w Porto całkiem sporo, a ich pokonywanie zbyt forsujące.
Poniżej znajdziesz wycieczki akultatywne, z których możesz skorzystać będąc w Porto. Na pewno znajdziesz tutaj coś dla siebie.
Ogólne zasady dotyczące biletów – Transport w Porto
- Kupując bilet u kierowcy otrzymamy zwykły bilet natomiast kartę Andante otrzymamy podczas zakupu w automacie
- Karta Andante posiada pasek elektroniczny, dlatego należy dbać o to, aby karty nie zaginać, łamać czy nie zamoczyć, gdyż po prostu może przestać działać
- Nie można zakupić karty na wiele stref. Karta ważna jest tylko na jedną strefę. Zmiany strefy można dokonać dopiero po wykorzystaniu salda dostępnego na karcie
- Kartę przed każdym przejazdem przykładamy do żółtych czytników w autobusach albo przy słupkach na stacjach metra do momentu aż zapali się zielona lampka sygnalizująca, że nasz bilet został skasowany
- Również podczas każdorazowej przesiadki przykładamy kartę do czytnika w celu skasowania biletu
- W metrze nie ma bramek, lecz na peronach umieszczono żółte czytniki. W naszym interesie leży odszukanie takiego czytnika i skasowanie biletu
- Jeden bilet przypada na jedną osobę. Kupując bilet w automacie w języku angielskim spotkamy się z taką oto opcją: „two titles” – oznacza ona dwa przejazdy a nie bilet dla dwóch osób
- Za wydanie karty Andante automat dolicza nam 0.60 Euro. Karta jest ważna 2 lata i nie należy jej wyrzucać, gdyż jest to karta wielokrotnego użytku, którą możemy spokojnie doładować daną kwotą w automatach Andante
- Karta nie może być skasowana wcześniej, niż 10 minut przed odjazdem
Strefy biletowe (Zones) – Transport w Porto
Zanim przejdę do cen oraz rodzajów biletów przedstawię pokrótce zagadnienie związane ze strefami (zones), które obowiązują w Porto. W Porto występują trzy główne strefy biletowe. Są to kolejno: strefy oznaczone literą N , C oraz S z przydzielonym numerem, tak jak na poniższej mapie.
Dojazd z lotniska w Porto do centrum
Przyjmijmy, że potrzebujemy dostać się do centrum miasta (stacja Trindade) z lotniska w Porto (OPO). Lotnisko znajduje się w strefie N10. Aby dostać się do strefy C1, w której znajduje się nasza docelowa stacja, kolejka metra musi przejechać przez strefę C5 i C2. Daje nam to w sumie przejazd przez cztery strefy. Dlatego będziemy musieli zakupić bilet Z4, gdzie Z – to skrót od zone ( strefa) a liczba – w tym przypadku 4 – wskazuje ilość stref jakie pokona metro podczas jednego przejzadu.
Dojazd z centrum nad ocean
Wybierając się nad Ocean na plażę Praia de Matosinhos (stacja: Matosinhos Sul – strefa C3) z centrum (stacja: Trindade – strefa C1) potrzebować będziemy biletu Z3, gdyż metro będzie przejeżdżać przez trzy strefy, w tym przypadku C1, C2 i C3 ( zgodnie z powyższą mapą stref).
Metro do Porto – Jak dojadę metrem
Bardzo pomocną stroną, jeśli chodzi o planowanie podróży to strona Metro do Porto: link. Wystarczy jedynie podać przystanek początkowy i końcowy, a system sam podpowie nam jaką linią metra tam dojedziemy. Dodatkowo otrzymamy informację odnośnie biletu ( czy jest to np. Z3 czy np Z5) oraz jego cenę.
Ceny biletów – Transport w Porto
Andante Azul
To najpopularniejszy typ biletu w Porto. Chętnie korzystają z niego zarówno turyści jak i mieszkańcy Porto korzystający sporadycznie z metra. Bilet można zakupić na strefy od Z2 do Z12. Warto tutaj podkreślić, że można go zakupić tylko na jedną strefę np. Z3. Dla stref Z2 i Z3 bilet jest ważny 60 minut od skasowania. Nie da się zakupić biletu na 2 lub więcej stref naraz. Przy zakupie 10 biletów na jedną kartę otrzymujemy jeden bilet gratis.
Ceny biletów:
Andante 24
Bilet Andante 24 to drugi najpopularniejszy typ biletu w Porto. Jak nazwa wskazuje bilet jest ważny przez 24 godziny od momentu pierwszego skasowania. Bilet możemy zakupić tylko na jedną strefę a za wydanie karty automat doliczy nam opłatę 0.60 Euro. Nie trzeba się jednak martwić, bo taki bilet możemy w późniejszych okresie spokojnie doładować. Tutaj tak samo możemy zakupić jeden bilet na jedną strefę. Zmiana strefy możliwa jest dopiero po wykorzystaniu środków na karcie.
Ceny biletów:
Andante Tour – Transport w Porto
To karta przeznaczona wyłącznie dla turystów. Bilet upoważnia do korzystania z metra, autobusów oraz wind bez limitu we wszystkich strefach. Jest to idealna opcja dla osób, które nie chcą się zagłębiać szczegółowo w zasady działania komunikacji miejskiej i podziału na strefy. Do wyboru mamy tutaj dwa rodzaje kart:
- Andante Tour 1 – ważny 24 od momentu skasowania, koszt 7 Euro
- Andante Tour 3 – ważny 72 godziny od pierwszego skasowania, koszt 15 Euro
Porto Tram City Tour – bilety tramwajowe
Bilet Porto Tram City Tour to jedyny bilet jaki zakupimy na linie tramwajowe. Niestety bilety Andante nie są zintegrowane z trzema działającymi na terenie Porto liniami tramwajowymi 1, 18 i 22. Bilety na pojedyncze przejazdy dostępne są jedynie u motorniczego. Cena biletu na jeden przejazd wynosi 3,5 Euro a na dwa przejazdy tego samego dnia 6 Euro. W sprzedaży dostępne są również 2-dniowe bilety w cenie 10 Euro za osobę (oferują ją głównie hotele).
Poniżej fotografia przedstawiająca tramwaj linii 22. Pod tym linkiem znajdziecie aktualny rozkład jazdy tej linii wraz z listą przystanków: link.
Autobusy nocne – Transport w Porto
Metro w Porto kursuje w godzinach 06.00-01.00. Ostatni kurs z lotniska odbywa się o godz. 00.34, a pierwszy o 05.58. Aktualne rozkłady i godziny odjazdów znajdziemy tutaj: link. Od godziny 0:30 do 6 rano mamy do dyspozycji autobusy nocne, które są oznaczone literką M zaraz po numerze linii, np 4M.
Na lotnisko i z lotniska dostaniemy się autobusem nocnym 3M. Dokładny rozkład jazdy wraz z interaktywną mapą znajdziecie tutaj: link ( otworzy się w nowej karcie). Bardzo często zdarza się tak, ze autobus przyjeżdża przed czasem, dlatego warto być na przystanku z 15 minut wcześniej.
Uwaga! Należy dać znać kierowcy, najlepiej machnięciem ręką, żeby się zatrzymał. W przeciwnym razie pojedzie dalej bez zatrzymania.
Wiecie już jak poruszać się po Porto a nie macie jeszcze sprecyzowane, jakie atrakcje warto zobaczyć w tym mieście? To świetnie, bo możecie zainspirować się tutaj:
- Transport w Porto – Komunikacja miejska w praktyce
- Cabo da Roca w Portugalii – koniec świata inspiracją mi
- FC Porto – Jak prezentuje się muzeum i stadion tej utytułowanej drużyny?
- Fotorelacja z Lizbony – Jak prezentuje się stolica Portugalii?
- Pałac Pena – ekstrawagancki i kolorowy pałac w Sintrze
- Najciekawsze atrakcje w Porto. Top 10, obok których nie przejdziesz obojętnie.
Już teraz dołącz do mnie na Facebooku i Instagramie!