Atrakcje Korfu: co zobaczyć? Tych miejsc najlepiej nie pomijać

Napisał Stanley
0 Komentarz 23 minut czytania

Korfu – słusznie uważana jest za jedną z najbardziej zielonych greckich wysp. Położona u wybrzeży Albanii w północnej części Morza Jońskiego wyspa przyciąga rok do roku coraz więcej turystów. Piękne widoki, niesamowite klify, wspaniałe zatoki, zieleń, łagodny klimat i przepyszne jedzenie zachęcają do wszelakich form odpoczynku właśnie w tym rejonie Grecji. Osobiście byłem sceptycznie nastawiony do Korfu, lecz okazało się, że zupełnie niesłusznie. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Piaszczyste i żwirowe plaże, trasy trekkingowe wiodące przez gaje oliwne, piękne punkty widokowe i wspaniałe obiekty historyczne tylko czekają na to, aby je odkryć. Poniżej atrakcje turystyczne na Korfu, których nie powinniście pomijać podczas planowania wakacji na tej greckiej wyspie.

Porto Timoni i Afionas Sunset

Porto Timoni to niebywale jedna z najpiękniejszych bliźniaczych plaż w tej części Europy. Ukryte pośród soczyście zielonych wzgórz plaże pozostaną na długo w waszej pamięci.

Do Porto Timoni prowadzą dwa piesze szlaki położone w miejscowości Afionas. Jeden zaczyna się tuż przy parkingu przy Afionas View Point a drugi nieopodal restauracji Porto Timoni. Mimo że nie są one specjalnie trudne do pokonania, to miejscami są dość strome. Natkniecie się tutaj nie tylko na wystające kamienie, lecz także na cierniste zarośla. Osobiście polecam wam zabrać ze sobą buty trekkingowe a japonki schować do plecaka.

Pokonanie szlaku z Afionas do punktu widokowego Porto Timoni zajmuje średnio 25 minut, a wszelki trud zrekompensują wam widoczne na fotografii widoki.

Atrakcje Korfu
Atrakcje Korfu

Uwierzcie mi na słowo, że na pewno będziecie chcieli zejść jeszcze niżej. Nie tylko zobaczycie z bliska te widoczne na zdjęciu dwie malownicze plaże otoczone szmaragdowymi wodami a być może i nawet popływacie.

Żeby nie było, że wszystko jest takie super, to mam dla was złą wiadomość. Droga powrotna może okazać się dość męcząca przy znacznych temperaturach, ale dla chcącego przecież nic trudnego.

Afionas Sunset najlepiej pozostawić sobie na sam koniec wracając z plaży Porto Timoni. Najlepszą porą do podziwiania widoków, jak sama nazwa wskazuje, będzie zachód słońca. Na wspomnianym punkcie widokowym znajdziecie kilka ławek, na których w ciszy i skupieniu będziecie mogli podziwiać spektakl znikającego za horyzontem słońca.

Atrakcje Korfu

Kerkyra – Atrakcje Korfu

Corfu Town, czyli Kerkyra zostało założone w VII wieku p.n.e.. Stare miasto to jedna z głównych atrakcji na Korfu. Charakteryzuje się piękną zabudową i klimatycznymi wąskimi uliczkami. Stare Miasto Korfu zostało w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2007 roku.

Spacerując wąskimi uliczkami Kerkyry poczujecie jakbyście byli we Włoszech a nie w Grecji. Na próżno szukać tutaj charakterystycznych, pomalowanych na biało domów. W mieście oprócz włoskich wpływów widać także wpływy brytyjskie i francuskie.

Atrakcje Korfu

Starówka położona jest między dwoma weneckimi fortecami, które wpisały się już na stałe w krajobraz miasta. Dziś pełnią głównie funkcję znakomitych punktów widokowych.

Jedne z najlepszych widoków na port, morze i stare miasto możecie podziwiać z Nowej Twierdzy położonej na Wzgórzu Świętego Marka. Wstęp na Nową Twierdzę jest darmowy, a widoki na pewno was nie zawiodą.

Atrakcje Korfu

Piękne widoki zagwarantuje wam także Stara Twierdza, która zalicza się do najważniejszych fortyfikacji na Morzu Śródziemnym. Leży ona na wysepce połączonej z lądem mostem pochodzącym z XV XIX wieku. Na samej górze tej fortecy znajdziecie oblegany przez turystów punkt widokowy. Ponoć to tam można podziwiać jeden z najpiękniejszych zachodów słońca na wyspie. Wejście na Starą Twierdzę jest płatne i wynosi 6 € , a bilety można zakupić na miejscu w kasie.

Atrakcje Korfu

Jeśli wybieracie się w podróż do Aten, to poniżej znajdziecie garść informacji praktycznych związanych z wyjazdem do stolicy Grecji.

Wyspy Paxos i Antipaxos

Paxos i Antipaxos to niewielkie, lecz bardzo urokliwe wyspy położone na Morzu Jońskim. Dotrzecie do nich wprost z portu usytuowanego w stolicy Korfu Kerkiry.

Rejs rozpoczyna się we wczesnych godzinach porannych (8:30 wypłynięcie z portu) wzdłuż wschodnich wybrzeży wyspy i kończy się około 18:30 wpłynięciem do portu.

Oprócz pięknych wapiennych klifów, iście niebiańskiego koloru wody nie lada gratką jest wpłynięcie łodzią do niebieskich grot (największa z nich ma ponad 70 metrów wysokości) położonych na wyspie Paxos. Po drodze można również zobaczyć delfiny, lecz mi to się jednak nie udało. Chyba były zbyt nieśmiałe.

Atrakcje Korfu
Atrakcje Korfu

Po zobaczeniu grot Paxos udacie się w kierunku wyspy Antipaxos, gdzie można przez godzinę popływać w błękitnych, krystalicznie czystych wodach Morza Jońskiego. Statek zarzuca kotwicę a chętni z pokładu wchodzą do głębokiej na 4-5 metrów wody. Skoki są tutaj surowo zabronione. Niestety niesłusznie uznałem, że taka głębokość wody jest nie na moje możliwości i nie skorzystałem z tej atrakcji.

Na koniec popłyniecie do stolicy Paxos – Gaios i będziecie mogli tam poopalać się na miejskiej plaży bądź pospacerować uliczkami miasta i zjeść pyszny grecki obiad.

Koszt rejsu za osobę 30 € . Bilety można zakupić min. tutaj: link.

Kanoni i Monastyr Vlacherna

Korfu skrywa w sobie wiele niesamowitych i pięknych miejsc, których absolutnie nie można pominąć. Półwysep Kanoni jest właśnie jednym z nich.

Tę atrakcję Korfu szczególnie upodobali sobie fani lotnictwa, którzy mogą tutaj godzinami spoglądać na lądujące i wzbijające się w powietrze samoloty.

Podziwiać ten zjawiskowy lotniczy spektakl można z kilku miejsc:

  • ze wzgórza usytuowanego przy pasie startowym ( można usiąść w pobliskiej restauracji)
  • z parkingu usytuowanego obok pasa startowego
  • oraz z grobli

Osobiście do obserwacji polecam wam wzgórze. Szczególnie mocno polecam wam jednak groblę, gdyż właśnie tutaj ma się wrażenie, jakby samolot był na wyciągnięcie ręki. Wyrażenia absolutnie niesamowite!

Atrakcje Korfu

Południowy kraniec półwyspu Kanoni to jedno z tych pocztówkowych miejsc, które na długo pozostają w pamięci.  To właśnie tutaj znajdziemy XVII — wieczny Monastyr Vlacherna.

Śnieżnobiały klasztor, którego budowę ukończono w 1685 roku, zajmuje praktycznie całą powierzchnię maleńkiej wyspy zlokalizowanej w pobliżu pasa startowego portu lotniczego na Korfu, skąd można podziwiać samoloty.

Do klasztoru prowadzi wąska grobla, przy której cumują łódki. Wewnątrz znajdziemy małą kaplicę oraz jak zapewne się domyślacie sklepik z pamiątkami. Zwiedzanie monastyru jest darmowe i zajmuje dosłownie parę minut. Chętni mogą wybrać się dodatkowo na krótki rejs łodzią na Mysią Wyspę usytuowaną nieopodal Klasztoru. Na wyspie pośród zieleni króluje maleńki kościół Chrystusa Pantokratora pochodzący z XI/XII wieku.

Pomarańczowa dachówka w połączeniu z białymi ścianami klasztoru, błękitem wody i zacumowanymi łodziami sprawiły, że klasztor często uznaje się za ikonę wyspy.

Atrakcje Korfu
Atrakcje Korfu

Paleokastritsa

Zdecydowanie tak, to najpiękniejsza plażowa oaza na całej wyspie. Największym atutem tej atrakcji Korfu są skaliste zatoki z turkusowym kolorem wody. Na pewno zachęcą was one do licznych kąpieli i odkrywania różnorodności podwodnego świata. Lubiący się opalać będą mogli skorzystać z okolicznych żwirowych i piaszczystych plaż.

To też świetne miejsce do tego, aby udać się na mały rejs łodzią do okolicznych zatok bądź wypożyczyć rowerek wodny i wpłynąć do okolicznych błękitnych grot (Blue Eye Cave  i Nausika Cave). Mimo, iż nie są one aż tak spektakularne, jak te na wyspie Paxos, to jednak warto je odwiedzić.

Atrakcje Korfu

Najlepiej będzie, jeśli udacie się na Agios Spiridon Beach. Jest to mała piaszczysta plaża położona tuż przy drodze na wzgórze Paleokastritsa. Do plaży bezpośrednio przylega małe molo, skąd odpływają rejsy do błękitnych grot i okolicznych zatok. Cena 25 € / osobę.

Oprócz bogatego zaplecza gastronomicznego znajdziecie tutaj wypożyczalnię rowerków wodnych, którymi będziecie mogli podpłynąć do pobliskich grot. Przepłynięcie dystansu od plaży do obu grot zajmie wam około jedną godzinę. Cena wypożyczenia rowerka wodnego dla 2 osób to 15 € / godzinę a dla 4 to już koszt 20 € /godzinę.

Klasztor Paleokastritsa

Nad zatokami na wzgórzu króluje klasztor Paleokastritsa, skąd będziecie mogli podziwiać niesamowite widoki. Na wzgórze najlepiej udać się pieszo, gdyż droga jest dość wąska parking w pobliżu klasztoru bardzo mały. Poza sezonem można na samą górę wjechać autem bądź skuterem, lecz w sezonie będzie wam ciężko znaleźć wolne miejsce parkingowe. Na terenie obiektu znajdziecie małe muzeum z rzadkimi relikwiami oraz przepiękne ogrody, w których spotkacie mnichów.

Atrakcje Korfu
Atrakcje Korfu

Bella Vista Viewpoint

Bella Vista Viewpoint to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych nie tylko w Grecji, lecz także w Europie. Punkt ten położony jest w XII wiecznej wiosce Lacones. Droga do wioski jest dość wąska, a na jednym jej odcinku obowiązuje ruch wahadłowy. Tuż przy punkcie Bella Vista Viewpoint znajdziecie kilka restauracji. Osobiście polecam wam udać się do pobliskiej Restaurant Bellavista. Nie dość, że oferują pyszne jedzenie to jeszcze niesamowite widoki na Paleokastritsę i okoliczne zatoki.

Atrakcje Korfu

Angelo Castro – Atrakcje Korfu

To nie tylko gratka dla tych, którzy chętnie w podróży zaglądają do takich bizantyjskich zamków jak ten, lecz także jeden z ciekawszych punktów widokowych na greckiej wyspie Korfu.

Zamek Anioła znajduje na północno-zachodnim wybrzeżu Korfu w pobliżu Paleokastritsa. Zbudowano go na urwistym i skalistym klifie na wysokości 305 m nad poziomem morza.

Angelokastro to jeden z najważniejszych kompleksów obronnych Korfu i stanowił potężny strategiczny punkt obserwacyjny dla mieszkańców zamku a w czasie licznych najazdów dawał schronienie miejscowej ludności chłopskiej.

Jeśli nie macie czasu jak ja na zwiedzanie to możecie spokojnie udać się na punkt widokowy Angelokastro skąd rozpościera się piękny widok na panoramę wyspy i ruiny zamku.

Atrakcje Korfu

Cape Drastis

Przylądek Carpe Drastis to najdalej wysunięte na północ miejsce na wyspie. Przylądek leży w niedalekiej odległości od Kanału Miłości. Miejsce to zapewnia iście pocztówkowe widoki. Piękne, białe i zarazem fantazyjne wapienne skały prezentują się niesamowicie na tle koloru wód go otaczających. Osobiście udało mi się dotrzeć do Cape Drastis, ale po zmroku. Niestety zrobione zdjęcie nie nadaje się do publikacji.

Kanał miłości – Atrakcje Korfu

Canal D’Amour to kolejna z atrakcji Korfu, którą warto uwzględnić w planie zwiedzania. Kanał leży w miejscowości Sidari i słynie z błękitnych wód i pięknych formacji skalnych powstałych w wyniku erozji skał i działania wiatru.

Na miejscu znajdziecie kilka plaż, liczne sklepiki oraz zaplecze gastronomiczne. Bezpośrednio do Kanału Miłości przylega bardzo mała plaża Kanali tu Erota. W pobliżu najdziecie jeszcze plaże: Apotripiti Beach oraz Paralia Sidari.

Według legendy, ten kto przepłynie Kanał Miłości ten w niedługim czasie znajdzie miłość. Jak za pewne się domyślacie, śmiałków do wykonania tego zadania nie brakuje.

Wodospad Nimfes

To jedno z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć na Korfu. Niestety na nic się zda udanie się tutaj w sezonie. Powód jest bardzo prosty. W okresie letnim nie ma tutaj praktycznie opadów, a co za tym idzie wodospad jest suchy. Najlepiej do wodospadu udać w miesiącach od grudnia do marca i to po intensywnych opadach deszczu.

Przy wodospadzie znajduje się parking, gdzie można zostawić samochód bądź skuter. Drogę w dół do wodospadu wskazuje umieszczona w tym miejscu tablica. Ścieżka w formie schodów prowadząca na dół jest bardzo stroma i wyłożona konarami drzew. W niektórych miejscach stopnie są dość wysokie, dlatego warto przed przyjazdem rozważyć, czy ta atrakcja jest koniecznie dla was.

Jak widać na poniższym zdjęciu, niestety wody tam nie uświadczyłem. Nic jednak nie szkodzi, bo to właśnie Nimfes jest pierwszym wyschniętym wodospadem na mojej liście podróżniczych atrakcji.

Jeśli szukasz więcej podróżniczych inspiracji to zapraszam na stronę główną mojego bloga podróżniczego. Możesz także także wybrać jedną z kategorii, w której znajdziesz ciekawe artykuły. Europa, Afryka, Azja, Polska, Porady. Dodatkowo zachęcam Cię do zaobserwowania mnie na Instagramie i Facebooku.

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.