Zwiedzanie Budapesztu – Przewodnik po największych atrakcjach miasta

Napisał Stanley
0 Komentarz 15 minut czytania

Budapeszt – stolica i największe miasto na Węgrzech. Położone nad Dunajem w północnej części kraju jest 8 pod względem zaludnienia miastem w Europie. Zwiedzanie Budapesztu w od zawsze cieszy się popularnością wśród polskich turystów. Po pierwsze łatwo można się tam dostać tanimi liniami lotniczymi, busami, pociągami bądź własnym autem.

Po drugie miasto przyciąga jak magnes licznymi atrakcjami, pysznym jedzeniem oraz rozsądnymi cenami. Mało tego, węgrzy jako naród mają bardzo dobre nastawienie do polaków oraz są bardzo otwarci, więc na pewno chętnie pomogą w potrzebie. Bilety kupione, walizki już prawie spakowane tylko od czego zacząć zwiedzanie Budapesztu i jakie są jego główne atrakcje? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

Jak dostać się do Budapesztu?

Decydując się na zwiedzanie Budapesztu warto wziąć pod uwagę dostępne formy transportu:

Samolot – Na chwilę obecną nie mamy zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o loty do Budapesztu. Do stolicy Węgier dolecimy jedynie z Warszawy na pokładzie linii Wizzair. Ceny zaczynają się od 99 PLN za lot w jedną stronę. O tym, jak kupić tanie bilety wspominałem tutaj.

Bus – Całkiem tanią alternatywą są busy przedsiębiorstwa Flixbus, którymi dostaniemy się dość niskim nakładem kosztów do Budapesztu. Ceny biletów na linii Kraków-Budapeszt zaczynają się już od 49.99 PLN. Rezerwacji biletów można dokonać tutaj.

Samochód – to najwygodniejsza opcja dla ceniących sobie niezależność. Trasę z Krakowa do Budapesztu pokonamy własnym samochodem w 6 godzin. A gdy wybierzemy się w więcej osób w trasę to obniżymy znacząco koszty paliwa.

Kiedy najlepiej jechać?

Najlepszymi miesiącami na odwiedzenie Budapesztu są maj, czerwiec i wrzesień. Właśnie w tym okresie panują tutaj najprzyjemniejsze temperatury w przedziale od 23-26 stopni Celsjusza. Ponadto, to właśnie w tym okresie miasto odwiedza mniej turystów niż ma to miejsce w szczycie sezonu tj. w lipcu i sierpniu.

Budapeszt w 3 dni

Ponieważ Budapeszt jest całkiem sporym miastem i posiada dużą liczbę zabytków, to warto zatrzymać się tutaj na troszkę dłużej niż na jeden dzień. 3 pełne dni to optymalna ilość czasu jaką warto poświęcić na odkrywanie walorów naddunajskiej stolicy.

1 dzień można spokojnie przeznaczyć na zwiedzenie Budy. W kolejnym dniu zwiedzić zabytki znajdujące się w Peszcie a ostatni dzień warto przeznaczyć na spokojny spacer po zakątkach pięknej zielonej oazy Budapesztu jaką jest wyspa Małgorzaty.

Buda – Zwiedzanie Budapesztu

Góra Gellerta

Wzgórze położone w Budapeszcie na wysokości 235m. Jest to absolutnie najlepszy punkt widokowy w całym mieście. Nazwa pochodzi od biskupa – Św. Gellerta, który według legendy został zamordowany przez pogan i zrzucony ze wzgórza w drewnianej beczce.

Na szczyt wzgórza prowadzą liczne ścieżki. Na samo wejście potrzeba jakieś 30-45 minut, a sama trasa przypomina spacer po parku. Najlepszą porą na rozkoszowanie się widokiem na panoramę miasta jest wschód i zachód słońca, dlatego warto albo wstać wcześnie rano bądź przyjść tutaj na chwilę przed zapadnięciem zmroku.

Zwiedzanie Budapesztu
Zwiedzanie Budapesztu
Zwiedzanie Budapesztu

Zamek Królewski w Budapeszcie

Kolejne wzgórze na które warto się udać to wzgórze zamkowe, na którym jak się za pewne domyślacie jest usytuowany Zamek Królewski.

Wzgórze zamkowe (Dzielnica Zamkowa) zostało wpisana na listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Obszar ten znacznie różni się od reszty miasta. Znajdziemy tutaj liczne barokowe i średniowieczne uliczki, piękne budynki oraz liczne kawiarnie i knajpki.

Zamek Królewski Budapeszt

Baszta Rybacka

Jeden z najbardziej znanych zabytków miasta. Do tego chyba jeden z najbardziej urokliwych. Baszta położona jest nieopodal Zamku Królewskiego na placu Św. Trójcy. Z jej tarasów można podziwiać piękny widok na panoramę Pesztu, na Dunaj, Parlament, wyspę Małgorzaty oraz na wzgórze Gellerta.

Na większość balkonów wejdziemy za darmo. Chcąc jednak wejść na górne wieże i balkoniki będziemy musieli uiścić niewielką opłatę w wysokości 1000 forintów (13 PLN). Szczególnie warto zjawić się tutaj po zachodzie słońca. Po pierwsze unikniemy tłumów. Po drugie zaoszczędzimy pieniądze, bo po zmroku już nikt niczego tutaj nie pilnuje, a my możemy wejść, gdzie tylko chcemy.

Zwiedzanie Budapesztu
Baszta Rybacka

Kościół Macieja

Jak dla mnie to najpiękniejszy ze wszystkich kościołów w całym mieście. Stanowi przykład neogotyckiego przepychu a zdobią go liczne wieżyczki. Dach kościoła pokrywają dachówki w kształcie rombów. We wnętrzu podziwiać można liczne piękne freski a sam kościół położony jest tuż obok Baszty Rybackiej. Za wstęp zapłacimy 13 PLN. Kościół można zwiedzać w ciągu tygodnia w godzinach od 9-17, w soboty od 9-13 a w niedziele jedynie w godzinach od 13-17.

Zwiedzanie Budapesztu
Kościół Macieja Budapeszt

Peszt – Zwiedzanie Budapesztu

Bazylika Świętego Stefana

Położona bezpośrednio przy placu Św. Stefana. To największy kościół w Budapeszcie, który jest w stanie pomieścić aż 8500 wiernych. Poświęcona pierwszemu węgierskiemu Królowi Stefanowi I świątynia z charakterystyczną, mierzącą 96 metrów kopułą. Mało tego, wewnętrzną stronę kopuły zdobi przepiękna mozaika przedstawiająca Boga Ojca. Wstęp do bazyliki jest bezpłatny.

Bazylika Świętego Stefana

Parlament

Położony nad Dunajem i najbardziej okazały ze wszystkich budynek w stolicy Węgier. Do budowy Parlamentu wykorzystano aż 40 kilogramów złota, pół miliona kamieni szlachetnych i 40 milionów cegieł a sama jego budowa trwała 17 lat.

Zwiedzanie Parlamentu odbywa się tylko i wyłącznie z przewodnikiem i w odpowiednio wyznaczonych godzinach, dlatego warto wcześniej zatroszczyć się o bilety wstępu. Bilet dla obywateli UE jest dużo tańszy i kosztuje 3500 forintów (45 PLN) a zakupić można go tutaj. Dzieci w wieku poniżej 6 lat są zwolnione z opłaty za wstęp.

Uczniowie i studenci w wieku od 6-24 lat zapłacą za wstęp 1900 forintów (25 PLN). Natomiast obywatele krajów nie należących do Unii Europejskiej będą musieli się liczyć z opłatą w wysokości 6700 forintów (88 PLN).

Zwiedzanie Budapesztu
Parlament w Budapeszcie

Pomnik Pamięci Ofiar Holokaustu – Buty nad Dunajem

Zaledwie kilka metrów od Parlamentu znajdziemy bardzo nowoczesny pomnik ku pamięci Ofiar Holokaustu. Odsłonięty 16 kwietnia 2005 roku pomnik składa się z odlewów 60 prawdziwych par butów z lat 40. XX wieku, przytwierdzonych do nabrzeża.

Miejsce szczególnie smutne i skłaniające do refleksji, gdyż symbolizuje ono masowe mordy na społeczności żydowskiej w ostatnich latach II Wojny Światowej. Egzekucje wykonywane były właśnie nad brzegiem Dunaju. Najpierw zebranym tutaj żydom kazano zdjąć buty i ustawić się w rzędzie. Następnie ich rozstrzeliwano a ich ciała wpadały do rzeki i dryfowały z jej nurtem.

Zwiedzanie Budapesztu
Zwiedzanie Budapesztu – Buty nad Dunajem

Plac Bohaterów

Największy i najpiękniejszy plac w całym Budapeszcie. Położony na końcu ulicy Andrássy útca tuż przy parku miejskim Városliget. Najważniejszym obiektem na na Placu Bohaterów jest Pomnik Tysiąclecia z 34 metrową kolumną zwieńczoną figurą archanioła Gabriela. Po obu stronach placu znajdują się budynki Muzeum Sztuk Pięknych oraz Pałacu Sztuki,do których warto chociaż na chwilkę zajrzeć.

Plac Bohaterów w Budapeszcie

Most łańcuchowy

Najpiękniejszy, najstarszy i najbardziej okazały most w stolicy Węgier o długości 380 metrów. Położony nieopodal Parlamentu, łączący Budę i Peszt. Najdostojniej prezentuje się po zachodzie słońca, dlatego właśnie warto się tutaj wybrać po zmroku.

Zwiedzanie Budapesztu
Zwiedzanie Budapesztu

Wyspa Małgorzaty – Zwiedzanie Budapesztu

Zwiedzanie Budapesztu warto zakończyć odwiedzając położoną na Dunaju 2.5 kilometrową wyspę Małgorzaty. Została ona sztucznie utworzona w 1950 roku z 3 leżących blisko siebie wysp podczas prac związanych z regulacją Dunaju. W najszerszym miejscu jej szerokość wynosi 500 metrów.

Na wyspie znajdują się hotele, obiekty sportowe oraz przepiękna fontanna, przy której gromadzą się liczni mieszkańcy i turyści szukający ochłody. Ponadto na wyspie znajdziemy liczne kluby, restauracje, tereny zielone (ogrody i trawniki, gdzie można urządzić sobie piknik) oraz ścieżki rowerowe i joggingowe dla lubiących aktywny wypoczynek.

Zwiedzanie Budapesztu
Zwiedzanie Budapesztu

Już teraz dołącz do mnie na Facebooku i Instagramie!

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.