Zgubiony paszport podczas podróży – jak wyjść z tarapatów

Napisał Stanley
0 Komentarz 6 minut czytania

Zgubiony paszport – ufff! Właśnie odetchnąłeś, bo wszystko poszło gładko. W ostatnich minutach dotarłeś do bramek na lotnisku. Usiadłeś wygodnie w fotelu, by zanurzyć się w lekturze dopiero co zakupionego przewodnika. Przyswoiłeś sobie parę nowych słówek i dopiąłeś wszystko na ostatni guzik. Plan zwiedzania masz już tak zapełniony, że absolutnie nic nie dasz rady już w niego wcisnąć. Z uśmiechem na twarzy opuszczasz lotnisko ciesząc się w duchu, że akurat to nie twój bagaż, który zgubiono. Docierasz do hotelu. Nie zawsze podróżujesz metrem, no ale jak tu jechać taksówką, skoro czytałeś, że akurat w tym mieście znajdują się najstarsze i najpiękniejsze stacje metra. Podekscytowany szykujesz się do wyjścia, bo chcesz zobaczyć ile tylko się da od razu. Zaraz! A gdzie są moje dokumenty?! Spokojnie. Tym razem to tylko zły sen. Co jeśli przytrafi ci się to na jawie? Jakie kroki należy podjąć gdy na prawdę zgubimy paszport? Dokąd się udać i gdzie szukać pomocy?

Zgubiony paszport – Co robić?

Obowiązkowym punktem, gdy zgubiłeś bądź gdy ukradziono ci paszport, oprócz zachowania spokoju jest wizyta na miejscowym posterunku policji. Mam nadzieję, że nikogo z was to nie spotka, bo kradzież paszportu potrafi na prawdę wywrócić cały plan wyjazd do góry nogami.

Po udaniu się na komisariat warto zgłosić kradzież. Posiadając protokół stwierdzenia kradzieży zapłacisz troszkę mniej za wydanie paszportu tymczasowego. Analogicznie zgłaszając zgubienie zapłacisz więcej za wydanie paszportu tymczasowego.

Zrób kopie dokumentu przed wyjazdem

Przezorny zawsze ubezpieczony. Zgubiony paszport pokrzyżuje ci na pewno plany na najbliższe parę dni, więc warto zrobić kopie dokumentów przed wyjazdem. Zrób ksero i pochowaj je w różnych miejscach swojego bagażu. Dodatkowo możesz zeskanować paszport bądź dowód osobisty i wysłać go na maila bądź zapisać w chmurze.

Do czego będą ci potrzebne kopie paszportu? Na komisariacie a także w konsulacie musisz jakoś potwierdzić swoją tożsamość, a zdjęcie z facebooka raczej do tego nie wystarczy.

Spisz dane kontaktowe ambasady i konsulatu

Jeszcze przed planowaną podróżą spisz adresy i numery telefonów do ambasady i konsulatu znajdującego się w danym regionie. Czasem zdarza się tak, że w danym kraju nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Aby uniknąć jeszcze większego stresu i straty czasu na zabawy w detektywa szukając placówki, która może nam pomóc, warto pomyśleć o tym wcześniej.

Zgubiony paszport

Zgubiony paszport za granicą

Zaraz po utracie dokumentów i zgłoszeniu tego faktu na policji udajemy się do polskiego konsula stacjonującego w danym państwie. Wyrobienie paszportu tymczasowego odbywa się w trybie przyspieszonym. Mimo to musimy spełnić kilka warunków:

  • trzeba przedstawić kserokopię utraconego paszportu bądź innego dokumentu potwierdzającego tożsamość
  • musimy złożyć wniosek o wydanie paszportu tymczasowego
  • należy przekazać 2 zdjęcia do paszportu

Zgubiony paszport na terenie UE

W przypadku utraty paszportu na terenie Unii Europejskiej sprawa nie jest aż tak bardzo skomplikowana, gdyż w obrębie unii możemy przemieszczać się legitymując się dowodem osobistym bądź prawem jazdy.

Gdy zgubiliśmy tylko jeden z dokumentów to możemy spokojnie wrócić do kraju legitymując się drugim. Przy utracie wszystkich dokumentów konieczne będzie odwiedzenie konsulatu. Jeśli podróżujesz autem to możesz zaryzykować i spróbować wrócić do kraju bez jakichkolwiek dokumentów. Pamiętaj jednak o tym, że możesz zostać zatrzymany do rutynowej kontroli, a wtedy brak dokumentów na pewno przysporzy ci dodatkowych kłopotów.

Utrata paszportu poza UE

Przy utracie dokumentów poza UE konieczna będzie wizyta w ambasadzie bądź konsulacie. Po przekroczeniu granicy dostajemy często smsa z informacją o lokalizacji i o numerze telefonu do ambasady, więc warto taką wiadomość zawsze zachować.

Jeśli zgubimy paszport w kraju, gdzie nie ma polskiej placówki konsularnej udajemy się w takiej sytuacji do placówki jednego z krajów członkowskich UE. Tam na pewno nie zostaniemy pozostawieni bez pomocy i otrzymamy paszport tymczasowy. Wykaz polskich placówek konsularnych w poszczególnych państwach znajdziemy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Gdzie chować dokumenty

Kradzież bądź zgubienie dokumentów w podróży wiąże się z wielkim stresem i zniweczeniem większej bądź mniejszej części podróży. Warto pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć się przed kradzieżą. Dokumentów nie trzymamy na wierzchu. Najlepiej schować je gdzieś głęboko, do jakieś wewnętrznej kieszonki torby bądź plecaka. Dodatkowo starajmy nie trzymać dokumentów razem z pieniędzmi. Lepiej chyba stracić parę groszy niż stracić i pieniądze i cenne dokumenty.

A może by tak opuścić strefę komfortu i wybrać się w samodzielną podróż do jakiegoś kraju? Jeśli tak, to zapraszam do zapoznania się z wpisem na ten temat.

Już teraz dołącz do mnie na Facebooku i Instagramie!

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.