Marrakesz informacje praktyczne – Przewodnik od Stanleya

Napisał Stanley
0 Komentarz 16 minut czytania

Maroko to piękny kraj, do którego warto się wybrać. Zachwyca swoją różnorodnością, zapachem orientalnych przypraw, smakiem pysznej herbaty i kawy oraz straganami wypełnionymi po brzegi soczystymi owocami. W ostatnim czasie coraz chętniej odwiedzany przez rzesze turystów z całego świata ze względu na różnorodność fauny, flory i ukształtowanie terenu. Maroko ma nam do zaoferowania wszystko począwszy od pięknych szczytów gór Atlas, poprzez urokliwe plaże, wodospady, parki narodowe aż po oazy i gorące piaski pustyni. We wpisie “Marrakesz-informacje praktyczne” poruszę najważniejsze kwestie, które pomogą ci przy organizacji podróży do Marrakeszu.

Marrakesz informacje praktyczne – tanie loty

Z Polski dostaniemy się do Marrakeszu głównie tanimi liniami lotniczymi. Do wyboru mamy tutaj Wizzair i Ryanair. Jeszcze tak niedawno można było polecieć z Krakowa i Katowic do Marrakeszu, lecz obie linie na chwilę obecną zawiesiły wszystkie loty z tych miast.

Dla chcącego jednak nic trudnego, bo np. do Marrakeszu dostaniemy się z Warszawy linią Wizzair a od naszych czeskich sąsiadów z Pragi poszybujemy w tamtą stronę na pokładzie Ryanair. Jeśli chodzi o obecne trendy cenowe w tanich liniach to średnio za lot w obie strony zapłacimy w granicach 400 PLN, chociaż trafiają się i lepsze okazje. Z tego wpisu dowiesz się co zrobić, aby kupić naprawdę tanie bilety lotnicze.

Maroko – Kiedy najlepiej lecieć (pogoda)?

Najlepszą porą na odwiedzenie Maroka jest wiosna (kwiecień i maj) wtedy to temperatury są nie za wysokie a kraj spowity jest rozmaitą roślinnością. Średnie temperatury wahają się między 21 a 25 stopni Celsjusza. W drugiej połowie roku najlepszymi miesiącami są wrzesień i październik. Temperatury wahają się wtedy między 24 a 26 stopniami Celsjusza.

IMG 20181110 124314
Marrakesz informacje praktyczne – Góry Atlas w tle

Paszport i wiza

Turyści z Polski udający się do Maroka nie muszą wyrabiać wizy, o ile nie planują dłuższego pobytu niż 90 dni na terenie tego państwa. Na teren Maroka wjeżdżamy z paszportem (ważnym co najmniej przez jeszcze 6 miesięcy licząc od daty powrotu).

Przybywając na lotnisko musimy obowiązkowo wypełnić formularz wjazdowy, który znajduje się zaraz przed kontrolą paszportową. W formularzu podajemy dane osobowe, numer i serię paszportu, cel wizyty, miejsce pobytu. Na podstawie wypełnionego formularza otrzymujemy bezpłatną wizę w formie pieczątki. Obowiązkowo przy opuszczaniu terenu Maroka dostępny formularz musimy wypełnić jeszcze raz.

Kontrola celna

Kontrola celna nie jest jakoś specjalnie skomplikowana. Celnicy nie zadają szczegółowych pytań ani nie są w stosunku do podróżujących specjalnie podejrzliwi. Oczywiście na lotnisku odbywa się rutynowa kontrola bagażu mająca na celu zapewnienie nam podróżnym bezpieczeństwo.

Jeśli chodzi o kłopoty to możemy je ściągnąć na siebie wwożąc bądź wywożąc marokańską walutę w wysokości przekraczającej 2000 dirhamów. Obecnie bardzo powszechne jest przekonanie, że zabronione jest całkowicie wwożenie i wywożenie marokańskiej waluty, lecz nie jest to zgodne z prawdą. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wwożenie i zakup alkoholu na miejscu

Z racji, iż w Islamie zabrania się spożywania alkoholu to jest trudno o jego zakup na terenie Maroka. Wwieźć możemy 1 butelkę alkoholu o pojemności 1 litra i 1 litr wina. Jeśli nie zdecydujemy się na zakup alkoholu przed przyjazdem to na miejscu zakupimy go w każdym z supermarketów a także w licencjonowanych punktach sprzedaży.

Alkohol w krajach arabskich słynie z tego, iż jest bardzo drogi, dlatego proponuję rozważyć zakup odpowiedniej ilości jeszcze w strefie wolnocłowej na lotnisku.

Poniżej znajdziesz wycieczki zorganizowane, dzięki którym zobaczysz troszkę inną, a być może i dla Ciebie ciekawszą odsłonę Marrakeszu.

Powered by GetYourGuide

Marrakesz informacje praktyczne – waluta, język i ceny

Walutą obowiązującą w Maroku jest dirham marokański (MAD). 1 dirham dzieli się na 100 centymów. Z racji, iż w polskich kantorach ciężko jest o zakup dirhamów to należy zaopatrzyć się w dolary bądź euro, które bez problemu wymienimy na miejscu.

Aktualny kurs dirhama marokańskiego to 1 MAD = 0.40 PLN

Językiem urzędowym w Maroku jest arabski. Większość mieszkańców posługuje się jednak językiem francuskim, więc z komunikacją nie powinno być wielkich problemów. W hotelach i hostelach spokojnie porozumiemy się z gospodarzami również w języku angielskim.

Przykładowe ceny w Maroku:

 • bagietka – około 3 MAD (1.20)
 • pomarańcze – 4.50 MAD/Kg (1.80)
 • mleko – 4.50 MAD (1.80 PLN)
 • cola – 10 MAD/litr (4 PLN)
 • herbata – 6 MAD (2.40)
 • pizza dla jednej osoby 25 MAD (10 PLN)
 • Tadżin – 30 MAD (12 PLN)
 • ziemniaki – 4.20 MAD/kg (1.60 PLN)
 • pomidory – 4.60 MAD/kg (1.80 PLN)
 • ryż – 12 MAD/kg (4.80 PLN)
 • jajka 12 szt – 13 MAD (5.20 PLN)

Ceny w Maroku kształtują się w zależności od sezonu. Przykładowo w sezonie letnim pomarańcze kosztują między 5 i 10 MAD/kg (2-4 PLN), podczas gdy w zimie zapłacimy za nie już tylko 1 MAD (0.40 PLN). To samo dotyczy cen warzyw i niektórych produktów spożywczych.

Powyższa informacja odnośnie cen dzięki uprzejmości Pani Moniki, administratora grupy Maroko po polsku z portalu Facebook, do której może dołączyć każdy. Znajdziecie tutaj masę cennych informacji dotyczących podróżowania po Maroku oraz liczne rekomendacje. Największą zaletą grupy jest chęć niesienia pomocy zapalonym podróżnikom oraz szybka responsywność. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wyjazdu to pomoc znajdziecie właśnie tutaj. Na łamach grupy możecie również podzielić się wrażeniami z pobytu w Maroku. Zachęcam do dołączenia do grupy w swoim imieniu.

Marrakesz informacje praktyczne
Marrakesz informacje praktyczne

Targowanie się

W Maroku trzeba się targować ile wlezie. Sprzedawcy celowo zawyżają ceny nawet o 300% po to tylko, by jak najwięcej zarobić na nieświadomych turystach. Najlepiej zapytać o cenę i zaoferować połowę z tego, by finalnie cena końcowa osiągnęła 3/4 z tego, co chciał sprzedawca na początku. Należy pamiętać, że nie należy się targować w marketach i supermarketach, gdzie cena została ustalona z góry i nie podlega negocjacji.

Ubiór na co dzień

Ubiór męski – panowie nie powinni poruszać się po ulicach z nieokrytą klatką piersiową. Ponadto spodnie, ewentualnie spodenki powinny zakrywać kolana a guziki w koszulach powinny być pozapinane.

Ubiór żeńskizakrywanie włosów w Maroku nie jest konieczne. Należy pamiętać, aby nie nie ubierać prześwitujących ubrań. Panie powinny również zadbać o to by mieć zakryte kolana i unikać odsłoniętych dekoltów.

Bezpieczeństwo w Maroku

Maroko jest krajem bezpiecznym. Przyjeżdżając tutaj potrzeba troszkę czasu, by się przyzwyczaić do panujących tutaj reguł. Tyczy się to głównie poruszania się po ulicach. Każdy jeździ i chodzi jak chce i gdzie chce i nie zaważa na światła. W okolicach dużych skupisk ludzi warto zachować ostrożność i mieć ograniczone zaufanie do wszelakich naciągaczy.

Unikajcie przewodników, którzy za darmo będą was chcieć zaprowadzić do hotelu bądź innej lokalizacji. Po zaprowadzeniu was na miejsce żądają nie małej zapłaty za swoje usługi, więc warto takich pogonić od razu i skorzystać np. z google maps. Od czasu do czasu zdarzają się tutaj także drobne kradzieże, więc warto nie kusić losu i schować portfel np. do przedniej kieszeni spodni.

Dojazd z lotniska – Marrakesz informacje praktyczne

Spacer?

Trochę dziwne!? Centrum Marrakeszu położone jest zaledwie niecałe 4 km od lotniska, więc można spokojnie pokonać tę trasę pieszo. Przy bardzo wysokich temperaturach nie polecam tego rozwiązania. Jeśli już się na nie zdecydujesz to zabierz ze sobą wystarczającą ilość wody.

Autobus linii nr 19

Po wyjściu z hali przylotów idziemy cały czas prosto przez parking. Na samym jego końcu będzie czekał autobus linii 19. Kursuje on codziennie od 6.30 do 23.30. Cena biletu w jedną stronę to koszt 20 MAD (8 PLN) a w obie strony 30 MAD (12 PLN). Czas przejazdu to 20-30 minut w zależności od natężenia ruchu. Autobus zatrzymuje się pod meczetem Koutoubia zaraz obok placu Dżemaa el-Fna.

Taksówka

Do dyspozycji mamy również taksówki, które są co prawda najwygodniejszą ale za razem i najdroższą opcją. Zamawiając taksówkę trzeba koniecznie pamiętać, aby ustalić od razu cenę końcową z kierowcą. Obowiązkowo należy się targować. Taksówkarze często żądają od turystów nawet po 200 MAD ( 80 PLN), mimo, iż standardowo cena przejazdu z lotniska do centrum nie powinna przekraczać 70 MAD. Pamiętajmy o tym i nie dajmy się oszukać.

Poruszanie się po Maroku: transport publiczny, wynajem auta

Transport publiczny

Maroko ma całkiem dobrze rozwiniętą sieć komunikacji. Do największych miast takich jak: Casablanca, Fez czy Rabat dostaniemy się pociągami ONCF jak i klimatyzowanymi autokarami Supratour oraz CTM. Ceny są porównywalne do polskich. Za przejazd z Fezu do Marrakeszu zapłacimy około 65 PLN.

Wynajem auta

Cena za wynajem auta klasy średniej w Marrakeszu oscyluje w granicach 500-600 PLN za okres 7 dni. Po drogach podróżuje się przyjemnie. Należy uważać w centrum miasta np. w Marrakeszu, bo tutaj na ulicach panuje prawdziwe zamieszanie. Pełno skuterów, samochodów i motorów. Często wyprzedza się na trzeciego oraz przejeżdża na czerwonym. Czasem strach przejść przez pasy a nie dopiero co poruszać się tutaj autem.

Marrakesz informacje praktyczne

Noclegi – Marrakesz informacje praktyczne

Osobiście nocowałem w Riad Leila w dzielnicy Medina. Hotel jest bardzo dobrze wyposażony, przyjemny i komfortowy. Do dyspozycji gości pozostaje pięknie urządzony salon widoczny na zdjęciu poniżej. Znajduje się niecałe 700 metrów od Placu Dżemaa el-Fna. W ścisłym pobliżu hotelu mnóstwo mniejszych i większych suków. 100 metrów od Hotelu znajduje się również bankomat. Pobyt zaliczam jak najbardziej na plus. Ceny są przystępne i zaczynają się już od 240 PLN wraz ze śniadaniem za noc / 2 osoby. Rezerwacji można dokonać tutaj. Pozostałe noclegi widoczne na mapce poniżej.

Jedziesz do Marrakeszu i jeszcze nie wiesz co chcesz zobaczyć? Podpowiadam! Odwiedź najwyższy, mierzący 110 metrów wysokości wodospad w Afryce Północnej. Link to wpisu o wodospadzie Ouzoud znajdziesz tutaj:

Marrakesz informacje praktyczne
Marrakesz informacje praktyczne
Udostępnij